Lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo to pod wieloma względami wyjątkowy pies - ma łagodny charakter i pogodne usposobienie, dzięki czemu wzbudza powszechną sympatię. Jest bardzo posłuszny i niezwykle łatwy do ułożenia. Uwielbia pracować, ale tak samo kocha zabawę z opiekunem lub z dziećmi. Ze względu na wspaniały węch i wyjątkowe umiejętności uczenia się, pies ten jest jednym z najlepszych poszukiwaczy trufli.

Lagotto romagnolo

Najważniejsze informacje o Lagotto romagnolo

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Ta istniejąca od niepamiętnych czasów rasa pochodzi ze starożytnej włoskiej prowincji Romania. Gdyby nie grupa zapalonych entuzjastów, którzy postanowili wyselekcjonować psy najbliższe pierwotnego gatunku, rasa zapewne całkowicie by wyginęła. W ciągu kilku lat ciężkiej pracy i poświęceń, hodowcom udało się ją całkowicie odbudować. Rasa lagotto romagnolo została oficjalnie zarejestrowana dość niedawno, bo zaledwie w 1992 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja

Section 3 : Water Dogs

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Lagotto romagnolo

  Suka : pomiędzy 41 i 46 cm

  Pies : pomiędzy 43 i 48 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 11 i 14 kg

  Pies : pomiędzy 13 i 16 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Lagotto romagnolo to pies niewielkiego lub średniego wzrostu, proporcjonalny, mocnej budowy, o gęstej, kędzierzawej sierści. Sylwetka raczej delikatnie umięśniona, z tułowiem długości równej wysokości w kłębie. Linie profilu są lekko rozbieżne. Oglądana z przodu czaszka jest zaokrąglona, zaś z boku, trochę wypukła, w tylnej części zaś raczej płaska. Kufa kształtu lekko klinowatego. Oczy raczej duże i zaokrąglone. Uszy średniej wielkości do wielkości głowy, wiszące w spoczynku, a lekko wzniesione, gdy pies jest czymś zainteresowany. Ogon osadzony nisko, zwężający się ku końcowi, w spoczynku jest noszony sierpowato, a przy pobudzeniu uniesiony.

  icon idea
  Ciekawostki

  Początkowo psy lagotto romagnolo służyły jako psy aportujące z wody, lecz obecnie ich głównym zadaniem jest odnajdywanie trufli. Jest to jedyna rasa psów uznana za wyspecjalizowaną w tej dziedzinie.

  icon breed/personality
  Lagotto romagnolo - charakter

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Psy rasy lagotto romagnolo bardzo przywiązują się do swego opiekuna, a w życiu codziennym są wyjątkowo delikatne i czułe, przez co znakomicie nadają się na psa dla całej rodziny.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Ze względu na niespożyte zasoby energii, lagotto może godzinami bawić się zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi. Najbardziej lubi zabawy z elementami tresury, szczególnie te pobudzające umysłowo i węchowo.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Choć jest psem nie do zdarcia na dworze, w domu jest opanowany. Co rzadko spotykane u innych psów, potrafi zachować umiar. Zrównoważony charakter lagotto romagnolo powoduje, że jest w stanie dostosować się do nastroju opiekuna i wie kiedy być cicho.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Ten pies jest wyjątkowo inteligentnym, posłusznym, łatwym do ułożenia psem, w lot łapie polecenia i z przyjemnością je wykonuje. Co więcej, dzięki swojemu niezwykłemu węchowi, jest wykorzystywany również jako pies do szukania trufli. 

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Początkowo lagotto romagnolo wykorzystywano jako psy aportujące, jednak z czasem, w drodze skrupulatnych selekcji, udało się utemperować łowiecki instynkt tej rasy, a uwagę skierować wyłącznie na poszukiwanie trufli.

   Dzięki temu, szukając trufli jest skoncentrowany wyłącznie na tym zadaniu i nie rozprasza go widok ewentualnej przechodzącej zwierzyny.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Mimo przyjaznego wyglądu i serdeczności w kontakcie z człowiekiem, w stosunku do obcych, ten włoski pies o może być bardzo podejrzliwy. Na nieproszonego gościa potrafi naszczekać i skutecznie go odstraszyć, jeśli wyczuje złe zamiary nieznajomego.

   Jeśli jednak zaznajomi się z nową osobą, pokazuje swoje przyjazne oblicze. W każdym razie nie jest ani przesadnie bojaźliwy, ani agresywny. Lagotto romagnolo to pies przede wszystkim bardzo zrównoważony.

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Pomimo że jest bardzo przywiązany do swojej grupy społecznej, potrafi również trzymać się z daleka i do szczęścia niekoniecznie potrzebuje stałego kontaktu z opiekunami. Ale uwaga, ten pies nie toleruje wykluczenia.

