Reklama

najsilniejsze rasy psów
© Shutterstock

Najsilniejsze rasy psów na świecie: 8 ras psów, które imponują swoją mocą

Przez Iza Markowska

Opublikowano

Siła fizyczna tych psów potrafi być imponująca! Poznaj najbardziej wytrzymałe rasy psów na świecie. 

Dziś psy pełnią przede wszystkim rolę pupili do towarzystwa. Coraz częściej decydujemy się na niewielkie, spokojne psy, które nie wymagają dużej powierzchni do życia i bardzo długich codziennych spacerów. 

Nie zapominajmy jednak, że początkowo, psy były używane głównie do konkretnych zadań, takich jak polowanie, stróżowanie, pasterstwo czy jako psy pociągowe. 

Niektóre z tych ras nadal wyróżniają się niezwykłą wytrzymałością i potężnym ciałem. Oto jedne z najsilniejszych ras psów

Mastif tybetański

mastif tybetański
©Shutterstock

Mastif tybetański to jedna z najstarszych ras na świecie, której korzenie sięgają 4 tysięcy lat p.n.e. Są to psy potężnych rozmiarów, ważące nawet do 100 kg, a ich siła jest porównywalna do siły lamparta śnieżnego. 

To bardzo inteligentne, lojalne i odważne psy, którego zadaniem było strzeżenie klasztorów tybetańskich przed drapieżnikami.

Światowy rekord w uciągu ciężaru

Kiedy mówimy o mastifie tybetańskim, warto wspomnieć również o wyjątkowym osiągnięciu przedstawiciela tej rasy - Chakśur Ontorniego, który został światowym rekordzistą w uciągu ciężaru - aż 3810 kg!

Husky syberyjski

husky sybersyjski
Shutterstock

Husky syberyjski, choć nie należy do największych ras psów, jest zdecydowanie jednym z najsilniejszych. 

Te psy pochodzą ze wschodniej Syberii i przez wieki były wykorzystywane jako psy zaprzęgowe przeznaczone do ciężkiej pracy, zwłaszcza w trudnych warunkach klimatycznych.

Wyjątkowa siła napędowa

Husky potrafią przemieszczać ogromne ładunki na bardzo dużą odległość, co było niezwykle ważne dla tubylczej ludności zamieszkującej arktyczne obszary. 

Ich wytrzymałość oraz siła mięśni sprawiają, że są one doskonałymi sportowcami biorącymi udział w zawodach psich zaprzęgów rozgrywanych na całym świecie.

Leonberger

leonberger
©Shutterstock

Leonberger to majestatyczna rasa pochodząca z Niemiec, która swoją nazwę zawdzięcza miastu Leonberg. Psy te mają imponujące gabaryty i mogą ważyć nawet do 80 kg.

Doskonałe psy pociągowe

Dzięki dużej sile ciągnącej, leonbergery były wykorzystywane głównie jako psy pociągowe, które mogły przewozić różnego rodzaju ładunki. Współcześnie pełnią przede wszystkim psami rodzinnymi, które oprócz swojej siły są cenione przede wszystkim ze względu na swój spokojny, przyjacielski charakter.

Bernardyn

Bernardyn
©Shutterstock

Jest to kolejna rasa olbrzymia, którą cechuje imponująca masa mięśniowa. Bernardyny pochodzą ze Szwajcarii i również były wykorzystywane jako psy pociągowe oraz szwajcarskie psy ratownicze.

Mistrzostwo w ratowaniu ludzi

Dzięki swojej niewiarygodnej sile, bernardyny wspomagały przez wiele wieków ratowników górskich, mając na koncie tysiące zapisanych historii o osoba uratowane dzięki tym niezwykłym psom.

Anatolian Owczarek Kaukaski (Kangal)

kangal
©Shutterstock

Owczarek kaukaski jest jednym z najsilniejszych psów świata, a jednocześnie jedną z najstarszych ras pasterskich. Pochodzi z Turcji, gdzie był używany do pilnowania stad owiec lub innych gatunków zwierząt hodowlanych.

Siła, wytrzymałość i doświadczenie

Kangale to psy odważne i śmiałe, które potrafią sprostać nawet wilkom czy niedźwiedziom w obronie swojego stada. Jest to efekt tysiąclecia ewolucji, która sprawiła, że owczarek kaukaski stał się jednym z najsilniejszych psów na Ziemi.

Amerykański Pit Bull Terrier

pitbull
©Shutterstock

Amerykański pit bull terrier to rasa powstała ze skrzyżowania buldoga i teriera. Psy te mają niezwykle rozbudowaną muskulaturę oraz ogromną siłę szczęki, chociaż ich masa ciała jest mniejsza niż u wielu innych silnych ras.

Kontrowersje wokół tej rasy

Niestety, pitbule niesłusznie kojarzone są z agresją wobec ludzi i zwierząt, ze względu na cechy charakterystyczne tej rasy, takie jak wytrzymałość, duża siła ciała oraz mięśni. Ze względu na swoje predyspozycje psy te często trafiają w ręce nieodpowiednich właścicieli, którzy wychowują je tak, aby wzmocnić w nich agresję i zawziętość. Odpowiednio wychowany pitbull może był rodzinnym psem, opiekuńczym i mocno przywiązanym do swojej rodziny.

Mastif angielski

mastif angielski

Mastify to jedne z najstarszych psów na świecie, których historia sięga 55 r. p.n.e., a także jedne z najsilniejszych. W przeszłości były hodowane jako psy bojowe. Dziś na szczęście o wiele częściej są psami hodowanymi „na kolana”. Te imponujące czworonogi są bowiem bardzo czułe! 

Mastify są również wykorzystywane jako psy policyjne i poszukiwawczo-ratownicze. 

Wilczarz irlandzki

wilczarz irlandzki
©Shutterstock

 Ten ogromny pies o muskularnej budowie to bardzo stara rasa. Śmiało można rzec, że rasa ta jest swego rodzaju dziedzictwem narodowym i symbolem irlandzkiej kultury. Był używany nie tylko jako pies do polowań, lecz również ochrony domostw.

Dziś wilczarze irlandzkie sprawdzają się doskonale jako oddane psy rodzinne. Mają dużo cierpliwości, są czułe i oddane swojej rodzinie. Należy jednak pamiętać, że rasa ta wymaga konsekwentnego szkolenia od najmłodszych lat. 

Inne silne rasy psów

Wśród innych ras psów o imponującej sile fizycznej można wymienić:

  • Dogue de Bordeaux: Posiadający potężną głowę i solidną sylwetkę, Dogue de Bordeaux to jedna z najmocniejszych ras psów. Ich siła sprawia, że są świetnymi stróżami, a zarazem łagodnymi towarzyszami rodziny.
  • Rottweiler: To jedna z najbardziej znanych ras stróżujących. Rottweilery są dobrze zbudowane, muskularne i bardzo lojalne wobec swoich właścicieli. Są również inteligentne i łatwo się uczą.
  • Cane Corso: Pochodzący z Włoch cane corso to doskonały stróż i pies obronny. Ma silne mięśnie i mocną budowę ciała, co sprawia, że z łatwością odstrasza potencjalnych intruzów.

Niebezpieczeństwo w sile psa

Mimo że wynikają z nich niezaprzeczalne korzyści prawidłowo wykorzystywane siła psa może stanowić zagrożenie dla innych zwierząt oraz ludzi. To, jak dana rasa będzie korzystać ze swojej siły, zależy przede wszystkim od wychowania, socjalizacji i odpowiedzialności właścicieli tych zwierząt.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

2 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?