Reklama

Czy należy stosować probiotyki dla psa?

pigułki dla psa © Shutterstock

Z zasady staramy się raczej wystrzegać bakterii i udaremniać im możliwość namnażania się – i bardzo słusznie. Wiele z nich może powodować w naszym organizmie poważne infekcje, które mogą skończyć się naprawdę źle. Istnieją jednak grupy bakterii – takie jak bakterie probiotyczne – bez których nie moglibyśmy żyć i bez których liczne procesy zachodzące w naszym ciele zostałyby poważnie zaburzone. Dokładnie tak samo dzieje się w przypadku psów. Czy jednak potrzebuje on dodatkowego preparatu probiotycznego? W jakich sytuacjach warto stosować probiotyk dla psa?

Redakcja

aktualizacja dnia

Co to są probiotyki?

© Shutterstock

Probiotyki dla psa (podobnie jak te ludzkie) to preparaty lub produkty spożywcze, które zawierają (pojedyncze lub mieszane) hodowle żywych drobnoustrojów. Nie brzmi to zbyt zachęcająco, prawda? Tymczasem zdarza się, że te środki są niezbędne dla odzyskania równowagi flory bakteryjnej w organizmie – przede wszystkim wtedy, gdy stosowana jest doustna terapia antybiotykowa oraz przy schorzeniach układu pokarmowego skutkujących stanem obniżonej wchłanialności z jelit.

Wówczas ilość bakterii probiotycznych jest znacznie obniżona – a trzeba wiedzieć, że spełniają one szereg niezwykle ważnych funkcji, takich jak:

 • wspomaganie trawienia (łagodzenie symptomu nietolerancji laktozy);
 • hamowanie biegunek pochodzenia bakteryjnego, wirusowego i stresowego;
 • osłanianie żołądka (ograniczanie wzrostu groźnych bakterii Helicobacter Pylori, które przyczyniają się do powstawania wrzodów);
 • stymulacja odporności organizmu;
 • zwiększone wchłanianie witamin i minerałów;
 • obniżanie poziomu cholesterolu;
 • syntetyzowanie witamin z grupy B, witaminy K oraz kwasu foliowego;
 • regulacja perystaltyki jelit;
 • działanie osłonowe przy odrobaczaniu i antybiotykoterapii;
 • redukcja stężenia mocznika przy niewydolności nerek;
 • redukcja wzdęć i wydzielania gazów w jelitach;
 • aktywność antyalergiczna;
 • ochrona przed demineralizacją kości.

Nietrudno więc domyślić się, że spadek ilości bakterii probiotycznych u psa prowadzić może do różnych dolegliwości i powikłań. Warto przy okazji wspomnieć o noszących podobną nazwę prebiotykach. To składniki pożywienia, które w psim organizmie nie ulegają trawieniu, ale pobudzają wzrost lub aktywność korzystnych dla organizmu bakterii bytujących w jelicie grubym. Funkcję prebiotyku pełnią m.in. mannanooligosacharydy (MOS) oraz fruktooligosacharydy (FOS), które często znajdują się w składzie psiej karmy.

Preparaty, w których obok siebie występują zarówno probiotyki, jak i prebiotyki, określa się mianem synbiotyków.

Czy należy stosować probiotyki u psów?

W pewnych sytuacjach probiotyk dla psa jest środkiem niezbędnym, aby zapewnić mu pełny powrót do zdrowia bez żadnych komplikacji. Najczęściej będą to momenty analogiczne do tych, w których my sami przyjmujemy probiotyki – przede wszystkim podczas antybiotykoterapii. Antybiotyk nie jest bowiem lekiem inteligentnym: bezwzględnie rozprawia się nie tylko z bakteriami, które spowodowały w organizmie psa infekcję czy stan zapalny, ale też z „dobrymi” bakteriami, które biorą udział we wszystkich wymienionych już wcześniej procesach. By więc chronić florę bakteryjną w psich jelitach i nie narażać go na nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe ani problemy z wchłanianiem substancji odżywczych, należy uzbroić się w probiotyk dla psa.

Probiotyk dla psa jest ponadto zalecany w przypadku czasowych lub przewlekłych schorzeń układu pokarmowego, które znacznie obniżają lub uniemożliwiają wchłanianie z jelit. Lekarze weterynarii radzą też, by stosować je, gdy pies przejawia skłonność do zaparć i nadmiernego wydzielania gazów.

Decydując się na wprowadzenie probiotyku, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii i spróbować dobrać odpowiedni dla naszego pupila preparat.

Jaki probiotyk będzie najlepszy?

W medycynie weterynaryjnej najczęściej używanymi probiotykami dla psów są bakterie ze szczepów:

 • Lactobacillus acidophilus
 • Lactobacillus casei
 • Bifidobacterium thermophilus

W preparatach o charakterze probiotycznym często łączy się ze sobą bakterie różnych szczepów dla ich skuteczniejszego działania. Probiotyk dla psa może mieć różne formy: tabletki, kapsułki, pasty, proszki, płyny, a także występować jako składnik gotowej karmy. W celu dobrania odpowiedniego probiotyku dla naszego czworonożnego przyjaciela najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który podpowie optymalny środek w konkretnym przypadku.  

Czy można podać psu probiotyk przeznaczony dla człowieka? To możliwe, jeśli lekarz weterynarii zaleci kilkudniową antybiotykoterapię. W takim przypadku ludzki probiotyk będzie w stanie osłonić psią florę jelitową. W innych sytuacjach – szczególnie jeśli w grę wchodzą schorzenia układu pokarmowego czy przewlekłe biegunki – należy sięgnąć po specjalnie nacelowany probiotyk dla psa. Dlaczego? Wynika to z faktu, że flora bakteryjna psa jako zwierzęcia mięsożernego (klasyfikacja ze względu na przystosowanie układu pokarmowego) jest inna od flory bakteryjnej wszystkożernego człowieka.

We wzmacnianiu flory bakteryjnej w psich jelitach może także pomóc wprowadzenie do jego diety pokarmów prebiotycznych, takich jak zielone warzywa liściaste (podawane jednak z umiarem), niektóre zioła, np. liście mniszka, a także kiszonki – np. odrobina drobno pokrojonej kiszonej kapusty lub ogórka.

 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz