Dog niemiecki

Dog niemiecki to największy pies na świecie. Wzbudza zainteresowanie każdego. Ma szlachetny wygląd i mocną sylwetkę. Uważany jest za Apolla swojego gatunku, tak niezwykła jest jego prezencja i dystynkcja. Oddanie doga najbliższym jest równie wielkie, co jego rozmiar. To bardzo przyjazny pies uwielbiający dzieci. Wobec obcych okazuje jednak rezerwę. Świetnie sprawdzi się jako pies stróżujący. Jest odważny i odstrasza intruzów samym swoim wyglądem.

Dog niemiecki
Dog niemiecki dorosły pies © Shutterstock

Podstawowe informacje o dogu niemieckim

Długość życia :

3

15

8

10

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Jak łatwo zgadnąć, dog niemiecki pochodzi z Niemczech. Przodkiem tej rasy był bullenbeisser (pies polujący na byki), który z kolei pochodził od średniowiecznego saupackera (psa polującego na dziki). Były to wielkie psy myśliwskie używane do polowań na jelenie, dziki i niedźwiedzie. Przypominały krzyżówkę muskularnego mastifa angielskiego z szybkim greyhoundem. Rasa ta stałą się niezwykle popularna w Danii. W 1920 r. przyjęto nazwę „dog niemiecki” jako przypomnienie, że przodkami tych zwierząt były duże i silne psy wyhodowane przez stary germański lud.

Więcej o niemieckich rasach psów przeczytasz tutaj.

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Dog niemiecki

  Suka : pomiędzy 72 i 84 cm

  Pies : pomiędzy 80 i 90 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 45 i 70 kg

  Pies : pomiędzy 50 i 70 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Dog niemiecki charakteryzuje się dumnym i eleganckim wyglądem. Ma mocną i dobrze zbudowaną sylwetkę. Jego proporcje są harmonijne, a postawa szlachetna. Różnice między psami i sukami są wyraźnie zaznaczone.

  icon idea
  Ciekawostki

  icon breed/personality
  Charakter

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Charakter doga niemieckiego jest niezwykle przyjazny. Pies jest związany ze swoją rodziną, czasem nawet może wydawać się zbyt do niej przyklejony. Swoim właścicielom okazuje dużo uczuć i w ich obronie oddałby życie. Uwielbia, gdy okazuje mu się uwagę i chętnie obdarza czułością.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Dog niemiecki, czasem błędnie zwany buldogiem niemieckim, uwielbia się bawić. Okazuje ogromny entuzjazm podczas zajęć ze swoim panem. Cecha ta może nieco uspokoić się z wiekiem, ale jest to rasa zawsze skora do wszelkich rozrywek.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   To bez wątpienia jeden z najspokojniejszych molosów – cierpliwy i dyskretny. Pomimo swoich ogromnych rozmiarów potrafi zachowywać się tak, jakby go nie było.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Dog niemiecki odznacza się wielką inteligencją. Szybko zrozumie nasze polecenia, o ile zastosujemy łagodne metody nauki. Poza tym ma doskonały zmysł obserwacji i analizy. Bez problemu uczy się komend, bo sprawianie przyjemności właścicielowi jest dla niego niezwykle ważne.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Początkowo dog niemiecki używany był do polowań na dużą zwierzynę. W średniowieczu towarzyszył myśliwym w polowaniach na dziki, byki, niedźwiedzie lub jelenie. Do dziś zachował jedynie niewielki instynkt drapieżnika. Obecnie rasa ta wybierana jest głównie ze względu na charakter i szlachetny wygląd.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Dog jest bardzo przyjazny dla swoich najbliższych, ale zachowuje pewną rezerwę wobec obcych. Wycofuje się i analizuje zagrożenie ze strony pojawiającej się w jego pobliżu osoby. Zawsze ustawia się między potencjalnym zagrożeniem a swoim panem.

  • 33%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Ten największy pies świata nie odznacza się niezależnością. Całkowicie polega na swoim panu. Jeśli czuje, że może mu zaufać, traktuje go jako punkt odniesienia i wyjątkowo rzadko sprzeciwia się jego poleceniom.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Dog niemiecki nie lubi samotności. Pozostawiany sam sobie na całe dnie z pewnością wyrazi swoje niezadowolenie. To pies, który do dobrego samopoczucia potrzebuje uwagi i kojącej obecności bliskich osób.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Dog niemiecki jest posłusznym i uległym psem, o ile szkolimy go w sposób zdecydowany, łagodny i konsekwentny. Nie zaakceptuje przemocy fizycznej ani psychologicznej. 

