Springer spaniel angielski

Springer spaniel angielski
Springer spaniel angielski

Springer spaniel angielski to czuły i sympatyczny pies, przyjaźnie nastawiony do dzieci, dość żywy, ale spokojniejszy niż cocker spaniel angielski. Sprawdza się również jako wszechstronny pies myśliwski. Świetnie czuje się zarówno na lądzie, jak i w wodzie, może polować na liczną zwierzynę, doskonale pełni też funkcję psa pracującego i psa do towarzystwa.

Podstawowe informacje o spanielu angielskim springer

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Jak sama nazwa wskazuje, terier ten pochodzi z Anglii. Znany jest od ponad 2000 lat. Za odrębną rasę uważa się go jednak dopiero od końca XIX wieku. Gaston Phébus, myśliwy i hrabia Foix, posiadał dużą liczbę tych psów i doprowadził do uznania rasy. Reputację springer spaniel angielski zyskał dopiero po II wojnie światowej. Anglicy byli w stanie utrzymać i rozwinąć zalety spanieli, które świetnie sprawdzają się podczas aportowania zwierzyny, zwłaszcza ptactwa, które spadło w trudno dostępne miejsca. Rasa została uznana przez English Kennel Club i American Kennel Club w 1910 roku, a przez FCI w 1954 roku.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja

Sekcja 3 : psy wodne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 49 i 53 cm

  Pies : pomiędzy 49 i 53 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 18 i 22 kg

  Pies : pomiędzy 18 i 22 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Springer spaniel angielski to symetryczny, silny pies o zwartej budowie. Jest to największy ze spanieli i ma najbardziej charakterystyczny wygląd. Czaszka jest średniej długości, dość szeroka, lekko zaokrąglona. Kufa o długości proporcjonalnej w stosunku do czaszki, dość szeroka i głęboka, dobrze wyrzeźbiona pod oczami. Oczy są średniej wielkości, mają kształt migdałów i łagodny wyraz. Uszy przylegają do głowy, są dość długie i szerokie, osadzone na wysokości oczu. Nisko osadzony ogon nigdy nie jest noszony powyżej linii grzbietu. Dobrze owłosiony i w ciągłym ruchu.

  Ciekawostki

  Jest to najstarszy brytyjski pies myśliwski.

  Springer spaniel angielski - charakter

  • 100%

   Czuły

   Ten przyjazny, wesoły i łagodny pies świetnie sprawdzi się w codziennym życiu.

  • 100%

   Lubi zabawę

   To doskonały towarzysz zabaw dla wszystkich. Uwielbia spędzać czas z dziećmi i chętnie bierze udział w aktywnościach proponowanych przez dorosłych.

  • 66%

   Spokojny

   Springer spaniel angielski jest mniej ruchliwy niż cocker spaniel angielski, ale to także aktywny pies, który uspokoi się dopiero, gdy zaspokoimy jego potrzeby.

  • 100%

   Inteligentny

   Ten żywy i wszechstronny pies szybko rozumie, czego od niego oczekujemy, przez co świetnie sprawdza się jako pomocnik w pracy. Szkolenie go jest niezwykle przyjemne, o ile zastosujemy odpowiednie metody.

  • 100%

   Łowca

   Jak wszystkie spaniele, świetnie sprawdza się jako płochacz. Doskonale aportuje zwierzynę. Jest szybszy i bardziej wytrzymały niż inne spaniele.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Bojaźliwe lub agresywne osobniki są niezgodne ze wzorcem rasy. Springer spaniel angielski jest bowiem ceniony przede wszystkim za swoje zalety społeczne. Przeważnie okazuje przyjaźń nawet nieznajomym, zwłaszcza jeśli dokonamy należytej prezentacji.

  • 33%

   Niezależny

   Głównym celem przedstawicieli tej rasy jest zadowalanie opiekuna. Świetnie sprawdzają się w pracy, gdzie potrafią czasem podejmować inicjatywę, lecz przede wszystkim są bardzo posłuszne wobec swojego pana.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Pies ten jest szczęśliwy wyłącznie w kontakcie ze swoim opiekunem, przez co źle znosi jego nieobecność. Tego angielskiego psa musimy przyzwyczaić do samotności w stopniowy i pozytywny sposób, by nie doprowadzić do zaburzeń zachowania (niepokoju, nadmiernego szczekania, skłonności do niszczenia itd.).

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Springer cocker angielski to być może najposłuszniejszy z psów myśliwskich. Przede wszystkim chce sprawić radość swojemu otoczeniu, nie lubi czuć się karcony. Szkolenie musi być pozytywne, oparte na nagrodach i wspieraniu dobrych zachowań.
     

    Jednocześnie wprowadzanie podstaw zachowania (chodzenie na smyczy, przychodzenie na zawołanie, pozostawanie bez ruchu) powinno być zdecydowane i konsekwentne.

   • 66%

    Szczekliwy

    Pies rzadko nadmiernie szczeka – ma dość zrównoważony charakter.

   • 100%