Dog niemiecki

Dog niemiecki
Dog niemiecki dorosły pies © Shutterstock

Dog niemiecki to największy pies na świecie. Wzbudza zainteresowanie każdego. Ma szlachetny wygląd i mocną sylwetkę. Uważany jest za Apolla swojego gatunku, tak niezwykła jest jego prezencja i dystynkcja. Oddanie doga najbliższym jest równie wielkie, co jego rozmiar. To bardzo przyjazny pies uwielbiający dzieci. Wobec obcych okazuje jednak rezerwę. Świetnie sprawdzi się jako pies stróżujący. Jest odważny i odstrasza intruzów samym swoim wyglądem.

Podstawowe informacje o dogu niemieckim

Długość życia :

3

15

8

10

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Jak łatwo zgadnąć, dog niemiecki pochodzi z Niemczech. Przodkiem tej rasy był bullenbeisser (pies polujący na byki), który z kolei pochodził od średniowiecznego saupackera (psa polującego na dziki). Były to wielkie psy myśliwskie używane do polowań na jelenie, dziki i niedźwiedzie. Przypominały krzyżówkę muskularnego mastifa angielskiego z szybkim greyhoundem. Rasa ta stałą się niezwykle popularna w Danii. W 1920 r. przyjęto nazwę „dog niemiecki” jako przypomnienie, że przodkami tych zwierząt były duże i silne psy wyhodowane przez stary germański lud.

Więcej o niemieckich rasach psów przeczytasz tutaj.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 72 i 84 cm

  Pies : pomiędzy 80 i 90 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 45 i 70 kg

  Pies : pomiędzy 50 i 70 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Dog niemiecki charakteryzuje się dumnym i eleganckim wyglądem. Ma mocną i dobrze zbudowaną sylwetkę. Jego proporcje są harmonijne, a postawa szlachetna. Różnice między psami i sukami są wyraźnie zaznaczone.

  Ciekawostki

  Charakter

  • 100%

   Czuły

   Charakter doga niemieckiego jest niezwykle przyjazny. Pies jest związany ze swoją rodziną, czasem nawet może wydawać się zbyt do niej przyklejony. Swoim właścicielom okazuje dużo uczuć i w ich obronie oddałby życie. Uwielbia, gdy okazuje mu się uwagę i chętnie obdarza czułością.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Dog niemiecki, czasem błędnie zwany buldogiem niemieckim, uwielbia się bawić. Okazuje ogromny entuzjazm podczas zajęć ze swoim panem. Cecha ta może nieco uspokoić się z wiekiem, ale jest to rasa zawsze skora do wszelkich rozrywek.

  • 100%

   Spokojny

   To bez wątpienia jeden z najspokojniejszych molosów – cierpliwy i dyskretny. Pomimo swoich ogromnych rozmiarów potrafi zachowywać się tak, jakby go nie było.

  • 100%

   Inteligentny

   Dog niemiecki odznacza się wielką inteligencją. Szybko zrozumie nasze polecenia, o ile zastosujemy łagodne metody nauki. Poza tym ma doskonały zmysł obserwacji i analizy. Bez problemu uczy się komend, bo sprawianie przyjemności właścicielowi jest dla niego niezwykle ważne.

  • 66%

   Łowca

   Początkowo dog niemiecki używany był do polowań na dużą zwierzynę. W średniowieczu towarzyszył myśliwym w polowaniach na dziki, byki, niedźwiedzie lub jelenie. Do dziś zachował jedynie niewielki instynkt drapieżnika. Obecnie rasa ta wybierana jest głównie ze względu na charakter i szlachetny wygląd.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Dog jest bardzo przyjazny dla swoich najbliższych, ale zachowuje pewną rezerwę wobec obcych. Wycofuje się i analizuje zagrożenie ze strony pojawiającej się w jego pobliżu osoby. Zawsze ustawia się między potencjalnym zagrożeniem a swoim panem.

  • 33%

   Niezależny

   Ten największy pies świata nie odznacza się niezależnością. Całkowicie polega na swoim panu. Jeśli czuje, że może mu zaufać, traktuje go jako punkt odniesienia i wyjątkowo rzadko sprzeciwia się jego poleceniom.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Dog niemiecki nie lubi samotności. Pozostawiany sam sobie na całe dnie z pewnością wyrazi swoje niezadowolenie. To pies, który do dobrego samopoczucia potrzebuje uwagi i kojącej obecności bliskich osób.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Dog niemiecki jest posłusznym i uległym psem, o ile szkolimy go w sposób zdecydowany, łagodny i konsekwentny. Nie zaakceptuje przemocy fizycznej ani psychologicznej. 

    Psy tej rasy nie są uparte, ale szybko się poddają, jeśli wyczują jakąkolwiek wrogość ze strony swojego pana.

    Szkolenie szczeniaków doga niemieckiego należy rozpocząć jak najwcześniej, by zapewnić bezpieczeństwo otoczenia, gdy pies osiągnie dorosłe rozmiary i masę. 

    W szczególności powinniśmy położyć nacisk na naukę chodzenia na smyczy bez ciągnięcia. Skoki powinny być całkowicie zakazane.

   • 33%

    Szczekliwy

    Dog niemiecki szczeka głośno, ale niezmiernie rzadko. Sama jego obecność i imponujący wygląd przeważnie wystarczają, by odstraszyć ewentualnych intruzów.

   • 33%