Reklama

Dlaczego pies liże? Oto powody!

pies liże chłopca © Shutterstock

Lizanie przez psa jest zagadnieniem niezwykle złożonym. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego pies liże (coś lub kogoś), musisz skupić się m.in. na kontekście, częstotliwości i wielu innych czynnikach. Dlaczego pies liże podłogę, ścianę, człowieka lub innego psa? Oto garść informacji, które pomogą Ci rozwikłać tę tajemnicę! 

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia

Lizanie przez psa jest zagadnieniem złożonym, ale również naturalnym psim odruchem. Chcesz wiedzieć dlaczego pies liże Cię po twarzy rękach lub liże podłogę? Przeczytaj!

Dlaczego pies mnie liże?

Szczegółowo o przyczynach tego, dlaczego pies liże właściciela pisaliśmy tutaj, warto jednak przypomnieć w skrócie. Istnieje bardzo wiele możliwości. Jeśli chcesz mieć pewność, dlaczego pies liże Ciebie lub inne osoby z jego otoczenia, musisz bacznie obserwować sytuację.

Pies liże z sympatii

Często jest tak, że pies liże właściciela lub inne znane mu, bliskie osoby po prostu z sympatii, okazując w ten sposób radość ze spotkania (gdy np. wracasz z pracy do domu). Im dłuższa była rozłąka, tym zazwyczaj ekscytacja z ponownego spotkania jest większa i lizanie bardziej intensywne. 

Pies liże, bo... w ten sposób zbiera dane

Nie możesz jednak zapominać także o tym, że lizanie pełni również funkcję informacyjną. Pies liżąc, „zbiera dane” na temat osoby lizanej. Dzięki temu zabiegowi może łatwo ocenić, jaki owa osoba ma nastrój i nastawienie, czy warto zachęcić ją do zabawy, czy lepiej się oddalić. Zdarza się, że pies Cię liże, bo… ładnie pachniesz. Nie chodzi jednak o zapach najlepszych perfum, ale raczej np. o schabowego lub inne pyszności, które przed chwilą zjadłeś i być może nie do końca dobrze wytarłeś usta – dla psa to szansa, aby „załapać się na resztki”.

Lizanie uspokoja psa

Czworonóg liże także z innych powodów, przykładowo po to, aby obniżyć napięcie i „udobruchać” Cię, jeśli wyczuwa napięcie, bo właśnie przed chwilą został za coś skarcony. Ponadto lizanie może być próbą zwrócenia na siebie uwagi lub/i zachęcenia do wspólnej zabawy. Warto pamiętać, że lizanie, podobnie jak np. węszenie, jest dla psa czynnością przyjemną, uspokajającą i relaksującą, dlatego może on lizać da samego lizania, z nudy, braku zajęcia, by umilić sobie samotne chwile. 

Dlaczego pies wszystko liże?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego pies liże podłogę, ścianę, pościel lub inne przedmioty, które teoretycznie nie nadają się ani do lizania, ani do zjedzenia… Podstawą jest obserwacja pupila. Jeśli sporadycznie zdarza się, że poliże coś poza pysznym jedzeniem, nie ma powodów do obaw. Na pościeli jest Twój zapach, na podłogę, dywan lub nawet na ścianę mogło przypadkowo skapnąć jedzenie, którego Ty nawet nie zauważysz, ale pies szybko je wyczuje.

Psy, a w szczególności szczenięta, niemal wszystko liżą i gryzą w celach poznawczych. Nie ma w tym nic złego, o ile sytuacja nie zaczyna nosić znamion fiksacji. Jeżeli jednak pies natrętnie liże wszystko, co tylko znajdzie się w zasięgu jego pyska, czas skonsultować tę kwestię z behawiorystą zwierzęcym. 

Dlaczego pies liże łapy?

Lizanie łap może świadczyć o problemie behawioralnym, ale nie musi. Jest ono formą dbałości o psią higienę i jeśli ogranicza się tylko do niej, jest to zachowanie zupełnie normalne i naturalne. Ponadto, podobnie jak lizanie innych części ciała lub przedmiotów, może być strategią radzenia sobie psa ze stresem, frustracją i nudą.

Problem zaczyna się wówczas, gdy lizanie łap staje się niezwykle uporczywe, długotrwałe, impulsywne. Niektóre psy potrafią wylizywać łapy tak zawzięcie, że doprowadza to nie tylko do utraty sierści, ale też poważnych ran. Wówczas konieczna jest wizyta zarówno u behawiorysty, jak i w gabinecie weterynaryjnym.

pies się liże
©Shutterstock

Przyczyną lizania łap może być alergia. Jeśli łapy swędzą i pieką, pies będzie próbował ulżyć sobie, podgryzając je i wylizując. Jeżeli Twój pupil wylizuje łapy, zwróć uwagę, kiedy to robi. Jeśli sytuacja ta powtarza się szczególnie np. po powrocie ze spaceru, udaj się z nim do lekarza w celu zrobienia badań, bo być może cierpi na alergię. 

Dlaczego pies liże się pod ogonem?

Wiele osób może uznawać widok psa liżącego się pod ogonem za mało atrakcyjny, jednak faktem jest, że pies – o ile nie mamy do czynienia z problemami o podłożu fizycznym bądź psychicznym – w ten sposób dba o higienę.

Nie ma innej możliwości, zatem czyni to właśnie tak. Jeśli natomiast sytuacja ta jest nagminna i ewidentnie jest to coś więcej niż tylko zwykła troska o czystość, musisz udać się do lekarza. Istnieje wiele powodów, dla których czworonóg liże się pod ogonem, m.in. problem z gruczołami okołoodbytowymi, pasożyty, alergia (wywołujące pieczenie i swędzenie). 

Po wykluczeniu tych przypadłości ponownie pozostaje konsultacja behawioralna. Może bowiem okazać się, że pies liże się pod ogonem ze stresu. Jak zaś zostało już nadmienione, lizanie jest czynnością bardzo uspokajającą, która pozwala psu obniżyć napięcie. Niestety, biorąc pod uwagę to, że pies liżąc uporczywie, może zrobić sobie krzywdę, nie jest to strategia radzenia sobie, na którą opiekun powinien przyzwalać. 

Nie panikuj, obserwuj!

Lizanie u psa to czynność naturalna, która w większości przypadków nie świadczy o żadnym problemie, ale o tym, że pies po prostu… jest psem!

Nie możesz więc karcić psa za nie i uniemożliwiać mu go. W ten sposób to Ty stworzysz problem, z którym przyjedzie Ci się borykać, narażając jednocześnie psa na stres i niszcząc wypracowaną relację. Nie popadaj zatem w przesadę i nie nadinterpretuj każdego machnięcia językiem. Niemniej obserwuj i w razie potrzeby skonsultuj.

Ponad wszystko natomiast zapewnij swojemu pupilowi spokojne, przewidywane środowisko, zatroszcz się o jego wszystkie potrzeby (nie zachcianki!), zadbaj o jego dobrostan. Im lepiej to zrobisz, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że będzie musiał „na własną łapę”, niekoniecznie właściwie, odreagowywać stresy dnia codziennego, wpędzając się tym samym w poważne zaburzenia behawioralne. 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz