Reklama

pies miniaturka i duży pies
© Shutterstock

Psy miniaturki – poznaj najmniejsze rasy psów

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Planujecie adopcję lub zakup psa miniaturki? Oto charakterystyka poszczególnych ras, wśród których na pewno znajdziecie idealnego przyjaciela dla siebie.

Miniaturowe psy cieszą się popularnością wśród miłośników czworonogów. Na zainteresowanie małymi rasami wpływa nie tylko niewielki rozmiar zwierzaków, ale też ich charakter. Pieski bywają zadziorne, są również wulkanem energii. 

Miniaturowe rasy psów — czym różnią się od ras psów małych? 

W świecie psów, terminy "psy miniaturki" i "małe psy" często są używane zamiennie. Jednak mimo że oba te typy charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, istnieją pewne subtelne, ale istotne różnice.  Psy miniaturki to specyficzne rasy, które są hodowane, aby były znacznie mniejsze niż ich standardowe odpowiedniki.
Przykłady obejmują miniaturowe wersje popularnych ras, takich jak pudel Miniaturowy czy sznaucer miniaturowy. Te psy zazwyczaj ważą od 1 do 7 kilogramów i mają około 15 do 35 cm wysokości w kłębie. 
Małe psy to rasy, które naturalnie są niewielkie, bez konieczności hodowli w celu zmniejszenia ich rozmiaru. Przykłady to chihuahua, mops czy shih Tzu. Te psy mogą ważyć od 2 do 10 kilogramów i osiągać około 15 do 40 cm wysokości w kłębie.

Rasy miniaturowe są często wynikiem selektywnej hodowli, mającej na celu zmniejszenie rozmiarów standardowych ras. Proces ten może trwać wiele pokoleń, aby osiągnąć pożądany efekt. Na przykład, pudel miniaturowy pochodzi od pudla standardowego, ale został wyhodowany na mniejszego psa poprzez selekcję mniejszych osobników.

Hodowla miniaturowych wersji psów może czasami prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak problemy ze stawami, zębami czy genetyczne wady serca. Należy wziąć to pod uwagę i dokładnie sprawdzić hodowlę przed zakupem psa rasy miniaturowej. 

Małe rasy i rasy miniaturowe — co warto wiedzieć? 

Pieski miniaturki swoim wyglądem przypominają szczenięta. Nic dziwnego, że cieszą się popularnością przede wszystkim wśród dzieci. Sporo osób sądzi, że tryskające energią zwierzaki są świetnymi kompanami do zabaw z najmłodszymi.

Zobacz video:

Tymczasem wiele z miniaturowych czworonogów nie nadaje się do mieszkania pod jednym dachem z dziećmi, bowiem potrzebują spokoju i odpowiedniego, delikatnego obchodzenia się z nimi.

Wśród najmniejszych ras psów znaleźć można zarówno takie, które uwielbiają towarzystwo człowieka, jak i rasy nadające się doskonale na stróża. Także alergicy znajdą wśród czworonogów odpowiedniego pupila dla siebie.

Przed wyborem psa, zapoznaj się dokładnie z charakterystyką i wymaganiami danej rasy. Rozmiary i wygląd pupila to sprawa drugorzędna! 

Chihuahua

Chihuahua
©Shutterstock

Za najmniejszego psa świata uchodzi chihuahua – piesek, który występuje zarówno w wersji krótkowłosej, jak i długowłosej. Na jego popularność wpłynęło pojawianie się przedstawicieli tej rasy w hollywoodzkich produkcjach.

Chihuahua pochodzi z Meksyku, charakteryzuje się krępym ciałem i jabłkowatym łebkiem. W zależności od szaty różni się włos na głowie psa. U krótkowłosej odmiany jest on bardzo krótki zarówno na łebku, jak i uszach, zaś u odmiany długowłosej na uszach psa pojawiają się pióra. Ogon chihuahuy jest wysoko noszony i zwinięty w kierunku grzbietu. U odmiany długowłosej dodatkowo jest na nim pióropusz z włosów.

Dorosły piesek osiąga wysokość zaledwie ok. 25 cm i waży 0,5 kg do 3 kg. Jeśli chodzi o charakter chihuahua, są to tzw. psy jednego pana. Bardzo mocno przywiązują się do właściciela i , przez co są doskonałym kompanem dla osób, które są w stanie poświęcić im wiele uwagi. Te zadziorne, energiczne i szczekliwe pieski wyhodowano z myślą o dotrzymywaniu towarzystwa człowiekowi, dlatego lubią wszelkie formy aktywności. Lubią też pozostawać w centrum uwagi.

Buldog francuski

buldog francuski
©Shutterstock

Wymieniając popularne małe rasy psów, nie można pominąć buldożka francuskiego. Ten pochodzący z Francji pies charakteryzuje się masywną budową ciała, osiąga od 25 cm do 35 cm wysokości w kłębie i waży od 9 kg do 13 kg. Jego sierść jest krótka i gładka, występuje najczęściej w kolorach umaszczenia: beżowym, brązowym i czarnym, sporadycznie również biało-czarnym.

Rasa ta, w przeciwieństwie do wymienionej wcześniej chihuahuy, może być wykorzystywana do stróżowania. Na popularność tego psa miniaturki wpływa przede wszystkim jego charakter – buldogi francuskie są bardzo towarzyskie, odnajdują się doskonale wśród rodziny, do tego bardzo chętnie się bawią i są skore do poznawania nowych ćwiczeń. 

Jako przyjaciel, buldożek sprawdzi się zarówno dla osoby samotnej, jak i pupil dla rodziny (również z małymi dziećmi) z małym dzieckiem.

Yorkshire terrier

Yorkshire terrier z kokardką
©Shutterstock

Równie często spotykaną na ulicach rasą miniaturowych piesków jest yorkshire terrier nazywany w skrócie yorkiem. Pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie wykorzystywano jego odważny i uparty charakter do polowań na szczury. Yorki mają w kłębie średnio od 18 do 24 cm i ważą ok. 4 kg.

Maja małą, proporcjonalną głowę i małe, stojące uszy, osadzone w kształcie litery Y. Umaszczenie może być ciemno-stalowo-niebieskie, czarno-podpalane lub w typie Biever (z występującym kolorem białym).

Yorki to psy jest żywiołowe i wesołe. Potrafią dostosować się do każdych warunków, a do tego są niezwykle przyjazne. Jak przystało na teriery, yorki są uparte i zadziorne. Jeśli czegoś chcą, stają się głośne. Z tego powodu te pieski polecane są doświadczonym opiekunom, którzy będą potrafili je odpowiednio ułożyć. Chociaż ta rasa psów jest towarzyska, yorki nie nadają się do domów, gdzie są małe dzieci, bowiem są zbyt delikatne.

Pekińczyk

Pekińczyk
©Shutterstock

Pochodzący z Chin i uchodzący za jedną z najstarszych ras jest pekińczyk. Cechą rozpoznawczą psa jest duży, szeroki łebek i krótka, szeroka kufa. Jego ciało jest przysadziste, jednak pekińczyk porusza się z gracją, mając przy tym wysoko osadzony ogon, który skręca się na jedną stronę. Osiąga wysokość od 15 cm do 25 cm i wagę od 3 kg do 6 kg.

Jeśli wierzyć legendom, piesek tej rasy miał ochraniać Buddę i przemieniać się w lwa. Chociaż jest to jedynie legenda, wyłania się z niej charakter pekińczyków – są to psy inteligentne, nieco uparte, a do tego zachowują się jak prawdziwi psi arystokraci.

Ten zadziorny pies nie przepada za obcymi ludźmi i – tak jak chihuahua - zdecydowanie jest psem jednego pana. Jeśli już zaufa człowiekowi, pozwala się pieścić. Świetnie nadaje się na stróża. Rasa ta polecana jest osobom starszym, ponieważ nie wymaga dużo ruchu, ale należy pamiętać o właściwej higienie i czesaniu pupila.

Maltańczyk

maltańczyk
©Shutterstock

Coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się pochodzące prawdopodobnie z Chin maltańczyki (według innych źródeł pochodzą one z chorwackiej wyspy Meleda). Podobnie jak pekińczyki, rasa ta jest jedną z najstarszych. 

Nie jest znany powód hodowli tych psów, ale przyjmuje się, że maltańczyki wykorzystywano do walki z nieprzyjacielem lub do tego, by dotrzymywały towarzystwa kobietom.

Pieski te są niewielkie, bowiem ich wysokość w kłębie wynosi ok. 25 cm, waga ok. 5 kg. Maltańczyki charakteryzują się długą, białą, bardzo delikatną i lśniącą sierścią, która wymaga codziennej pielęgnacji. Nie linieją tak bardzo, jak pozostałe rasy, dlatego nadają się dla alergików.

Są to psy bardzo towarzyskie, lubią się bawić, szybko się uczą, są bystre, żywe i czujne. Maltańczyki, ze względu na białą sierść, bardzo szybko i często się brudzą, dlatego wymagają szczególnej pielęgnacji. Lubią dzieci, dobrze dogadają się również z innymi zwierzętami.

