Reklama

mops w mieszkaniu
© Shutterstock

Psy do małego mieszkania – 8 ras do kawalerki

Przez Sabina Stodolak Redaktor

aktualizacja dnia

Małe mieszkanie i pies – czy to da się pogodzić? Wybierając odpowiednią rasę, nawet w kawalerce możemy zapewnić psu dobre warunki do życia. Jakie rasy najlepiej radzą sobie na mniejszych przestrzeniach? O czym pamiętać decydując się na psa w małym mieszkaniu? 

Wydaje się nam, że w niedużym mieszkaniu najlepiej sprawdzą się małe psy, ale nie jest to regułą. Kilka większych ras z powodzeniem może mieszkać w mniej przestronnym mieszkaniu i nie dostanie z tego powodu klaustrofobii.

Nie każdy też mały pies w mieszkaniu o niewielkiej powierzchni będzie czuł się dobrze. 

Pies do małego mieszkania - niekoniecznie mały...

Błędem jest zakładanie, że psy do małego mieszkania to po prostu psy małe. Rozmiar psa niekoniecznie powinien być tu kryterium. Wszystko zależy od temperamentu psa, potrzeb w zakresie ruchu oraz tego, jak dalece opiekun będzie mógł zaangażować się w jego życie. 

Warto też wziąć pod uwagę to, czy nasze niewielkie lokum jest w bloku, czy kamienicy i czy dysponuje balkonem. Ma to znaczenie głównie pod kątem tego, czy możemy pozwolić sobie na bardziej szczekliwą rasę, czy też nie. 
Idealny pies do małego mieszkania – rasy psów, które sprawdzą się nawet w kawalerce

Yorkshire terier

Yorkshire terier©Pixabay

Ten około 3-kilogramowy piesek to najmniejszy z terierów. Uwielbia zabawę i bardzo zależy mu na jak największym kontakcie z opiekunem. Z tego powodu nie jest to pies dla osób nadmiernie zapracowanych, bo choć zniesie samotność, to nie będzie z tego powodu szczęśliwy. 

Należy do terierów, które są psami polującymi. Lubi niezależność i chce mieć „własny kawałek podłogi” – będzie zadowolony, jeśli będzie mógł wychodzić na balkon. Nie jest wymagający w zakresie spacerów. Kilkanaście intensywnych minut aktywności w ciągu dnia zazwyczaj zupełnie mu wystarcza. 

Trzeba pamiętać, że jest to pies alarmujący – potrafi mocno i długo szczekać, dlatego może być złym wyborem psa do bloku z cienkimi ścianami, w którym zbyt duża ilość odgłosów dochodzących z klatki schodowej może go nadmiernie pobudzać. 
Zdecyduj się na yorka, jeśli mieszkacie w bloku starego typu (grubsze mury), a mieszkanie, nawet jeśli jest małe, posiada balkon.

Pamiętaj, że lepiej, by nie był przez 8-10 godzin sam. 

Bichon frise (biszon kędzierzawy)

Bichon frise©Pixabay

Łagodne, spokojne, o umiarkowanym temperamencie i jednocześnie niewielkich gabarytów. Biszon frise to pies wprost stworzony do tego, by mieszkać ze swoim panem w niewielkim mieszkaniu i ciągle czuć jego bliskość. Źle znosi samotność, dlatego nie jest polecany do mieszkania, które pół dnia stoi puste. 

Biszon jest bardzo towarzyski, dlatego będzie bezproblemowym psiakiem na pełnym psów osiedlu – zaprzyjaźni się ze wszystkimi. Jego zaletą w niewielkiej przestrzeni jest też to, że mimo iż jest puchaty, to nie gubi wiele sierści. Niestety, by zachować jej kolor i zdrowie psa, wymaga ona regularnej pielęgnacji i przycinania. 

Zdecyduj się na biszona kędzierzawego wtedy, kiedy pracujesz z domu bądź dużo w nim przebywasz. Będzie idealny, jeśli mieszkasz na osiedlu z dużą ilością psów i chcesz uniknąć problemów z konfliktami między zwierzętami. Biszon świetnie sprawdzi się nawet w bloku ze ścianami z dykty.

Więcej o rasie bichon frise przeczytasz tutaj.

Mops 

Mops©Shutterstock

Mały, nieco leniwy piesek, który nie potrzebuje dużej dawki ruchu i rzadko biega po mieszkaniu, dlatego poradzi sobie nawet w ograniczonej przestrzeni. To pies, który nie może być zbyt długo sam, bo może dawać znać o swej samotności uporczywym wyciem lub szczekiem. Idealny dla osób, które większość czasu przebywają w domu – wtedy jest psem cichym i spokojnym. 
Jest bardzo towarzyski – świetny kompan, jeśli w twoim mieszkaniu często pojawiają się goście. Potrzebuje też wygodnego legowiska. Jest dość wybredny i na byle kocu leżeć nie będzie.  

