Zadaj pytanie na forum Wamiz

Lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo
Lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo to pod wieloma względami wyjątkowy pies - ma łagodny charakter i pogodne usposobienie, dzięki czemu wzbudza powszechną sympatię. Jest bardzo posłuszny i niezwykle łatwy do ułożenia. Uwielbia pracować, ale tak samo kocha zabawę z opiekunem lub z dziećmi. Ze względu na wspaniały węch i wyjątkowe umiejętności uczenia się, pies ten jest jednym z najlepszych poszukiwaczy trufli.

dna

Najważniejsze informacje o Lagotto romagnolo

  • Długość życia : pomiędzy 12 i 14 lat
  • Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
  • Rozmiar : średni
  • Rodzaj szaty : Długa, Kręcony

Klasyfikacja FCI

Klasyfikacja FCI

Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja

Section 3 : Water Dogs

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 41 i 46 cm
Pies pomiędzy 43 i 48 cm

Waga

Suka pomiędzy 11 i 14 kg
Pies pomiędzy 13 i 16 kg

Maść

Szata może być jednolita brudno biała, czekoladowa przesiana (z białym lub bez), pomarańczowa z białym lub bez, biała w czekoladowe lub pomarańczowe łaty.

Rodzaj szaty

Sierść średniej długości, zazwyczaj przystrzyżona.

Szata jest wełnista i skręcona w ciasne pierścionki. Zarówno włos okrywowy, jak i podszerstek, są nieprzemakalne.

Kolor oczu

Kolor oczu jest uzależniony od koloru szaty. Barwa tęczówki począwszy od ochry przez orzechową do ciemnobrązowej. Nie dopuszcza się oczu barwy żółtej lub w odcieniach szarości.

Opis

Lagotto romagnolo to pies niewielkiego lub średniego wzrostu, proporcjonalny, mocnej budowy, o gęstej, kędzierzawej sierści. Sylwetka raczej delikatnie umięśniona, z tułowiem długości równej wysokości w kłębie. Linie profilu są lekko rozbieżne. Oglądana z przodu czaszka jest zaokrąglona, zaś z boku, trochę wypukła, w tylnej części zaś raczej płaska. Kufa kształtu lekko klinowatego. Oczy raczej duże i zaokrąglone. Uszy średniej wielkości do wielkości głowy, wiszące w spoczynku, a lekko wzniesione, gdy pies jest czymś zainteresowany. Ogon osadzony nisko, zwężający się ku końcowi, w spoczynku jest noszony sierpowato, a przy pobudzeniu uniesiony.

Lagotto romagnolo - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Psy rasy lagotto romagnolo bardzo przywiązują się do swego opiekuna, a w życiu codziennym są wyjątkowo delikatne i czułe, przez co znakomicie nadają się na psa dla całej rodziny.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ze względu na niespożyte zasoby energii, lagotto może godzinami bawić się zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi. Najbardziej lubi zabawy z elementami tresury, szczególnie te pobudzające umysłowo i węchowo.

Spokojny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Choć jest psem nie do zdarcia na dworze, w domu jest opanowany. Co rzadko spotykane u innych psów, potrafi zachować umiar. Zrównoważony charakter lagotto romagnolo powoduje, że jest w stanie dostosować się do nastroju opiekuna i wie kiedy być cicho.

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ten pies jest wyjątkowo inteligentnym, posłusznym, łatwym do ułożenia psem, w lot łapie polecenia i z przyjemnością je wykonuje. Co więcej, dzięki swojemu niezwykłemu węchowi, jest wykorzystywany również jako pies do szukania trufli. 

Łowca

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Początkowo lagotto romagnolo wykorzystywano jako psy aportujące, jednak z czasem, w drodze skrupulatnych selekcji, udało się utemperować łowiecki instynkt tej rasy, a uwagę skierować wyłącznie na poszukiwanie trufli.

Dzięki temu, szukając trufli jest skoncentrowany wyłącznie na tym zadaniu i nie rozprasza go widok ewentualnej przechodzącej zwierzyny.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Mimo przyjaznego wyglądu i serdeczności w kontakcie z człowiekiem, w stosunku do obcych, ten włoski pies o może być bardzo podejrzliwy. Na nieproszonego gościa potrafi naszczekać i skutecznie go odstraszyć, jeśli wyczuje złe zamiary nieznajomego.

