Reklama

francuski buldog w kawiarni
© Shutterstock

7 popularnych francuskich ras psów

Przez Dorota Pietrzyk

aktualizacja dnia

Szacuje się, że francuskich ras psów jest ponad 40. Wśród nich znajdziemy czworonogi o różnym usposobieniu i różnych potrzebach. Z uwagi na ich ogromną różnorodność, każdy z nas znajdzie wśród nich pupila odpowiadającego naszym potrzebom i możliwościom. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich!

Buldog francuski

©Shutterstock

Choć obecny wygląd tego niewielkiego pieska do towarzystwa zupełnie na to nie wskazuje,  buldog francuski jest najprawdopodobniej potomkiem psów dogowatych i molosów. Choć nazwa mogłaby wskazywać inaczej, buldog francuski ma pochodzenie angielskie – jego przodkami był buldog angielski oraz terier. Psy te znalazły się na terytorium francuskim wraz z grupą tkaczy emigrujących z Angill do Francji w poszukiwaniu pracy w XIX wieku.

Buldogi francuskie świetnie odnajdują się w towarzystwie i nadają się na psy rodzinne. Cechują się dużą łagodnością, z łatwością akceptują inne zwierzęta w swoim otoczeniu i silnie przywiązują się do swojego właściciela. Są wesołe, chętne do zabawy, mądre i przyjacielsko nastawione. Nie wymagają bardzo dużo aktywności fizycznej, przez co są jednymi z najpopularniejszych psów miejskich.

Dogue de Bordeaux

©Shutterstock

Dogue de Bordeaux należy do grupy molosów w typie doga, jest potomkiem dawnych psów bojowych, które towarzyszyły m.in.  Aleksandrowi Wielkiemu. Pierwsze ślady obecności tych psów we Francji odnotowano już w XIV w. Współcześnie dog z Bordeaux pełni także rolę psa towarzysza oraz psa stróżującego.

Dog z Bordeaux to pies bardzo łagodny i opiekuńczy,  przez co dobrze odnajduje się w towarzystwie dzieci, choć w jego kontaktach z dziećmi, nie można zapominać o jego sile i masie. Jest bardzo przywiązany do swojej rodziny, jednak jego wychowanie wymaga odpowiedniej konsekwencji, więc polecany jest głównie doświadczonym właścicielom.

Owczarek francuski briard

© Shutterstock

Przedstawiciele tej rasy zaliczani są do psów pasterskich i zaganiających. W trakcie wojny brały udział w poszukiwaniu rannych na polu bitwy. Choć wykorzystuje się je przy wypasaniu i opiekowaniu się stadem, a także w ratowaniu tonących, ostatnimi laty rola tej rasy psów francuskich ograniczona została głównie do funkcji towarzyskich. Briardy cieszą się dobrym zdrowiem i, pomimo swojego długiego owłosienia, nie linieją. Odznaczają się inteligencją oraz tolerancją, znakomicie odnajdą się w towarzystwie dzieci oraz innych zwierząt. W Polsce pojawiły się w latach siedemdziesiątych XX wieku. Od tej pory ich popularność nieustannie rośnie.

Owczarek pikardyjski

© Shutterstock

Rasa psów francuskich zaliczana do psów pasterskich i zaganiających. Została sprowadzona do Francji już w IX wieku, prawdopodobnie przez Celtów. Owczarki pikardyjskie są inteligentne, wrażliwe i podatne na szkolenie. Podlegają także próbom pracy. Psy tej rasy obdarzone są sporym temperamentem i, choć lubią spory ruch, nie narzucają się właścicielowi, a cierpliwie czekają na spacer i zainteresowanie z jego strony.

Doskonale odnajdą się pośród dzieci – są czujne, opiekuńcze i delikatne. Owczarki pikardyjskie bardzo lubią aktywność na świeżym powietrzu, przez co będą doskonałym kompanem dla osób lubiących spędzać czas poza domem. Chętnie towarzyszą w długich spacerach i wyprawach rowerowych, a także uprawiają posłuszeństwo sportowe, sporty obronne i agility.

Owczarek pirenejski

©Shutterstock

To kolejna rasa psów należąca do grupy psów pasterskich oraz zaganiających. Wyróżnia się dwie odmiany owczarków pirenejskich: o długim włosie na całym ciele i o długim włosie z większą ilością podszerstka oraz krótkowłosej kufie. Pielęgnacja przedstawicieli tej rasy psów francuskich nie jest jednak czasochłonna – konieczne jest jedynie usuwanie nadmiaru włosów z wewnętrznej części uszu.

Owczarki pirenejski to psy bardzo inteligentne, aktywne i zawsze gotowe do pracy. Cechują się dobrym węchem, są czujne i szybkie, przez co znakomicie nadają się na psa ratownika lub stróża. Wymagają jednak konsekwentnego wychowania i codziennej dawki aktywności i stymulacji - owczarek pirenejski w żadnym wypadku nie nadaje się na psa "kanapowego".

Papillon

©Shutterstock

Rasa psów francuskich, łącząca w sobie cechy szpicla i spaniela. Jej nazwa wywodzi się od francuskiego słowa „papillon” oznaczającego motyla i nawiązuje do kształtu uszu, które przypominają skrzydła motyla. Zgodnie z kwalifikacją klasyfikacją amerykańską, psy tej rasy zaliczane są do psów ozdobnych i psów do towarzystwa.

Papillon to przede wszystkim zwierzę bardzo towarzyskie, które może jednak pełnić także funkcję stróża.  Przedstawiciele tej rasy psów francuskich cechują się wesołym i pełnym życia temperamentem. Papillony są psami o dużej inteligencji, przyjacielskimi i pewnymi siebie, które szybko przywiązują się do właściciela.

Pudel

©Shutterstock

Jedna z ras psów należących do grupy psów do towarzystwa. Ich pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione - pochodzą prawdopodonie pod psów wodnych przybyłych z Afryki na Półwysep Iberyjski. Choć Międzynarodowa Federacja Kynologiczna za ich ojczyznę uznała Francję, prawa do tego tytułu rościli sobie również Niemcy.

Pod względem wielkości wyróżnia się obecnie cztery odmiany pudli: duży, średni, karłowaty I miniaturowy. Wszystkie odmiany cechują się identyczną budową anatomiczną – różnice polegają jedynie na wysokości w kłębie. Pudel to pies niezwykle inteligentny, który chętnie się uczy nowych umiejętności i sztuczek.

Przedstawiciele większych odmian sprawdzą się jako ratownicy, przewodnicy niewidomych i psy wykorzystywane w terapii chorych. Z racji na swój pogodny, wrażliwy i towarzyski charakter pudel będzie znakomitym towarzyszem rodziny i wprowadzi do domu wiele radości. Wyróżnia się ogromną wiernością i bardzo przywiązuje się do swojego właściciela.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?