Reklama

Temperatura u psa – jak ją zmierzyć? Co oznacza gorączka u psa?

Mierzenie psu temperatury advice
© Shutterstock

Mierzenie temperatury psu to zadanie, które najczęściej wykonuje lekarz weterynarii, podczas badania zwierzęcia. Czasem zdarza się jednak, że wizyta w gabinecie jest niemożliwa. Warto wówczas wiedzieć, jak samemu zmierzyć temperaturę u psa i jak interpretować wynik.

Psy niestety nie mogą poinformować swoich właścicieli o tym, że czują się źle. Rozpoznanie niepokojących objawów, świadczących o chorobie pupila, jest więc zadaniem opiekunów. Najczęściej jednym z pierwszych objawów, świadczących o tym, że z psem dzieje się coś niepokojącego, jest pojawienie się gorączki. Podwyższona temperatura ciała psa powinna być wskazaniem do jak najszybszego odwiedzenia weterynarza.

Przez Izabela Markowska

aktualizacja dnia 24.09.2019, 18:05

Temperatura ciała psa – kiedy warto ją zmierzyć?

Nietypowe zachowanie psa może świadczyć o tym, że nie czuje się on najlepiej. Aby upewnić się, czy zwierzę jest zdrowe, należy udać się z nim na wizytę do lekarza weterynarii. Jeżeli jednak jest to w danej chwili niemożliwe (np. z powodu święta, godzin nocnych), warto zmierzyć temperaturę jego ciała. W jakich sytuacjach można podejrzewać, że pies ma gorączkę?

  • Gdy zachowuje się apatycznie.
  • Gdy jest ospały, osowiały, nie ma ochoty na zabawę.
  • Gdy pije znacznie więcej wody niż zwykle (wyjątek stanowią bardzo gorące dni).
  • Gdy nie ma apetytu, odmawia przyjmowania pokarmu.
  • Gdy wymiotuje lub ma biegunkę.

To opiekun najlepiej zna swoje zwierzę i jest w stanie ocenić, kiedy jego stan odbiega od normy. Podejrzenia powinno wzbudzić każde nietypowe zachowanie czworonoga.

Prawidłowa temperatura u psa

pies z gorączkąShutterstock

Aby móc stwierdzić, czy zwierzę ma gorączkę, należy wiedzieć, jaka wartość stanowi fizjologiczną normę. Prawidłowa temperatura dorosłego psa wynosi od 37,5 do 38,5 stopni Celsjusza i zależna jest od rasy i wielkości czworonoga. Przyjmuje się, że im mniejszy pies, tym wyższa może być podstawowa temperatura jego ciała.

U małych ras prawidłowa temperatura ciała zwykle wynosi około 38,5 stopnia, u dużych – około 38.

Normalna temperatura psa-szczeniaka jest wyższa i zwykle kształtuje się w zakresie 38,5-39,2 stopni Celsjusza.

Jeżeli temperatura ciała psa wykracza poza przyjętą normę, to znaczy jest niższa niż 37 stopni lub wyższa niż 39 – koniecznie należy udać się z psem do lecznicy.

Odpowiedni termometr, czyli jak zmierzyć temperaturę psu

Najlepszym narzędziem do pomiaru temperatury u psa będzie termometr weterynaryjny, który posiada odpowiedni kształt i zabezpieczenie przed wprowadzeniem całego urządzenia do ciała zwierzęcia.

Do zmierzenia temperatury można wykorzystać również klasyczny termometr, przeznaczony dla ludzi, jednak przy jego stosowaniu należy zachować większą ostrożność. Najwygodniejszy w użyciu będzie termometr elektroniczny – z reguły posiada on cienką i dość długą, elastyczną końcówkę, pomiar dokonywany przy jego użyciu jest dokładny, a samo badanie trwa zaledwie kilka sekund. 

Uwaga! Do mierzenia temperatury u psa nie należy używać termometrów rtęciowych, ze względu na ryzyko stłuczenia urządzenia i przedostania się trującej substancji do organizmu zwierzęcia.

Jak zmierzyć temperaturę u psa?

Temperaturę należy mierzyć u psa spokojnego i wypoczętego. Pomiar wykonany po powrocie ze spaceru, kiedy zwierzę jest zmęczone, może być zafałszowany.

Wielu właścicieli, nie wiedząc, jak zmierzyć psu temperaturę, stosuje techniki wykorzystywane podczas pomiarów ludzi i umieszcza termometr w pachwinie, uchu lub pysku zwierzęcia. Żaden z tych sposobów nie jest prawidłowy!

Temperaturę u psa należy mierzyć doodbytniczo. Jak to zrobić?

Na powierzchnię termometru należy nałożyć lubrykant – wazelinę, oliwę z oliwek lub oliwkę do ciała. Dopiero wtedy termometr należy delikatnie wsunąć do odbytu zwierzęcia. Niezastosowanie substancji natłuszczającej może sprawić, że zabieg będzie dla psa bolesny.

Termometr należy wprowadzić jedynie na długość końcówki – maksymalnie 2,5 centymetra. Podczas badania psa należy utrzymywać w nieruchomej pozycji. Nie można dopuścić do tego, by przemieszczał się on z termometrem lub, co gorsza, usiadł w trakcie pomiaru. Na koniec termometr należy wyjąć jednym, zdecydowanym ruchem i odczytać uzyskaną wartość.