Wybierz mopsa, jeśli szukasz psa do towarzystwa i możesz być z nim przez większość dnia. To pies, który będzie czuł się dobrze nawet w bardzo małym mieszkaniu. A jeśli do tego sam jesteś osobą, które nie lubi zbyt intensywnej aktywności fizycznej, to stworzycie razem parę idealną. 

Chin japoński 

Chin japoński©Shutterstock

Kolejny mały pies, który nie potrzebuje zbyt dużej ilości miejsca. Jest jednak energiczny i aktywny, dlatego dobrze, by nawet w małym mieszkaniu mógł sobie wytyczyć ścieżki do spacerów. Mimo dość długiej sierści, jej pielęgnacja nie jest uciążliwa, a chin dość dobrze sam dba o jej czystość. 

Jest towarzyski, choć woli bawić się ze zwierzętami swoich rozmiarów. Choć przywiązany do właściciela, jest w stanie znieść samotność i spokojnie spędzić czas, kiedy właściciel jest w pracy. Można go nawet nauczyć korzystania z kuwety. Lepiej jednak by nie przebywał zbyt długo sam. 

Możesz zdecydować się na china japońskiego, nawet jeśli twoja praca wymaga okresowych kilkugodzinnych nieobecności w domu, a ty sam nie masz ochoty poświęcać zbyt dużo czasu na pielęgnację psa, za to lubisz zabawę z psem. 

Chart angielski (greyhound)

Chart angielski (greyhound)© Pixabay

Wyścigowy pies w małym mieszkaniu? Jak najbardziej! Te psy, mimo iż potrzebują dużej ilości aktywności, w mieszkaniu potrafią wtopić się w róg kanapy i absolutnie nie przeszkadzać. 

Są niezależne i odpowiednio do tego przyzwyczajone, mogą znosić nawet kilkugodzinną samotność. Wystarczy, jeśli po powrocie do domu, opiekun zabierze je na długi i intensywny spacer, w którego trakcie pies będzie mógł się wybiegać. To dla jego samopoczucia bardzo ważne, dlatego chart angielski jest lepszym wyborem, jeśli mieszkasz na obrzeżach miasta, skąd blisko do pól i lasów. 

Wybierz greyhounda wtedy, kiedy możesz poświęcić mu naprawdę sporo czasu na spacery i aktywności oraz kiedy – mimo małego mieszkania – lokalizacja oferuje przestrzeń do wybiegania psa. 

Jamnik 

©Shutterstock

Niewielki, ale dynamiczny i dość głośny, dlatego jamnik to pies, którego lepiej nie kupować do mieszkania, w którym słychać, kiedy sąsiad myje zęby oraz kiedy nie ma się czasu na sporą ilość zabawy (bo ryzykujemy wtedy gryzienie przedmiotów dookoła). 

Jamniki to psy myśliwskie, potrzebują tropić i kopać, dlatego spacer po betonie nie wchodzi w grę. To nie jest pies, który sprawdzi się na nowoczesnych osiedlach, na których trudno o kawałek zieleni. To pies, z którym trzeba wyjść do parku lub na łąkę. Jeśli będzie wybawiony, w ciągu dnia będzie spokojnie leżał na kanapie. 

Wybierz jamnika, jeśli lubisz długie spacery, masz na nie wolną od betonu przestrzeń i nie przebywasz cały dzień poza domem. 

Cavalier king charles spaniel

Niewielki, aktywny i bardzo towarzyski pies. Nie może pozostawać zbyt długo sam w domu, dlatego to rasa jedynie dla tych, którzy nie wychodzą do pracy na 10 godzin. Za to dla pracujących z domu, to pies idealny, bo szybko uczy się, kiedy jest czas na zabawę, a kiedy trzeba opiekuna zostawić w spokoju. 

Nie szczeka, choć może przyjąć zachowania innych, jeśli zatem będziesz mieć sąsiada ze szczekliwym psem, cavalier może zacząć go naśladować. Jest ufny – z radością powita gości i inne psy. 

Wybierz cavaliera, jeśli pracujesz z domu. Ten piesek zaakceptuje każdą ilość ruchu, jaką będziesz mu w stanie zaoferować. 

Basset hound

Basset hound©Pixabay

Spory pies na krótkich nóżkach. To pies gończy, zatem wymaga odpowiedniej ilości ruchu i stymulacji węchowej. Zdecydowanie nie sprawdzi się wśród betonu, ale za to będzie szczęśliwy, jeśli damy mu do dyspozycji skrawek dzikiej łąki na obrzeżach miasta. 
Ma krótkie łapki, dlatego nie lubi chodzenia po schodach. Częste wspinaczki na 3. Pietro mogą skończyć się problemami z kręgosłupem. Dość dobrze zniesie samotność, o ile zostawisz mu zabawki do zabawy. 

