Szpic miniaturowy (pomeranian)

Inne nazwy: pomeranian, toy german spitz

Szpic miniaturowy (pomeranian)
Szpic miniaturowy

Szpic miniaturowy pomeranian to uroczy czworonóg. Pomimo swych niewielkich rozmiarów ma wielkie serce i mocno przywiązuje się do swojej rodziny. Jest niesamowicie inteligentnym stworzeniem. I niech nie zwiedzie Cię jego wygląd! Pomimo tego, że to maluch, jest bardzo aktywny i wytrwały, dlatego – z powodzeniem może startować w rozmaitych dyscyplinach psiego sportu, jak m.in. agility.

Najważniejsze informacje o szpicu miniaturowym

Długość życia :

7

21

12

16

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Szpic miniaturowy, podobnie jak inne szpice (m.in. szpic wilczyszpic duży), wywodzi się z Niemiec. Powszechnie występowały na obszarze Pomorza i Maklemburgii. Przodkowie rasy byli znacznie więksi i ważyli nawet do 15 kg. Hodowla pomeraniana nie rozpoczęła się jednak w Niemczech, ale w Anglii, końcem XIX wieku, dzięki królowej Wiktorii, wielkiej miłośniczce rasy.

Więcej o niemieckich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 4 : szpice europejskie

Wygląd

  • Szpic miniaturowy (pomeranian)
    Szpic miniaturowy (pomeranian)

    Wysokość w kłębie Szpic miniaturowy (pomeranian)

    Suka : pomiędzy 18 i 22 cm

    Pies : pomiędzy 18 i 22 cm

    Waga

    Suka : Około 3 kg

    Pies : Około 3 kg

    Maść

    Rodzaj szaty

    Kolor oczu

    Brązowe

    Opis

    Pomeranian jest maleńkim psem, ważącym (wedle wzorca) nie więcej niż 3 kg. Posiada kwadratową sylwetkę – długość tułowia i wysokość w kłębie powinny być takie same. Jest pełen gracji, porusza się elegancko i lekko. „Lisia” głowa szpica miniaturowego jest niewielka, ze szpiczastymi, blisko osadzonymi uszami porośniętymi gęstym włosem. Oczy są małe, migdałowate, o czujnym wyrazie. Stop dobrze zaznaczony, nie stromy. Ogon pomeraniana jest zakręcony, bardzo puszysty, noszony nad grzbietem. 

    Ciekawostki

    • Patrząc na współczesnego szpica miniaturowego, aż trudno uwierzyć, że jego przodkami są prawdopodobnie psy takich ras jak m.in. samoyed, husky, alaskan malamut i szpic wilczy. 
    • Inna nazwa szpica miniaturowego – pomeranian – wywodzi się stąd, iż psy te występowały m.in. na obszarze Pomorza. Można też spotkać taką nazwę rasy jak szpic pomorski.
    • Podczas katastrofy, jaka dotknęła jeden z najsłynniejszych statków świata – Titanic – jednym z psów, które ją przeżyły, był właśnie szpic miniaturowy.
    • Prawdopodobnie najbardziej znanym przedstawicielem rasy był nieżyjący już piesek Boo. Jego profil na Facebook'u śledziło ponad 16 mln osób. 

    Odmiany

    szpic mały

    szpic średni

    szpic duży

    Pomeranian - charakter

    • 100%

      Czuły

      Często mówi się, że szpic miniaturowy jest tzw. psem jednego pana. Oznacza to, że szczególnie lubi spędzać czas z jedną wybraną przez siebie osobą, ale potrafi sporą dawką czułości obdarzyć wszystkich domowników.

    • 100%

      Lubi zabawę

      Szpic miniaturowy, choć chętnie potowarzyszy opiekunowi na kanapie, jest tak naprawdę aktywnym maluchem, z którym można nawet ćwiczyć psie sporty! 

    • 66%

      Spokojny

      Pomeranian jest psem rodzinnym i bardzo towarzyskim, lubi być w centrum uwagi. Gdy zostanie jej pozbawiony, może mieć tendencje do hałasowania. Jeśli jednak od okresu szczenięcego będzie uczony podstaw posłuszeństwa, będzie potrafił zachowywać się stosunkowo spokojnie.

    • 100%

      Inteligentny

      Szpic miniaturowy jest inteligentnym psem, co jednak nie jest równoznaczne z tym, że łatwo się go szkoli. Jeśli uzna, że zaproponowane mu aktywności nie są atrakcyjne, nie zechce brać w nich udziału. 

    • 33%

      Łowca

      Czworonóg ten w żadnym wypadku nie jest dobrym łowcą. Nie ma rozwiniętego instynktu myśliwskiego.

