Barbet

Inne nazwy: French Water Dog, Barbet

Barbet
Barbet

Specjalizacją barbeta są polowania na kaczki, ale jest także wspaniałym towarzyszem rodziny i świetnym kompanem dziecięcych zabaw. Jest zrównoważony i towarzyski, a także zupełnie pozbawiony agresywności. Na dodatek to również inteligentny i bystry pies, którego łatwo się szkoli, bo lubi sprawiać przyjemność właścicielowi. Radzi sobie w każdym terenie i uwielbia wodę.

Podstawowe informacje o barbecie

Długość życia :

6

18

11

13

Charakter :

Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Uważa się, że barbet przybył do Francji wraz z Saracenami podczas wojen. Wykorzystywano go do polowania w wodzie i początkowo nadano mu nazwę canis aquaticus. Słynny barbet o imieniu „Moustache” uczestniczył w  kampaniach wojennych Napoleona. Jest to stara rasa, wspominają o niej dzieła z końca XVI wieku. Barbet jest przodkiem pudla dużego.

Wiecej o francuskich rasach psów przeczytasz tutaj.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja

Section 3 : Water Dogs

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 53 i 61 cm

  Pies : pomiędzy 58 i 65 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 20 i 30 kg

  Pies : pomiędzy 20 i 30 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Barbet to średniej wielkości pies - charakterystyczny ze względu na gęstą i wełnistą sierść pokrywającą całe ciało, w tym głowę i kufę. Pies ten jest krzepki i żywiołowy. Ma dobrze rozwiniętą muskulaturę i mocny kościec. Stop jest dobrze zaznaczony, oczy są okrągłe, żywe i inteligentne, pokryte długimi, gęstymi brwiami opadającymi na kufę. Uszy nisko osadzone, długie, płaskie, porośnięte długim, sznurowatym włosem. Ogon jest nisko osadzony, lekko wzniesiony, z haczykiem na końcu.

  Ciekawostki

  Psa można strzyc na różny sposób, jego wygląd zależy od jego przeznaczenia i upodobań właściciela.

  Barbet - charakter

  • 66%

   Czuły

   Mimo że jest to pies użytkowy, wyjątkowo mocno przywiązuje się do członków swojej grupy społecznej.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Barbet lubi się bawić, szczególnie z dziećmi, za którymi przepada.

  • 66%

   Spokojny

   To zrównoważony pies, który podczas działania wykazuje się wytrzymałością, a w domu potrafi zachować spokój.

  • 100%

   Inteligentny

   Barbet uczy się bardzo szybko i ma ogromny potencjał, zwłaszcza jeśli chodzi o pracę w wodzie. W dodatku ze względu na swoje zdolności adaptacyjne, posłuszeństwo i ogromną łagodność świetnie sprawdza się jako pies do dogoterapii.

  • 100%

   Łowca

   Barbet to doskonały pies myśliwski, który nie boi się wskoczyć do wody (nawet bardzo zimnej) za zwierzyną. To wszechstronny i niezawodny pomocnik.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Barbet nie okazuje agresji bez powodu. Może zachowywać się nieufnie, ale szybko potrafi odróżnić osobę życzliwą od człowieka o złych zamiarach.

  • 33%

   Niezależny

   Pies ten kocha przyrodę, zwłaszcza wodę, ale potrzebuje uwagi człowieka, powinien zatem mieszkać w domu otoczony rodziną.

   Zachowanie

   • 33%

    Znoszenie samotności

    Wykluczenie z grupy społecznej może spowodować poważne zaburzenia u psów tej rasy, które potrzebują regularnych kontaktów.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szkolenie barbeta nie jest szczególnie trudne, ale wymaga rygoru, cierpliwości i konsekwencji. Szczeniak powinien jak najwcześniej poznać obowiązujące zasady i ograniczenia.

   • 66%

    Szczekliwy

    Bardzo rzadko zdarza się, by barbet szczekał bez powodu. Przeważnie coś w ten sposób sygnalizuje. Może chodzić o obecność intruza, nudę czy też frustrację.

   • 66%