Dog niemiecki

Dog niemiecki
Dog niemiecki dorosły pies © Shutterstock
Dog niemiecki
dog niemiecki szczeniak © Shutterstock

Dog niemiecki to największy pies na świecie. Wzbudza zainteresowanie każdego. Ma szlachetny wygląd i mocną sylwetkę. Uważany jest za Apolla swojego gatunku, tak niezwykła jest jego prezencja i dystynkcja. Oddanie doga najbliższym jest równie wielkie, co jego rozmiar. To bardzo przyjazny pies uwielbiający dzieci. Wobec obcych okazuje jednak rezerwę. Świetnie sprawdzi się jako pies stróżujący. Jest odważny i odstrasza intruzów samym swoim wyglądem.

dna

Podstawowe informacje o dogu niemieckim

 • Długość życia : pomiędzy 8 i 10 lat
 • Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Spokojny, Inteligentny
 • Rozmiar : bardzo duży
 • Rodzaj szaty : Bardzo krótka

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 72 i 84 cm
Pies pomiędzy 80 i 90 cm

Waga

Suka pomiędzy 45 i 70 kg
Pies pomiędzy 50 i 70 kg

Maść

Istnieje pięć rodzajów umaszczenia: 

 • Żółte: jasno-złoto-żółte do nasyconego żółto-złotego. Wymagana czarna maska.
 • Żółte pręgowane: barwa zasadnicza jasnożółta do złoto-żółtej, z czarnymi pręgami. Wymagana czarna maska. 
 • Arlekin: biała maść z czarnymi plamami rozłożonymi na całym ciele. Istnieją również szare osobniki z czarnymi plamami, nie są wykluczone ze wzorca doga niemieckiego, ale nie są też specjalnie pożądane.
 • Czarny: błyszcząca, intensywna czerń. Dopuszcza się białe znaczenia na piersi i łapach.
 • Błękitny: czysty, stalowy błękit. Dopuszczalne są białe znaczenia na piersi i łapach.

Rodzaj szaty

Włos bardzo krótki. Sierść jest gęsta, gładka i lśniąca. Matowa sierść nie jest dopuszczalna. Dog nie posiada podwójnej szaty.

Kolor oczu

Powinny być jak najciemniejsze. Oczy jasne lub żółto-bursztynowe są niepożądane i nieuznawane przez wzorzec rasy.

Jednak jaśniejsze oczy tolerowane są u psów błękitnych i u arlekinów, u których dopuszcza się oczy różnobarwne.

Opis

Dog niemiecki charakteryzuje się dumnym i eleganckim wyglądem. Ma mocną i dobrze zbudowaną sylwetkę. Jego proporcje są harmonijne, a postawa szlachetna. Różnice między psami i sukami są wyraźnie zaznaczone.

Charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Charakter doga niemieckiego jest niezwykle przyjazny. Pies jest związany ze swoją rodziną, czasem nawet może wydawać się zbyt do niej przyklejony. Swoim właścicielom okazuje dużo uczuć i w ich obronie oddałby życie. Uwielbia, gdy okazuje mu się uwagę i chętnie obdarza czułością.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dog niemiecki, czasem błędnie zwany buldogiem niemieckim, uwielbia się bawić. Okazuje ogromny entuzjazm podczas zajęć ze swoim panem. Cecha ta może nieco uspokoić się z wiekiem, ale jest to rasa zawsze skora do wszelkich rozrywek.

Spokojny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

To bez wątpienia jeden z najspokojniejszych molosów – cierpliwy i dyskretny. Pomimo swoich ogromnych rozmiarów potrafi zachowywać się tak, jakby go nie było.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dog niemiecki odznacza się wielką inteligencją. Szybko zrozumie nasze polecenia, o ile zastosujemy łagodne metody nauki. Poza tym ma doskonały zmysł obserwacji i analizy. Bez problemu uczy się komend, bo sprawianie przyjemności właścicielowi jest dla niego niezwykle ważne.

Łowca

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Początkowo dog niemiecki używany był do polowań na dużą zwierzynę. W średniowieczu towarzyszył myśliwym w polowaniach na dziki, byki, niedźwiedzie lub jelenie. Do dziś zachował jedynie niewielki instynkt drapieżnika. Obecnie rasa ta wybierana jest głównie ze względu na charakter i szlachetny wygląd.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dog jest bardzo przyjazny dla swoich najbliższych, ale zachowuje pewną rezerwę wobec obcych. Wycofuje się i analizuje zagrożenie ze strony pojawiającej się w jego pobliżu osoby. Zawsze ustawia się między potencjalnym zagrożeniem a swoim panem.

Niezależny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ten największy pies świata nie odznacza się niezależnością. Całkowicie polega na swoim panu. Jeśli czuje, że może mu zaufać, traktuje go jako punkt odniesienia i wyjątkowo rzadko sprzeciwia się jego poleceniom.

Zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw grey-paw grey-paw

Dog niemiecki nie lubi samotności. Pozostawiany sam sobie na całe dnie z pewnością wyrazi swoje niezadowolenie. To pies, który do dobrego samopoczucia potrzebuje uwagi i kojącej obecności bliskich osób.

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Dog niemiecki jest posłusznym i uległym psem, o ile szkolimy go w sposób zdecydowany, łagodny i konsekwentny. Nie zaakceptuje przemocy fizycznej ani psychologicznej. 

Psy tej rasy nie są uparte, ale szybko się poddają, jeśli wyczują jakąkolwiek wrogość ze strony swojego pana.

Szkolenie szczeniaków doga niemieckiego należy rozpocząć jak najwcześniej, by zapewnić bezpieczeństwo otoczenia, gdy pies osiągnie dorosłe rozmiary i masę. 

W szczególności powinniśmy położyć nacisk na naukę chodzenia na smyczy bez ciągnięcia. Skoki powinny być całkowicie zakazane.

Szczekliwy

yellow-paw grey-paw grey-paw

Dog niemiecki szczeka głośno, ale niezmiernie rzadko. Sama jego obecność i imponujący wygląd przeważnie wystarczają, by odstraszyć ewentualnych intruzów.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw grey-paw grey-paw

Zależna natura tego psa w połączeniu z instynktem stróżującym sprawiają, że nie wybierze się on na samotne wyprawy. Jest bardzo przywiązany do najbliższych i chce ich bronić, woli więc przebywać w ich pobliżu.

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dog niemiecki pozostawiony sam w domu może zniszczyć wszystko, co znajdzie, by poradzić sobie z frustracją. Powinniśmy więc dbać o zaspokojenie jego potrzeb i odpowiednie dla niego warunki życia.

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ten ogromny pies nie odmówi smakołyków, ale nie jest też przesadnie łakomy. Żywienie tej rasy wymaga szczególnej uwagi, zwłaszcza przez pierwsze trzy lata życia.

Pies stróżujący

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Dog jest niezwykle opiekuńczy i odważny. Może oddać życie w obronie najbliższych. Jednak ze względu na swój wygląd nie musi atakować ani okazywać agresji. Wystarczy sama jego obecność.

Pierwszy pies

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Rasa ta nadaje się na pierwszego psa, ale przyszły właściciel musi być świadomy odpowiedzialności wiążącej się z posiadaniem psa tych rozmiarów. 

Jeśli nie zapewnimy szczeniakom doga niemieckiego odpowiedniego i wczesnego szkolenia oraz socjalizacji, w dorosłym wieku mogą wymknąć się spod kontroli i stać się zagrożeniem dla otoczenia.

Tryb życia

Dog niemiecki w mieszkaniu

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Wbrew pozorom pies ten może żyć w mieszkaniu i będzie czuł się w nim doskonale. Mogłoby się wydawać, że potrzebuje wielkich przestrzeni, ale w mieszkaniu zachowuje się niezwykle dyskretnie.

Oczywiście dom z ogrodem również jest dla niego odpowiednim miejscem do życia, ale nie należy zostawiać go na zewnątrz, zwłaszcza zimą. Nie ma gęstego podszerstka i źle znosi chłód oraz wilgoć.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Bez względu na tryb życia, ten duży pies potrzebuje codziennych spacerów. Z uwagi na jego rozmiar intensywna aktywność fizyczna nie jest wskazana, choć jest to dość aktywny pies, który potrzebuje codziennego ruchu. 

Podstawę aktywności stanowią spacery, dzięki którym pies utrzyma dobrą kondycję. Możemy również zaproponować mu uprawianie sportu, ale nie należy robić tego zbyt wcześnie ze względu kruche stawy i kości. 

W okresie wzrostu zakazana jest zatem jakakolwiek intensywna aktywność fizyczna. Zaleca się obserwację weterynarza, który dopilnuje, by nie doszło do problemów z układem kostnym.

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw grey-paw grey-paw

Podróżowanie z tym ogromnym psem nie jest łatwym zadaniem. Zachowuje się spokojnie, ale 70 kg wagi może stanowić problem.

Współżycie z innymi

Dog niemiecki i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Dog jest dość towarzyski i może dogadać się z kotami, zwłaszcza jeśli przyzwyczaimy go do nich już w młodym wieku.

Dog niemiecki i psy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Dog jest z natury przyjazny i raczej dobrze czuje się z innymi psami, o ile właściciel zadbał o jego odpowiednią socjalizację zwierzęcia już od szczeniaka. 

W przypadku tej rasy ogromne znaczenie ma wzmacnianie psich kodów komunikacyjnych w celu unikania jakichkolwiek konfliktów. Należy uważać zwłaszcza na małe psy – różnica gabarytów może być problematyczna.

Dog niemiecki i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten niezwykle cierpliwy i delikatny pies uwielbia spędzać czas z dziećmi. Jeśli stanowią one część jego rodziny, będzie je bronił z oddaniem. Pamiętajmy jednak o przestrzeganiu zasad współżycia zapewniających bezpieczeństwo domowników. 

