Wyżeł węgierski

Inne nazwy: Hungarian Vizsla, Wirehaired Vizsla, Hungarian Pointer, Magyar Vizsla, Rövidszörü Magyar Vizsla, Drötzörü Magyar Vizsla

Wyżeł węgierski
Wyżeł węgierski

Istnieją dwie odmiany wyżła węgierskiego: krótkowłosa i szorstkowłosa. Traktuje się je jako dwie odrębne rasy, które posiadają jednak te same cechy. Są to wszechstronne psy myśliwskie wykorzystywane w polu, w lesie i w wodzie. Wyżeł węgierski ma niewiarygodny węch, doskonale sprawdza się przy wystawianiu zwierzyny i aportowaniu. Jest świetnym pomocnikiem myśliwych. To także fantastyczny pies do towarzystwa, który dostosuje się do różnych trybów życia. 

Najważniejsze informacje na temat wyżła węgierskiego

Długość życia :

7

18

12

13

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

O początkach rasy wiadomo niewiele. Być może jest ona krzyżówką gończego węgierskiego i tureckiego żółtego psa myśliwskiego. Najnowsze badania wskazują również na domieszkę krwi charta arabskiego. Rasa powstała prawdopodobnie w XVII wieku, ale swój aktualny kształt osiągnęła w XIX wieku przez krzyżowanie z innymi rasami wyżłów. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 7 - Wyżły

Sekcja

Sekcja 1 : wyżły kontynentalne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 54 i 60 cm

  Pies : pomiędzy 58 i 64 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 18 i 35 kg

  Pies : pomiędzy 20 i 27 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Wyżeł węgierski to piękny pies średnich rozmiarów o szlachetnym wyglądzie, lekkim kośćcu, szczupłej budowie i mocnych ścięgnach. Wygląda, jakby był stworzony do biegania. Głowa jest koścista (sucha), kufa tępo zakończona, nie spiczasta. Stop jest umiarkowany. Oczy są lekko owalne, o inteligentnym wyrazie. Uszy osadzone lekko z tyłu głowy, wiszą blisko policzków. Fafle przylegają ciasno. Kończyny są proste i idealnie pionowe, tylne tworzą kąt otwarty. U osobników krótkowłosych ogon noszony jest poziomo, natomiast u osobników szorstkowłosych jest on nisko osadzony i lekko wygięty w górę. Ponadto osobniki szorstkowłose mają nieco większą masę ciała.

  Ciekawostki

  Wyżeł węgierski szorstkowłosy to odrębna rasa stworzona w 1930 roku, ale ma ona te same cechy, co wyżeł węgierski krótkowłosy. 

  Odmiany

  Wyżeł węgierski krótkowłosy

  Wyżeł węgierski szorstkowłosy

  Wyżeł węgierski - charakter

  • 100%

   Czuły

   Wyżeł węgierski jest bardzo związany z rodziną i wierny swojemu panu. Czuje się świetnie zarówno podczas pracy na zewnątrz, jak i w ciepłym domu. Potrafi dostosować się do każdego trybu życia i docenia domowy komfort. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Ten aktywny i wesoły pies uwielbia się bawić. Szczególnie przepada za zabawami wymagającymi refleksu. 

   Uważajmy na zabawy związane z aportowaniem, bo wzmacniają one jego instynkt ścigania ofiary. 

  • 33%

   Spokojny

   Ten aktywny pies z pewnością nie będzie spędzał dni, śpiąc na kanapie. 

   Z natury jednak jest dość zrównoważony i potrafi zachować się spokojnie, zwłaszcza jeśli zadbamy o jego potrzeby fizyczne. 

  • 100%

   Inteligentny

   Jak wiele psów pracujących, wyżeł węgierski jest bardzo inteligentny i potrafi wykorzystać swoje zdolności do wykonania powierzonych mu zadań. Jego inteligencja widoczna jest także w ogromnej wszechstronności, dzięki której potrafi w pełni zadowolić swojego pana. 

  • 100%

   Łowca

   To pies myśliwski, który potrafi dostosować się do każdego, nawet najtrudniejszego terenu. Pokazuje swoje umiejętności zarówno na suchym polu, jak i w lesie czy w wodzie. Jest wytrwały i zdeterminowany. 

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Wyżeł węgierski nigdy nie zachowuje się nieśmiało ani agresywnie. Radośnie wita gości, jest też przyjaźnie nastawiony do osób spotykanych na spacerze. Potrafi jednak odstraszyć obcych, których uzna za zagrożenie dla bliskich. 

  • 33%

   Niezależny

   Psy myśliwskie często są dość niezależne, ale wyżeł węgierski zupełnie nie wykazuje tej cechy. Uwielbia sprawiać przyjemność bliskim i jest od nich dość zależny, zwłaszcza od swojego pana.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jeśli szczeniaka przyzwyczaimy do samotności od najmłodszego wieku, będzie potrafił znieść nieobecność właściciela. 

    Pamiętajmy jednak, że to pies myśliwski, który potrzebuje stymulacji fizycznej i umysłowej, więc szybko się nudzi. Długie nieobecności właścicieli są więc niewskazane. 

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Wyżeł węgierski jest bardzo posłuszny i łatwy do wyszkolenia. Uwielbia się uczyć i sprawiać przyjemność swojemu panu. To świetny towarzysz, który chętnie współpracuje, zwłaszcza jeśli właściciel zachowuje się konsekwentnie, uprzejmie i sprawiedliwie.

    Pies ten nie zniesie brutalności. Sprzeciwi się najmniejszym objawom przemocy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. 

   • 100%

    Szczekliwy

    Wyżeł węgierski szczeka często. Skłonność tę należy opanować już w najmłodszym wieku.

   • 100%