Wybierz basseta, jeśli mieszkasz w bloku z windą, bądź na parterze. To idealny pies, jeśli jeszcze nie masz doświadczenia w opiece. 

Jak sprawić by pies w małym mieszkaniu czuł się dobrze? 

Każdy pies, niezależnie od tego, czy jest mały, czy duży i czy mieszka w domu z ogrodem, na salonach czy na 20 m2, potrzebuje: 

  • miejsca, w którym będzie odpoczywał i spał, 
  • miejsca do jedzenia, 
  • miejsca do zabawy. 

Przed wyborem rasy trzeba zatem zastanowić się, czy w mieszkaniu będzie miejsce na wszystkie psie utensylia. 
Miejsce do odpoczynku jest niezwykle ważne. Musi dawać psu poczucie bezpieczeństwa i izolacji. W małym mieszkaniu może być problem z tym, by znaleźć zaciszne i spokojne miejsce – jeśli ustawimy psi kojec w przejściu, przy korytarzu, to pies nie będzie z niego korzystał. 

W małym mieszkaniu  bardzo dobrym rozwiązaniem dla psa jest klatka kennelowa. Nie tylko pozwala stworzyć ograniczoną przestrzeń tylko dla psa, ale będzie się idealnie sprawdzać jako psi azyl, na przykład w sytuacji odwiedzin gości (a dla psa, w dwie – trzy osoby w 30. metrowym mieszkaniu to już prawdziwa inwazja). 

Miejsce do jedzenia dla psa w małym mieszkaniu musi również być wybrane z rozwagą. Po pierwsze, nie może być w miejscu, gdzie psu podczas jedzenia będziemy przeszkadzać. Po drugie, miska powinna również stać w zacienionym miejscu. Po trzecie, w małych mieszkaniach, gdzie kuchnie są zazwyczaj otwarte na salon, część podłogi może być pokryta wykładziną. 

Miska powinna stać w takim miejscu, by nawet jeśli okaże się, że nasz pupil ma mocny instynkt i tendencje do wyrzucania jedzenia z miski, nie będzie brudził dywanu. Warto pamiętać, że niektóre psy wyrzucają jedzenie z miski wtedy, kiedy postawimy ją zbyt blisko miejsca, w którym zazwyczaj siedzimy czy stoimy – członkowie rodziny są wtedy traktowani jak inni członkowie stada, którzy mogą mieć zakusy na karmę. 

Postaraj się stworzyć psu miejsce do zabawy. Małe mieszkanie łatwo zagracić, dlatego by zachować maksimum przestrzeni na podłodze, wybieraj wiszące półki i szafki zamiast komód, wykorzystuj pawlacze. Im więcej rzeczy umieścisz wyżej, tym więcej miejsca będzie miał pies na zabawę. 

Okolica mieszkania – jak wybrać osiedle dobre dla psa? 

Mieszkając z psem w małym mieszkaniu, koniecznie trzeba zapewnić mu (i to niezależnie od rasy) aktywność na zewnątrz. Spacery i zabawy w których trakcie będzie nie tylko mógł rozprostować łapy, ale również zmienić otoczenie. 

Jeśli szukasz mieszkania do kupna bądź wynajmu i wiesz, że będziesz w nim mieszkać z psem, zwróć uwagę na to, jak wygląda okolica. Czy w pobliżu mieszka sporo psów (jeśli tak, lepiej wybrać rasę, która świetnie dogaduje się z innymi – np. biszon kędzierzawy), czy jest miejsce, by wyjść z psem na dłuższy spacer, na którym będzie mógł się czuć swobodnie (np. dzika łąka) czy tylko pięknie przystrzyżone trawniki z zakazem wstępu? 

Jeśli często przebywasz poza domem, zwróć uwagę czy w okolicy są przyjazne zwierzętom kawiarnie bądź sklepy, w których będziesz mógł robić zakupy, zabierając ze sobą psiaka. W Polsce takich miejsc  jest na razie mało. 
Socjalizacja i wychowanie psa, który mieszka w niewielkim mieszkaniu 

Choć od danej rasy w pewnym stopniu zależy temperament i potrzeby psa, to każdy pies jest inny. Jeśli chcesz uniknąć problemów z sąsiadami, lękiem separacyjnym czy zniszczonymi rzeczami, nie wystarczy wybrać psa rasy uznawanej za cichą czy spokojną. Trzeba psa odpowiednio wyszkolić. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak to zrobić, zapraszamy do naszego działu „szkolenie psów”. 

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?