Anatolian (kangal)
Inne nazwy : owczarek anatolijski, anatolijski pies pasterski, Kangal, Karabasz, Anatolian Shepherd Dog
Anatolian jest mądrym, dumnym, niezależnym i pewnym siebie psem. Od początku istnienia rasy pracuje jako pies pasterski, jest więc wspaniałym opiekunem, który z dużym zaangażowaniem broni swoich najbliższych i swojego terytorium. Nigdy nie okazuje agresji bez powodu, ale potrafi skutecznie i z uporem zniechęcać potencjalnych intruzów. Jednocześnie ten silnej postury pies jest opanowanym, spokojnym i łagodnym towarzyszem rodziny.
Długość życia |
Anatolian (kangal) średnio żyje od 10 do 13 lat |
Charakter |
|
Rozmiar |
duży
|
Wielkość dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 71 i 79 cm
Pies
pomiędzy 74 i 81 cm
|
Waga dorosłego osobnika |
Suka
pomiędzy 45 i 60 kg
Pies
pomiędzy 55 i 70 kg
|
Kolor umaszczenia
Dopuszczalne są wszelkie typy umaszczenia owczarka anatolijskiego. |
Czarne Białe Czekoladowe/ brązowe Niebieskie/szare Rude Kremowe |
Rodzaj szaty
Sierść jest krótka lub półdługa w zależności od odmiany. Owczarek anatolijski charakteryzuje się podwójną okrywą włosową. Na jego sierść składają się gęsty włos okrywowy i gruby podszerstek. Długość i obfitość szaty zależą od warunków klimatycznych. Co do zasady jest ona dłuższa w zimie. |
Krótka |
Kolor oczu
Kolor oczu jest zależny od umaszczenia i może przyjmować barwę od złocistej po brązową. |
Brązowe
|
Owczarki anatolijskie pomagają chronić gatunki zagrożone wyginięciem. W jaki sposób? Otóż występujące w Namibii gepardy stanowią duże zagrożenie dla rolników i hodowców trzody, gdyż w krótkim czasie potrafią znacznie przetrzebić ich stada, powodując tym samym ogromne straty.
Z tego powodu, choć gepardy należą do gatunków chronionych, hodowcy mieli prawo do zastawiania na nie pułapek, a nawet do ich zabijania, aby zapewnić swoim hodowlom przetrwanie. W latach 90. biolog amerykańska zasugerowała, że wprowadzenie do hodowli anatolianów poprawi bezpieczeństwo trzód, jako że psy powinny odstraszać gepardy. Okazało się to idealnym rozwiązaniem, gdyż zwierzęta z rodziny kotów bardzo boją się wielkich psów. Tym samym owczarki anatolijskie do dziś skutecznie chronią zarówno owce, jak i… gepardy!
Na posiadanie anatoliana w Polsce trzeba uzyskać specjalne pozwolenie, ponieważ znajduje się na liście ras psów uznanych za niebezpieczne.
Więcej informacji na temat rasy Anatolian (kangal)
Pochodzenie i historia rasy Anatolian (kangal)
Anatolian to bardzo stara rasa psów, która najprawdopodobniej wywodzi się od wielkich psów myśliwskich Mezopotamii. Rasa ta rozwijała się na przestrzeni wieków poprzez przystosowanie do specyficznych warunków życia. Największy wpływ na ewolucję owczarka anatolijskiego miał klimat (gorące lata i bardzo mroźne zimy), tryb życia ludzi, którym towarzyszył (koczowniczy, półosiadły lub osiadły) oraz rodzaj pracy, jaką musiał wykonywać. Pochodząca z Turcji rasa anatolian została zatwierdzona przez FCI w 1989 r.
Anatolian - charakter
Zachowanie rasy Anatolian (kangal)
Szkolenie psa rasy Anatolian (kangal)
Anatolian, zwany również kangalem, jest uważany za psa mądrego i łagodnego, choć bywa bardzo niezależny. W jego naturze leży wykazywanie się inicjatywą w działaniu, przez co nie jest wzorem posłuszeństwa, choć jak na molosa jest wyjątkowo wrażliwy.
Aby jego szkolenie dało jak najlepsze owoce, należy je rozpocząć bardzo wcześnie, jeszcze w okresie szczenięcym. W przeciwnym razie owczarek może wykazywać zachowania niepożądane.
Opiekun owczarka anatolijskiego powinien wystrzegać się wszelkiej przemocy w jego wychowaniu, gdyż wpływa ona negatywnie na ich wzajemną relację. Poddany środkom przymusu pies może zacząć postrzegać swego pana jako osobę niegodną zaufania i w związku z tym odmówi z nim współpracy. Aby załagodzić jego upór oraz stworzyć solidną relację z psem, na której można budować, człowiek pracujący z owczarkiem anatolijskim musi dać się poznać jako stanowczy, konsekwentny i pewny siebie nauczyciel. Nie może być też pobłażliwy, a szkolenie psa powinien oprzeć o pozytywne wzmocnienie.
Warto zwrócić uwagę, że anatolian nigdy nie będzie ślepo posłuszny swojemu przewodnikowi, a jego polecenia wykona tylko wtedy, gdy uzna je za słuszne, należy więc formułować je w sposób odpowiedzialny.
Styl życia rasy Anatolian (kangal)
Dla kogo rasa Anatolian (kangal) ?
Anatolian - cena
Cena owczarka anatolijskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Pierwsze szczeniaki z miotu, zwłaszcza przeznaczone do pracy, mogą osiągać cenę 5000 PLN. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb psa tej wielkości należy przeznaczyć około 300 PLN.
Anatolian (kangal) - linienie
Obfite
Owczarek anatolijski przechodzi dwa okresy linienia w trakcie roku, na wiosnę i na jesień. Traci wówczas bardzo dużo sierści, w związku z czym wymaga codziennego szczotkowania pozwalającego usunąć jak najwięcej martwych włosów. W pozostałych miesiącach utrata sierści u tego krzepkiego psa jest niemal niezauważalna.
Anatolian (kangal) - pielęgnacja
Pielęgnacja anatoliana nie należy do skomplikowanych, ale jest dość czasochłonna ze względu na jego gigantyczne rozmiary. Wskazane jest systematyczne szczotkowanie, dzięki któremu jego sierść zachowa nie tylko ładny wygląd, ale również właściwości ochronne. Opadające uszy psa powinny być regularnie czyszczone i profilaktycznie badane.
Zdrowie rasy Anatolian (kangal)
Oczekiwana długość życia anatoliana to 11 lat.
Anatolijski pies pasterski jest wytrzymały i odporny. Stworzony do życia na wsi, najlepiej czuje się na wolnym powietrzu. Potrafi się dostosować do każdych warunków. Rzadko choruje.
Owczarek anatolijski pochodzi z kraju, w którym panują wysokie temperatury, więc znosi je dość dobrze, natomiast nie powinien podejmować intensywnej aktywności fizycznej podczas upałów.
Wskazane są spacery poranne lub późno wieczorem, kiedy warunki pogodowe są bardziej przyjazne dla psa. Dzięki temu będzie mógł w pełni skorzystać z aktywności poza domem i skutecznie spożytkować nagromadzoną energię.
Anatolian jest obdarzony podwójną okrywą włosową, która zapewnia mu dobrą ochronę. Dodatkowo u psów tej rasy długość szaty dostosowuje się do różnych warunków klimatycznych.
Owczarek anatolijski bez problemu utrzymuje prawidłową wagę. Przy zdrowej i zrównoważonej diecie oraz przy odpowiedniej codziennej dawce ruchu nie będzie miał problemów z otyłością.
Anatolian jest psem wytrzymałym i odpornym. Nie jest podatny na choroby, nawet na schorzenia typowe dla wielkich psów, poza dysplazją stawu biodrowego.
Planujesz zakup psa rasy Anatolian (kangal)?
Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Anatolian (kangal) ...
Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Anatolian (kangal) ...