Mimo że dog świetnie nadaje się do rodzinnego życia, bierzmy wciąż pod uwagę fakt, że jest to silny, ogromny pies.

Dog niemiecki i osoby starsze

yellow-paw grey-paw grey-paw

Mimo swego spokoju i umiarkowanego zapotrzebowania na ruch nie jest to rasa idealna dla osób wrażliwych i prowadzących siedzący tryb życia. 

Cena

Cena doga niemieckiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 2000 – 2500 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI. 

Miesięczny koszt utrzymania psa tej rasy to około 300-400 zł miesięcznie. Koszt ten jest proporcjonalny do rozmiarów psa.

Pielęgnacja

Pielęgnacja doga jest bardzo łatwa, ale wymaga systematyczności. Pamiętajmy o cotygodniowym szczotkowaniu, za którym zresztą pies przepada, ponieważ uwielbia być w centrum uwagi. Należy też regularnie sprawdzać i czyścić oczy i uszy psa.

Linienie

Dog traci umiarkowaną ilość sierści, więcej w okresie wiosennego i jesiennego linienia.

Żywienie

Bez względu na to, czy wybierzemy karmę suchą, surowe mięso czy też domowe posiłki, żywienie musi być dostosowane do psa tych rozmiarów. 

Dog rośnie niezwykle szybko. W ciągu niecałego roku z ważącego 600 gramów szczeniaka zamienia się w 70-kilogramowego olbrzyma. Dieta ma zatem ogromne znaczenie. Nie może być ani zbyt uboga, ani też zbyt bogata. 

Wielu hodowców zaleca tradycyjne żywienie w oparciu o surowe mięso, ale na rynku dostępnych jest wiele wysokiej jakości karm, które zaspokoją potrzeby tej rasy. 

Zaleca się kilka posiłków dziennie. Szczeniak do 6 miesiąca życia powinien jeść trzy razy, a następnie dwa razy dziennie, mniej rano, a więcej wieczorem. 

Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w podwyższane miski zapewniające lepsze trawienie.

Zdrowie

Długość życia

Długość życia doga niemieckiego to około 9 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ze względu na swoje rozmiary psy te nie cieszą się najlepszym zdrowiem. Są dość wrażliwe i żyją niezbyt długo.

Odporność na upały

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Dog toleruje upały, ale za nimi nie przepada. Należy zapewnić mu zimną i regularnie wymienianą wodę oraz chłodne miejsce do odpoczynku. 

Dogi arlekiny są mniej odporne na wysoką temperaturę. 

Odporność na zimno

yellow-paw grey-paw grey-paw

Dog niemiecki nie ma gęstego podszerstka, więc słabo znosi chłód. Zimą i podczas deszczu nie powinien przebywać zbyt długo na zewnątrz. 

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Konieczna jest ścisła kontrola żywienia szczeniaka tej rasy. Dieta nie powinna być zbyt uboga ani zbyt bogata. Dzienną porcję należy dostosować do kondycji fizycznej psa i jego stanu zdrowia, powinniśmy unikać przesadnie dużych porcji.

Częste choroby

 • problemy ze stawami i więzadłami: dysplazja stawu biodrowego i łokciowego,
 • zespół skręcenia i rozszerzenia żołądka,
 • kardiomiopatia,
 • entropion i ectropion,
 • szybki wzrost, który może prowadzić do zaburzeń rozwoju układu kostnego,
 • panosteitis (zapalenie kości),
 • nadczynność przytarczyc (osłabienie kości),
 • zespół Woblera (deformacja kręgów szyjnych),
 • osteochondroza (zgrubienie i pęknięcie chrząstki),
 • choroba zwyrodnieniowa stawów.

Ciekawostki

Największym psem świata był dog niemiecki o imieniu Zeus. Niestety, w 2014 roku zdechł w wieku pięciu lat. Miał 110 cm w kłębie. Stojąc na tylnych łapach, Zeus liczył ponad 2,10 m.

Pochodzenie i historia

Jak łatwo zgadnąć, dog niemiecki pochodzi z Niemczech. Przodkiem tej rasy był bullenbeisser (pies polujący na byki), który z kolei pochodził od średniowiecznego saupackera (psa polującego na dziki). Były to wielkie psy myśliwskie używane do polowań na jelenie, dziki i niedźwiedzie. Przypominały krzyżówkę muskularnego mastifa angielskiego z szybkim greyhoundem. Rasa ta stałą się niezwykle popularna w Danii. W 1920 r. przyjęto nazwę „dog niemiecki” jako przypomnienie, że przodkami tych zwierząt były duże i silne psy wyhodowane przez stary germański lud.

Imiona

Pies: Apollo, Atos, Gotan, Falco. 
Suka: Hera, Granda, Iskra, Wenus.

Wszystkie propozycje imion dla psa znajdziesz tutaj

dog-match

Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Wamiz pomoże Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.