Reklama

pies do bloku
© Shutterstock

Pies do bloku, czyli jakie rasy psów nadają się do mieszkania w małym mieszkaniu

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Przywilej posiadania czworonożnego przyjaciela nie należy wyłącznie do tych, którzy mieszkają w domu z pięknym, ogromnym ogrodem. Nawet jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu w bloku, wciąż możesz mieć psa! Jaki pies do bloku sprawdzi się najlepiej? Czy metraż mieszkania ma rzeczywiste znaczenie, jeśli chodzi o wybór rasy psa?

Dlaczego psy w mieszkaniu mają… lepiej?

Pytanie może nieco kontrowersyjne, ale warto je zadać, by zwrócić uwagę na jedną istotną rzecz. Wielu obecnych i przyszłych właścicieli zwierząt zakłada, iż dom z ogrodem jest idealnym miejscem do życia dla czworonoga – w końcu pies „może się wybiegać i swobodnie wychodzić na zewnątrz, by załatwiać tam wszystkie swoje potrzeby”. Wydawać by się mogło, że jest to całkiem logiczne i słuszne myślenie. Tymczasem to podstawowy błąd!

Pies nie musi się „wybiegać”. Owszem, potrzebuje określonej dawki ruchu – dostosowanej do potrzeb rasy i indywidualnych możliwości – ale przede wszystkim liczy się jakość owej aktywności. Samodzielne bieganie po ogrodzie nie zaspokaja potrzeb psa, poza tymi stricte fizjologicznymi. Pies jest zwierzęciem społecznym, a co za tym idzie, musi mieć kontakt z człowiekiem, potrzebuje jego obecności i wspólnego spędzania czasu na kreatywnych zabawach, ćwiczeniach i innych zorganizowanych aktywnościach. Decydując się na psa, należy o tym pamiętać.

Pies traktuje ogród jak kolejne pomieszczenie w domu – zna go bardzo dobrze, każdy jego centymetr, każdy zapach. Aby mógł zaspokoić naturalną potrzebę węszenia i eksploracji otoczenia, musi wyjść poza ogrodzenie na dłuższy spacer! I tu zaczynają się przysłowiowe schody, bowiem wiele zwierząt żyjących w domach z ogrodami spędza długie samotne godziny w obrębie posesji. Często kończy się to ogromną frustracją czworonoga i zachowaniami takimi, jak kopanie dołów, które pozwalają psu choć trochę spożytkować energię.

©Shutterstock

Z kolei pies w bloku – siłą rzeczy – jest wyprowadzany przez właściciela kilka razy dziennie. Ma szansę spędzić z nim czas, eksplorować, spotkać przedstawicieli swojego gatunku, a także innych ludzi, co dostarcza mu dużej dawki radości i jest niezmiernie istotnym elementem socjalizacji.

Pies żyjący w mieszkaniu nie zostanie też wygoniony do ogrodu, jeśli przeszkadza właścicielowi w spokojnym oglądaniu telewizji czy w przygotowywaniu obiadu. To właśnie te fakty sprawiają, iż psy żyjące w blokach, chodzące ze swoimi opiekunami na długie spacery i spotykające inne zwierzęta w parku dla psów, są niejednokrotnie szczęśliwsze niż czworonogi mające do dyspozycji ogromne wille z bajecznymi ogrodami rozciągającymi się na wielu hektarach.

Jakie rasy psów do mieszkania w bloku sprawdzą się najlepiej?

Małe przestrzenie w blokach nakładają na ich właścicieli pewne ograniczenia. Metraż standardowych mieszkań nie przekracza często 50-60 mkw., co powoduje, że funkcjonowanie pod jednym dachem z dużym psem, jak np. bernardyn, dog czy bloodhound, jest utrudnione.

Co więcej, mieszkanie w otoczeniu wielu sąsiadów może generować pewne napięcia i konflikty, jeśli zwierzę wyraźnie zaznacza swoją obecność. Dlatego mieszkając w bloku i planując nabycie pupila, musisz zwrócić uwagę nie tylko na jego rozmiar, ale także np. na hałaśliwość właściwą dla danej rasy.

Pies do bloku – cichy, mały i spokojny? 

To, czego zdecydowanie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze psa do bloku to ilość i jakość dźwięków wydawanych przez poszczególne rasy. Najlepszy pies do bloku powinien być łagodny, niewielkich rozmiarów, idealnie gdyby też nie zostawiał zbyt dużo sierści i nie bał się windy.

Jednymi z najbardziej rozszczekanych psiaków są beagle. Choć rozmiar mają niewielki, częstym i głośnym „jodłowaniem” przysparzają zbyt dużych problemów. Szczekają nie tylko wtedy, gdy się nudzą czy są sfrustrowane, ale np. w ramach rozrywki i dla towarzystwa. Równie hałaśliwe mogą okazać się także takie rasy jak m.in. flat, cocker spaniel angielski, jack russel terrier czy chihuahua, które nie należą do olbrzymów, zatem ich wybór jako psów do bloku mógłby się wydawać właściwy.

Małe psy do mieszkania w bloku. Buldog francuski, spaniel, a może maltańczyk?

©Shutterstock

Choć mały piesek do bloku wydaje się dobrym rozwiązaniem, jak zostało wyżej wskazane, nie w przypadku każdej małej rasy jest to układ, który ma szansę zdać egzamin. Oczywiście owa potencjalna hałaśliwość, bo to głównie o nią chodzi, nie musi wykluczać małych ras jako psów „blokowych” – jest jednak kilka warunków.