Jeśli jednak zaznajomi się z nową osobą, pokazuje swoje przyjazne oblicze. W każdym razie nie jest ani przesadnie bojaźliwy, ani agresywny. Lagotto romagnolo to pies przede wszystkim bardzo zrównoważony.

Niezależny

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pomimo że jest bardzo przywiązany do swojej grupy społecznej, potrafi również trzymać się z daleka i do szczęścia niekoniecznie potrzebuje stałego kontaktu z opiekunami. Ale uwaga, ten pies nie toleruje wykluczenia.

Zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Lagoto romagnolo może zostawać sam, jeśli od szczenięctwa był do tego przyzwyczajany. Zanim opiekun wyjdzie z domu powinien dopilnować, że pies jest wybiegany i będzie miał czym się zająć do powrotu właścicieli.

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Jedną z wielkich zalet tego psa jest jego wyjątkowe posłuszeństwo i zamiłowanie do wspólnego, aktywnego spędzania czasu ze swoim opiekunem. Lagotto ma prawdziwy pęd do nauki, dlatego szkolenia nie traktuje jako przymusu, lecz jako przyjemność.
Wychowania lagotto jednak nie należy zaniedbać pod pretekstem, że to „dobry pies". Naukę odpowiednich zachowań należy wprowadzać, gdy tylko szczeniak pojawi się w domu.

Szczekliwy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ten włoski pies czasami może szczekać, szczególnie na powitanie gościa, ale nigdy nie ujada bez powodu.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ponieważ osobniki tej rasy są obecnie pozbawione instynktu łowieckiego, raczej się nie zdarza, żeby pobiegły za tropem. Jednak jeśli pies nie chodzi na odpowiednio długie i ciekawe spacery, przy nadarzającej się okazji może spróbować wybiegać się gdzie indziej.

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ten obdarzony niezwykłym węchem pies może niechcący coś zniszczyć, szczególnie gdy mu się nudzi i postanowi bawić się w tropienie.

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Smakołyki mogą okazać się przydatne podczas szkolenia, ponieważ lagotto jest z natury łakomy na rarytasy i nie będzie kaprysił na widok przysmaku.

Pies stróżujący

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Mimo że nigdy nie jest agresywny, lagotto romagnolo może się świetnie sprawdzić w roli psa stróża, przede wszystkim alarmującego.

Pierwszy pies

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Lagotto romagnolo jest jedną z najprzyjemniejszych do życia ras psów. Lista zalet jest długa - inteligencja, czułość, chęć do zabawy, zrównoważony charakter i odporność fizyczna. Dlatego jest to bardzo dobry wybór na pierwszego psiego towarzysza. Psy tej rasy są łatwe w ułożeniu, a przebywanie z nimi na co dzień to sama przyjemność!

Tryb życia

Lagotto romagnolo w mieszkaniu

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Ze względu na wiejską naturę, psy tej rasy powinny mieszkać poza miastem lub przynajmniej mieć możliwość spędzania dużo czasu na świeżym powietrzu. W mieszkaniu może żyć pod warunkiem, że opiekun zapewni mu odpowiednią dawkę aktywności ruchowych i węchowych.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Chociaż w domu lagotto może być spokojny i cichy, to z natury jest bardzo żywym psem. Codzienny upust energii pozwoli mu utrzymać fizyczną i psychiczną równowagę.

Oprócz codziennych, urozmaiconych spacerów, psu tej rasy trzeba zapewniać stymulujące zabawy rozwijające jego naturalne umiejętności tropienia. Oczywiście najlepiej byłoby z nim tropić trufle, skoro leży to w jego naturze, jednak w naszym kraju może być to trudne.

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ze względu na niewielkie rozmiary tego psiaka, zabranie go w podróż nie stanowi większego problemu. Trzeba jednak pamiętać o socjalizowaniu go od szczenięctwa, dzięki czemu nowe otoczenie i nieznane bodźce nie będą dla niego stresujące.

Współżycie z innymi

Lagotto romagnolo i koty

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Ponieważ lagotto romagnolo jest towarzyski, spokojnie może mieszkać z kotem pod jednym dachem, bez zagrożenia dla mniejszego kolegi.

