Reklama

Bluza dla psa – jak wybrać ubranko dla pupila?

Buldog w bluzie
© Shutterstock

Temat ubranek dla psa wciąż wzbudza kontrowersje. Wiele osób uważa strojenie pupili jedynie za fanaberię ich właścicieli. Tymczasem, jak przekonują specjaliści, bluza dla psa, w przypadku wielu ras, jest koniecznym zakupem, ponieważ zwierzę nie jest w stanie poradzić sobie, kiedy temperatura zewnętrzna znacznie spada.

Właściciele psów małych ras, psów ras bezwłosych i nieposiadających podszerstka są świadomi, że ich pupile nie chcą wychodzić na spacer, gdy spada temperatura. Yorki, charciki włoskie czy grzywacze chińskie najchętniej spędzają zimowe dni w ciepłym domu, niechętnie wychodząc na zewnątrz.

Przez Redakcja Wamiz

aktualizacja dnia 31.08.2021, 12:30

Nie tylko psy, które nie posiadają podszerstka i rasy bezwłose nadmiernie odczuwają chłód. Problem dotyczy również tych czworonogów, które w wyniku choroby, zabiegu operacyjnego lub wypadku utraciły część okrywy włosowej, lub ich organizm jest zbyt słaby, aby poradzić sobie z właściwą termoregulacją.

W efekcie nie są one dostatecznie chronione przed niskimi temperaturami. Mróz źle znoszą także psy w podeszłym wieku. Weterynarze zalecają, aby psim seniorom zakładać ochronne ubranko przed wyjściem na zewnątrz zawsze, gdy temperatura spada poniżej 0℃.

Niektórzy właściciele zastanawiają się nad pozostawieniem pupili w domach, kiedy nadchodzą mroźniejsze dni, aby nie narażać psa na przeziębienie. Oczywiście psy można nauczyć załatwiania się na specjalnej macie, ale pozbawianie ich ruchu i możliwości zabawy na świeżym powietrzu, absolutnie nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem (więcej o ryzykach korzystania z psiej kuwety przeczytasz tutaj.)

Jak wybrać ubranko dla psa?

Bluza dla psa nie może w żaden sposób krępować ruchów zwierzęcia ani podrażniać jego skóry. Powinna natomiast skutecznie chronić przed wyziębieniem, a jednocześnie umożliwiać psu swobodne załatwianie potrzeb fizjologicznych. Warto zwrócić uwagę na tkaninę, z jakiej jest wykonana.

Najlepiej sprawdzą się materiały naturalne (np. bawełna), które zapobiegają przegrzewaniu się zwierzęcia. Jeżeli ubranko ma chronić przed deszczem, można zdecydować się na bluzę, której wierzchnia warstwa ma dodatkową wodoodporną powłokę.

Ważne, aby przed zakupem, upewnić się ubranie dla psa zakłada się szybko i bez trudu. W przypadku mniejszych ras dobrze sprawdzają się tkaniny elastyczne, a większych - te modele, które posiadają suwak lub rzepy.

Dużą popularnością cieszą się modne bluzy z kapturem. Mimo że ładnie się prezentują na czworonogach, to nie są najlepszym rozwiązaniem - kaptur bowiem ogranicza pole widzenia, słuch i swobodę ruchów zwierzęcia. Może się zdarzyć, że podczas spaceru nasz pupil zareaguje na niespodziewane bodźce zewnętrzne strachem lub agresją.

Praktyczne porady przy zakupie bluzy dla psa

Oczywiście psie ubranie, podobnie jak ludzkie, wymaga czyszczenia. Warto wybrać tkaniny, które można prać w pralce, wirować i suszyć. Oczywiście lepiej sprawdzą się ciemne kolory, na których zabrudzenia nie będą widoczne już po pierwszym spacerze w parku.

Wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem są bluzy dla psa posiadająca sprzączki lub dziurki do zapięcia szelek. W ten sposób przygotowanie zniecierpliwionego psa do wyjścia na zewnątrz jest jeszcze szybsze.

Mimo że bluzy dla psów zachwycają bogactwem kolorów, wzorów, napisów i ciekawych krojów, na pierwszym miejscu należy zawsze stawiać komfort zwierzęcia. Najważniejsze, by ubranko spełniało swoje praktyczne funkcje – zabezpieczało przed chłodem i było dla czworonoga wygodne.

Wykroje i rozmiary bluz dla psa

Aby wybrać idealny rozmiar psiego ubranka, należy zmierzyć:

  • obwód klatki piersiowej psa w najszerszym miejscu,
  • obwód szyi,
  • długość ciała (od szyi do nasady ogona).

Idealnie dopasowana bluza nie może być obcisła ani luźna. Warto też pamiętać, że ubranko zbyt długie lub za duże bywa często moczone (np. podczas załatwiania się zwierzęcia czy porannego spaceru po zroszonej rosą trawie). W efekcie zwiększa się ryzyko uszkodzenia skóry w miejscu, w którym ma ona styczność z wilgotną tkaniną.

Jak przyzwyczaić psa do noszenia bluzy?

Zanim pies założy nowe ubranko, powinniśmy mu zapewnić moment na zapoznanie się z nową rzeczą, którą chcemy na niego włożyć. Zainteresowanie bluzą warto nagrodzić przysmakiem. Dobrze jest powtórzyć tę czynność kilka razy, aby zbudować pozytywne skojarzenia.

Ubrania czy derki nigdy nie należy zakładać siłą. Psa należy stopniowo i powoli przyzwyczajać do noszenia bluzy. Wskazane jest przeprowadzanie krótkich sesji treningowych i nagradzanie smakołykami każdego spokojnego zachowania zwierzęcia. Gdy pupil zaakceptuje nowe okrycie, będzie gotowy na spacer nawet w mroźne, zimowe dni.

Konsultacja: Milena Kostrubiec  - zoopsycholog i trener psów