    Psy tej rasy nie są uparte, ale szybko się poddają, jeśli wyczują jakąkolwiek wrogość ze strony swojego pana.

    Szkolenie szczeniaków doga niemieckiego należy rozpocząć jak najwcześniej, by zapewnić bezpieczeństwo otoczenia, gdy pies osiągnie dorosłe rozmiary i masę. 

    W szczególności powinniśmy położyć nacisk na naukę chodzenia na smyczy bez ciągnięcia. Skoki powinny być całkowicie zakazane.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Dog niemiecki szczeka głośno, ale niezmiernie rzadko. Sama jego obecność i imponujący wygląd przeważnie wystarczają, by odstraszyć ewentualnych intruzów.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Zależna natura tego psa w połączeniu z instynktem stróżującym sprawiają, że nie wybierze się on na samotne wyprawy. Jest bardzo przywiązany do najbliższych i chce ich bronić, woli więc przebywać w ich pobliżu.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Dog niemiecki pozostawiony sam w domu może zniszczyć wszystko, co znajdzie, by poradzić sobie z frustracją. Powinniśmy więc dbać o zaspokojenie jego potrzeb i odpowiednie dla niego warunki życia.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Ten ogromny pies nie odmówi smakołyków, ale nie jest też przesadnie łakomy. Żywienie tej rasy wymaga szczególnej uwagi, zwłaszcza przez pierwsze trzy lata życia.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Dog jest niezwykle opiekuńczy i odważny. Może oddać życie w obronie najbliższych. Jednak ze względu na swój wygląd nie musi atakować ani okazywać agresji. Wystarczy sama jego obecność.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Rasa ta nadaje się na pierwszego psa, ale przyszły właściciel musi być świadomy odpowiedzialności wiążącej się z posiadaniem psa tych rozmiarów. 

    Jeśli nie zapewnimy szczeniakom doga niemieckiego odpowiedniego i wczesnego szkolenia oraz socjalizacji, w dorosłym wieku mogą wymknąć się spod kontroli i stać się zagrożeniem dla otoczenia.

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Dog niemiecki w mieszkaniu

     Wbrew pozorom pies ten może żyć w mieszkaniu i będzie czuł się w nim doskonale. Mogłoby się wydawać, że potrzebuje wielkich przestrzeni, ale w mieszkaniu zachowuje się niezwykle dyskretnie.

     Oczywiście dom z ogrodem również jest dla niego odpowiednim miejscem do życia, ale nie należy zostawiać go na zewnątrz, zwłaszcza zimą. Nie ma gęstego podszerstka i źle znosi chłód oraz wilgoć.

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Bez względu na tryb życia, ten duży pies potrzebuje codziennych spacerów. Z uwagi na jego rozmiar intensywna aktywność fizyczna nie jest wskazana, choć jest to dość aktywny pies, który potrzebuje codziennego ruchu. 

     Podstawę aktywności stanowią spacery, dzięki którym pies utrzyma dobrą kondycję. Możemy również zaproponować mu uprawianie sportu, ale nie należy robić tego zbyt wcześnie ze względu kruche stawy i kości. 

     W okresie wzrostu zakazana jest zatem jakakolwiek intensywna aktywność fizyczna. Zaleca się obserwację weterynarza, który dopilnuje, by nie doszło do problemów z układem kostnym.

    • 33%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Podróżowanie z tym ogromnym psem nie jest łatwym zadaniem. Zachowuje się spokojnie, ale 70 kg wagi może stanowić problem.

     Współżycie z innymi

     • 66%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Dog niemiecki i koty

      Dog jest dość towarzyski i może dogadać się z kotami, zwłaszcza jeśli przyzwyczaimy go do nich już w młodym wieku.

     • 66%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Dog niemiecki i psy

      Dog jest z natury przyjazny i raczej dobrze czuje się z innymi psami, o ile właściciel zadbał o jego odpowiednią socjalizację zwierzęcia już od szczeniaka. 

      W przypadku tej rasy ogromne znaczenie ma wzmacnianie psich kodów komunikacyjnych w celu unikania jakichkolwiek konfliktów. Należy uważać zwłaszcza na małe psy – różnica gabarytów może być problematyczna.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Dog niemiecki i dzieci

      Ten niezwykle cierpliwy i delikatny pies uwielbia spędzać czas z dziećmi. Jeśli stanowią one część jego rodziny, będzie je bronił z oddaniem. Pamiętajmy jednak o przestrzeganiu zasad współżycia zapewniających bezpieczeństwo domowników. 

      Mimo że dog świetnie nadaje się do rodzinnego życia, bierzmy wciąż pod uwagę fakt, że jest to silny, ogromny pies.

     • 33%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Dog niemiecki i osoby starsze

      Mimo swego spokoju i umiarkowanego zapotrzebowania na ruch nie jest to rasa idealna dla osób wrażliwych i prowadzących siedzący tryb życia. 

      %}

      icon breed/price
      Cena

      Cena doga niemieckiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 2000 – 2500 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. 

      Miesięczny koszt utrzymania psa tej rasy to około 300-400 zł miesięcznie. Koszt ten jest proporcjonalny do rozmiarów psa.

      Sprawdź listę hodowli dogów niemieckich tutaj.

      Pielęgnacja

      Pielęgnacja doga jest bardzo łatwa, ale wymaga systematyczności. Pamiętajmy o cotygodniowym szczotkowaniu, za którym zresztą pies przepada, ponieważ uwielbia być w centrum uwagi. Należy też regularnie sprawdzać i czyścić oczy i uszy psa.

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Dog traci umiarkowaną ilość sierści, więcej w okresie wiosennego i jesiennego linienia.

      Żywienie

      Bez względu na to, czy wybierzemy karmę suchą, surowe mięso czy też domowe posiłki, żywienie musi być dostosowane do psa tych rozmiarów. 

      Dog rośnie niezwykle szybko. W ciągu niecałego roku z ważącego 600 gramów szczeniaka zamienia się w 70-kilogramowego olbrzyma. Dieta ma zatem ogromne znaczenie. Nie może być ani zbyt uboga, ani też zbyt bogata. 

      Wielu hodowców zaleca tradycyjne żywienie w oparciu o surowe mięso, ale na rynku dostępnych jest wiele wysokiej jakości karm, które zaspokoją potrzeby tej rasy. 

      Zaleca się kilka posiłków dziennie. Szczeniak do 6 miesiąca życia powinien jeść trzy razy, a następnie dwa razy dziennie, mniej rano, a więcej wieczorem. 

      Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w podwyższane miski zapewniające lepsze trawienie.

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Długość życia doga niemieckiego to około 9 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Ze względu na swoje rozmiary psy te nie cieszą się najlepszym zdrowiem. Są dość wrażliwe i żyją niezbyt długo.

      Odporność na upały

      Dog toleruje upały, ale za nimi nie przepada. Należy zapewnić mu zimną i regularnie wymienianą wodę oraz chłodne miejsce do odpoczynku. 

      Dogi arlekiny są mniej odporne na wysoką temperaturę. 

      Odporność na zimno

      Dog niemiecki nie ma gęstego podszerstka, więc słabo znosi chłód. Zimą i podczas deszczu nie powinien przebywać zbyt długo na zewnątrz. 

      Skłonność do tycia

      Konieczna jest ścisła kontrola żywienia szczeniaka tej rasy. Dieta nie powinna być zbyt uboga ani zbyt bogata. Dzienną porcję należy dostosować do kondycji fizycznej psa i jego stanu zdrowia, powinniśmy unikać przesadnie dużych porcji.

      Częste choroby

      • problemy ze stawami i więzadłami: dysplazja stawu biodrowego i łokciowego,
      • zespół skręcenia i rozszerzenia żołądka,
      • kardiomiopatia,
      • entropion i ectropion,
      • szybki wzrost, który może prowadzić do zaburzeń rozwoju układu kostnego,
      • panosteitis (zapalenie kości),
      • nadczynność przytarczyc (osłabienie kości),
      • zespół Woblera (deformacja kręgów szyjnych),
      • osteochondroza (zgrubienie i pęknięcie chrząstki),
      • choroba zwyrodnieniowa stawów.
      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz