Aktualności :
wamiz-v3_1

Reklama

Kastracja psa – wszystko, co powinieneś wiedzieć o zabiegu

Kastracja psa advice
© Shutterstock


Każdy właściciel psa prędzej czy później zaczyna zastanawiać się, czy wykastrować swojego pupila. Kastracja psa ma chyba równie wielu zwolenników, jak i przeciwników. Jakie zmiany w organizmie zwierzęcia powoduje zabieg i czy jest bezpieczny? Kiedy najlepiej wykastrować psa? Czy i w jaki sposób zmieni się zachowanie psa po kastracji?

 

Przez Ewelina Piskorek

Kiedy kastrować psa?

Kastracja psów jest tematem kontrowersyjnym. Zanim odpowiemy sobie na pytanie: kiedy kastrować psa, koniecznie trzeba zastanowić się, czy należy w ogóle poddawać pupila takiemu zabiegowi. Na czym polega kastracja psa? Jest to zabieg chirurgicznego usunięcia jąder i – tym samym – eliminacja źródła testosteronu w organizmie zwierzęcia. Kastracja psa jest sposobem na skuteczną i trwałą antykoncepcję, ponieważ pozbawia psa możliwości rozrodczych, a skutek ten jest nieodwracalny.

Bezpłodność nie jest jednak jedynym rezultatem przeprowadzonej kastracji. Ingerencja w gospodarkę hormonalną psa niesie ze sobą wiele różnorakich skutków, nie zawsze możliwych do przewidzenia przed przeprowadzeniem zabiegu.

Czy zabieg kastracji jest bezpieczny dla psa?

Jeśli zadamy sobie pytanie, czy kastracja psa jest bezpieczna, to z punktu widzenia czysto zabiegowego należy odpowiedzieć, że tak – pod warunkiem, że poddawany narkozie i operacji pies jest zdrowy. U psów z chorobami serca, cukrzycą, problemami z krzepliwością krwi zabieg obarczony jest pewnym ryzykiem, ale nie jest ono związane bezpośrednio z usunięciem jąder, a z koniecznością zastosowania znieczulenia ogólnego.

Bezpieczeństwo kastracji psów należy jednak rozpatrywać także z innego punktu widzenia: nie ulega wątpliwości, że zachowanie psa po kastracji może ulec zmianie, nie zawsze natomiast będzie to taka zmiana, jakiej oczekuje właściciel. Powszechnie uważa się, że kastracja psa jest najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na poradzenie sobie z agresją psa wobec innych psów oraz ludzi. W rzeczywistości zabieg może okazać się pomocny tylko w sytuacji, gdy podłożem niewłaściwego zachowania zwierzęcia jest naturalny popęd seksualny i związana z seksualnością potrzeba rywalizacji z innymi samcami tego samego gatunku.

Agresywne psy

Shutterstock

U psa z problemami natury wychowawczej kastracja może w ogóle nie wpłynąć na poziom agresji. Z pewnością kastracja może być niebezpieczna, jeśli przeprowadza się ją u psa z problemami natury behawioralnej. Testosteron ma za zadanie m.in. hamować lęk i odpowiada za pewność siebie zwierzęcia. Lękliwy pies po kastracji może stać się jeszcze bardziej wycofany albo przejawiać większą skłonność do agresji wynikającej ze strachu i nerwowości.

Aby wybrać najlepszy moment do przeprowadzenia zabiegu kastracji, trzeba przyjrzeć się nieco dokładniej procesowi dojrzewania psów. Testosteron ma szczególnie silny wpływ na zmianę zachowania zwierzęcia w dwóch etapach jego życia: w okresie prenatalnym oraz w okresie dojrzewania płciowego. Ponieważ testosteron może przenikać do płodu, hormon wpływa na przyszłe zachowanie psa jeszcze przed jego narodzinami. To ważny argument przemawiający za tym, by nie należy przeprowadzać kastracji psa zbyt wcześnie – i tak „nie uchronimy” w ten sposób pupila przed zachowaniami typowymi dla jego gatunku i płci!

W okresie dojrzewania płciowego poziom testosteronu przyczynia się zarówno do zwiększenia częstotliwości i natężenia zachowań charakterystycznych dla samców, jak i do zmian anatomicznych. Stężenie testosteronu zaczyna wzrastać około 4 miesiąca życia psa, by maksymalny poziom osiągnąć, gdy pies skończy 10 miesięcy. Następnie poziom testosteronu powoli opada, by w chwili, gdy pies ma 18 miesięcy, osiągnąć poziom typowy dla dorosłych osobników. Zbyt wczesne poddanie psa kastracji spowodować może problemy ze wzrostem kości, zaburzenia psychiczne, problemy behawioralne. Uważa się, że odpowiednim czasem na przeprowadzenie zabiegu jest wiek dojrzały zwierzęcia – najrozsądniejsza jest więc kastracja psa, który ukończył 2-3 lata.

