Anatolian (kangal)

Inne nazwy : owczarek anatolijski, anatolijski pies pasterski, Kangal, Karabasz, Anatolian Shepherd Dog

Zdjęcie: dorosły pies rasa Anatolian (kangal)
Zdjęcie: szczeniak rasa Anatolian (kangal)
Zweryfikowane przez eksperta
Komentarz Udostępnij

Długość życia

Anatolian (kangal) średnio żyje od 10 do 13 lat

Charakter

Rozmiar

duży

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 71 i 79 cm
Pies pomiędzy 74 i 81 cm

Waga dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 45 i 60 kg
Pies pomiędzy 55 i 70 kg
Kolor umaszczenia
Czarne Białe Czekoladowe/ brązowe Niebieskie/szare Rude Kremowe
Rodzaj szaty
Krótka
Kolor oczu
Brązowe
Ciekawostki

Więcej informacji na temat rasy Anatolian (kangal)

Pochodzenie i historia rasy Anatolian (kangal)

Anatolian to bardzo stara rasa psów, która najprawdopodobniej wywodzi się od wielkich psów myśliwskich Mezopotamii. Rasa ta rozwijała się na przestrzeni wieków poprzez przystosowanie do specyficznych warunków życia. Największy wpływ na ewolucję owczarka anatolijskiego miał klimat (gorące lata i bardzo mroźne zimy), tryb życia ludzi, którym towarzyszył (koczowniczy, półosiadły lub osiadły) oraz rodzaj pracy, jaką musiał wykonywać. Pochodząca z Turcji rasa anatolian została zatwierdzona przez FCI w 1989 r.

Szkolenie psa rasy Anatolian (kangal)

Anatolian, zwany również kangalem, jest uważany za psa mądrego i łagodnego, choć bywa bardzo niezależny. W jego naturze leży wykazywanie się inicjatywą w działaniu, przez co nie jest wzorem posłuszeństwa, choć jak na molosa jest wyjątkowo wrażliwy.

Aby jego szkolenie dało jak najlepsze owoce, należy je rozpocząć bardzo wcześnie, jeszcze w okresie szczenięcym. W przeciwnym razie owczarek może wykazywać zachowania niepożądane.

Opiekun owczarka anatolijskiego powinien wystrzegać się wszelkiej przemocy w jego wychowaniu, gdyż wpływa ona negatywnie na ich wzajemną relację. Poddany środkom przymusu pies może zacząć postrzegać swego pana jako osobę niegodną zaufania i w związku z tym odmówi z nim współpracy. Aby załagodzić jego upór oraz stworzyć solidną relację z psem, na której można budować, człowiek pracujący z owczarkiem anatolijskim musi dać się poznać jako stanowczy, konsekwentny i pewny siebie nauczyciel. Nie może być też pobłażliwy, a szkolenie psa powinien oprzeć o pozytywne wzmocnienie.

Warto zwrócić uwagę, że anatolian nigdy nie będzie ślepo posłuszny swojemu przewodnikowi, a jego polecenia wykona tylko wtedy, gdy uzna je za słuszne, należy więc formułować je w sposób odpowiedzialny.

Anatolian - cena

Cena owczarka anatolijskiego zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Pierwsze szczeniaki z miotu, zwłaszcza przeznaczone do pracy, mogą osiągać cenę 5000 PLN. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb psa tej wielkości należy przeznaczyć około 300 PLN.

Planujesz zakup psa rasy Anatolian (kangal)?

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Anatolian (kangal) ...

Zwierzęta do adopcji

Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Anatolian (kangal) ...

Czy rasa Anatolian (kangal) jest dla Ciebie?

Zrób test!
Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten plik: