Reklama

Poród u psa – jak wygląda, jakie są objawy przed porodem?

Poród u psa – jak wygląda, jakie są objawy przed porodem? © Shutterstock

Poród u psa jest męczącym i wymagającym zadaniem, jednak najczęściej bezproblemowo odbywa się bez ingerencji człowieka. W poniższym artykule omówimy kolejno, co dzieje się z suką, która wydaje na świat potomstwo, abyś wiedział, w którym momencie ingerować i na co zwrócić uwagę. 

Przez Olga Balicka

aktualizacja dnia

Kiedy suczka jest w ciąży warto z wyprzedzeniem przygotować się do porodu suczki, aby – kiedy już się zacznie – mieć pod ręką niezbędne rzeczy i nie musieć się nimi martwić w trakcie akcji porodowej.

Poród psa – jak się przygotować

Przede wszystkim warto mieć wcześniej sprawdzoną lecznicę, do której można zadzwonić lub pojechać nawet w nocy, w kryzysowej sytuacji, gdyby pojawiły się nieprzewidziane komplikacje. 

Warto też przygotować suczce kojec w cichym, spokojnym miejscu, do którego nie mają dostępu pozostałe zwierzęta w domu. Może on mieć podwyższone ścianki, by suka mogła swobodnie wchodzić i wychodzić, ale żeby szczeniaki przypadkiem z niego nie wypełzły. 

Ponadto dobrze jest przygotować:

  • rękawiczki jałowe,
  • czyste pieluchy tetrowe lub ręczniki papierowe,
  • odkażone nożyczki lub kleszczyki chirurgiczne,
  • termometr,
  •  wagę
  • i na wszelki wypadek preparat mlekozastępczy z butelką – gdyby suka nie chciała karmić szczeniaków.

Oznaki zbliżającego się porodu u psa

Najpewniejszym objawem zbliżającego się porodu jest nagły spadek temperatury ciała psa. Warto więc przez tydzień przed planowanym porodem mierzyć temperaturę i zapisywać pomiary codziennie, aby wychwycić moment, w którym zacznie ona spadać. Zazwyczaj jest to spadek o minimum 1°C. Temperatura ciała psa przed porodem wynosi mniej niż 37,2°C. 

Kilka godzin przed porodem mogą pojawić się takie symptomy jak przyspieszony oddech i zwiększone pragnienie. Suka zrobi się wyraźnie niespokojna i zacznie szukać sobie miejsca, by „wić gniazdo“. Często też znosi tam wszystkie maskotki.

Jej źrenice rozszerzą się i może pojawić się wydzielina z pochwy, więc suka będzie to miejsce dość intensywnie wylizywać. Niestety objawy zbliżającego się porodu nie zawsze są wyraźne, dlatego musisz bacznie obserwować swoją pupilkę przez cały czas. 

Poród u psa - jak przebiega krok po kroku

©Shutterstock

Pierwsza faza porodu bywa ciężka do wychwycenia nawet dla doświadczonych hodowców. W tej fazie następuje rozwarcie szyjki macicy. Płody układają się do opuszczenia macicy. Suka jest niespokojna, dyszy, może robić rewolucję w kojcu, drapać i przewracać pościel, szukając wygodnej pozycji.

Zdarzają się wymioty oraz niekontrolowane oddawanie kału i moczu, wylizuje też srom. Ta faza trwa zazwyczaj od 6 do 12 godzin, ale zdarza się, że wydłuża się nawet do 36!

Druga faza rozpoczyna się, gdy następuje pełne rozwarcie szyjki macicy. Pojawiają się skurcze, a suka zaczyna przeć. Uspokaja się, kładzie na boku, a jej oddech jest na zmianę szybki i płytki oraz wolny i głęboki. Mogą pojawić się wymioty. Skurcze robią się coraz częstsze i bardziej intensywne, a od pojawienia się skurczy do urodzenia pierwszego szczeniaka mija około 1 do 2 godzin.

Przed pojawieniem się pierwszego szczeniaka następuje odejście wód płodowych. Urodzenie jednego szczeniaka trwa od kilku do 10 minut. Każdy kolejny może pojawić się 5 minut albo nawet do 2 godzin później. Ta faza trwa 6-12 godzin, czasem wydłuża się do 24. 

Trzecia i ostatnia faza porodu to wypieranie łożysk. Przeplata się ona z fazą drugą. Łożysko to tymczasowy narząd, który wykształca się na okres ciąży i pozwala dostarczać płodowi substancje odżywcze oraz przeciwciała. Każdy ze szczeniaków ma swoje własne. Po urodzeniu psa w ciągu 5-15 minut powinno pojawić się łożysko.

Ważne jest, aby liczyć, czy liczba łożysk pokrywa się z liczbą szczeniaków, jeśli nie – trzeba udać się do lekarza weterynarii po zakończeniu porodu. W naturze suka zjada łożyska zaraz po urodzeniu, ponieważ zawierają one składniki odżywcze i witaminy, ale nie należy jej na to pozwalać, ponieważ może się to skończyć biegunką. Może zjeść 1-2 łożyska, resztę należy zabrać. 

Kiedy poród u psa może być niebezpieczny?

Na ogół poród u psa przebiega bezproblemowo i niepotrzebna jest ingerencja człowieka, ponieważ suka doskonale sobie ze wszystkim radzi. Człowiek wtedy może wręcz przeszkadzać i stresować psa. Jego rola powinna ograniczać się do zapewnienia psu stałego dostępu do wody. Pamiętaj też, aby nie wpadać w panikę i zachować spokój. 

Istnieje jednak kilka sytuacji, w których rodzenie psa może być niebezpieczne i należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. 

Jedną z takich sytuacji jest brak kolejnego szczeniaka. Alarmujące jest, gdy przez 2 godziny nie pojawia się następne szczenię (przy nieustających, silnych skurczach czas ten skraca się do 30 minut). Także słabe skurcze, które nie skutkują wyparciem płodu, trwające 2 godziny są wskazaniem do natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii.

Jeśli zdarzy się tak, że szczeniak utknie i suka z jakiegoś powodu nie jest w stanie go wyprzeć – możesz bardzo delikatnie spróbować jej pomóc. Jeśli się nie udało, natychmiast zadzwoń do lekarza weterynarii, on poinstruuje, co dalej robić. 

Kolejnym bardzo niepokojącym objawem są różnorakie wydzieliny z dróg rodnych przed urodzeniem pierwszego szczeniaka lub do kilkunastu godzin po porodzie. Jeśli wydzielina jest ciemna, krwista lub jest to po prostu duża ilość krwi, też musisz zabrać psa do weterynarza, ponieważ ten stan może zagrażać jego życiu. 

Szczeniak, rodząc się, znajduje się w tak zwanych błonach płodowych. Rolą matki jest tę błonę z niego usunąć, pieska wylizać, oczyścić z resztek i odgryźć pępowinę, jednak może się zdarzyć, że przypadnie ona Tobie – w innym razie szczeniak może się udusić!

Musisz bardzo szybko i delikatnie usunąć błonę pieluchą albo ręcznikiem, odciąć pępowinę, osuszyć szczeniaka i koniecznie sprawdzić, czy oddycha. Jeśli nie – wykonać dwa wdechy jednocześnie przez nos i przez pyszczek. Zwróć szczególną uwagę na szczeniaki, które nie wydają żadnych dźwięków i są apatyczne.

Świeżo urodzone szczenięta wydają dużo dźwięków, są głośne, ruchliwe i mają odruch ssania. 

Jeśli nie wiesz, ile szczeniaków powinno się urodzić, wezwij weterynarza po zakończeniu akcji porodowej, który sprawdzi palpacyjnie, czy w brzuchu nie został żaden maluch. Gdy rodzenie psa się skończy, daj suce odpocząć i nakarmić młode. Zwróć przy tym uwagę, czy nie odrzuca szczeniaków i czy dopuszcza je do sutków. Jeśli nie – jest to bardzo niebezpieczne dla małych, trzeba je jak najszybciej zabrać do lekarza weterynarii.

W niektórych przypadkach może się okazać, że niezbędne będzie wykonanie cesarskiego cięcia. Rokowania tego zabiegu są dobre, nie niesie on za sobą dużego ryzyka. Wskazaniem do cesarskiego cięcia jest tak zwany zespół jednego szczenięcia, czyli ciąża, z której urodzi się tylko jedno szczenię.

Zazwyczaj, ze względu na brak konkurencji w brzuchu matki, rośnie ono za duże i dodatkowo powoduje niewystarczającą produkcje kortyzolu, który jest odpowiedzialny za rozpoczęcie akcji porodowej, co skutkować będzie nierozpoznaniem przez organizm matki, że nadszedł już czas.

Kolejnym wskazaniem do cesarskiego cięcia jest sytuacja odwrotna, czyli przeładowanie macicy. Objawia się ono ogromną jamą brzuszną, a także brakiem apetytu, dusznościami, apatią i wymiotami.

Bibliografia:

1. Ciąża u psa: ile trwa, objawy ciąży, poród i opieka nad szczeniętami. Lek. wet. Krystyna Skiersinis
2. Hodowla psów rasowych – podstawowe informacje z zakresu rozrodu. Cz. III Inż. Monika Osińska-Leśkiewicz

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz