Beagle

Inne nazwy: English Beagle

#16

Najpopularniejsze rasy psów na Wamiz

Beagle
beagle
Beagle to wyjątkowo fascynująca, stara rasa, której korzenie sięgają XIV wieku. Już od dłuższego czasu beagle funkcjonują w powszechnej świadomości jako typowe psy do towarzystwa, ale… nie takie było ich pierwotne przeznaczenie!

Obdarzone miłością i uwagą, właściwie prowadzone, rzeczywiście będą wymarzonymi towarzyszami. Jeśli jednak nie zagwarantujemy im właściwych rozrywek i szkolenia, mogą poczynić wiele szkód, a przede wszystkim będą nieszczęśliwe! Co zatem warto wiedzieć, aby zapewnić psu rasy beagle właściwą opiekę, zbudować z nim silną więź i stać się jego przewodnikiem w pełnym tego słowa znaczeniu? 

Podstawowe informacje o rasie beagle

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

 Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii, znana była już w XIV wieku. Pierwotnie używano jej do polowań (głównie na zające i lisy). Nie ma pewności co do początków powstania rasy, ale prawdopodobnie pochodzi ona ze skrzyżowania terierów z psami gończymi. Beagle, dzięki wyjątkowemu charakterowi, szybko zyskały popularność jako psy do towarzystwa. Obecnie są jedną z popularniejszych ras psów domowych. 

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 6 - Psy gończe i rasy pokrewne

Sekcja

Sekcja 1 : psy gończe

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 33 i 41 cm

  Pies : pomiędzy 33 i 41 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 12 i 17 kg

  Pies : pomiędzy 13 i 18 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Beagle jest średniej wielkości psem (osiąga wzrost około 40 cm) należącym do grupy psów gończych. Mimo dość krótkich nóg, w odróżnieniu od  swoich kuzynów takich jak harrier czy foxhound, wcale nie jest mniej silny i szybki.

  Ciekawostki

  • Cechą charakterystyczną rasy jest ich melodyjne szczekanie, dzięki któremu zyskały nazwę „singing beagles” - to jedne z najgłośniejszych psów.
  • Dawniej istniała odmiana szorstkowłosa beagle'a.
  • Szczęśliwą posiadaczką psa tej rasy była królowa Elżbieta I.

  Beagle - charakter

  • 100%

   Czuły

   Ten pies myśliwski jest stworzony do życia w sforze, dlatego nie lubi samotności. Uwielbia za to towarzystwo swojego właściciela. Lubi, gdy ten obdarza go umiarkowanymi pieszczotami. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Psy rasy beagle bardzo lubią się bawić, są aktywne i żywiołowe. Zabawa powinna jednak być ukierunkowana w dużej mierze na zaspokajanie ich naturalnych potrzeb, jak węszenie (np. zabawy węchowe). 

  • 66%

   Spokojny

   Beagle raczej nie należy do ras spokojnych. Ma dużą potrzebę eksploracji otoczenia, wykazuje silny instynkt łowiecki. Dopiero zaspokojenie jego potrzeb i odpowiednia dawka aktywności spowodują, że pies będzie zachowywał się w domu w pożądany przez właściciela sposób, np. spędzając czas na drzemce.

  • 66%

   Inteligentny

   Jest to rasa inteligentna. Z racji tego, że lubi towarzystwo człowieka i podlega próbom pracy, łatwo i szybko się uczy – pod warunkiem, że szkolenie prowadzone jest w sposób umiejętny.

  • 100%

   Łowca

   Beagle to pies gończy, przejawia instynkt myśliwski, stworzony jest do polowania w sforze. Doskonały pies do tropienia i konkursów myśliwskich. 

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Dobrze prowadzony, właściwie socjalizowany beagle jest psem przyjaznym i odważnym. Nie powinien wykazywać lęku przed obcymi ludźmi i zwierzętami (w przypadku zwierząt innych niż psy może wykazywać instynkt myśliwski). 

  • 66%

   Niezależny

   Beagle jest rasą niezależną, co nie oznacza, że trudną w szkoleniu i nieposłuszną. Jeśli właściciel nie poświęci psu wystarczającej uwagi, może on samodzielnie wyszukiwać sobie rozrywki, np. uciekając, by eksplorować otoczenie i tropić zwierzynę. 

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Psy tej rasy nie lubią samotności, ale nie oznacza to, że nie mogą zostać same. Mogą, jednak trzeba je tego nauczyć, wykazując dużo konsekwencji i cierpliwości, a przy tym zapewniając psu właściwe warunki (nauka pozostawania w domu, nauka efektywnego wypoczynku, odpowiednia przestrzeń, zabawki takie jak np. kong, kula smakula – o ile pies wie, jak ich używać).

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Beagle łatwo się uczy, bo jest aktywny, chętny do zabawy i lubi kontakt z człowiekiem. Im lepiej właściciel zadba o właściwe relacje, tym bardziej pies będzie chciał podążać za jego wskazówkami, ale jak każdy pies może być czasem nieposłuszny i uparty (jego zachowanie może ulegać zmianom m.in. pod wpływem pogody, otoczenia, samopoczucia, zdrowia).

   • 66%

    Szczekliwy

    Beagle to rasa hałaśliwa i szczekliwa. To cały jej urok i cecha charakterystyczna, dlatego nie można oczekiwać, że pies całkowicie zaprzestanie szczekania, które jest jego sposobem komunikowania się z otoczeniem. Niemniej odpowiednie szkolenie i poświęcenie psu uwagi może nieco ograniczyć jego hałaśliwość.

   • 100%