Pointer

Inne nazwy: English Pointer

Pointer
Pointer

Pointer to pies, który w domu zachowuje się spokojnie, natomiast w pracy wykazuje ogromną energię. Wyżeł ten znany jest ze swojej szybkości. Poluje zawsze w galopie, natomiast wystawia zwierzynę w nieruchomej pozycji. To świetny pies do towarzystwa, jest łagodny, zrównoważony i łatwy do wyszkolenia, w stosunku do obcych bywa nieco nieśmiały. Swojego pana darzy prawdziwym uwielbieniem.

Podstawowe informacje o rasie pointer

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

To jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych ras na świecie, ale jej pochodzenie jest niepewne. Niektórzy twierdzą, że pointer pochodzi od wyżła włoskiego, inni natomiast, że od wyżła hiszpańskiego z Burgos lub od wyżła portugalskiego. Możliwe, że ojczyzną pointera jest Francja, skąd trafił do Anglii, gdzie kontynuowano i udoskonalono selekcję. Prawdopodobnie ma on domieszkę krwi foxhounda.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 7 - Wyżły

Sekcja

Sekcja 2 : wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 61 i 66 cm

  Pies : pomiędzy 63 i 69 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 20 i 30 kg

  Pies : pomiędzy 20 i 30 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Pointer to średnich rozmiarów pies, którego tułów można wpisać w kwadrat. Sprawia wrażenie silnego i pełnego gracji. Głowa o zbieżnych liniach profilu, długość czaszki równa długości kufy. Kufa jest kwadratowa, nos uniesiony, wyraźnie zaznaczony stop. Oczy są duże i okrągłe. Uszy wiszące, cienkie, niemal trójkątne i płaskie. Szyja jest elegancka, wygięta, szczupła, długa i lekka. Kończyny są mocne i umięśnione, idealnie pionowe. Ogon gruby u nasady, zwężający się ku końcowi, który powinien być bardzo cienki.

  Ciekawostki

  Mimo że pointer sprawdza się świetnie jako pies do towarzystwa, uważajmy na osobniki wysokiej jakości selekcjonowane specjalnie do pracy. Pies z bardzo silnym instynktem może być ciężki do opanowania na co dzień.

  Pointer - charakter

  • 66%

   Czuły

   Pointer uwielbia swojego pana i zrobi wszystko, by sprawić przyjemność bliskim. W stosunku do nieznanych sobie osób jest natomiast znacznie mniej wylewny.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Szczeniak lubi zabawę, która przydaje się zresztą przy jego szkoleniu. Dorosłemu osobnikowi najlepiej zaproponować gry na inteligencję, pozwolą one utrzymać jego czujność.

  • 66%

   Spokojny

   Pointer jest niezwykle energiczny, ale w domu potrafi zachowywać się spokojnie, o ile wszystkie jego potrzeby są zaspokojone.

  • 66%

   Inteligentny

   Ten żywy i uwielbiający pracować pies ceniony jest za swoje liczne zalety. Ma on wyjątkowo posłuszne usposobienie i szybko rozumie, czego od niego oczekujemy.

  • 100%

   Łowca

   Pointer, podobnie jak seter, jest ulubieńcem myśliwych dzięki doskonałemu węchowi, wytrwałości, szybkości i ogromnej zdolności adaptacji. Wykorzystuje się go głównie do polowania na ptactwo. Wystawia zwierzynę nieruchomo jak kamienna rzeźba.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Jeśli nie przedstawimy nieznajomego psu i nasz pupil nie poczuje do niego zaufania, okaże mu wielki dystans.

  • 66%

   Niezależny

   Pointer potrafi zachowywać się dość niezależnie w pracy, może też uda
    się sam do ogrodu na długie godziny. 

   W domu jest natomiast bardzo zależny od swojego pana. Chce sprawiać mu przyjemność, przez co trzyma się blisko niego.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jeśli szczeniak od małego przyzwyczajany jest do nieobecności właściciela, dorosły pies bez problemu może zostawać sam na kilka godzin. Nieobecność nie powinna być jednak zbyt długa, a zwierzak powinien mieć odpowiednio dużo ruchu przed naszym wyjściem i po powrocie.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Pointer to bez wątpienia jeden z najposłuszniejszych psów myśliwskich. Dzięki temu praca z nim to prawdziwa przyjemność. 

    Oczywiście, jak w przypadku wszystkich psów, szkolenie należy rozpocząć wcześnie i przestrzegać zasad pozytywnej nauki, by stworzyć i wzmocnić relację z psem opartą na zaufaniu.

   • 66%

    Szczekliwy

    Pointer rzadko szczeka niespodziewanie. Sprawdzi się jako pies alarmujący, bo nigdy nie odzywa się bez powodu.

   • 100%