Anatolian (kangal)

Inne nazwy: owczarek anatolijski, anatolijski pies pasterski, Kangal, Karabasz, Anatolian Shepherd Dog

Anatolian (kangal)
Anatolian

Anatolian jest mądrym, dumnym, niezależnym i pewnym siebie psem. Od początku istnienia rasy pracuje jako pies pasterski, jest więc wspaniałym opiekunem, który z dużym zaangażowaniem broni swoich najbliższych i swojego terytorium. Nigdy nie okazuje agresji bez powodu, ale potrafi skutecznie i z uporem zniechęcać potencjalnych intruzów. Jednocześnie ten potężnej postury pies jest opanowanym, spokojnym i łagodnym towarzyszem rodziny.

Podstawowe informacje o owczarku anatolijskim

Długość życia :

5

18

10

13

Charakter :

Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Anatolian to bardzo stara rasa psów, która najprawdopodobniej wywodzi się od wielkich psów myśliwskich Mezopotamii. Rasa ta rozwijała się na przestrzeni wieków poprzez przystosowanie do specyficznych warunków życia. Największy wpływ na ewolucję owczarka anatolijskiego miał klimat (gorące lata i bardzo mroźne zimy), tryb życia ludzi, którym towarzyszył (koczowniczy, półosiadły lub osiadły) oraz rodzaj pracy, jaką musiał wykonywać. Pochodząca z Turcji rasa anatolian została zatwierdzona przez FCI w 1989 r.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 71 i 79 cm

  Pies : pomiędzy 74 i 81 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 45 i 60 kg

  Pies : pomiędzy 55 i 70 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Owczarek anatolijski jest dobrze zbudowanym wielkim psem, o mocnych łapach i potężnej sylwetce. Jego głowa jest duża i silna. Oczy są dość małe w stosunku do wielkości czaszki, szeroko rozstawione i głęboko osadzone. Średniej wielkości uszy mają kształt zaokrąglonych na końcach trójkątów, wiszą przy policzkach lub są podniesione, gdy pies jest pobudzony. Długi ogon osadzony jest dość wysoko i sięga stawu skokowego. W spokoju noszony jest nisko, lekko zakręcony na końcu. Przy pobudzeniu ogon noszony jest wysoko i zakręcony nad grzbietem, zwłaszcza u samców.

  Ciekawostki

  Owczarki anatolijskie pomagają chronić gatunki zagrożone wyginięciem. W jaki sposób? Otóż występujące w Namibii gepardy stanowią duże zagrożenie dla rolników i hodowców trzody, gdyż w krótkim czasie potrafią znacznie przetrzebić ich stada, powodując tym samym ogromne straty.

  Z tego powodu, choć gepardy należą do gatunków chronionych, hodowcy mieli prawo do zastawiania na nie pułapek, a nawet do ich zabijania, aby zapewnić swoim hodowlom przetrwanie. W latach 90. biolog amerykańska zasugerowała, że wprowadzenie do hodowli anatolianów poprawi bezpieczeństwo trzód, jako że psy powinny odstraszać gepardy. Okazało się to idealnym rozwiązaniem, gdyż zwierzęta z rodziny kotów bardzo boją się wielkich psów. Tym samym owczarki anatolijskie do dziś skutecznie chronią zarówno owce, jak i… gepardy!

  Na posiadanie anatoliana w Polsce trzeba uzyskać specjalne pozwolenie, ponieważ znajduje się na liście ras psów uznanych za niebezpieczne. 

  Anatolian - charakter

  • 66%

   Czuły

   Kangal jest bardzo przywiązany do swojej rodziny. Pomimo tego, że jest psem niezależnym i dumnym, lubi pieszczoty i chętnie okazuje uczucia.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Serdeczny wobec dzieci i przyjazny dla wszystkich osób z najbliższego otoczenia owczarek anatolijski lubi spędzać czas ze swoją rodziną. Szczeniaki anatoliana chętnie psocą i uczestniczą w zabawach, jednak z biegiem czasu poważnieją i stają się bardziej powściągliwe.

  • 100%

   Spokojny

   Spokój i siła to dwa słowa najlepiej opisujące charakter tego mądrego górskiego molosa, który jest jednocześnie potężny i delikatny. To łagodny i godny zaufania towarzysz rodziny, który jest również cierpliwy wobec dzieci.

  • 100%

   Inteligentny

   Jak wiele owczarków, anatolian jest wyjątkowo mądry i łagodny. Posiada szereg cech, które czynią z niego wspaniałego psa pracującego, jeśli jest wykorzystywany przy pilnowaniu i zaganianiu bydła. W wykonywaniu tych zadań – jak przystało na prawdziwego psa pasterskiego – potrafi wykazać się inicjatywą.

  • 33%

   Łowca

   Owczarek anatolijski, zwany również karabaszem, ma dość słabo rozwinięty instynkt myśliwski, jest więc zdecydowanie lepszym stróżem niż łowcą.

   Jako dawny pies pasterski, mający pod opieką całe stada, do innych zwierząt podchodzi przyjaźnie, oczywiście o ile nie stanowią zagrożenia dla niego lub dla jego najbliższych.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Anatolian zachowuje dystans wobec nieznajomych, ale gdy granice jego terytorium przekraczają osoby, które dobrze zna, zazwyczaj wita się z nimi przyjaźnie. Nie zawsze jednak, gdyż pod nieobecność właściciela nie wpuszcza nikogo i pozostaje nieufny wobec wszystkich.

  • 100%

   Niezależny

   Według oficjalnego wzorca psy tej tureckiej rasy są bardzo niezależne, dumne i pewne siebie, ale jednocześnie łagodne, mądre i zrównoważone.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Anatolijski pies pasterski jest blisko związany ze swoją rodziną i okazuje jej duże przywiązanie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zostawał sam w domu. Zamienia się wówczas w czujnego stróża, który na poważnie podchodzi do swojej roli.

    Właściciel psa powinien zadbać o to, by jego nieobecności nie były jednak wydłużone, a przed i po każdej z nich powinien zapewnić swojemu pupilowi odpowiednie aktywności stymulujące fizycznie i umysłowo.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Anatolian, zwany również kangalem, jest uważany za psa mądrego i łagodnego, choć bywa bardzo niezależny. W jego naturze leży wykazywanie się inicjatywą w działaniu, przez co nie jest wzorem posłuszeństwa, choć jak na molosa jest wyjątkowo wrażliwy.

    Aby jego szkolenie dało jak najlepsze owoce, należy je rozpocząć bardzo wcześnie, jeszcze w okresie szczenięcym. W przeciwnym razie owczarek może wykazywać zachowania niepożądane.

    Opiekun owczarka anatolijskiego powinien wystrzegać się wszelkiej przemocy w jego wychowaniu, gdyż wpływa ona negatywnie na ich wzajemną relację. Poddany środkom przymusu pies może zacząć postrzegać swego pana jako osobę niegodną zaufania i w związku z tym odmówi z nim współpracy. Aby załagodzić jego upór oraz stworzyć solidną relację z psem, na której można budować, człowiek pracujący z owczarkiem anatolijskim musi dać się poznać jako stanowczy, konsekwentny i pewny siebie nauczyciel. Nie może być też pobłażliwy, a szkolenie psa powinien oprzeć o pozytywne wzmocnienie.

    Warto zwrócić uwagę, że anatolian nigdy nie będzie ślepo posłuszny swojemu przewodnikowi, a jego polecenia wykona tylko wtedy, gdy uzna je za słuszne, należy więc formułować je w sposób odpowiedzialny.

   • 66%

    Szczekliwy

    Gdy anatolian chce odstraszyć intruza, w pierwszej kolejności głośno szczeka. Gdy wyczuje niebezpieczeństwo, nie zawaha się podnieść głosu. Nadmierne szczekanie można ograniczyć przez odpowiednie szkolenie.

   • 33%