Szpic miniaturowy (pomeranian)

Inne nazwy: pomeranian, toy german spitz

#19

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Szpic miniaturowy (pomeranian)
Szpic miniaturowy
Szpic miniaturowy pomeranian to uroczy czworonóg. Pomimo swych niewielkich rozmiarów ma wielkie serce i mocno przywiązuje się do swojej rodziny. Jest niesamowicie inteligentnym stworzeniem. I niech nie zwiedzie Cię jego wygląd! Pomimo tego, że to maluch, jest bardzo aktywny i wytrwały, dlatego – z powodzeniem może startować w rozmaitych dyscyplinach psiego sportu, jak m.in. agility. 

Najważniejsze informacje o szpicu miniaturowym

Długość życia :

7

21

12

16

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Szpic miniaturowy, podobnie jak inne szpice (m.in. szpic wilczyszpic duży), wywodzi się z Niemiec. Powszechnie występowały na obszarze Pomorza i Maklemburgii. Przodkowie rasy byli znacznie więksi i ważyli nawet do 15 kg. Hodowla pomeraniana nie rozpoczęła się jednak w Niemczech, ale w Anglii, końcem XIX wieku, dzięki królowej Wiktorii, wielkiej miłośniczce rasy.

Więcej o niemieckich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 4 : szpice europejskie

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 18 i 22 cm

  Pies : pomiędzy 18 i 22 cm

  Waga

  Suka : Około 3 kg

  Pies : Około 3 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Pomeranian jest maleńkim psem, ważącym (wedle wzorca) nie więcej niż 3 kg. Posiada kwadratową sylwetkę – długość tułowia i wysokość w kłębie powinny być takie same. Jest pełen gracji, porusza się elegancko i lekko. „Lisia” głowa szpica miniaturowego jest niewielka, ze szpiczastymi, blisko osadzonymi uszami porośniętymi gęstym włosem. Oczy są małe, migdałowate, o czujnym wyrazie. Stop dobrze zaznaczony, nie stromy. Ogon pomeraniana jest zakręcony, bardzo puszysty, noszony nad grzbietem. 

  Ciekawostki

  • Patrząc na współczesnego szpica miniaturowego, aż trudno uwierzyć, że jego przodkami są prawdopodobnie psy takich ras jak m.in. samoyed, husky, alaskan malamut i szpic wilczy. 
  • Inna nazwa szpica miniaturowego – pomeranian – wywodzi się stąd, iż psy te występowały m.in. na obszarze Pomorza. Można też spotkać taką nazwę rasy jak szpic pomorski.
  • Podczas katastrofy, jaka dotknęła jeden z najsłynniejszych statków świata – Titanic – jednym z psów, które ją przeżyły, był właśnie szpic miniaturowy.
  • Prawdopodobnie najbardziej znanym przedstawicielem rasy był nieżyjący już piesek Boo. Jego profil na Facebook'u śledziło ponad 16 mln osób. 

  Odmiany

  szpic mały

  szpic średni

  szpic duży

  Pomeranian - charakter

  • 100%

   Czuły

   Często mówi się, że szpic miniaturowy jest tzw. psem jednego pana. Oznacza to, że szczególnie lubi spędzać czas z jedną wybraną przez siebie osobą, ale potrafi sporą dawką czułości obdarzyć wszystkich domowników.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Szpic miniaturowy, choć chętnie potowarzyszy opiekunowi na kanapie, jest tak naprawdę aktywnym maluchem, z którym można nawet ćwiczyć psie sporty! 

  • 66%

   Spokojny

   Pomeranian jest psem rodzinnym i bardzo towarzyskim, lubi być w centrum uwagi. Gdy zostanie jej pozbawiony, może mieć tendencje do hałasowania. Jeśli jednak od okresu szczenięcego będzie uczony podstaw posłuszeństwa, będzie potrafił zachowywać się stosunkowo spokojnie.

  • 100%

   Inteligentny

   Szpic miniaturowy jest inteligentnym psem, co jednak nie jest równoznaczne z tym, że łatwo się go szkoli. Jeśli uzna, że zaproponowane mu aktywności nie są atrakcyjne, nie zechce brać w nich udziału. 

  • 33%

   Łowca

   Czworonóg ten w żadnym wypadku nie jest dobrym łowcą. Nie ma rozwiniętego instynktu myśliwskiego.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Pomeranian nie powinien być lękliwy, natomiast zdecydowanie jest nieufny wobec obcych i zachowuje wobec nich dystans.

  • 66%

   Niezależny

   Szpic miniaturowy to – wbrew pozorom – pies o silnym charakterze. Cechuje się pewnym stopniem niezależności. Uwielbia jednak swojego człowieka i jest mu bardzo oddany, zatem na pewno nie zrezygnuje z jego obecności i uwagi.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Choć szpic miniaturowy należy do grupy szpiców i ras psów pierwotnych, od dawna traktowany jest jako pies rodzinny i przyzwyczajany do ciągłego kontaktu ze swoją rodziną. W związku z tym samotność mu nie służy.

    Niemniej, jeżeli od początku będzie konsekwentnie i stopniowo przyzwyczajany do nieobecności swoich opiekunów, może dobrze znosić krótkie okresy samotności. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szpic miniaturowy przywiązuje się do swego pana, jest mu oddany i uwielbia być w centrum uwagi, jednak jego szkolenie wcale nie należy do najłatwiejszych. Aby przebiegało bez większych problemów, musi być dla psa ciekawe i atrakcyjne. W innym przypadku może on odmawiać współpracy.

   • 100%

    Szczekliwy

    Pomeranian jest hałaśliwym psem, co jest szczególnie kłopotliwe w sytuacji, gdy mieszka on w bloku i często zostaje sam – kłopot mają wówczas przede wszystkim… sąsiedzi! 

   • 33%