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Lagoto romagnolo może zostawać sam, jeśli od szczenięctwa był do tego przyzwyczajany. Zanim opiekun wyjdzie z domu powinien dopilnować, że pies jest wybiegany i będzie miał czym się zająć do powrotu właścicieli.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Jedną z wielkich zalet tego psa jest jego wyjątkowe posłuszeństwo i zamiłowanie do wspólnego, aktywnego spędzania czasu ze swoim opiekunem. Lagotto ma prawdziwy pęd do nauki, dlatego szkolenia nie traktuje jako przymusu, lecz jako przyjemność.
    Wychowania lagotto jednak nie należy zaniedbać pod pretekstem, że to „dobry pies". Naukę odpowiednich zachowań należy wprowadzać, gdy tylko szczeniak pojawi się w domu.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Ten włoski pies czasami może szczekać, szczególnie na powitanie gościa, ale nigdy nie ujada bez powodu.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Ponieważ osobniki tej rasy są obecnie pozbawione instynktu łowieckiego, raczej się nie zdarza, żeby pobiegły za tropem. Jednak jeśli pies nie chodzi na odpowiednio długie i ciekawe spacery, przy nadarzającej się okazji może spróbować wybiegać się gdzie indziej.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Ten obdarzony niezwykłym węchem pies może niechcący coś zniszczyć, szczególnie gdy mu się nudzi i postanowi bawić się w tropienie.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Smakołyki mogą okazać się przydatne podczas szkolenia, ponieważ lagotto jest z natury łakomy na rarytasy i nie będzie kaprysił na widok przysmaku.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Mimo że nigdy nie jest agresywny, lagotto romagnolo może się świetnie sprawdzić w roli psa stróża, przede wszystkim alarmującego.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Lagotto romagnolo jest jedną z najprzyjemniejszych do życia ras psów. Lista zalet jest długa - inteligencja, czułość, chęć do zabawy, zrównoważony charakter i odporność fizyczna. Dlatego jest to bardzo dobry wybór na pierwszego psiego towarzysza. Psy tej rasy są łatwe w ułożeniu, a przebywanie z nimi na co dzień to sama przyjemność!

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Lagotto romagnolo w mieszkaniu

     Ze względu na wiejską naturę, psy tej rasy powinny mieszkać poza miastem lub przynajmniej mieć możliwość spędzania dużo czasu na świeżym powietrzu. W mieszkaniu może żyć pod warunkiem, że opiekun zapewni mu odpowiednią dawkę aktywności ruchowych i węchowych.

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Chociaż w domu lagotto może być spokojny i cichy, to z natury jest bardzo żywym psem. Codzienny upust energii pozwoli mu utrzymać fizyczną i psychiczną równowagę.

     Oprócz codziennych, urozmaiconych spacerów, psu tej rasy trzeba zapewniać stymulujące zabawy rozwijające jego naturalne umiejętności tropienia. Oczywiście najlepiej byłoby z nim tropić trufle, skoro leży to w jego naturze, jednak w naszym kraju może być to trudne.

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Ze względu na niewielkie rozmiary tego psiaka, zabranie go w podróż nie stanowi większego problemu. Trzeba jednak pamiętać o socjalizowaniu go od szczenięctwa, dzięki czemu nowe otoczenie i nieznane bodźce nie będą dla niego stresujące.

     Współżycie z innymi

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Lagotto romagnolo i koty

      Ponieważ lagotto romagnolo jest towarzyski, spokojnie może mieszkać z kotem pod jednym dachem, bez zagrożenia dla mniejszego kolegi.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Lagotto romagnolo i psy

      Lagotto z natury jest sympatyczny i nie przejawia agresji, więc generalnie dobrze się dogaduje z innymi psami, o ile wszystkie osobniki w grupie są przyjaźnie nastawione.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Lagotto romagnolo i dzieci

      Jako łagodny, serdeczny i chętny do zabawt pies, lagotto jest idealnym towarzyszem dla dzieci i lubi z nimi spędzać czas.

     • 33%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Lagotto romagnolo i osoby starsze

      Z pewnością nie nadaje się dla osób mało wychodzących z domu i jeśli będzie prowadził monotonny tryb życia, może bardzo cierpieć.

      %}

      icon breed/price
      Lagotto romagnolo - cena

      Cena psa tej rasy zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Przeciętnie trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 4000 zł. w przypadku psa z rodowodem. Szczenięta z najlepszym pochodzeniem potrafią kosztować nawet 6000 zł.

      Miesięczny koszt utrzymania tej wielkości psa to wydatek rzędu 100 -120 zł.

      Pielęgnacja

      Ponieważ sierść lagotto romagnolo nigdy nie przestaje rosnąć, jeśli nie będziemy jej strzyc, zacznie się filcować. Dlatego psy tej rasy należy przynajmniej raz w roku strzyc, a przede wszystkim co tydzień dokładnie szczotkować włos okrywowy aż do podszerstka.

      Strzyżenie najlepiej powierzyć profesjonalnemu psiemu fryzjerowi, który zna oficjalne standardy strzyżenia psów, takie jak prawidłowa długość włosa (nie powinna przekraczać 4 cm).

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Wielką zaletą psów tej rasy jest to, że nie gubią włosów, dzięki czemu świetnie nadają się na towarzyszy nawet dla alergików, ponieważ są „nieuczulające”.

      Żywienie

      Naturalnie odżywianie zależy od wieku, wagi i aktywności fizycznej danego psa. Szczególnie w okresie wzrostu należy stosować się do wskazówek weterynarza, aby zapewnić szczeniakowi odpowiedni rozwój fizyczny.

      Gdy pies osiągnie dojrzałość, wystarczy karmić go dwa razy dziennie, najlepiej w spokoju, podając bardziej obfity posiłek wieczorem.

      Aby zaspokoić duże potrzeby węchowe tych psów, można umieścić dzienną porcję karmy w ogrodzie lub np. na macie węchowej.

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Średnią długość życia szacuje się na 13 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Jest to niezwykle wytrzymały i odporny pies, który z reguły nie choruje.

      Odporność na upały

      To pies, który uwielbia pływać, dlatego gdy jest bardzo gorąco, należy śmiało zachęcać go do kąpieli dla ochłody.

      Odporność na zimno

      Lagotto tak bardzo lubi pracować, że bez problemu wytrzymuje załamania pogody podczas wykonywania swoich zadań.

      Skłonność do tycia

      O ile jest prawidłowo odżywiany i należycie wybiegany, psu tej rasy nie grozi nadwaga i nie dotyczą go problemy otyłości.

      Częste choroby

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz