Grzywacz chiński
Inne nazwy: chinese crested dog

Grzywacz chiński to aktywny, wesoły, żywiołowy i posłuszny pies. Świetnie sprawdzi się jako towarzysz dziecięcych zabaw. Nie należy traktować tej rasy jako wybryku natury – to sympatyczne i łagodne zwierzęta, które mogą wzbudzać znacznie więcej pozytywnych emocji niż tylko ciekawość.
Najważniejsze informacje o Grzywacz chiński
Pochodzenie i historia
Grzywacz chiński to bardzo stara chińska rasa, pierwsze wzmianki o niej sięgają XII w. p.n.e. Brak sierści spowodowany jest mutacją, która pojawiła się w Chinach i w innych krajach, takich jak Meksyk czy Peru. FCI oficjalnie uznała rasę w 1972 roku.
Klasyfikacja FCI
Grupa FCI
Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa
Sekcja
Sekcja 4 : psy bezwłose
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka : pomiędzy 23 i 30 cm
Pies : pomiędzy 28 i 33 cm
Waga
Suka : pomiędzy 3 i 5 kg
Pies : pomiędzy 3 i 5 kg
Maść
Dopuszczalne są wszystkie kolory.
Rodzaj szaty
Długa na głowie, kończynach i ogonie. Reszta ciała bezwłosa, z wyjątkiem odmiany Powder Puff.
Ciało psa jest pozbawione sierści z wyjątkiem głowy, kończyn i ogona. Odmiana Powder Puff ma długą i cienką sierść.
Kolor oczu
Oczy są bardzo ciemne, niemal czarne.
Opis
Grzywacz chiński to bez wątpienia jedna z najciekawszych i najbardziej fascynujących ras psów. Jest mały, żywy, dobrze zbudowany i zwinny. Istnieją dwa typy: „jelonek” – elegancki, o delikatnym szkielecie i „kuc” o mocniejszym kośćcu. Głowa jest gładka i pozbawiona zmarszczek, stop lekko zaznaczony, ale nie przesadnie. Uszy są duże i stojące, z piórami lub bez – wyjątek stanowi odmiana owłosiona, u której dopuszczalne są uszy wiszące. Kończyny są proste i długie. Ogon noszony wysoko, z długim pióropuszem.
Ciekawostki
Mimo swojego pochodzenia pies ten jest obecnie niemal nieznany w Chinach, za to dość popularny w Europie (głównie w Wielkiej Brytanii, która wraz z Chinami jest ojczyzną rasy) oraz w Stanach Zjednoczonych.