Lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo to pod wieloma względami wyjątkowy pies - ma łagodny charakter i pogodne usposobienie, dzięki czemu wzbudza powszechną sympatię. Jest bardzo posłuszny i niezwykle łatwy do ułożenia. Uwielbia pracować, ale tak samo kocha zabawę z opiekunem lub z dziećmi. Ze względu na wspaniały węch i wyjątkowe umiejętności uczenia się, pies ten jest jednym z najlepszych poszukiwaczy trufli.

Najważniejsze informacje o Lagotto romagnolo

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Ta istniejąca od niepamiętnych czasów rasa pochodzi ze starożytnej włoskiej prowincji Romania. Gdyby nie grupa zapalonych entuzjastów, którzy postanowili wyselekcjonować psy najbliższe pierwotnego gatunku, rasa zapewne całkowicie by wyginęła. W ciągu kilku lat ciężkiej pracy i poświęceń, hodowcom udało się ją całkowicie odbudować. Rasa lagotto romagnolo została oficjalnie zarejestrowana dość niedawno, bo zaledwie w 1992 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja

Section 3 : Water Dogs

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 41 i 46 cm

  Pies : pomiędzy 43 i 48 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 11 i 14 kg

  Pies : pomiędzy 13 i 16 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Lagotto romagnolo to pies niewielkiego lub średniego wzrostu, proporcjonalny, mocnej budowy, o gęstej, kędzierzawej sierści. Sylwetka raczej delikatnie umięśniona, z tułowiem długości równej wysokości w kłębie. Linie profilu są lekko rozbieżne. Oglądana z przodu czaszka jest zaokrąglona, zaś z boku, trochę wypukła, w tylnej części zaś raczej płaska. Kufa kształtu lekko klinowatego. Oczy raczej duże i zaokrąglone. Uszy średniej wielkości do wielkości głowy, wiszące w spoczynku, a lekko wzniesione, gdy pies jest czymś zainteresowany. Ogon osadzony nisko, zwężający się ku końcowi, w spoczynku jest noszony sierpowato, a przy pobudzeniu uniesiony.

  Ciekawostki

  Początkowo psy lagotto romagnolo służyły jako psy aportujące z wody, lecz obecnie ich głównym zadaniem jest odnajdywanie trufli. Jest to jedyna rasa psów uznana za wyspecjalizowaną w tej dziedzinie.

  Lagotto romagnolo - charakter

  • 100%

   Czuły

   Psy rasy lagotto romagnolo bardzo przywiązują się do swego opiekuna, a w życiu codziennym są wyjątkowo delikatne i czułe, przez co znakomicie nadają się na psa dla całej rodziny.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Ze względu na niespożyte zasoby energii, lagotto może godzinami bawić się zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi. Najbardziej lubi zabawy z elementami tresury, szczególnie te pobudzające umysłowo i węchowo.

  • 66%

   Spokojny

   Choć jest psem nie do zdarcia na dworze, w domu jest opanowany. Co rzadko spotykane u innych psów, potrafi zachować umiar. Zrównoważony charakter lagotto romagnolo powoduje, że jest w stanie dostosować się do nastroju opiekuna i wie kiedy być cicho.

  • 100%

   Inteligentny

   Ten pies jest wyjątkowo inteligentnym, posłusznym, łatwym do ułożenia psem, w lot łapie polecenia i z przyjemnością je wykonuje. Co więcej, dzięki swojemu niezwykłemu węchowi, jest wykorzystywany również jako pies do szukania trufli. 

  • 66%

   Łowca

   Początkowo lagotto romagnolo wykorzystywano jako psy aportujące, jednak z czasem, w drodze skrupulatnych selekcji, udało się utemperować łowiecki instynkt tej rasy, a uwagę skierować wyłącznie na poszukiwanie trufli.

   Dzięki temu, szukając trufli jest skoncentrowany wyłącznie na tym zadaniu i nie rozprasza go widok ewentualnej przechodzącej zwierzyny.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Mimo przyjaznego wyglądu i serdeczności w kontakcie z człowiekiem, w stosunku do obcych, ten włoski pies o może być bardzo podejrzliwy. Na nieproszonego gościa potrafi naszczekać i skutecznie go odstraszyć, jeśli wyczuje złe zamiary nieznajomego.

   Jeśli jednak zaznajomi się z nową osobą, pokazuje swoje przyjazne oblicze. W każdym razie nie jest ani przesadnie bojaźliwy, ani agresywny. Lagotto romagnolo to pies przede wszystkim bardzo zrównoważony.

  • 66%

   Niezależny

   Pomimo że jest bardzo przywiązany do swojej grupy społecznej, potrafi również trzymać się z daleka i do szczęścia niekoniecznie potrzebuje stałego kontaktu z opiekunami. Ale uwaga, ten pies nie toleruje wykluczenia.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Lagoto romagnolo może zostawać sam, jeśli od szczenięctwa był do tego przyzwyczajany. Zanim opiekun wyjdzie z domu powinien dopilnować, że pies jest wybiegany i będzie miał czym się zająć do powrotu właścicieli.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Jedną z wielkich zalet tego psa jest jego wyjątkowe posłuszeństwo i zamiłowanie do wspólnego, aktywnego spędzania czasu ze swoim opiekunem. Lagotto ma prawdziwy pęd do nauki, dlatego szkolenia nie traktuje jako przymusu, lecz jako przyjemność.
    Wychowania lagotto jednak nie należy zaniedbać pod pretekstem, że to „dobry pies". Naukę odpowiednich zachowań należy wprowadzać, gdy tylko szczeniak pojawi się w domu.

   • 66%

    Szczekliwy

    Ten włoski pies czasami może szczekać, szczególnie na powitanie gościa, ale nigdy nie ujada bez powodu.

   • 66%