Reklama

kobieta z psem
© Shutterstock/ SeventyFour

Psy dla początkujących – jaką wybrać rasę, by poradzić sobie z opieką nad nią?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Marzysz o tym, aby rozpocząć wyjątkową przygodę z czworonogiem u boku, ale nigdy nie miałeś psa? Obawiasz się, że możesz sobie nie poradzić w nowej roli? Wśród ogromnej liczby ras psów z pewnością znajdziesz takiego, który będzie idealny dla Ciebie. Sprawdź polecane psy dla początkujących opiekunów, które skradną Twoje serce!

Czy istnieje w ogóle coś takiego? I tak, i nie. Zasadniczo początkujący, niedoświadczony opiekun może poradzić sobie z każdą rasą i opieka nad nią go nie przerośnie, ale… pod warunkiem, że dobierze ją właściwie do swojego stylu życia, możliwości i oczekiwań. Przede wszystkim tym kryterium należy się kierować, rozważając nabycie czworonoga.

Jak zatem wybrać odpowiedniego dla nas czworonoga?

Rasy psów dla początkujących opiekunów

Kiepskim pomysłem jest zatem zakup psa myśliwskiego czy psa zaprzęgowego – wymagających bardzo wiele pracy, aktywności fizycznej i umysłowej – w przypadku osób ceniących sobie wygodę i możliwość spokojnego wypoczynku. Równie nietrafionym planem będzie nabycie niektórych ras należących do psów ozdobnych i do towarzystwa, jak np. mops, szpic miniaturowy czy chin japoński przez osoby o zacięciu sportowym, które chętnie spędzają dużo czasu bardzo aktywnie poza domem

Błędem jest oczekiwanie np. od psa rasy husky, owczarek niemiecki czy golden retriever, aby całymi dniami wylegiwał się na kanapie, podobnie jak nieporozumieniem jest założenie, że np. buldog francuski lub chihuahua będą biegać przy rowerze, wystartują w agility bądź będą przemierzać długie dystanse w górskim terenie.

Niezmiernie istotną kwestią, bezpośrednio powiązaną z powyższym kryterium, jest dobre przygotowanie merytoryczne. Innymi słowy – trzeba poznać rasę, którą planuje się zaprosić pod swój dach, bowiem przygoda z psim kompanem u boku będzie trwać co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście lat! Wygląd to tak naprawdę ostatnia rzecz, na którą powinno się zwracać uwagę.

Właśnie w tym miejscu wielu potencjalnych właścicieli, „kupując oczami”, popełnia błąd. Oczywiście psiak powinien się podobać opiekunowi, mieć to coś, co zachwyca i rozczula, jednak nie może to być podstawowe, czy co gorsza jedyne kryterium wyboru pupila. Jaką rasę psa zatem wybrać, będąc początkującym właścicielem? Oto przegląd ras małych, średnich i dużych polecanych osobom, które do tej pory nie miały do czynienia z czworonogami.

Małe psy dla początkujących

Istnieje całe mnóstwo małych ras psów, które z pewnością świetnie sprawdzą się w roli pierwszego psa.

Mops

 • Długość życia: 12-15 lat
 • Waga: 6,3-8,1 kg
 • Wymiary: 30-36 cm

Kilka faktów: mops jest psem ozdobnym i do towarzystwa. Pochodzi z Chin, gdzie aż do XIX wieku występował wyłącznie na dworze – za posiadanie mopsa przez osoby spoza pałacu groziła nawet… kara śmierci! Szczątki mopsów odnalezione zostały w wielu chińskich grobowcach z okresu starożytnego. Psy tej rasy posiadała także m.in. angielska królowa Wiktoria.  

mops
©Shutterstock

Charakter: mops tylko z pozoru jest psem leniwym. Uwielbia zabawy i sztuczki, ale jego opiekun musi być kreatywny, bo czworonóg szybko się nudzi. Pies ten cechuje się sporą dawką cierpliwości wobec dzieci, na przyjazny stosunek do innych psów i zwierząt. Mocno przywiązuje się do swoich bliskich, źle znosi samotność. 