Pies od szczeniaka powinien być właściwie socjalizowany, musisz poświęcać mu czas, ćwiczyć podstawy posłuszeństwa i na co dzień zapewniać rozrywkę, która wyeliminuje nudę i frustrację.

Wszystko to sprawi, że pies wyrośnie na spokojnego, zrównoważonego czworonoga.

Istnieją liczne małe psy do mieszkania w bloku, które dość dobrze radzą sobie na niewielkich przestrzeniach. Oto kilka przykładów.

Buldog francuski

©Shuttertstock

Buldog francuski, potocznie zwany buldożkiem czy też bulwą, to obecnie bardzo częsty wybór, jeśli chodzi o rasy psów do mieszkania. Uwielbia się bawić i popisywać sztuczkami, ale nie potrzebuje dużo ruchu, w związku z tym polecany jest m.in. rodzinom z dziećmi i osobom starszym, prowadzącym spokojny tryb życia. Na pewno nie jest zaś polecany sportowcom, bowiem jest typem kanapowca i psa do towarzystwa. Jego pielęgnacja jest łatwa. Wykazuje bardzo przyjazny stosunek do innych psów i zwierząt w ogóle. Hałaśliwość buldoga francuskiego jest określana jako umiarkowana. Można by rzec, że to idealny pies do bloku.

A skoro jesteśmy przy buldogach, to warto dodać, że również buldog angielski – mimo iż znacznie większy - świetnie poradzi sobie w bloku, ale najlepiej by mieszkanie było usytuowane na parterze lub pierwszym piętrze, bo częste schodzenie po schodach jest dla tej rasy kłopotliwe. Za to jest to jedna z najcichszych ras. 

Maltańczyk

©Shuttertsock

Kolejny mały pies do mieszkania w bloku to maltańczyk. O wiele bardziej aktywny od poprzednika, ale nadal idealny dla rodzin z dziećmi i osób starszych, cechujących się raczej średnią aktywnością. Jest psiakiem bardzo towarzyskim, zrównoważonym i spokojnym – o ile od pierwszych tygodni życia jest właściwie socjalizowany i szkolony. „Haczyk” polega na tym, że maltańczyki to czworonogi hałaśliwe. Lepiej więc nie zostawiać pupila samego w domu na długie godziny – sąsiedzi mogą nie być zachwyceni.

Mops

©Shutterstock

Mops to świetny piesek do bloku, ale pod warunkiem – jak wyżej – że nie będzie skazany na długie godziny samotności, bowiem może wówczas uporczywą wokalizacją okazywać swoją frustrację. To przyjazny pies, który źle znosi samotność – musi mieć swojego opiekuna zawsze blisko siebie. Nie jest szczególnie aktywny, uwielbia pieszczoty, a jego pielęgnacja jest bardzo łatwa.

Yorkshire terrier

©Shutterstock

Może się wydawać, że miniaturowe rasy psów do bloku najlepiej sprawdzają się w mieszkaniach i z całą pewnością popularny york. Ta rasa dobrze będzie się czuła na niewielkiej powierzchni, ale pies powinien mieć zapewnioną sporą dawkę aktywności. Yorki są żywiołowe, energiczne i hałaśliwe. Z racji pierwotnego przeznaczenia (wykorzystywany był do tępienia szkodników) mają dość silny instynkt myśliwski. To idealny piesek do bloku dla osób, które mogą poświęcić mu sporo czasu i nie pozostawią samotnie na wiele godzin.

Jamnik

©Shutterstock

Z racji swoich rozmiarów jamnik może sprawdzić się jako mały piesek do mieszkania. Wielu przyszłych opiekunów jamnika zapomina jednak o tym, że wywodzi się z psów myśliwskich, wykazujący się silnym instynktem pogoni, potrzebujący bardzo aktywnego przewodnika. Ten hałaśliwy, ruchliwy maluch jest łakomczuchem i ma spore tendencje do tycia.

Z pewnością jest to rasa, która musi mieć zapewnioną codzienną dawkę ruchu. Jako że lubi kopać, właściciel powinien mu to umożliwić, np. podczas wypraw do lasu i na łąki, bo w przeciwnym wypadku… może mieć dziurę w dywanie!

Cavalier king charles spaniel

©Shutterstock

Pies rasy cavalier king charles spaniel świetnie odnajdzie się w bloku. Psy tej rasy nie tylko są łagodne i towarzyskie, ale również tolerancyjne wobec dzieci. Pamiętaj jednak, że niezbyt dobrze znoszą długotrwałą rozłąkę i samotność. Decydując się na te rasę należy wziąć również pod uwagę, że oprócz czułości, cavalier king charles spaniel potrzebuje także dużo ruchu. To wspaniały zwierzak do towarzystwa, należący do wiernych i lojalnych psów domowych.

Psy do bloku – wystarczy trochę uwagi! 

Niewielkie rasy stosunkowo dobrze radzą sobie nawet w niedużym mieszkaniu. Niemniej pamiętaj o tym, że każdy pies potrzebuje odpowiednich aktywności, aby się nie nudzić i móc realizować swoje naturalne potrzeby. Jeżeli mu tego nie umożliwisz, być może przyjdzie Ci zmierzyć się z problemami natury behawioralnej, które będą wymagały specjalistycznej terapii.

Codzienne spacery, zabawy, szkolenie, uwaga i zaangażowanie właściciela – tylko tyle i aż tyle wystarczy, by uchronić się przed niepożądanymi zachowaniami pupila i sprawić, że będzie szczęśliwy tak naprawdę niezależnie od tego, gdzie mieszka!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?