Reklama

Jak zmierzyć temperaturę u psa?

Mierzenie psu temperatury © Shutterstock

Psy niestety nie mogą poinformować swoich opiekunów o tym, że czują się źle. Jak rozpoznać czy pies ma gorączkę i jak zmierzyć mu temperaturę? Przeczytaj. 

Przez Izabela Markowska

aktualizacja dnia

Jednym z pierwszych objawów, świadczących o tym, że z psem dzieje się coś niepokojącego, jest pojawienie się gorączki. Aby móc stwierdzić, czy pies ma gorączkę, należy wiedzieć, jaka wartość stanowi fizjologiczną normę.

Prawidłowa temperatura ciała psa wynosi od 37,5 do 38,5 stopni Celsjusza i zależna jest od rasy, wielkości i wieku czworonoga. Przyjmuje się, że im mniejszy pies, tym wyższa może być podstawowa temperatura jego ciała. 

Temperatura dorosłych psów ras średnich, dużych i olbrzymich zazwyczaj oscyluje wokół dolnej granicy normy i nie przekracza 38 stopni. Psy ras małych i miniaturowych mają zazwyczaj 38,0-38,6 stopni.

Dlatego zawsze, kiedy dotkniemy ciała pupila, będziemy czuć, że jest od nas cieplejszy. Gorączkę u psa możemy rozpoznać po innych, towarzyszących jej objawach.

Temperatura u psa - skąd wiedzieć, czy pies ma gorączkę?

Stan podgorączkowy u psa definiuje się jako podniesienie się temperatury o jeden stopień w stosunku do normy u danego psa. Gorączka to natomiast temperatura wyższa od normy o 2-3°C. 

Pamiętajmy, że nie musimy samodzielnie mierzyć temperatury psa w domu, jeśli nie chcemy tego robić lub nie jesteśmy pewni jak się do tego zabrać. Mierzenie temperatury psa to jeden z elementów badania klinicznego, dlatego najlepiej, by zrobił to lekarz weterynarii lub technik weterynarii podczas wizyty.

Podwyższona temperatura u psa nie zawsze oznacza chorobę, może również występować fizjologicznie w przypadku:

Jeśli nie dojdzie do przekroczenia temperatury krytycznej, hipertermia, czyli podwyższona temperatura ciała psa minie sama. Pamiętajmy jednak, że długotrwała hipertermia może doprowadzić do udaru cieplnego!

Objawy gorączki u psa 

©Shutterstock

Gorączka, która jest objawem choroby zazwyczaj wiąże się z obecnością innych symptomów. W jakich sytuacjach możemy podejrzewać, że pies ma gorączkę?

 • zachowuje się apatycznie;
 • jest ospały, osowiały, nie ma ochoty na zabawę;
 • pije znacznie więcej wody niż zwykle (wyjątek stanowią bardzo gorące dni);
 • nie ma apetytu, odmawia przyjmowania pokarmu;
 • wymiotuje lub ma biegunkę;
 • jego uszy, nos i łapy są bardzo ciepłe.

Gorączka u psa – przyczyny

Przyczyną gorączki może być zwykła infekcja, ale może być również objawem towarzyszącym wielu groźnym chorobom. Gorączka może towarzyszyć chorobom na tle zakaźnym, pasożytniczym, immunologicznym, nowotworom, czy zatruciom.

Niska temperatura u psa – jak reagować?

Równie niebezpiecznym stanem co wysoka temperatura, jest jej nadmierny spadek. Na szczęście pies w stanie hipotermii często wykazuje widoczne oznaki, które powinny zaalarmować właściciela:

 • pies trzęsie się lub drży;
 • jest apatyczny, nie ma ochoty na zabawę, ani na aktywność fizyczną;
 • jego uszy są zimne;
 • temperatura ciała psa spada poniżej 38°C.

Istnieją dwie najczęstsze przyczyny hipotermii u psów:  czworonóg przemarzł i jego organizm nie był w stanie utrzymać ciepła ciała lub jest chory, a jednym z objawów jest hipotermia.

Czynnikami, które mogą prowadzić do hipotermii są między innymi zatrucia u psa, cukrzyca psa lub niewydolność krążeniowo-oddechowa. W żadnym z powyższych przypadków hipotermii nie należy lekceważyć.

Jeśli temperatura ciała spadła poniżej 37,4 stopni, to należy go umieścić w ciepłym pokoju, najlepiej w jego legowisku z grubą warstwą koców, które będą go izolowały od podłoża, z termoforem z ciepłą wodą, lub jeśli nie masz w domu, mogą to być plastikowe butelki napełnione ciepłą (ale nie gorącą!) wodą.

Psa należy przykryć - zakryć jego łapy, ogon i uszy, ale nie pysk. Pupil powinien móc swobodnie oddychać. Jednocześnie należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, poprosić o wskazówki i umówić się na wizytę w placówce weterynaryjnej.

Jak zmierzyć temperaturę u psa?

©Shutterstock

Najlepszym narzędziem do pomiaru temperatury u psa będzie termometr weterynaryjny, który posiada odpowiedni kształt i zabezpieczenie przed wprowadzeniem całego urządzenia do ciała zwierzęcia. Do zmierzenia temperatury można wykorzystać również klasyczny termometr, przeznaczony dla ludzi, jednak przy jego stosowaniu należy zachować większą ostrożność. 

Najlepszy do mierzenia temperatury ciała u psa są termometry weterynaryjne - mają zazwyczaj elastyczną końcówkę, która zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia ściany jelita grubego. 

Jeśli mimo wszystko, decydujemy sie na zmierzenie temperatury psa w domowych warunkach, najwygodniejszy w użyciu będzie termometr elektroniczny – z reguły posiada on cienką i dość długą, elastyczną końcówkę, pomiar dokonywany przy jego użyciu jest dokładny, a samo badanie trwa kilka do klikudziesięciu sekund. 

Uwaga! Do mierzenia temperatury u psa nie należy używać termometrów rtęciowych, ze względu na ryzyko stłuczenia urządzenia i przedostania się trującej substancji do organizmu naszego i zwierzęcia.

Jak zmierzyć psu temperaturę krok po kroku:

 • Temperaturę należy mierzyć u psa spokojnego i wypoczętego. Pomiar wykonany po powrocie ze spaceru, kiedy zwierzę jest zmęczone, może być zafałszowany.
 • Pamiętajmy, aby nigdy nie mierzyć temp ciała psa w pojedynkę. Poprośmy drugą osobę, aby pomogła nam przytrzymać psa.
 • Pies powinien stać podczas pomiaru lub leżeć na boku, nie może siadać. 
 • Temperaturę mierzymy w odbycie, który znajduje się tuż pod ogonem. To ważne, szczególnie, jeśli masz suczkę.
 • Użyjmy lubrykantu, np. wazeliny, dopiero wtedy termometr należy delikatnie wsunąć do odbytu zwierzęcia.
 • Włóżmy termometr do odbytu i włączmy termometr (jeśli to elektryczny).
 • Wyjmijmy termometr, i odczytajmy wynik.
 • Na koniec warto nagrodzić pupila przysmakiem, jeśli to tylko profilaktyczne badanie temperatury ciała pupila i nic złego się u niego nie dzieje.

Domowe sposoby na zbicie temperatury u psa

Jeśli Twój pies ma podwyższoną temperaturę, możesz spróbować mu pomóc domowymi sposobami. Można je zastosować wtedy, gdy np. umówiliśmy się na wizytę z psem w placówce weterynaryjnej za godzinę czy dwie i w tym czasie chcemy ulżyć czworonogowi.

Jednym z nich jest kąpiel w letniej wodzie lub przemycie ciała chłodną, wilgotną myjką lub ręcznikiem.  Przemyj zwłaszcza okolice brzucha, pachwin i głowy, a nasętpnie dokładnie osusz psa.

Zadbaj o to, aby czworonóg pił jak najwięcej wody.  Możesz mu podawać małe ilości wody za pomocą strzykawki bez igły. Innym sposobem, aby zachęcić psa do picia może być podanie mu bulionu warzywnego, pod warunkiem, że nie zawiera żadnych przypraw (w tym pieprzu i soli).

W żadnym wypadku nie podawaj psu ludzkich leków na zbicie gorączki! 

Jeśli widzisz, że Twój pies gorzej się czuje i wszystko wskazuje na to, że ma gorączkę, zgłoś się do lekarza weterynarii!

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz