Reklama

Włoskie rasy psów - poznaj 11 ras psów pochodzących z Italii

włoskie rasy psów
© Shutterstock

Psy wywodzące się z Włoch to wyjątkowo piękne i interesujące czworonogi. Wiele z nich ma bardzo długą i bogatą historię. Choć nie wszystkie są dobrze znane poza swoją ojczyzną, włoskie rasy zyskują na popularności. Co to za rasy?

Redakcja

aktualizacja dnia 09.02.2021, 16:11

Cane corso

©Shutterstock

Cane corso italiano to duży, dobrze zbudowany pies. Należy do molosów w typie mastifa. Spokrewniony jest z molosami asyryjskimi i mastifem neapolitańskim. Służył on przede wszystkim do polowań. Jest psem bardzo zrównoważonym, niezależnym, o silnym charakterze. W Polsce zyskuje coraz większą popularność. Może pełnić rolę stróża, bowiem wobec obcych jest bardzo nieufny, a także pracować w policji.

Lagotto romagnolo

©Shutterstock

Lagotto romagnolo to wyjątkowy czworonóg o charakterystycznym wyglądzie. Jego sierść jest wełnista i lokowana. Należy do najstarszych psów aportujących i dowodnych. Ponadto jest to jedyna rasa, która specjalizuje się w… poszukiwaniu trufli! Lagotto romagnolo jest psem bardzo przyjaznym, inteligentnym i nastawionym na współpracę z człowiekiem. Pierwszy raz w Polsce pojawił się dopiero w 2005 roku. W tym samym roku rasa została oficjalnie uznana przez FCI.

Mastino napoletano

 

©Shutterstock

Mastino napoletano, czyli mastif neapolitański, to sporych rozmiarów czworonóg – psy osiągają wagę do 70 kg i mierzą do 75 cm w kłębie. Suki są nieco mniejsze. Mówi się, że rasa ta należy do potomków rzymskich psów bojowych, choć nie jest to jednoznacznie potwierdzone. Dawniej mastif neapolitański wykorzystywany był jako pies do walk, a także pies pasterski i stróżujący (dwie ostatnie funkcje pełni też do dziś). Obecnie często pełni rolę towarzysza rodziny. Jest psem pewnym siebie, zrównoważonym, czujnym i – mimo swej wagi – bardzo szybkim. Nie jest to pies dla każdego. Wymaga on doświadczonego przewodnika. Nigdy nie będzie bezwarunkowo posłuszny, jednak jest lojalny i oddany.

Wyżeł włoski krótkowłosy

©Shutterstock

Wyżła włoskiego krótkowłosego uznaje się za przodka wyżłów kontynentalnych. Jest on od nich znacznie bardziej masywny. Znany był już przed naszą erą. Jest doskonałym myśliwym. Sprawdza się przede wszystkim jako aporter oraz posokowiec. To inteligentny, posłuszny i nastawiony na pracę z człowiekiem czworonóg.

Wyżeł włoski szorstkowłosy

©Shutterstock

Wyżeł włoski szorstkowłosy znacznie różni się wyglądem od poprzednika, jednak tak samo jak on wykorzystywany był jako pies myśliwski. Polował głównie na słonki (ptaki) oraz kaczki. Także teraz posiada cechy doskonałego myśliwego. Najczęściej występuje on w umaszczeniu białym, biało-pomarańczowym, biało-brązowym lub białym nakrapianym.

Charcik włoski

©Shutterstock

Charcik włoski należy oczywiście do grupy chartów. Jednak w przeciwieństwie do pozostałych jest niewielkim czworonogiem – wedle wzorca nie powinien ważyć więcej niż 5 kg. To bardzo stara rasa, której przodkowie żyli już w epoce brązu. Pomimo tego, że jest doskonałym myśliwym, pełni głównie rolę psa do towarzystwa. Ponadto sprawdza się na przykład w wyścigach. Jest to pies bardzo inteligentny, energiczny i wesoły. Potrzebuje opiekuna preferującego zdecydowanie aktywny styl życia.

Szpic włoski

©Shuttertsock

Szpic włoski to bardzo rezolutny maluch, którego waga nie przekracza 5 kg. Pochodzi od szpiców europejskich żyjących już w epoce brązu. Podobny rodowód mają szpice niemieckie, jednak nie są one przodkami włoskiego. Choć dawniej bardzo popularny we Włoszech, obecnie jest rzadką rasą – na całym świecie żyje zaledwie kilkaset osobników.

Cirneco dell’Etna

©Shutterstock

Cirneco dell’Etna, zwany też chartem sycylijskim, to bardzo interesujący czworonóg. Na pierwszy rzut oka bardzo przypomina psa faraona, ale różni się od niego między innymi wielkością – jest mniejszy i jednocześnie ma bardziej kwadratową sylwetkę. To doskonały pies myśliwski – niezwykle wytrwały i przystosowany do trudnych warunków. Jest psem niezależnym, o silnym charakterze, który jednak mocno przywiązuje się do opiekuna.

Gończy włoski

©Shutterstock

Gończy włoski występuje w dwóch odmianach – krótkowłosej i szorstkowłosej. Jest to stara rasa, której początki datuje się na II wiek. Jest ona najprawdopodobniej potomkiem chartów i europejskich psów gończych. To doskonały myśliwy, inteligentny, żywiołowy i nastawiony na współpracę z człowiekiem.

Bergamasco

©Shutterstock

Bergamasco, czyli owczarek z Bergamo, to pies o bardzo charakterystycznym wyglądzie, który przywodzi na myśl komondora. Jego włos w miarę wzrostu także tworzy dredy. Ale w przeciwieństwie do dredów komondora są one grubsze i płaskie. Czworonóg ten jest typowym psem pasterskim. Jego pochodzenie nie jest do końca pewne, ale istniał on prawdopodobnie już w XVI wieku. To pies inteligentny, samodzielny i bardzo wytrwały w pracy. Wykazuje nieufność wobec obcych, ale mocno przywiązuje się do właściciela.

Owczarek maremma

©Shutterstock

Kolejny włoski owczarek na liście, tym razem cane da pastore Maremmano-Abruzzese. Podobnie jak poprzednik wykorzystywany był jako pies pasterski, obecnie zaś pełni głównie rolę stróża. Najbardziej pożądane u rasy jest umaszczenie białe, ale dopuszcza się maść kremową lub biało-żółtą. Owczarek maremma jest psem bardzo czułym i łagodnym w stosunku do swoich bliskich, jednak wobec obcych jest nieufny.

Rasy psów pochodzące z Włoch coraz częściej pojawiają się na polskich ulicach. Powstaje też coraz więcej dobrych hodowli w Polsce, które specjalizują się we włoskich rasach. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup psa, warto poznać wybraną rasę i ocenić, czy jest to pies właśnie dla nas – czy będziemy w stanie sprostać jego potrzebom i wymaganiom. To istotne, bo tylko wówczas mamy szansę stworzyć szczęśliwo psio-ludzką rodzinę!