Reklama

Pies kopie dół
© Shutterstock

Jak oduczyć psa kopania dołów w ogrodzie?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Dlaczego pies kopie dziury w ziemi? Co zrobić, by uratować ogród i… dobre relacje z pupilem? Odpowiadamy.

Nie ulega wątpliwości, iż kopanie dołów przez psa w przydomowym ogródku może być uciążliwe i nie do końca mile widziane przez właściciela.

Niestety nie każdy, kto decyduje się na czworonoga, zdaje sobie sprawę z tego, że potrzeba kopania u psa niejednokrotnie wynika po prostu z instynktu i nie da się tego zachowania całkowicie wyeliminować. Co zrobić, by oduczyć psa kopania w ogródku?

Czy karać psa za kopanie dziur w ogródku?

Choć takie rozwiązanie często nasuwa się jako pierwsze – absolutnie nie wolno psa karać za kopanie dziur!

Nie dość, że będzie miał trudność z połączeniem kary z tą właśnie czynnością, to jeszcze możemy wywołać u niego lęk oraz inne zaburzenia behawioralne. Nie zniknie też przyczyna, dla której to zachowanie się pojawiło. Dlatego, jeśli chcemy oduczyć psa niszczenia ogrodu, w pierwszej kolejności musimy zdiagnozować ową przyczynę takiego zachowania.

Dlaczego pies kopie doły?

Przed wzięciem psa do domu warto mieć na uwadze, że niektóre rasy przez wiele pokoleń były specjalnie szkolone do kopania dziur i pracy w norach, stąd nazwa tej grupy psów – norowce. Należą do nich między innymi jamniki i teriery.

Kopanie mają one w genach, zatem ryzyko, że będą parać się tą rozrywką jest znacznie większe niż w przypadku psów innych ras. Jeśli przyjrzymy się ich budowie, to zauważymy, że nawet ona jest specjalnie dopasowana do tego, aby pies mógł pracować właśnie w norze czy jamie – krótkie łapki, wąski i niski tułów, a wszystko po to, aby mogły skuteczniej polować na zwierzęta zamieszkujące nory, takie jak borsuki czy lisy.

Dlaczego pies kopie doły?

©Shutterstock

Nuda

Najczęstszą przyczyną dewastacji ogródka przez psa są nuda i nadmiar energii. Bywa i tak, że sama czynność kopania dołów sprawia psu przyjemność i – jak już zostało wspomniane – jest silną, naturalną potrzebą, która nie wiąże się z żadnymi zaburzeniami (innymi słowy, jest to problematyczne dla człowieka, ale dla psa zupełnie zdrowe i naturalne

Potrzeba termoregulacji

W bardzo gorące lub – przeciwnie – chłodne dni kopanie dołów przez psa może pełnić funkcję termoregulacyjną. Latem pies, jak wszyscy, szuka miejsca, w którym może się schłodzić, a zimą – ogrzać. Ziemia nadaje się do tego doskonale.

Tu przeczytasz, jak zadbać o psa w czasie upałów.

Czasem odruch kopania z tego powodu może pojawić się u starszych psów, które nigdy wcześniej nie kopały, ponieważ umiejętność termoregulacji ich organizmów z wiekiem zrobi się mniej efektywna. Jeśli pies mieszka lub dużo czasu spędza na zewnątrz, należy zapewnić mu miejsce, w którym będzie miał ciepło zimą i dostęp do cienia w upały, aby mógł w spokoju, komfortowo odpocząć.

Chowanie zasobów

Zakopywanie zasobów, aby nikt ich nie zabrał, jest kolejną możliwą przyczyną kopania dołów przez psa. W jego rozumieniu zasobem może być zarówno nadmiar jedzenia, jak i upolowane zwierzę, smakołyki czy zabawki. Często, aby zmylić potencjalnego złodzieja, pies wykopuje kilka dziur „dla zmyłki”, a posiadane zasoby wrzuca tylko do jednej z nich. 

To zupełnie naturalny instynkt zakopywania zdobyczy i ciężko z nim walczyć! Pomocne może okazać się ograniczenie tych zasobów, których pies tak pilnie strzeże, czyli na przykład zmniejszenie jednorazowych porcji pożywienia i dawanych mu smakołyków.