Jaka jest cena kastracji psa?

Kastracja psa to zabieg stosunkowo drogi, trzeba jednak pamiętać, iż jest to wydatek jednorazowy. Nie jest możliwe udzielenie konkretnej odpowiedzi na pytanie o cenę operacji usunięcia jąder, ponieważ koszt zabiegu uzależniony jest od wielu różnych czynników, w tym przede wszystkim od:

 • lokalizacji wybranego gabinetu weterynaryjnego (znaczenie ma zarówno województwo, jak i wielkość miasta, w którym wykonywany jest zabieg),
 • renomy gabinetu weterynaryjnego,
 • wielkości psa (im większy pies, tym większą trzeba mu dać dawkę znieczulenia, zużywa się również więcej materiałów opatrunkowych),
 • stopnia skomplikowania zabiegu (kastracja starego psa czy zabieg przeprowadzany u schorowanego zwierzęcia może wymagać większej ostrożności, specjalnego rodzaju znieczulenia, wykonania dodatkowych badań przed zabiegiem, itd.).

Cena kastracji psa wynosi średnio od 150 do 500 zł, przy czym najniższa kwota dotyczy niedużych, zdrowych psów oraz zabiegów przeprowadzanych w podmiejskich klinikach weterynaryjnych. Z kolei górna granica ceny za usługę dotyczy zabiegu przeprowadzanego na dużym psie w lecznicy w Warszawie lub w innych dużych miastach. Sposobem na obniżenie kosztów zabiegu, nawet o kilkadziesiąt złotych, może być udział w organizowanych przez różne stowarzyszenia (lub władze samorządowe) akcjach masowej kastracji psów. Wówczas operacja jest częściowo refundowana przez organizatora.

Kastracja psa – za i przeciw

Zastanawiając się, czy kastrować psa, należy wziąć pod uwagę wszystkie zalety i wady tego rozwiązania.

Za kastracją zwierzęcia przemawiają następujące argumenty:

 • wyeliminowanie potrzeb seksualnych, których udomowione zwierzę zazwyczaj nie może realizować (chyba że na naszych zasadach, gdy sami dopuścimy psa do rozrodu), co jest przyczyną frustracji i napięcia pupila;
 • popęd seksualny wyzwala u psa zachowania rywalizacyjne, długotrwałe napięcie seksualne może więc powodować intensyfikację agresywnych zachowań zwierzęcia – kastracja je eliminuje;
 • pies może próbować rozładować napięcie seksualne na różne sposoby stanowiące problem dla człowieka, np. podejmując próby kopulacji nóg właściciela lub różnych przedmiotów;
 •  jest to rutynowy, zwykle bezpieczny zabieg;
 • kastracja psów zapobiega niekontrolowanym rozrodom i ogranicza liczbę bezdomnych psów;
 • kastracja pozwala uniknąć guzów gruczołów odbytowych, raka narządów rodnych, dosyć często spotykanych u starzejących się zwierząt;
 • kastracja ogranicza ryzyko chorób prostaty i raka sutka.

Niestety kastracja psa nie jest decyzją wolną od wad. Wśród nich najczęściej wymieniane są:

 • ingerencja w gospodarkę hormonalną zwierzęcia, możliwy wpływ (także negatywny) na psychikę psa i jego zachowanie;
 • wzrost ryzyka wystąpienia raka kości, jeśli zabieg jest wykonany zanim pies skończy 2 lata;
 •  wzrost ryzyka wystąpienia otyłości u psa.

Trudno jednoznacznie ocenić, czy kastracja psa ma więcej zalet bądź wad. Wszystko uzależnione jest tak naprawdę od konkretnego przypadku. Decyzja o zabiegu musi być dobrze przemyślana przez opiekunów i podjęta z pełną świadomością, iż wystąpić może wiele skutków ubocznych. Jeśli nie mamy pewności, jak zachowywać się będzie wykastrowany pies i czy zabiegiem nie wyrządzimy psu (oraz sobie) więcej szkody niż pożytku, warto zasięgnąć opinii lekarza weterynarii oraz behawiorysty.

Konsultacja: Lekarz weterynarii Stephane Tardiff

Bibliografia:

1. J. O’Heare, Zachowania agresywne u psów. Analiza przypadków, zapobieganie i terapia behawioralna, s. 322-325, Łódź 2009