Reklama

Ludzkie leki dla psa – czy możemy je stosować?

ludzkie leki dla psa © Shutterstock

Podawanie ludzkich leków psu na własną rękę wydaje się bardzo prostym wyborem, kiedy widzimy, że nasz pies cierpi. Niestety psi organizm nie działa tak samo jak ludzki i mając dobre chęci, łatwo możemy naszemu psu zaszkodzić. Każdy lek obarczony jest ryzykiem działań niepożądanych, a ludzkie leki dodatkowo nie są przebadane pod kątem działania na organizm psa. Także po stronie producenta leży ustalenie odpowiedniej dawki danego leku czy drogi podania. 

Przez Olga Balicka

aktualizacja dnia

Zatrucie lekami, spowodowane nieumiejętnym dawkowaniem, może skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia, dlatego wszelkiego rodzaju preparaty należy podawać dopiero po konsultacji z lekarzem weterynarii, a także zabezpieczyć domową apteczkę tak, aby pies sam nie był w stanie się do niej dostać.

Leki mogą wchodzić ze sobą w różnorakie interakcje, których nie sposób przewidzieć, nie mając specjalistycznej wiedzy.

Jakie ludzkie leki można podać psu?

Według ustawy lekarz weterynarii ma obowiązek w pierwszej kolejności leczyć psa lekami weterynaryjnymi, użycie ludzkich leków powinno być dla niego ostatecznością, w praktyce jednak wygląda to tak, że lekarze zalecają też ludzkie leki psom – z różnych powodów, na przykład ceny czy dostępności.

Lekarz robi to jednak na własną odpowiedzialność i mając wiedzę, która pozwala mu dobrać odpowiedni środek.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne – melosyzam, ibuprofen i paracetamol dla psa

Może się wydawać, że skoro paracetamol jest dobry dla dziecka, to będzie też odpowiednim lekiem przeciwbólowym dla psa, ale nic bardziej mylnego!

Paracetamol jest silnie trującym i toksycznym lekiem dla psa.

Pierwsze objawy zatrucia u psa daje już dawka 100 mg na kilogram masy ciała, powyżej 500 mg na kg masy ciała powoduje już trwałe i ciężkie uszkodzenia wątroby. Jeśli zauważysz, że pies przypadkiem spożył jakikolwiek lek zawierający paracetamol – nie czekaj, udaj się natychmiast do lekarza weterynarii. Zatrucie paracetamolem dla psa bardzo często kończy się śmiercią.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne obniżają psu gorączkę i działają przeciwbólowo. Nierzadko są używane  przez lekarzy weterynarii ze względu na łatwy dostęp do nich – z pominięciem wyżej wspomnianego paracetamolu, a także ibuprofenu, którego nierozważne podanie może wywołać tak samo tragiczne skutki.

NLPZ bardzo łatwo przedawkować, dlatego absolutnie nie należy podawać ich psu na własną rękę, tylko przy zaleceniu lekarza weterynarii. Ponadto niosą za sobą szereg możliwych skutków ubocznych i powikłań ze strony układu pokarmowego, między innymi wrzody oraz uszkodzenia nerek, osłabiają lub maskują działanie niektórych leków, a także mogą nasilać objawy niewydolności krążenia u starszych zwierząt.

Nie wolno stosować ich u ciężarnych suk. Nie należy też mieszać między sobą różnego rodzaju środków, ponieważ jeszcze bardziej utrudnia to wyliczenie poprawnej dawki i może powodować nieprzewidziane interakcje między nimi.

Meloksykam również należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a ponadto jest zarejestrowany jako substancja dopuszczona do leczenia dla psów. Wskazany jest przy doraźnym leczeniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym, wspomaga też leczenie chorób stawów.

Nie należy go jednak długotrwale stosować bez nadzoru lekarza weterynarii. Może tylko maskować objawy poważniejszej choroby, a ponadto wykazano, że może nasilać u psa zapalenie trzustki.

©Shutterstock

Metamizol dla psa

Metamizol jest substancją czynną występującą w wielu lekach dla ludzi – wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i rozkurczowe. Łagodzi przede wszystkim bóle z okolic przewodu pokarmowego, bóle brzucha oraz wspomaga leczenie zapalenia mięśni i stawów.

Choć dopuszczany jest przez lekarzy weterynarii jako lek dla psa, to podejrzewa się, że uszkadza szpik kostny (póki co brak rzetelnych badań na ten temat). Należy unikać środków z metamizolem, gdy pies ma jakiekolwiek problemy z krążeniem.

Witamina C

Organizm psa sam syntetyzuje witaminę C, więc choć suplementacja nią jest przez niego dobrze tolerowana, to nie jest mu potrzebna, za wyjątkiem niektórych urazów i chorób.

Symetykon dla psa

Symetykon jest substancją czynną popularnych środków na wzdęcia i kolkę. Polecany często przed badaniem USG. Przed podaniem leku warto skonsultować objawy z lekarzem weterynarii. Należy jednak pamiętać, że jest to lek, który leczy objawowo i pomaga tylko doraźnie, mogąc tym samym maskować problem.

Drotaweryna

Drotaweryna jest bezpieczna dla psa i często polecana przez lekarzy weterynarii. Stanowi substancję czynną ludzkich leków działających rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, przynoszących ulgę przy bólach brzucha różnego pochodzenia oraz wzdęciach. Z. Podobnie jednak, jak w przypadku symetykonu, działa doraźnie. Jeśli objawy utrzymują się, należy udać się do lekarza weterynarii na diagnozę.

Elektrolity i probiotyki dla psa

Elektrolity i probiotyki ludzkie znacznie różnią się składem od tych psich, dlatego lepiej się wstrzymać od podania psu ludzkich zamienników. Co prawda nie powinny one psu zaszkodzić, ale z całą pewnością nie wywołają oczekiwanego efektu leczniczego. Preparaty weterynaryjne są znacznie lepiej przystosowane dla konkretnego zwierzęcia.

Podsumowanie

Ludzkie leki nie są przeznaczone dla psów. Brakuje odpowiednich badań, wskazań producenta co do dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych. Psi organizm funkcjonuje zupełnie inaczej niż ludzki, więc ludzka intuicja w doborze leku bardzo często zawodzi, co może skończyć się dla psa tragicznie.

Dlatego leki dla psa powinny zostać odpowiednio dobrane przez lekarza weterynarii. Należy też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu domowej apteczki, aby pies nie był w stanie sam się do niej dostać. A najlepiej mieć pod ręką apteczkę przygotowaną specjalnie dla psa.

Konsultacja: lekarz weterynarii Franek Paśko

Przeczytaj również, jak leczyć przeziębienie u psa

Bibliografia:

1. Zatrucie paracetamolem u psów i kotów. Dr n. wet. Natalia Dziekan, dr n. wet. Marta Mendel, dr n. wet. Magdalena Chłopecka
2. Niepożądane objawy skórne po niesteroidowych lekach przeciwzapalnych. Dr n. wet. Agnieszka Sikorska – Kopyłowicz, dr n. wet. Paweł Jonkisz, prof. dr hab. Józef Nicpoń
3. Leki dla psa i kota: jak podawać i co zrobić przy zatruciu lekami ludzkimi? Lek. wet. Krystyna Skiersinis
4. Czy leki ludzkie są bezpieczne dla psa i kota? Lek. wet. Krystyna Skiersinis

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz