Reklama

pies liże łapy

Dlaczego psy liżą łapy? Odpowiadamy!

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Kiedy pies liże nas po twarzy lub rękach, zwykle interpretujemy to jako oznakę miłości – cieszymy się, że nasz pupil przejawia zainteresowanie nami. Jeśli jednak zaczyna nadmiernie lizać siebie samego, zastanawiamy się nad przyczyną. Kiedy lizanie łap przez psa powinno nas zaniepokoić i co robić? Przeczytaj.


 

Powody, dla których pies liże łapy, mogą być bardzo zróżnicowane i oczywiście niekoniecznie zawsze muszą oznaczać coś niepokojącego. Kluczowa jest bowiem wnikliwa, ciągła obserwacja zwierzęcia i odnalezienie możliwych przyczyn, dla których pies czuje się niekomfortowo. Kiedy próbujemy odnaleźć przyczynę problemu, warto wziąć pod uwagę różne czynniki – częstotliwość, natężenie i skutki takiego zachowywania się psa.

Należy pamiętać, że w trudnych przypadkach i kiedy nie jesteśmy pewni, najlepiej postawić na fachową diagnozę weterynarza, który rzuci okiem na nasze cztery łapy. 

Dlaczego pies liże łapy?

Alergie sezonowe

Jednym z powodów, dla których pies to robi może być alergia – jak wiadomo, w dzisiejszych czasach coraz więcej psów i kotów cierpi na różnego rodzaju uczulenia, dlatego alergenem może być tak naprawdę wszystko. Najpopularniejsze typy alergii to te sezonowe i pokarmowe. Alergię sezonową rozpoznać można po tym, że pies liże lub gryzie łapy w danym okresie, najczęściej po spacerze, kiedy ma bezpośredni kontakt z tym, co go uczula.

Uczulać może na przykład sól (którą w zimie posypuje się chodniki), a także pyłki traw i kwiatów rosnących wiosną oraz latem na łąkach czy w lasach. Kontakt z nimi wywołuje podrażnienie skóry i uczucie swędzenia. W tym przypadku, aby zapobiec objawom lub je złagodzić, warto pamiętać o dokładnym wycieraniu psich łap, a także sierści na łapach.

Jeśli to nie pomaga, najlepiej zabrać pupila do weterynarza

Alergie pokarmowe

Kiedy pies wylizuje łapy, może to oznaczać także alergię pokarmową. Co może zaskakiwać, psy często bywają uczulone na białko zwierzęce i niektóre warzywa. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że lizanie i gryzienie łap nie jest jedynym objawem takiego stanu rzeczy – przy alergiach pokarmowych bardzo często pojawiają się również wysypki i problemy żołądkowe.

W tym przypadku zmiana planu żywieniowego może przywrócić psu komfort i poprawić jego samopoczucie.

pies liże łapy
©Shutterstock

Infekcje bakteryjne 

Inną przyczyną wyjaśniającą to, dlaczego pies liże łapy, są infekcje bakteryjne. Nawet jeśli bardzo dbamy o higienę naszych ulubieńców, nie możemy powstrzymać gromadzenia się w jego sierści bakterii. Wyjątkowo narażone na takie dolegliwości są przestrzenie międzypalcowe psa, gdzie zwykle jest ciepło, dlatego rozwój bakterii następuje tam szczególnie szybko.

Dodatkowym objawem zwiastującym infekcję bakteryjną może być nieprzyjemny zapach oraz ropiejące ranki. W takim przypadku konieczna jest jak najszybsza konsultacja z weterynarzem w celu wdrożenia leczenia.

Silny, długotrwały stres u psa

Stres to kolejna częsta przyczyna lizania łap przez psy. Decydując się na posiadanie psa i opiekę nad nim, należy pamiętać, że każda, nawet najmniejsza zmiana w trybie życia może odbić się niekorzystnie na kondycji psa (jak psychicznej, tak i fizycznej) – przykładami sytuacji stresowych mogą być m.in. zmiana miejsca zamieszkania, wyprowadzka jednego z członków rodziny lub pojawienie się nowego członka rodziny (zarówno ludzkiego, jak i zwierzęcego), a nawet takie „drobiazgi” jak zmiana dotychczasowego miejsca legowiska!

Rzecz jasna wszystko zależy od charakteru psa – to, co nie wywrze wrażenia na jednym, może być powodem traumy dla drugiego. Często zdarza się, że pies liże łapy, kiedy dużo czasu spędza sam w domu. Lęk przed byciem opuszczonym skutkuje różnego rodzaju nerwicą natręctw, bowiem pies próbuje wypełnić sobie czas i rozładować stres.

Frustracja lub nuda

Powodem uporczywego lizania łap może być też nuda – zbyt mała aktywność fizyczna, brak zabawek, długi czas spędzany samotnie w domu, wszystko to sprzyja wyszukiwaniu „rozrywek” na własną rękę, które mogą okazać się bardzo destrukcyjne dla psiego umysłu. 

Pies liże łapy, ponieważ ta czynność go zajmuje i uspokaja. Aby zapobiec nudzie, warto upewnić się, że wychodząc z domu, zostawiamy psu świeżą wodę i ulubione zabawki, a także komfortowe miejsce do spania. W takich warunkach zwierzę nie tylko poczuje się bezpiecznie i przytulnie, ale będzie mogło zająć się zabawą w towarzystwie ulubionych pluszaków lub piłek.

Jeśli jednak takie rozwiązanie nie pomaga, najlepiej poszukać pomocy u doświadczonego behawiorysty – dokładny opis sytuacji pomoże dotrzeć do źródła problemu i znaleźć sposób na jego pokonanie. Przede wszystkim zaś pamiętajmy, że na psa nie wolno z tego powodu krzyczeć – takie podejście może spowodować jeszcze większy stres i jedynie pogłębić problem. 

Kiedy lizanie łap przez psa powinno nas zaniepokoić?

Lizanie łap samo w sobie nie jest niepokojącym objawem – to naturalny psi odruch, mający na celu zapewnienie odpowiedniej higieny zwierzęcia. Powodem do niepokoju może być natomiast sytuacja, w której kolejny dzień z rzędu pies liże łapy uporczywie i nie przestaje nawet wtedy, kiedy próbujemy odciągnąć jego uwagę.

Może zdarzyć się też tak, że lizaniu łap towarzyszą napięcie i niepokój. Szczególnie wyraźnym objawem towarzyszącym wylizywaniu, którego nie wolno ignorować, jest nerwowe szukanie sobie miejsca w mieszkaniu i przechodzenie z jednego pomieszczenia do drugiego. Powodem do niepokoju jest też intensywne wylizywanie przez psa, które prowadzi nie tylko do utraty sierści, ale też powstania ran ropnych, krwawień i zaczerwienienia lub opuchlizny.

Kiedy zauważalna jest wyraźna zmiana w zachowaniu i nastroju psa, nie zwlekajmy. Powody, dla których pies liże lub gryzie łapy mogą być różne, lecz konsekwencje długotrwałego lizania nigdy nie są dobre – oprócz podrażnienia skóry może dojść do powstania ubytków sierści i ran, a wówczas istnieje ryzyko poważnego zakażenia bakteryjnego!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?