Pielęgnacja: nie jest skomplikowana ani czasochłonna. Sierść wystarczy sporadycznie szczotkować. Warto natomiast zwrócić uwagę na charakterystyczne zmarszczki na pysku – trzeba je czyścić i dbać o to, aby skóra była sucha (co zapobiegnie infekcjom).

Papillon

 • Długość życia: 13-15 lat
 • Waga: 2-5 kg
 • Wymiary: 20-28 cm

Kilka faktów: papillon jest jedną z odmian spaniela kontynentalnego miniaturowego. Jest to jedna z najstarszych europejskich ras, którą znano już w XVI wieku. Od początku wykorzystywana jako pies do towarzystwa, przede wszystkim na hiszpańskich i francuskich dworach. Miłośniczką rasy była m.in. królowa Maria Antonina. 

papillon
©Shutterstock

Charakter: papillon jest psem bardzo żywiołowym i wesołym, cechuje się przyjaznym stosunkiem do ludzi i zwierząt, choć obce osoby może traktować z rezerwą. Chętnie się uczy, jest inteligentny. Pomimo niewielkich rozmiarów może uprawiać sporty kynologiczne, jak np. agility, w których świetnie sobie radzi. 

Pielęgnacja: choć papillon odznacza się piękną, długą szatą, wbrew pozorom jej utrzymanie w nienagannym stanie wcale nie jest wymagające. Sierść psa należy regularnie czesać, aby nie dopuścić do tworzenia się kołtunów i na bieżąco usuwać ewentualne zanieczyszczenia. 

Średnie psy dla początkujących

Wśród średniej wielkości psów także znajdzie się co najmniej kilka ras, które doskonale nadają się na pupili osób początkujących. 

Labrador retriever

 • Długość życia: 10-12 lat
 • Waga: 29,5-36 kg (psy); 25-32 kg (suki)
 • Wymiary: 56-57 cm (psy); 54-56 cm (suki)

Kilka faktów: labradory są jedną z najpopularniejszych ras psów, uznawane za idealne psy „dla dzieci”. Warto jednak mieć świadomość tego, że to psy myśliwskie, należące do aporterów, potrzebując dużo ruchu i sporej dawki aktywności umysłowej. Tylko wówczas będzie to szczęśliwy, zrównoważony i bezproblemowy pies.

labrador
©Shutterstock

Charakter: labrador pochodzący z dobrej hodowli jest wyjątkowo łagodną, przyjazną i spokojną rasą psów. Uwielbia pracę i zabawę – w szczególności aportowanie i sporty wodne. Przyjacielsko nastawiony do ludzi, psów i innych zwierząt, wymaga dużej uwagi, nie lubi samotności.

Pielęgnacja: krótka sierść nie jest problematyczna, wystarczy ją wyszczotkować raz w tygodniu. Jeśli pies uwielbia kąpiele, także w błocie, należy go regularnie kąpać. Warto zadbać o właściwą dietę i ruch, bowiem labradory mają tendencje do tycia, co w dłuższej perspektywie może skutkować m.in. schorzeniami stawów.

Bokser

 • Długość życia: 10-11 lat
 • Waga: 30-36 kg (psy); 26-30 kg (suki)
 • Wymiary: 57-63 cm (psy); 53-59 cm (suki)
bokser
©Shutterstock

Kilka faktów: pierwsze informacje na temat rasy pochodzą z XIX wieku. Początkowo wykorzystywany w celach myśliwskich i bojowych, obecnie uznawany za świetnego stróża. Często wykorzystywany jest także np. w dogoterapii.

Charakter: bokser jest niezwykle wesołą i energiczną, a jednocześnie spokojną, zrównoważoną i łagodną rasą. Wykazuje cierpliwość w stosunku do dzieci, nadaje się na psa rodzinnego. Lubi się uczyć, jest inteligentny, czujny i odważny. Wobec obcych, jak na stróża przystało, jest nieufny, ale nie agresywny bez potrzeby.

Pielęgnacja: psy tej rasy są proste w pielęgnacji. Wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu. Warto zwrócić uwagę na fałdy przy pysku – trzeba je regularnie czyścić i pilnować, by były suche, aby nie dochodziło do infekcji.

Duże psy dla początkujących

Duże rasy psów również nadają się na pupili dla osób niedoświadczonych. Oto przykłady sporych czworonogów, które świetnie wypadną w tej roli.

Dog niemiecki

 • Długość życia: 6-8 lat
 • Waga: 60-95 kg (psy); 45-70 kg (suki)
 • Wymiary: 80-90 cm (psy); 72-84 cm (suki)

Kilka faktów: jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Niemiec. Jest to pies o starym rodowodzie. Psy w typie doga niemieckiego znane były już w okresie średniowiecza. Miłośnikiem rasy był m.in. Otto von Bismarck. Rasę początkowo wykorzystywano do polowań na grubego zwierza i do stróżowania, obecnie zaś doceniany jest jako wspaniały pies do towarzystwa dla rodzin z nieco starszymi dziećmi.

dog niemiecki
©Shutterstock

Rasę początkowo wykorzystywano do polowań na grubego zwierza i do stróżowania, obecnie zaś doceniany jest jako wspaniały pies do towarzystwa dla rodzin z nieco starszymi dziećmi.

Charakter: to pies bardzo spokojny i zrównoważony, wyjątkowo łagodny oraz wrażliwy. Bardzo przywiązuje się do bliskich osób, nie lubi być sam, kocha głaskanie i jest świetnym kompanem do wylegiwania się na kanapie, szybko się uczy. To naprawdę duży pies, zatem nie nadaje się dla osób słabych, starszych.

Pielęgnacja: krótka sierść nie wymaga szczególnej pielęgnacji, psa należy wyczesywać raz w tygodniu i przecierać wilgotną szmatką, by zachować czystość szaty.

Landseer

 • Długość życia: 9-10 lat
 • Waga: 59-68 kg (psy); 45-54 (suki)
 • Wymiary: 72-80 cm (psy); 67-72 cm (suki)

Kilka faktów: przodkiem landseera jest nowofundland. To stosunkowo nowa rasa, uznana dopiero w roku 1959. Dawniej nowofundlanda i landseera traktowano jako jedną rasę. 

landseer
©Shutterstock

Charakter: jest psem bardzo pojętnym, odważnym, wytrzymałym i zrównoważonym. Godzinami może przebywać w wodzie (ma włos odporny na wilgoć), w domu jest spokojny, wręcz nieco flegmatyczny, przywiązuje się do swojego opiekuna. Jest cierpliwy wobec dzieci, ale ze względu na jego wielkość nie powinny pozostawać z psem bez opieki dorosłych.

Pielęgnacja: gęsta szata landseera może sprawiać kłopoty w okresie linienia psa. Wówczas należy wyczesywać go codziennie. Poza tym okresem wystarczy czesanie raz w tygodniu i kąpiel w razie konieczności.

Podsumowanie

Nadal nie wiesz, jaką rasę wybrać na swojego pierwszego psa? Lubisz większe psy i rzekają Cię np. berneńskie psy pasterskie? A może nie możesz oderwać wzroku od pięknych owczarków szkockich długowłosych, popularnie zwanych collie? Czy jednak wolisz nieduże psiaki, jak cavalier king charles spaniel? Jak zostało nadmienione we wstępie, tak naprawdę niemal każda może być idealna i możesz sobie z nią świetnie poradzić, jeśli dobrze przygotujesz się do swojej nowej roli. Zatem zrób to, zanim zaprosisz szczeniaka pod swój dach!

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?