    • 100%

      Strachliwy/nieufny wobec obcych

      Pomeranian nie powinien być lękliwy, natomiast zdecydowanie jest nieufny wobec obcych i zachowuje wobec nich dystans.

    • 66%

      Niezależny

      Szpic miniaturowy to – wbrew pozorom – pies o silnym charakterze. Cechuje się pewnym stopniem niezależności. Uwielbia jednak swojego człowieka i jest mu bardzo oddany, zatem na pewno nie zrezygnuje z jego obecności i uwagi.

      Zachowanie

      • 66%

        Znoszenie samotności

        Choć szpic miniaturowy należy do grupy szpiców i ras psów pierwotnych, od dawna traktowany jest jako pies rodzinny i przyzwyczajany do ciągłego kontaktu ze swoją rodziną. W związku z tym samotność mu nie służy.

        Niemniej, jeżeli od początku będzie konsekwentnie i stopniowo przyzwyczajany do nieobecności swoich opiekunów, może dobrze znosić krótkie okresy samotności. 

      • 66%

        Posłuszny / łatwo się uczy

        Szpic miniaturowy przywiązuje się do swego pana, jest mu oddany i uwielbia być w centrum uwagi, jednak jego szkolenie wcale nie należy do najłatwiejszych. Aby przebiegało bez większych problemów, musi być dla psa ciekawe i atrakcyjne. W innym przypadku może on odmawiać współpracy.

      • 100%

        Szczekliwy

        Pomeranian jest hałaśliwym psem, co jest szczególnie kłopotliwe w sytuacji, gdy mieszka on w bloku i często zostaje sam – kłopot mają wówczas przede wszystkim… sąsiedzi! 

      • 33%

        Skłonność do ucieczek

        Szpic miniaturowy raczej nie przejawia skłonności do ucieczek. Choć – jak każdy pies – może na chwilę oddalić się od opiekuna, jeśli zaobserwuje coś atrakcyjnego w środowisku, które go otacza.

      • 66%

        Skłonność do niszczenia

        Wydawałoby się, że tak mały piesek nie będzie w stanie narobić wielu szkód. Niszczycielskie zapędy tego malucha mogą ujawniać się zwłaszcza w chwilach samotności, gdy będzie czuł się znudzony i sfrustrowany. 

      • 66%

        Łakomczuch

        Pomeranian nie należy do łakomczuchów, choć na pewno nie pogardzi smacznym kąskiem. Jeżeli nie jest traktowany jako typowy kanapowiec i codziennie jego potrzeby ruchowe są zaspokajane, nadwaga mu nie grozi. 

      • 33%

        Pies stróżujący

        Szpic miniaturowy to zadziorny i energiczny psiak, ale na stróża się nie nadaje. Jest po prostu za mały. Niemniej może pełnić funkcję „alarmu”, bo bez wątpienia będzie głośno szczekał, gdy tylko w jego otoczeniu pojawi się ktoś obcy.

      • 100%

        Pierwszy pies

        Jest to całkiem dobry kandydat na pierwszego psa dla osób, które nie mają wielkiego doświadczenia. Przyszły właściciel musi jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pomeranian – jak każdy inny pies – wymaga odpowiedniego wychowania i szkolenia z podstaw posłuszeństwa. To, że jest niewielki i zmieści się do damskiej torebki, niczego nie zmienia!

        Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

        Tryb życia

        • 100%

          Szpic miniaturowy (pomeranian) w mieszkaniu

          Szpic miniaturowy – jak sama nazwa wskazuje – jest niewielki, dlatego nie potrzebuje ogromnej przestrzeni. Z powodzeniem może żyć w mieszkaniu, jeśli każdego dnia jego wszystkie potrzeby są zaspokajane.

           Problem natomiast może stanowić dość duża szczekliwość psa, która szybko może stać się przyczyną konfliktów z sąsiadami… Aby do tego nie doszło, warto nie doprowadzać do „rozszczekania” pupila i np. nauczyć go reagowania na komendę „cisza”.     

        • 66%

          Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

          Pomeranian jest aktywnym psem. Potrzebuje codziennych spacerów, z wielkim entuzjazmem będzie też brał udział w rozmaitych sportach kynologicznych. W równej mierze ceni sobie jednak spokojny odpoczynek na kolanach ukochanego opiekuna.

        • 100%

          Podróże/łatwość przewożenia

          W przypadku tak małego czworonoga nie powinny zaistnieć problemy w tym aspekcie. Niezależnie jednak od tego, czy pies ma podróżować w samochodzie czy innymi środkami transportu, musi być do nich przyzwyczajany już od okresu szczenięcego. Dzięki temu będzie znosił podróż spokojnie, bez lęku.

