Szpic wilczy

Inne nazwy: szpic wilczasty, szpic wilczy niemiecki, keeshond, wolfszpic

Szpic wilczy

Szpic wilczy jest rasą pierwotną o wyjątkowym charakterze i umiejętnościach. Ten wspaniały stróż jest obecnie także psem do towarzystwa i doskonale odnajduje się w tej roli. Choć cechuje się pewnym stopniem niezależności i bywa uparty, to wspaniały czworonożny przyjaciel, który jest bardzo towarzyski i w gruncie rzeczy oddany swoim bliskim.

Pochodzenie i historia

Choć szpic wilczy obecnie nazywany jest także keeshondem, dawniej rozróżniano te dwie rasy. Uważa się, iż korzenie szpica sięgają ponad 5000 lat wstecz, natomiast keeshond miał powstać ze skrzyżowania samoyeda, szarego elkhunda oraz pomeraniana.

Więcej o niemieckich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja

Sekcja 4 : szpice europejskie

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka : pomiędzy 43 i 46 cm

Pies : pomiędzy 43 i 46 cm

Waga

Suka : pomiędzy 25 i 30 kg

Pies : pomiędzy 25 i 30 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Szpic wilczy to pies o proporcjonalnej, kwadratowej sylwetce. Jego cechą charakterystyczną jest „wilczy” wygląd i odstająca szata, która pięknie się prezentuje. Oczy szpica wilczego są nieduże, podłużne, o wesołym i bystrym wyrazie. Jego małe uszy są szpiczaste, osadzone wysoko. Osadzony wysoko ogon ma średnią długość i w całości porośnięty jest bujnym włosem, skierowany jest w górę.

Ciekawostki

Szpic wilczy niemiecki jest psem oddanym i kochającym swojego opiekuna, ale jego właściciel powinien mieć świadomość tego, że to rasa pierwotna, która nigdy w stu procentach nie podporządkuje się człowiekowi. Dopiero gdy zrozumiemy i zaakceptujemy cechy i potrzeby psa tej rasy, będziemy mogli stworzyć z nim prawdziwie udany związek.

Charakter

 • Czuły

  Szpic wilczy niemiecki nie jest typowym psem kanapowym, który godzinami będzie wylegiwał się u boku swego opiekuna, ale lubi pieszczoty i bliską obecność osób, z którymi jest związany.

 • Lubi zabawę

  Szpic wilczy charakter ma bardzo żywiołowy. Jest to pies wyjątkowo energiczny i chętny do zabawy. Cechy te zdecydowanie ułatwiają i przyspieszają szkolenie, jeśli tylko jest prowadzone w prawidłowy sposób.

 • Spokojny

  Szpic wilczy nie należy do psów flegmatycznych, które całymi godzinami mogłyby wylegiwać się u stóp właściciela. Nie oznacza to jednak, że będzie stwarzał problemy i nie pozwoli członkom swojej rodziny na relaks. Jeśli tylko wszystkie jego potrzeby będą zaspokojone, powinien on umieć zająć się sobą i wypoczywać w spokoju.

 • Inteligentny

  Psy tej rasy są bystre i zaradne. Jako rasa pierwotna i doskonały stróż szpic wilczy cechuje się pewną dozą niezależności oraz samodzielności w pracy. Konsekwentne i jednocześnie łagodne podejście do szkolenia sprawi jednak, że pies ten będzie chętnie współpracował.

 • Łowca

  Szpic wilczy niemiecki nie jest typem łowcy. To urodzony stróż, dlatego nie jest najlepszym kandydatem na czworonoga dla zapalonego myśliwego.

 • Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Jako doskonały stróż szpic wilczy przejawia wrodzoną nieufność w stosunku do obcych. Jest bardzo czujny. Nie powinien natomiast być psem lękliwym ani agresywnym.

 • Niezależny

  Jak każdy pies stróżujący szpic wilczy siłą rzeczy musi cechować się pewnym stopniem niezależności, która pozwala mu na samodzielną pracę i szybkie podejmowanie decyzji bez czekania na aprobatę właściciela.

  Zachowanie

  • Znoszenie samotności

   Pies – jako istota społeczna – potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Istnieją jednak rasy, które nie wymagają ciągłej uwagi i zainteresowania ze strony właściciela. Szpic wilczy z pewnością do nich należy. Oczywiście chcąc pozostawiać szpica w domu, należy go do tego odpowiednio przygotowywać już od okresu szczenięcego. Na czas nieobecności powinien też mieć zapewnione rozrywki, by się nie nudził.

  • Posłuszny / łatwo się uczy

   Keeshond to inteligentny i bardzo pojętny pies. Jeśli szkolenie będzie prowadzone w sposób umiejętny i interesujący dla czworonoga, chętnie podejmie współpracę. Niemniej szpic ten ma charakterek i bywa uparty, co może powodować pewne trudności.

  • Szczekliwy

   Wolfszpic nie należy do najbardziej rozszczekanych psów, ale jako stróż będzie alarmować, gdy w jego otoczeniu wystąpią jakieś nieoczekiwane zmiany. Może to generować pewne problemy z sąsiadami, jeśli pies mieszka w bloku.