Reklama

Kupno psa – na co zwrócić uwagę wybierając rasę dla siebie?

Pies namalowany markerem na dłoni © Shutterstock

Kupno psa to decyzja, która może zmienić diametralnie Twoje życie. Aby czerpać przyjemność z obecności w domu nowego członka rodziny i aby pies był u Ciebie szczęśliwy, warto dokładnie przemyśleć swoje oczekiwania i możliwości i wybrać rasę, której potrzeby jesteśmy w stanie spełnić.

Podczas gdy niektóre rasy  nie wymagają bardzo długich i intensywnych spacerów, za to uwielbiają towarzystwo właścicieli i zabawy, inne cierpią, gdy nie mają zapewnionej odpowiednio dużej dawki ruchu każdego dnia. Decyzja o kupnie psa powinna być poprzedzona dokładną analizą własnych możliwości i potrzeb, aby podjąć świadomą decyzję, której nikt nie będzie żałować – ani Ty, ani pozostali domownicy, ani pies.

Przez Izabela Markowska

aktualizacja dnia

Kupno psa – czym kierować się, wybierając rasę?

Shutterstock

Wybierając daną rasę, warto kierować się nie tylko upodobaniami wizualnymi. Należy wziąć pod uwagę szereg czynników i nie podejmować decyzji pochopnie. Na wybór odpowiedniej rasy wpływ może mieć zarówno miejsce zamieszkania, jak i styl życia, własny temperament, obecność dzieci czy innych psów. Oto co warto wziąć pod uwagę, wybierając daną rasę:

  • Wielkość mieszkania lub domu – nawet jeśli marzysz o mastifie tybetańskim, dogu niemieckim, owczarku podhalańskim czy dobermanie i wiesz, że będziesz dla niego doskonałym opiekunem, ale mieszkasz w bloku, taki wybór może okazać się nierozsądny. Niektóre rasy nie są przystosowane do życia w ciasnych pomieszczeniach i męczą się, jeśli nie mają wystarczająco dużo przestrzeni.
  • Aktywność – jeśli jesteś osobą aktywną, która może i chce poświęcić czas na spacery, szkolenie czy bieganie z psem, możesz postawić na rasy, takie jak golden retriever, owczarek szkocki, beagle czy sznaucer średni. Jeśli preferujesz spokojne psy, które nie wymagają aż tak dużo ruchu, możesz wybrać np. chihuahuę, buldoga angielskiego, mastifa hiszpańskiego, mopsa, bolończyka czy maltańczyka. Należy jednak pamiętać,  że każdy pies, bez względu na rasę potrzebuje codziennych, odpowiednio długich i w miarę możliwości urozmaiconych spacerów, które zapewnią mu nie tylko odpowiednią dawkę ruchu, ale również wrażenia węchowe.
  • Obecność w domu – jeśli dużo czasu spędzasz poza domem, zastanów się nad rasami, takimi jak owczarek kaukaski, akita, owczarek środkowoazjatycki, jużak czy podhalańczyk. To psy niezależne, które dobrze radzą sobie, gdy przebywają kilka godzin bez towarzystwa człowieka. 
  • Obecność dzieci – nie każdy pies jest dobry dla dziecka. Dotyczy to stosunku psów do dzieci i na odwrót. Wrażliwe rasy, takie jak pomeranian, zabawę z dziećmi mogą zakończyć złamaną kończyną. Z drugiej strony bulterier, hovawart, rottweiler czy doberman to psy, których ułożenie wymaga konsekwencji i które nie zawsze będą cierpliwe w towarzystwie dzieci. 
  • Pielęgnacja – łatwiejsze w utrzymaniu są psy krótkowłose, ponieważ nie trzeba poświęcać wiele uwagi na pielęgnację sierści. Z drugiej strony rasy takie jak mops, buldog francuski czy buldog angielski, mogą wymagać zabiegów pielęgnacyjnych takich jak częste przemywanie oczu, czyszczenie uszy, dbanie o higienę między fałdami skóry na pysku czy nawet higiena skóry wokół odbytu. Rasy długowłose, takie jak shih tzu, pomeranian, terrier, chart afgański, owczarek staroangielski czy chow-chow mogą wymagać nawet cotygodniowych kąpieli, czesania i suszenia. 
  • Obecność innych zwierząt – niektóre rasy gorzej niż inne znoszą obecność pobratymców. Są wśród nich np. buldog francuski, bulterier, rottweiler, jamnik krótkowłosy czy owczarek kaukaski. Przyjazne wobec innych ras są np. beagle, nowofundland, owczarek niemiecki, labrador retriever, cocker-spaniel czy jamnik długowłosy. 

Weź też pod uwagę aspekty, takie jak uległość psa oraz to czy lubi dominować. Niektóre rasy, takie jak rottweiler, owczarek podhalański czy buldog angielski, to psy o bardziej upartej i niezależnej naturze, które lubią postawić na swoim. 

Gdzie można kupić psa?

Psa możesz przygarnąć ze schroniska, zaadoptować za pośrednictwem stowarzyszeń, które zajmują się znajdowaniem domów dla psów lub kupić.

Jeśli nie chcesz płacić za psa, ale interesuje Cię konkretna rasa, możesz rozważyć kontakt ze stowarzyszeniem zajmującym się adopcjami psów danej rasy. Pamiętaj jednak, że takie organizacje mają pod opieką zwykle psy starsze, często po przejściach, które wymagają nieco więcej trudu włożonego w ich wychowanie i pielęgnację, za to na pewno odwdzięczą się wielką miłością. Często, aby dostać psa ze stowarzyszenia, należy spełnić odpowiednie kryteria.

Jak kupić psa? Kupno psa ze sprawdzonej, zarejestrowanej w związku kynologicznym hodowli, to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Zanim kupisz psa, pojedź na miejsce, sprawdź warunki, w jakich żyją szczenięta i jak wyglądają ich rodzice. Rodowód FCI wydawany przez Związek Kynologiczny w Polsce to potwierdzenie, że Twój przyszły pies jest rasowy, a co za tym idzie, że ma cechy charakterystyczne dla przedstawicieli swojej rasy.

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz