Mały münsterländer

Mały münsterländer

Mały münsterländer to najmniejsza z ras psów należących do grupy wyżłów w sekcji wyżłów kontynentalnych. Ten niewielki czworonóg jest czułym, ciepłym i kochającym pupilem. Jednocześnie jest urodzonym łowcą z ogromną potrzebą ruchu i stymulacji umysłowej - po prostu ma to we krwi!

Trzymany jako pies domowy, będzie musiał otrzymać tę stymulację gdzie indziej. Oznacza to, że albo zapewnimy mu mnóstwo ćwiczeń i ruchu, albo będziemy mieć nieszczęśliwego i łobuzerskiego psiaka. Poza tym mały münsterländer jest spokojny, ciepły i przyjazny, o ile jego potrzeby są zaspokojone, co czyni go idealnym wyborem dla szczególnie aktywnej rodziny.

Najważniejsze informacje o Mały münsterländer

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Uważa się, że mały münsterlander jest krzyżówką dużego münsterlandera z różnymi rasami spanieli. Został pierwotnie wyhodowany na początku XIX wieku w rejonie Münsterland w północnych Niemczech. Od tego czasu w Europie i USA rasa ta jest jedną z najczęściej wybieranych do aktywności związanych z tropieniem.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 7 - Wyżły

Sekcja

Sekcja 1 : wyżły kontynentalne

Mały münsterländer - wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka : pomiędzy 50 i 54 cm

Pies : pomiędzy 52 i 56 cm

Waga

Suka : pomiędzy 18 i 23 kg

Pies : pomiędzy 18 i 23 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Pomimo swojej nazwy, mały münsterlander jest w rzeczywistości średniej wielkości psem o harmonijnej budowie. Jest szczupły, wysportowany i dość umięśniony z wysoko osadzonym ogonem. Ma długą głowę, która jest płaska u góry z delikatnym stopem i mocną kufą. Ogólnie rzecz biorąc, mały münsterlander jest atrakcyjnym, solidnie wyglądającym psem o pięknej, błyszczącej sierści.

Ciekawostki

Mały münsterlander to najmniejszy z pointerów niemieckich.
 

Charakter

 • 100%

  Czuły

  Większość ludzi zakłada, że pies myśliwski nie będzie zbyt czuły – ale mały münsterländer jest w rzeczywistości niezwykle kochający. Dopóki jest odpowiednio ćwiczony, z radością przytuli się do swojej rodziny i nie kocha niczego bardziej niż ludzkie towarzystwo.
   

 • 100%

  Lubi zabawę

  Mając tyle energii do spalenia, mały münsterländer jest zawsze gotowy na zabawę i wygłupy z rodziną, a także sport i inne psie aktywności.
   

 • 66%

  Spokojny

  Jeśli ten pies otrzyma odpowiednią dawkę ruchu, będzie spokojny, delikatny i łatwy w obsłudze. Z drugiej strony, jeśli przegapisz codzienny spacer, będziesz miał na głowie nadpobudliwego psiaka.

 • 66%

  Inteligentny

  Ta rasa jest w stanie śledzić zdobycz wszystkimi zmysłami - tak, to niezwykle mądre psy! Mały münsterländer jest znany ze swojej inteligencji i niesamowitej pamięci.
   

 • 100%

  Łowca

  Ten psiak jest przede wszystkim myśliwym. Kocha polowania i robiłby to godzinami, gdyby tylko mu na to pozwolić! Jego instynkt łowcy może być dość trudny w obsłudze.
   

 • 33%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Ten pies jest z natury towarzyski i jest prawdziwym ekstrawertykiem - super przyjacielski, bez odrobiny nieśmiałości w stosunku do nowych ludzi.

 • 66%

  Niezależny

  Czasami ten pies może być bardzo samodzielny, ale na ogół pracuje w teamie ze swoim opiekunem.
   

  Zachowanie

  • 66%

   Znoszenie samotności

   Ta rasa jest mocno przywiązana do swojej rodziny i nie radzi sobie zbyt dobrze spędzając czas samotnie, chyba że jego potrzeby zostały zaspokojone.
    

  • 100%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   Jego chęć do zadowolania innych i naturalna inteligencja sprawiają, ten pies jest bardzo łatwy w szkoleniu. Najlepiej reaguje na niezbyt intensywny trening z dużą ilością pozytywnego wzmocnienia.

   Możesz zacząć go szkolić już w wieku 2-3 miesięcy. Jest to zresztą bardzo ważne. Jeśli zaczniesz za późno, twój mały münsterländer może stać się trudny do okiełznania.

  • 100%

   Szczekliwy

   Bardzo uważny mały münsterländer szczeka, gdy usłyszy choćby najmniejszy podejrzany dźwięk.
    

  • 100%