Clumber spaniel

Inne nazwy: Clumber

Clumber spaniel
Clumber spaniel

Clumber spaniel należy do grupy płochaczy. Jest inteligentny, zdeterminowany, cichy i skupiony na przydzielonych zadaniach. To zrównoważony, miły i łagodny pies, na którego można liczyć.

Podstawowe informacje o clumber spanielu

Długość życia :

5

17

10

12

Charakter :

Spokojny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Clumber spaniel to potomek psów myśliwskich używanych we Francji do aportowania, będących krzyżówką spaniela alpejskiego i bassetów francuskich. Pod koniec XVIII wieku, po wybuchu rewolucji francuskiej, książę Noailles wysłał swoje psy do Anglii, by je ocalić. Przyjął je książę Newcastle w Clumber Park, skąd wzięła się nazwa rasy. Niektórzy badacze utrzymują jednak, że to tylko legenda i clumber spaniel ma angielskie pochodzenie. Książę Newcastle przedstawiony jest na obrazie z 1788 roku z trzema psami przypominającymi tę rasę. Mogą być to przodkowie clumber spaniela.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne

Sekcja

Sekcja 3 : psy wodne

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 43 i 45 cm

  Pies : pomiędzy 46 i 48 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 25 i 29 kg

  Pies : pomiędzy 29 i 34 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Pies ten różni się od innych spanieli. Ma krótkie łapy, jest ciężki i korpulentny. Głowa jest kwadratowa, masywna, średniej długości. Wyraźnie zaznaczony stop. Kufa jest ciężka i kwadratowa, wargi mocno rozwinięte. Oczy są czyste, ciemnobursztynowe, lekko zapadnięte, spojówka może być trochę widoczna. Uszy duże, w kształcie liścia winorośli, wiszące i skierowane lekko do przodu. Kończyny są dość krótkie, proste i silne, o mocnym kośćcu. Tułów długi, ciężki, nisko zawieszony. Ogon nisko osadzony, dobrze owłosiony, noszony na równi z linią grzbietu.

  Clumber spaniel - charakter

  • 66%

   Czuły

   To wspaniały pies do towarzystwa, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

  • 33%

   Lubi zabawę

   Clumber spaniel jest znacznie powolniejszy i masywniejszy niż inne spaniele, przez co nie najlepiej sprawdza się przy zabawie.

  • 100%

   Spokojny

   To ułożony pies, który w domu zachowuje się spokojnie.

  • 66%

   Inteligentny

   Clumber spaniel szybko rozumie to, czego chcemy go nauczyć. Zazwyczaj szybko przyswaja sobie podstawy dobrego zachowania.

  • 66%

   Łowca

   Początkowo był to wszechstronny pies myśliwski (polował na króliki, bekasy i bażanty), ale obecnie służy bardziej jako pies do towarzystwa i wystawowy.

  • 66%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Clumber spaniel może okazywać rezerwę wobec obcych, zwłaszcza jeśli nie otrzymał odpowiedniej socjalizacji.

  • 66%

   Niezależny

   Pies ten jest niezwykle oddany swojej rodzinie, przywiązuje się szczególnie mocno do jednej osoby.

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Clumber spaniel musi nauczyć się znosić samotność. Wymaga to czasu i konsekwencji, ale dzięki temu pies spokojnie będzie czekał na swoich właścicieli.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szczeniaka należy szkolić od najwcześniejszego wieku, stosując stanowcze, łagodne, konsekwentne metody i traktując zwierzaka z szacunkiem. Clumber spaniel to łatwy do wyszkolenia pies, który szybko rozumie, czego od niego oczekujemy.

   • 33%

    Szczekliwy

    Clumber spaniel jest bardzo cichy.

   • 33%