Cavalier king charles spaniel

Cavalier king charles spaniel
©Shutterstock

Kolejnym psem miniaturką do towarzystwa może być cavalier king charles spaniel, którego wyhodowano, by umilał czas ludziom, przede wszystkim damom. Ten pochodzący z Wielkiej Brytanii pies osiąga wysokość od 26 cm do 32 cm i waży ok. 5 kg do 8 kg.

Ma okrągłą głowę, stosunkowo krótką kufę i długie uszy, silnie pokryte włosem. Sierść jest długa, jedwabista i pokryta piórami. Umaszczenie pieska może być czarne podpalane, czerwone (ruby), białe z kasztanoworudymi plamami (blenheim) lub trójkolorowe.

Jeśli chodzi o charakter tej rasy, cavalier king charles spaniel jest psem łagodnym, bezkonfliktowym i przyjaźnie nastawionym do innych zwierząt oraz ludzi. Dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu wykorzystywany jest do dogoterapii.

Spaniel tybetański

spaniel tybetański
©Shutterstock

Kolejnym łagodnym czworonogiem jest spaniel tybetański. Swoim wyglądem przypomina nieco Pekińczyka. Osiąga wysokość od 25 cm do 28 cm i wagę od ok. 4 kg do 8 kg. Pieski te są towarzyskie, lubią spacery, mocno przywiązują się do swojej rodziny, szczególnie do wybranego przez siebie pana. Psy tej rasy lubią się bawić z dziećmi, jednak bywają niesforne i hałaśliwe.

Szpic miniaturowy (pomeranian)

pomeranian
©Shutterstock

Do swojego pierwszego właściciela bardzo mocno przywiązuje się także pochodzący z Niemiec szpic miniaturowy. 

Szpice wyhodowano, by pełniły funkcję stróżów, jednak bardzo szybko, poprzez selekcję pod względem rozmiarów, zaczęły być psami towarzyszami. Wysokość szpiców miniaturek w kłębie to 17 cm do 30 cm, zaś waga wynosi od 3 kg do 6 kg.

Czworonogi te są psami miniaturkami z włosem i to dość bujnym. Należy pamiętać, że szpic miniaturowy wymaga pielęgnacji. Nie potrzebuje zbyt wiele ruchu, ale trzeba zadbać o jego umiarkowaną aktywność i nie przekarmiać, bowiem ma tendencję do tycia.

Jest to pies żywiołowy, towarzyski i łagodny. Potrafi jednak być bardzo hałaśliwy, prowokować psy większe od siebie, a także ugryźć obcą osobę. Ze względu na swoją delikatność nie nadaje się do rodzin z małymi dziećmi.

Pudel miniaturowy

pudel mini
©Shutterstock

Pudel miniaturowy to elegancki, inteligentny i bardzo towarzyski piesek. Choć jest to jedna z najmniejszych odmian pudla (jeszcze mniejszy jest pudel toy), nie brakuje mu ani energii, ani charyzmy.

Mimo swojego małego rozmiaru, pudel miniaturowy wymaga regularnej aktywności fizycznej. Codzienne spacery, zabawy i interaktywne gry są niezbędne, aby utrzymać jego zdrowie i dobre samopoczucie. Pudel miniaturowy doskonale sprawdza się również w różnych psich sportach, co pozwala mu wykorzystać swoją energię i inteligencję.

Pielęgnacja pudla miniaturowego jest równie ważna. Jego kędzierzawa sierść wymaga regularnego szczotkowania, aby zapobiec splątaniom i matowieniu. Wizyty u groomera co kilka tygodni są zalecane, aby utrzymać sierść w odpowiedniej kondycji. 

Bulterier miniaturka

bulterier mini
©Shutterstock

Bulterier miniaturowy ma bogatą historię, która sięga XIX wieku w Anglii. Powstał w wyniku krzyżowania buldogów z terierami, w celu stworzenia psa, który łączyłby siłę i odwagę buldoga z zwinnością i wytrwałością teriera. Wersja miniaturowa została wyhodowana, aby uzyskać mniejszego psa o tych samych cechach, co standardowy bulterier.

Bulterier miniaturowy jest psem o mocnej, muskularnej budowie ciała.Jego sylwetka jest krępa, ale proporcjonalna. Krótka, gładka sierść może występować w różnych kolorach, w tym białym, pręgowanym, czarnym i trójkolorowym.

To energiczny, inteligentny i odważny pies, który uwielbia aktywność fizyczną i umysłową. Znany ze swojego zapału do zabawy, bulterier miniaturowy jest doskonałym towarzyszem dla aktywnych rodzin. Jest lojalny i przywiązany do swojego właściciela, a jednocześnie niezależny i pewny siebie.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?