          Współżycie z innymi

          • 100%

            Szpic miniaturowy (pomeranian) i koty

            Szpic miniaturowy nie przejawia instynktu łowieckiego, dlatego może mieszkać pod jednym dachem z kotami. Oczywiście może zdarzyć się wyjątek i pies nie zechce zaakceptować kota lub odwrotnie. Wówczas należy stopniowo zapoznać ze sobą zwierzaki, by jeden drugiemu nie zrobił krzywdy.

          • 66%

            Szpic miniaturowy (pomeranian) i psy

            Pomeranian może być w stosunku do innych psów nieco nieśmiały, ale nigdy bojaźliwy czy agresywny. Jeśli od okresu szczenięcego będzie wychowywał się z innym psem, na pewno ich relacje będą udane. 

          • 66%

            Szpic miniaturowy (pomeranian) i dzieci

            Szpic miniaturowy nie jest dobrym wyborem dla rodziny z bardzo małymi dziećmi, które nie zawsze wiedzą, jak obchodzić się z czworonogiem. Jeżeli będą traktować go jak zabawkę, może bronić się, warcząc, pokazując zęby i w ostateczności gryząc.

            Jeśli natomiast nieco starsze dzieci będą traktować psa z szacunkiem i zapewnią mu strefę komfortu, może okazać się doskonałym towarzyszem zabaw – zwłaszcza, że jest to czworonóg aktywny, uwielbiający figle.

          • 100%

            Szpic miniaturowy (pomeranian) i osoby starsze

            Jak każdy pies, również szpic miniaturowy potrzebuje różnego rodzaju aktywności i uwagi. Jeśli tylko osoba starsza jest stosunkowo aktywna i w związku z tym będzie w stanie odpowiednio zająć się pomeranianem, może on być dobrym wyborem na towarzysza. 

            %}

            Pomeranian - cena

            Cena szpica miniaturowego zależy od wielu czynników, m.in. od renomy hodowli, osiągnięć przodków, itd. Można go nabyć już za około 3000 zł, zaś najlepsze osobniki, po utytułowanych rodzicach, mające zadatki m.in. na świetne psy wystawowe, mogą kosztować nawet 10 000 zł.

            Szpic miniaturowy - pielęgnacja

            Pielęgnacja szpica miniaturowego nie jest szczególnie trudna, ale dość czasochłonna. Należy go czesać kilka razy w tygodniu – zwłaszcza np. po spacerach w lesie, by pozbyć się z jego długiej sierści różnego rodzaju zanieczyszczeń. Szczęśliwy posiadacz pomeraniana powinien też znaleźć dobrego groomera, którego będzie odwiedzał raz na miesiąc lub dwa. Ponadto istotna jest regularna kontrola uszu, oczu, uzębienia i pazurów.

            Linienie

            W okresie linienia należy często szczotkować psa, aby pozbyć się martwego włosa, ponieważ utrata sierści jest wówczas znaczna.

            Żywienie

            Szpice miniaturowe nie wymagają specjalnego modelu żywienia, choć należy karmić je produktami najwyższej jakości – niezależnie od tego, czy wybierzemy gotowe mokre lub suche karmy, czy żywienie naturalne. W przypadku dorosłego psa wystarczą dwa posiłki dziennie, odpowiednio dostosowane do aktywności.

            Zdrowie

            Długość życia

            Pomeranian żyje średnio 12-16 lat. 

            Odporność/wytrzymałość

            Pomeranian, pomimo swego delikatnego wyglądu, jest psem długowiecznym i dość odpornym.

            Odporność na upały

            Choć pomeranian nie boi się upałów w sposób szczególny, w czasie letnim należy ograniczyć długotrwałe przebywanie na słońcu, zapewnić psu chłodny kąt i stały dostęp do świeżej wody.

            Odporność na zimno

            Pomimo tego, że szata szpica miniaturowego jest gęsta i umiarkowany mróz nie jest mu straszny, ale na pewno pies nie powinien długo przebywać na zewnątrz podczas silnych mrozów

            Skłonność do tycia

            Szpic miniaturowy nie ma tendencji do tycia, co nie znaczy, że nie da się go „utuczyć”. Jeśli natomiast dzienna dawka pożywienia będzie dostosowana do jego aktywności i trybu życia, powinien zachować prawidłową linię.

            Częste choroby

            Szpic miniaturowy jest dość zdrowym i długowiecznym psem. Zdarzają się jednak problemy z uzębieniem i choroby skóry. Ponadto warto monitorować zdrowie psa pod kątem schorzeń stawów i serca.  

            Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
            Dodaj komentarz