Gniezno (62-200)
Dog niemiecki
Dog niemiecki to największy pies na świecie. Wzbudza zainteresowanie każdego. Ma szlachetny wygląd i mocną sylwetkę. Uważany jest za Apolla swojego gatunku, tak niezwykła jest jego prezencja i dystynkcja. Oddanie doga najbliższym jest równie wielkie, co jego rozmiar. To bardzo przyjazny pies uwielbiający dzieci. Wobec obcych okazuje jednak rezerwę. Świetnie sprawdzi się jako pies stróżujący. Jest odważny i odstrasza intruzów samym swoim wyglądem.
Długość życia |
Dog niemiecki średnio żyje od 8 do 10 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
duży
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 72 i 84 cm
Pies
pomiędzy 80 i 90 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 45 i 70 kg
Pies
pomiędzy 50 i 70 kg
|
Kolor umaszczenia
Istnieje pięć rodzajów umaszczenia:
|
Czarne Białe Niebieskie/szare Rude |
Rodzaj szaty
Włos bardzo krótki. Sierść jest gęsta, gładka i lśniąca. Matowa sierść nie jest dopuszczalna. Dog nie posiada podwójnej szaty. |
Bardzo krótka |
Kolor oczu
Powinny być jak najciemniejsze. Oczy jasne lub żółto-bursztynowe są niepożądane i nieuznawane przez wzorzec rasy. Jednak jaśniejsze oczy tolerowane są u psów błękitnych i u arlekinów, u których dopuszcza się oczy różnobarwne. |
Brązowe
|
- Największym psem świata był dog niemiecki o imieniu Zeus. Niestety, w 2014 roku zdechł w wieku pięciu lat. Miał 110 cm w kłębie. Stojąc na tylnych łapach, Zeus liczył ponad 2,10 m.
- Słynnym przedstawiecielem tej rasy był Scooby-Doo, z kreskówki Hannah-Barbera.
Więcej informacji na temat rasy Dog niemiecki
Pochodzenie i historia rasy Dog niemiecki
Jak łatwo zgadnąć, dog niemiecki pochodzi z Niemczech. Przodkiem tej rasy był bullenbeisser (pies polujący na byki), który z kolei pochodził od średniowiecznego saupackera (psa polującego na dziki). Były to wielkie psy myśliwskie używane do polowań na jelenie, dziki i niedźwiedzie. Przypominały krzyżówkę muskularnego mastifa angielskiego z szybkim greyhoundem. Rasa ta stałą się niezwykle popularna w Danii. W 1920 r. przyjęto nazwę „dog niemiecki” jako przypomnienie, że przodkami tych zwierząt były duże i silne psy wyhodowane przez stary germański lud.
Charakterystyka rasy Dog niemiecki
Zachowanie rasy Dog niemiecki
Szkolenie psa rasy Dog niemiecki
Dog niemiecki jest posłusznym i uległym psem, o ile szkolimy go w sposób zdecydowany, łagodny i konsekwentny. Nie zaakceptuje przemocy fizycznej ani psychologicznej.
Psy tej rasy nie są uparte, ale szybko się poddają, jeśli wyczują jakąkolwiek wrogość ze strony swojego pana.
Szkolenie szczeniaków doga niemieckiego należy rozpocząć jak najwcześniej, by zapewnić bezpieczeństwo otoczenia, gdy pies osiągnie dorosłe rozmiary i masę.
W szczególności powinniśmy położyć nacisk na naukę chodzenia na smyczy bez ciągnięcia. Skoki powinny być całkowicie zakazane.
Styl życia rasy Dog niemiecki
Dla kogo rasa Dog niemiecki ?
Dog niemiecki - cena
Cena doga niemieckiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 2000 – 2500 zł za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI.
Miesięczny koszt utrzymania psa tej rasy to około 300-400 zł miesięcznie. Koszt ten jest proporcjonalny do rozmiarów psa.
Dog niemiecki - linienie
Średnie
Dog traci umiarkowaną ilość sierści, więcej w okresie wiosennego i jesiennego linienia.
Dog niemiecki - pielęgnacja
Pielęgnacja doga jest bardzo łatwa, ale wymaga systematyczności. Pamiętajmy o cotygodniowym szczotkowaniu, za którym zresztą pies przepada, ponieważ uwielbia być w centrum uwagi. Należy też regularnie sprawdzać i czyścić oczy i uszy psa.
Zdrowie rasy Dog niemiecki
Długość życia doga niemieckiego to około 9 lat.
Ze względu na swoje rozmiary psy te nie cieszą się najlepszym zdrowiem. Są dość wrażliwe i żyją niezbyt długo.
Dog toleruje upały, ale za nimi nie przepada. Należy zapewnić mu zimną i regularnie wymienianą wodę oraz chłodne miejsce do odpoczynku.
Dogi arlekiny są mniej odporne na wysoką temperaturę.
Dog niemiecki nie ma gęstego podszerstka, więc słabo znosi chłód. Zimą i podczas deszczu nie powinien przebywać zbyt długo na zewnątrz.
Konieczna jest ścisła kontrola żywienia szczeniaka tej rasy. Dieta nie powinna być zbyt uboga ani zbyt bogata. Dzienną porcję należy dostosować do kondycji fizycznej psa i jego stanu zdrowia, powinniśmy unikać przesadnie dużych porcji.
- problemy ze stawami i więzadłami: dysplazja stawu biodrowego i łokciowego,
- zespół skręcenia i rozszerzenia żołądka,
- kardiomiopatia,
- entropion i ectropion,
- szybki wzrost, który może prowadzić do zaburzeń rozwoju układu kostnego,
- panosteitis (zapalenie kości),
- nadczynność przytarczyc (osłabienie kości),
- zespół Woblera (deformacja kręgów szyjnych),
- osteochondroza (zgrubienie i pęknięcie chrząstki),
- choroba zwyrodnieniowa stawów.
Planujesz zakup psa rasy Dog niemiecki?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Dog niemiecki ...