Spaniel kontynentalny papillon

Inne nazwy: spaniel kontynentalny miniaturowy, Continental Toy Spaniel

Spaniel kontynentalny papillon
Spaniel kontynentalny

Spaniel kontynentalny to łagodny i oddany pies do towarzystwa, choć czasem może nieco nazbyt natarczywy w domaganiu się uwagi i pieszczot. Najspokojniejsze osobniki nadają się dla starszych osób, natomiast osobniki najbardziej energiczne będą świetnymi kompanami dziecięcych zabaw.

Istnieją dwie odmiany tej rasy różniące się od siebie ułożeniem uszu: papillon ma stojące uszy, a phalene opadające.

Podstawowe informacje o papillon

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Pies ten pojawia się na wielu renesansowych obrazach jako towarzysz dam z tamtych czasów. Zakłada się zatem, że pochodzi on z zachodniej Europy. Jego najnowsza historia związana jest z Francją i Belgią, gdzie w zeszłym stuleciu został podzielony na dwie odmiany różniące się od siebie ułożeniem uszu (papillon i phalene). Oficjalny wzorzec rasy został zatwierdzony przez FCI w 1937 roku.

Więcej o francuskich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 9 : karłowate spaniele kontynentalne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 26 i 30 cm

  Pies : pomiędzy 26 i 30 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 1 i 5 kg

  Pies : pomiędzy 1 i 4 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Spaniel kontynentalny to mały pies o harmonijnej sylwetce i żywym wyglądzie. Głowa jest lekka, stop wyraźnie zaznaczony, nos mały, czarny, lekko spłaszczony. Pies ma duże, szeroko otwarte oczy w kształcie migdałów. Uszy są delikatne, u odmiany papillon małżowina jest szeroko rozwarta i skierowana na bok, pokryta włosami (uszy powinny przypominać skrzydła motyla). U odmiany phalene uszy są zwisające i ruchome, porośnięte falistym włosem (przypominają skrzydła ćmy, niepodniesione, ale rozłożone). Ogon powinien być uniesiony wzdłuż linii grzbietu i zawinięty, tworzący pióropusz.

  Ciekawostki

  Nie należy krzyżować odmiany papillon z odmianą phalene – może to doprowadzić do powstania szczeniaków o mieszanych, półprostych uszach. Jest to poważna wada, niezgodna z wzorcem rasy.

  Odmiany

  The Papillon (with straight ears)

  the Phalène (with floppy ears)

  Papillon - charakter

  • 100%

   Czuły

   Pies ten niezwykle mocno przywiązuje się do swojej rodziny. Bez przerwy domaga się czułości i uwagi. Bywa przy tym nieco natarczywy.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Spaniel kontynentalny miniaturowy jest dynamicznym i psotnym czworonogiem, zawsze gotowym na zabawę, przez co doskonale sprawdzi się jako towarzysz dla dzieci.

  • 100%

   Spokojny

   Rasa ta jest aktywna, ale niektóre osobniki są spokojniejsze od innych. Zarówno papillon, jak i phalene doskonale dostosowują się do różnych sytuacji i nastrojów. Jeśli właściciel jest aktywny, pies również taki będzie, jeśli nie – zachowa spokój.

  • 100%

   Inteligentny

   Spaniel kontynentalny ma wielkie zdolności adaptacyjne i bez problemu przystosowuje się do każdej sytuacji. Poza tym szybko rozumie, czego się od niego oczekuje, i współpracuje z ogromnym entuzjazmem. Odznacza się dużym sprytem, a swój potencjał wyraża z radością.

  • 33%

   Łowca

   To kiepski myśliwy, może najwyżej łapać myszy.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Pies ten nie jest agresywny wobec obcych, ale nie okazuje im też specjalnej przyjaźni. Jeśli nie przedstawimy mu nowej osoby w odpowiedni sposób, zachowa dystans.

  • 33%

   Niezależny

   Jak wiele psów do towarzystwa, spaniel kontynentalny jest bardzo zależny od swojego opiekuna, pragnie spędzać z nim czas i zabiega o jego uwagę.

   Papillon - usposobienie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Spaniel kontynentalny potrzebuje bliskości właściciela, dlatego nie lubi zostawać sam. Zaakceptuje jednak samotność, o ile przyzwyczaimy go do niej od najmłodszego wieku, a nasza nieobecność nie będzie trwała zbyt długo.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Jest to rasa, którą szkoli się niezwykle łatwo. Pies bardzo chętnie współpracuje, o ile właściciel wykaże się zdecydowaniem, konsekwencją i jednocześnie łagodnością. Spaniel kontynentalny nie toleruje brutalności. 

    Szybko rozumie, czego się od niego oczekuje, i wykonuje polecenia z entuzjazmem, jeśli relacja z właścicielem oparta jest na zaufaniu i szacunku.

   • 100%

    Szczekliwy

    W przeciwieństwie do innych podobnych ras spaniel kontynentalny nie jest bardzo hałaśliwy, ale chętnie powiadomi wszystkich w domu, że ktoś nadchodzi. Nie należy wzmacniać szczekania poprzez np. pochwały i smakołyki, bo wówczas pies może stać się nadmiernie szczekliwy.

   • 33%