Aktualności :

Reklama

Psy zaprzęgowe: poznaj rasy psów, które mogą ciągnąć sanie!

psy zaprzęgowe advice
© Shutterstock

W dawniejszych czasach psie zaprzęgi odgrywały kluczową rolę w przewozie ludzi i towarów na obszarze Syberii, Alaski, Arktyki i Antarktyki. Dzisiaj psy zaprzęgowe wykorzystywane są nie tylko do poruszania się po najzimniejszych miejscach na ziemi, ale także w rekreacji i sporcie – już od początku XX wieku na terenie Ameryki Północnej organizowane są wyścigi psich zaprzęgów, które stanowią nie lada widowisko. Nie sposób się temu dziwić – najszybsze rasy psów zaprzęgowych potrafią osiągnąć średnie prędkości dochodzące nawet do 50km/h!

Przez Redakcja Wamiz

Rasy psów zaprzęgowych

Psy zaprzęgowe to rodzaj psów, który używany jest do ciągnięcia psich zaprzęgów. Do przemieszczania sani, wózka lub zaprzęgu wykorzystywana jest grupa od jednego do nawet kilkunastu psów. Choć psy zaprzęgowe niekiedy znacznie różnią się od siebie wyglądem, to posiadają wiele cech wspólnych, które umożliwiają im przetrwanie w najbardziej surowym klimacie.

Odporność na niskie temperatury, umiejętność ograniczenia utraty ciepła i zdolność do szybkiej regeneracji organizmu sprawiają, że psy zaprzęgowe potrafią przeżyć nawet w trudnych północnych warunkach. O jakich rasach mowa? Poznajcie najpopularniejsze rasy psów zaprzęgowych, które świetnie radzą sobie w najzimniejszych miejscach.

Siberian husky

huskkyShutterstock

Rasa psów z grupy szpiców i psów w typie pierwotnym, zaklasyfikowana do sekcji północnych psów zaprzęgowych. Pochodzi z rejonu Kołymy i północnej Syberii, gdzie hodowana była przez pionierów w hodowli psów zaprzęgowych – Czukczów, Kamczadalów, Koriaków i Jukaringów. W 1909 roku syberian husky sprowadzony został do Kanady, gdzie w kolejnych latach zyskał sławę i uznanie.

Wszystko za sprawą ich szybkości i wytrzymałości tych czworonogów. Siberian husky to pies umiarkowanie silny, zwarty, o sportowej sylwetce. Od dawna spełniał on zarówno rolę psa zaprzęgowego i myśliwskiego, jak i był także używany do przewozu poczty i niezbyt ciężkich ładunków. Współcześnie siberian husky wykorzystywany jest jako pies zaprzęgowy i pies rodzinny.

Pies grenlandzki

Hodowane od wieków na terenie Grenlandii w celach pociągowych, służyły Inuitom także podczas polowań na niedźwiedzie i foki. Psy grenlandzkie należą do grupy szpiców i psów pierwotnych i zaklasyfikowane są do sekcji północnych psów zaprzęgowych. Z racji tego, że doskonale znoszą podróże i świetnie odnajdują się w wymagających północnych warunkach, zostały wykorzystane przez Roalda Amundsena podczas jego wyprawy na norweski biegun południowy.

Psy tej rasy są jednymi z najbardziej wytrzymałych psów zaprzęgowych posiadających silny instynkt łowiecki. Pies grenlandzki jest wytrwały i odporny na warunki klimatyczne, a w stosunku do ludzi wierny, wesoły i przyjacielski. 

Samojed

SamojedShutterstock

Rasa psów należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, która od setek lat towarzyszyła plemieniu Samojedów, żyjącemu w Rosji i na Syberii. Samojedy zaklasyfikowane zostały do sekcji północnych psów zaprzęgowych, a zgodnie z klasyfikacją amerykańską należą do psów pracujących. Są średniej wielkości szpiclami, o charakterystycznej długiej okrywie włosowej w kolorze czystobiałym lub kremowym.

Samojedy to psy żywiołowe i energiczne, które potrzebują codziennej dawki ruchu i długich spacerów.  Wyróżniają się inteligencją, dużym przywiązaniem do właściciela i łatwym nawiązywaniem kontaktu z innymi ludźmi i zwierzętami. Szybko i sprawnie się uczą, a przy tym wykazują się duża łagodnością w stosunku do dzieci i domowników.

Alaskan malamute

Alaskan malamuteShutterstock

Alaskańskie malamuty to rasa psów zaprzęgowych, których nazwa pochodzi od plemienia Malemutów, żyjącego niegdyś na wyżynach zachodniej Alaski. Zaliczane są do psów pierwotnych i stanowią jedną z najstarszych ras arktycznych używanych do ciągnięcia sań i przenoszenia ładunków. Początkowo były hodowane jako psy pociągowe (sleddog), których zadaniem było ciągnięcie dużych ładunków z niewielką prędkością.

Nic dziwnego, że Alaskan malamute bywa także nazywany „lokomotywą północy” – jest bezkonkurencyjny w próbach uciągu, czyli konkurencjach wymagających nie tylko szybkości i siły, lecz także doskonale opanowanej technice ciągnięcia. Obecnie te psy zaprzęgowe wykorzystywane są w sportach zaprzęgowych oraz znakomicie sprawdzają się jako zwierzęta reprezentacyjne i rodzinne.

Eurodogi

Rasa psów powstała na skutek skrzyżowania alaskan husky i pointera. Po raz pierwszy została zaprezentowana na zawodach zaprzęgowych w Skandynawii. Eurodogi są niezwykle szybkie i bardzo ruchliwe, przez co świetnie sprawdzają się jako psy zaprzęgowe, a także myśliwskie. Dzięki pozytywnym cechom ras swoich protoplastów, są one niezrównane w sportach zaprzęgowych i świetnie radzą sobie w trudnych, surowych warunkach.

Greyster

GreysterShutterstock

Jest typem psa zaprzęgowego pochodzącego z Norwegii i stanowi mieszankę psów myśliwskich i chartów. Greystery najczęściej są skrzyżowaniem charta angielskiego (greyhounda) z wyżłem niemieckim (vorsthera) lub też pointera. Te niesamowicie przyjacielskie psy zaprzęgowe należą do najszybszych psów sprinterskich, startujących w skijoringu, canicrossie, pulce czy mniejszych klasach zaprzęgowych.

Wyróżniają się wysoką, sportową i umięśnioną sylwetką i z wyglądu najbardziej przypominają wyżły. Spopularyzowanie tej rasy psów zaprzęgowych przypisuje się Norweżce Lenie Boysen Hillestad, z której to hodowli pochodzi większość przodków greysterów – Tigergutta lub Turbojuniora.