Reklama

pies po sterylizacji
© Nukky Starlet/Shutterstock

Jak zadbać o zdrowie psa po sterylizacji?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Jak zadbać o czworonoga w okresie rekonwalescencji? Jak postępować w późniejszym czasie, aby zapewnić mu prawidłowe, komfortowe funkcjonowanie? Sprawdź!

Sterylizacja psów i kotów jest obecnie jednym z rutynowych i najczęściej przeprowadzanych zabiegów w klinikach weterynaryjnych. Jeśli rozważasz poddanie psa sterylizacji, koniecznie dowiedz się, kiedy należy ją wykonać i z czym się wiąże. 

Sterylizacja psa – czemu służy zabieg i kiedy go wykonać?

Wokół sterylizacji psa narosło wiele mitów i kontrowersji. Warto więc wyjaśnić w kilku słowach, na czym polega i jaką odgrywa rolę w dobrostanie zwierząt. 

Jej główne cele to: zapobieganie niekontrolowanemu rozmnażaniu, co przekłada się na ograniczenie bezdomności wśród zwierząt; wyeliminowanie groźnych chorób układu płciowego, jak m.in. 

  • ropomacicze, nowotwory listwy mlecznej i jajników u samic;
  • rozrost gruczołu krokowego i nowotwory jąder u samców.

Pamiętaj o tym, że poddając psa zabiegowi, ingerujesz w jego układ hormonalny, dlatego niezmiernie ważne jest, aby wstrzymać się z jego przeprowadzeniem do zakończenia wzrostu i dojrzewania płciowego, aż pies będzie w pełni „ukształtowany” pod względem fizycznym i psychicznym. 

W przeciwnym wypadku sterylizacja może niekorzystnie wpłynąć zarówno na wygląd zewnętrzny (jeśli dojdzie do zaburzeń kośćca) i zachowanie czworonoga. 

Kiedy zatem w praktyce poddać pupila operacji? Tę kwestię, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, należy szczegółowo omówić z zaufanym lekarzem weterynarii. 

Wiedz jednak, że psy ras miniaturowych i małych dojrzewają stosunkowo szybko, nawet około 9 miesiąca, natomiast wzrost i rozwój ras dużych i olbrzymich może trwać nawet do 2. roku życia. 

Uwaga! Zabieg przeprowadza się wcześniej, jeśli istnieją ku temu wyraźne wskazania medyczne.

Sterylizacja psa a agresja

Twój pies przejawia agresywne zachowania i rozważasz sterylizację jako metodę ich wyeliminowania? 

Powszechnie przyjmuje się, że w szczególności u agresywnych samców sterylizacja jest lekiem na całe zło, bo przyczyniając się do obniżenia testosteronu, rozwiąże problem agresji i innych niepożądanych zachowań. 

Nie do końca tak właśnie jest. Zabieg, zwłaszcza u psów zmagających się z zaburzeniami lękowymi, może nie tylko nie przynieść oczekiwanych efektów, ale wręcz pogłębić problem. 

Dlatego właśnie agresja i inne zaburzenia behawioralne nie są w pierwszej kolejności wskazaniem do sterylizacji, ale do konsultacji z behawiorystą zwierzęcym!

Pamiętaj o tym, że alternatywą dla sterylizacji chirurgicznej jest sterylizacja farmakologiczna. Nie jest to rozwiązanie na stałe, ale możesz zaobserwować zmiany w zachowaniu psa po „odcięciu” od poszczególnych hormonów. 

Jak zadbać o psa bezpośrednio po zabiegu sterylizacji?

Decydując się na poddanie pupila operacji, warto wcześniej przygotować się do tego, co nastąpi zaraz po i w kolejnych dniach. Rekonwalescencja trwa 10 dni. 

pies po sterylizacji
Bogdan Sonjachnyj/Shutterstock

Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami:

  • jeśli to możliwe, zaplanuj urlop w pracy w dniu sterylizacji, aby móc zaopiekować się psem;
  • odbierz psa z kliniki samochodem – operacja jest wykonywana w pełnym znieczuleniu, czworonóg po wybudzeniu będzie zdezorientowany i słaby, dlatego nawet krótka trasa z gabinetu do domu może być dla niego ogromnym wyzwaniem;
  • bezpośrednio po zabiegu czworonożny pacjent nie może jeść, więc przygotuj dom tak, aby nic nie wpadło w jego pysk, dowiedz się od lekarza, kiedy można podać picie i jedzenie;
  • obserwuj w kolejnych dniach stan rany – jeśli jej wygląd budzi Twoje wątpliwości, od razu skontaktuj się z lekarzem weterynarii;
  • pilnuj psa lub zapewnij mu opiekę, aby uniknąć ryzyka rozdrapywania i wylizywania rany – Twój pupil co prawda otrzyma specjalny kołnierz, ale psy są bardzo sprytne i jeśli chcą, zawsze znajdą sposób, by osiągnąć cel;
  • w pierwszych dniach nie wypuszczaj psa na samodzielne spacery po ogrodzie, nie spuszczaj go ze smyczy w trakcie wyjść poza posesję, by nie zabrudził rany i nie uszkodził szwów.

Co równie istotne, zapewnij swojemu podopiecznemu maksimum spokoju i komfortu, bo zabieg i pobyt wśród obcych ludzi w gabinecie weterynaryjnym to stresujące doświadczenie. 

Jak dbać o zdrowie psa po sterylizacji w przyszłości?

Sterylizacja jest ingerencją w układ hormonalny psa. Poza tym, że pozbawia go płodności, spowalnia jego metabolizm nawet o 20-30%. 

W związku z tym czworonóg powinien przejść na dietę dedykowaną psom po zabiegu sterylizacji, która jest mniej kaloryczna. Niektóre psy po operacji zmagają się z większym apetytem, warto więc rozważyć przestawienie podopiecznego na mokrą karmę, której pupil może zjeść więcej, dostarczając przy tym takiej samej ilości kalorii jak w niewielkiej porcji karmy suchej.

Karma dla psa po sterylizacji powinna być ponadto dostosowana do wieku psa, jego wagi i innych indywidualnych potrzeb. Kontroluj wagę, aby jak najszybciej zareagować i wprowadzić zmiany w diecie, jeśli okaże się, że waży za mało lub za dużo. 

Kolejną istotną kwestią jest aktywność fizyczna. Zapewnij psu regularny ruch dopasowany do jego upodobań i możliwości. Nie zapomnij też o aktywności umysłowej, która pozwala zredukować stres i przyjemnie spędzić czas. 

Jeśli zaniepokoją Cię jakiekolwiek zmiany w zachowaniu psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, a jeśli ten wykluczy problemy zdrowotne, umów się na wizytę u behawiorysty. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?