Lagotto romagnolo i psy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Lagotto z natury jest sympatyczny i nie przejawia agresji, więc generalnie dobrze się dogaduje z innymi psami, o ile wszystkie osobniki w grupie są przyjaźnie nastawione.

Lagotto romagnolo i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Jako łagodny, serdeczny i chętny do zabawt pies, lagotto jest idealnym towarzyszem dla dzieci i lubi z nimi spędzać czas.

Lagotto romagnolo i osoby starsze

yellow-paw grey-paw grey-paw

Z pewnością nie nadaje się dla osób mało wychodzących z domu i jeśli będzie prowadził monotonny tryb życia, może bardzo cierpieć.

Lagotto romagnolo - cena

Cena psa tej rasy zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Przeciętnie trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 4000 zł. w przypadku psa z rodowodem. Szczenięta z najlepszym pochodzeniem potrafią kosztować nawet 6000 zł.

Miesięczny koszt utrzymania tej wielkości psa to wydatek rzędu 100 -120 zł.

Pielęgnacja

Ponieważ sierść lagotto romagnolo nigdy nie przestaje rosnąć, jeśli nie będziemy jej strzyc, zacznie się filcować. Dlatego psy tej rasy należy przynajmniej raz w roku strzyc, a przede wszystkim co tydzień dokładnie szczotkować włos okrywowy aż do podszerstka.

Strzyżenie najlepiej powierzyć profesjonalnemu psiemu fryzjerowi, który zna oficjalne standardy strzyżenia psów, takie jak prawidłowa długość włosa (nie powinna przekraczać 4 cm).

Linienie

Wielką zaletą psów tej rasy jest to, że nie gubią włosów, dzięki czemu świetnie nadają się na towarzyszy nawet dla alergików, ponieważ są „nieuczulające”.

Żywienie

Naturalnie odżywianie zależy od wieku, wagi i aktywności fizycznej danego psa. Szczególnie w okresie wzrostu należy stosować się do wskazówek weterynarza, aby zapewnić szczeniakowi odpowiedni rozwój fizyczny.

Gdy pies osiągnie dojrzałość, wystarczy karmić go dwa razy dziennie, najlepiej w spokoju, podając bardziej obfity posiłek wieczorem.

Aby zaspokoić duże potrzeby węchowe tych psów, można umieścić dzienną porcję karmy w ogrodzie lub np. na macie węchowej.

Zdrowie

Długość życia

Średnią długość życia szacuje się na 13 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Jest to niezwykle wytrzymały i odporny pies, który z reguły nie choruje.

Odporność na upały

yellow-paw yellow-paw grey-paw

To pies, który uwielbia pływać, dlatego gdy jest bardzo gorąco, należy śmiało zachęcać go do kąpieli dla ochłody.

Odporność na zimno

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Lagotto tak bardzo lubi pracować, że bez problemu wytrzymuje załamania pogody podczas wykonywania swoich zadań.

Skłonność do tycia

yellow-paw grey-paw grey-paw

O ile jest prawidłowo odżywiany i należycie wybiegany, psu tej rasy nie grozi nadwaga i nie dotyczą go problemy otyłości.

Częste choroby

Ciekawostki

Początkowo psy lagotto romagnolo służyły jako psy aportujące z wody, lecz obecnie ich głównym zadaniem jest odnajdywanie trufli. Jest to jedyna rasa psów uznana za wyspecjalizowaną w tej dziedzinie.

Pochodzenie i historia

Ta istniejąca od niepamiętnych czasów rasa pochodzi ze starożytnej włoskiej prowincji Romania. Gdyby nie grupa zapalonych entuzjastów, którzy postanowili wyselekcjonować psy najbliższe pierwotnego gatunku, rasa zapewne całkowicie by wyginęła. W ciągu kilku lat ciężkiej pracy i poświęceń, hodowcom udało się ją całkowicie odbudować. Rasa lagotto romagnolo została oficjalnie zarejestrowana dość niedawno, bo zaledwie w 1992 roku.

Imiona

Pies: Rubin, Brando, Neron
Suka: Linda, Chiara, Roma 

Wszystkie propozycje imion dla psa znajdziesz tutaj

dog-match

Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Wamiz pomoże Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.