Uwaga! Nie chodzi o to, by psa głodzić, ale by po prostu nie przekarmiać – wówczas nie będzie zostawiał nadwyżki do zakopania.

 „Wicie gniazda” przez ciężarną sukę

Ciężarna suka może zacząć kopać dziury, kiedy będzie zbliżał się termin porodu. Jest to zachowanie instynktowne, wiążące się z przygotowywaniem sobie ustronnego, bezpiecznego i spokojnego miejsca na czas porodu, a także z ochroną szczeniaków przed ewentualnymi niebezpieczeństwami. To zachowanie powinno minąć, gdy szczeniaki się urodzą.

Chęć ucieczki

Kopanie dołów przez psa, w szczególności kiedy znajdują się one blisko płotu czy bramy, może świadczyć o chęci ucieczki z ogrodu. Przyczyn uciekania może być mnóstwo. U niekastrowanego samca może być to samica mająca cieczkę gdzieś w najbliższej okolicy – będzie on za wszelką cenę próbował się do niej dostać w celu reprodukcji.

Rozwiązaniem problemu włóczęgostwa związanego z popędem płciowym może być kastracja, ale nie jest ona lekiem na wszelkie problemy (więcej na temat wskazań, przeciwwskazań, wad i zalet kastracji znajdziesz tutaj). Pomaga ona też ograniczyć niekontrolowany rozród, który jest bezpośrednią przyczyną ogromu psiej bezdomności w Polsce.

Kolejnym powodem chęci ucieczki – szczególnie gdy pies próbuje wydostać się z posesji w czasie nieobecności domowników – może być lęk separacyjny u psa. To poważny problem behawioralny, który, jeżeli zostanie zignorowany, będzie się nasilał. Dlatego, gdy podejrzewamy u psa lęk separacyjny, warto skonsultować się z psim behawiorystą.

Jak oduczyć psa kopania dołów? Czy to możliwe?

Wydziel psu miejsce do kopania dołów

Jeśli mamy taką możliwość, warto wydzielić psu specjalne miejsce w ogródku, gdzie będzie mógł sobie kopać do woli. 

Na początku, aby pies zrozumiał naszą intencję, można zakopywać tam jego zabawki i smakołyki, aby sam mógł je odkopać i tym samym przyzwyczaić się do kopania właśnie w tym miejscu.

Jeśli podejmiemy próby całkowitego uniemożliwienia psu kopania, możemy doprowadzić do jego frustracji i znacznie większych problemów natury behawioralnej!

Jeżeli więc widzimy, że pies kocha kopanie i sprawia mu ono ogromną radość, nie zabraniajmy mu tego, ale wyznaczmy teren, w obrębie którego będzie mógł bezkarnie i bez strat dla naszego pięknego ogrodu kopać, ile dusza zapragnie.

Poświęć psu czas na zabawę

Warto też zastanowić się, czy poświęcamy psu odpowiednią ilość czasu i uwagi, a także czy jesteśmy w stanie zapewnić mu dodatkową rozrywkę w ciągu dnia.

Dlatego warto jednocześnie zwiększyć czas i intensywność spacerów oraz zabaw ze zwierzakiem, ponieważ samo wypuszczenie psa do ogrodu nie zaspokaja jego potrzeby eksploracji i – przede wszystkim – kontaktu z człowiekiem.

Świetnym pomysłem są np. wycieczki do lasu czy na pola i łąki, gdzie pies będzie mógł kopać do woli. Co bardziej aktywni właściciele mogą też zdecydować się na trenowanie wraz z pupilem sportów kynologicznych.

Zapewnij rozrywkę w ciągu dnia

Świetnie sprawdzają się tutaj maty węchowe, które można kupić albo zrobić samemu w domu lub kauczukowy kong. Tego typu zabawki zajmują psią uwagę na dłuższy czas i pozwolą mu się zrelaksować. Mimo wszystko jednak - jeśli pies uwielbia kopać, nie zastąpią mu tej rozrywki.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?