Reklama

Dlaczego psy liżą swoich właścicieli? Podpowiadamy!

pies liże dziewczynkę
© Shutterstock

Ludzie witają się ze sobą na rozmaite sposoby, które znacznie różnią się w zależności od kraju czy regionu. Japończycy na przykład ograniczają się do skinięcia głową, podczas gdy Francuzi cmokają się w policzek – na Korsyce nawet pięciokrotnie przy jednym powitaniu!

Psy natomiast, inaczej niż my, w każdym zakątku globu witają swoich właścicieli w bardzo podobny sposób – pies liże po prostu ukochanego pana czy panią po twarzy. Tobie też zdarzyło się zostać „obcałowanym” przez psa na dzień dobry? Sprawdź, co konkretnie chodziło mu wtedy po głowie i dlaczego psy liżą ludzi!

Przez Katarzyna Lipska

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Dlaczego psy liżą ludzi po twarzy?

©Shutterstock

Witają się w przyjazny sposób

Jednym z głównych powodów, dla których pies liże swojego właściciela po twarzy, jest chęć okazania radości ze spotkania – po dłuższej czy krótszej nieobecności w domu, ale też np. po przebudzeniu o poranku. Radośnie liżąc Cię po nosie, czole, policzkach i uszach, Twój czworonożny przyjaciel chce się więc z Tobą wylewnie przywitać. Szczególnie często zresztą psy zachowują się w ten sposób po długim czasie rozłąki z właścicielami, np. kiedy ci wracają z dłuższego wyjazdu. Jeśli choć raz musiałeś wyjechać na kilka tygodni, zostawiając pupila pod opieką przyjaciół czy w psim hotelu, z pewnością wiesz, o czym mowa... Liczba powitalnych całusków często znacznie przekracza granice rozsądku. Ale to przecież miłe, prawda?

Zdobywają informacje

Witając się ze znajomymi, zazwyczaj na samym początku pytamy, co u nich słychać i jak się miewają. Możemy też ocenić ich ogólny nastrój i stan, po prostu obserwując ich postawę czy wyraz twarzy. Czworonożny przyjaciel nie ma takich możliwości – musi w inny sposób dowiadywać się, co się dzieje z jego panem czy panią. Pies liże po twarzy, by zdobyć informacje o feromonach, które wydzielamy. W ten sposób jest w stanie ocenić, w jakim jesteśmy nastroju i czy należy się do nas przytulić, bo jesteśmy przygnębieni i zestresowani, czy czujemy się zrelaksowani i można spróbować namówić nas na długi spacer połączony z radosną zabawą. To zresztą sposób o wiele 
bardziej niezawodny niż ten ludzki – biologia i fizjologia nie kłamią!

Okazują nam sympatię

Twój czworonożny przyjaciel, choć pewnie często by chciał, nie może powiedzieć Ci ludzkim głosem, że Cię lubi (choć, jak wierzą niektórzy, jest to możliwe w wigilię o północy – warto nasłuchiwać...). Poszukuje więc różnych sposobów, by wyraźnie zaznaczyć, jak bardzo jesteś dla niego ważny. Niektórzy doszukują się w tym geście także znaków uległości i podporządkowania, choć wydaje się, że chodzi raczej o przywiązanie i sympatię, jaką darzą nas nasi pupile. Jeśli więc Twój pies liże Cię po twarzy i uszach, możesz być z siebie dumny – najwyraźniej świetnie sprawdzasz się w roli jego właściciela.

Dbają o naszą higienę

W jaki sposób pies myje się na co dzień? I jak suki dbają o swoje młode w pierwszych tygodniach swojego życia? Oczywiście – liżąc! Kiedy więc pies liże po twarzy swojego właściciela, jest to nie tylko oznaka sympatii czy sposób radosnego przywitania, ale też swego rodzaju „kontrola czystości”. Liżąc, Twój pupil chce sprawdzić, czy aby na pewno jesteś czysty, i pomóc Ci w razie, gdyby okazało się, że jednak nie radzisz sobie w tej kwestii. To dla niego naturalna metoda zachowania higieny, którą stara się przekazać także Tobie. 

Czują ciekawy smak lub zapach

Równie często zdarza się, że pies liże właściciela z dużo bardziej prozaicznego powodu. Czuje mianowicie, że ten zjadł przed chwilą coś pysznego i chce sprawdzić, co to mogło być. A może jakaś cząstka tego smacznego kąska została na twarzy pana lub pani? Żaden pies nie przepuściłby takiej okazji... Pamiętaj jednak, by nie pozwalać psu zbliżać się do Twojej twarzy w trakcie jedzenia – może to być szkodliwe zarówno dla Twojego zdrowia, jak i dla zdrowia Twojego podopiecznego. Trudno też oduczyć psa takiego zachowania, gdy dostrzeże on, że czasem taka akcja może się dla niego zakończyć sukcesem. Całuski podczas posiłku? Wykluczone!

Robią to dla przyjemności

Poza wszystkimi wymienionymi powodami, dla których psy liżą ludzi, istnieje także przyczyna zupełnie prozaiczna. Psy robią to, bo zwyczajnie sprawia im to mnóstwo radości. Czynność lizania wyzwala w psim organizmie hormony szczęścia – endorfiny – i w ten sposób daje im poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu.

Kiedy pies liże Cię po twarzy, oddaje się czemuś, co czyni go szczęśliwym, jednocześnie przekazując Ci komplement: „lubię Cię, jesteśmy przyjaciółmi”. 

Czy powinieneś pozwalać swojemu psu lizać się po twarzy?

Shutterstock

O ile jesteś zdrowy i nie masz na twarzy niezagojonych żadnych ran, a pupil liże Cię wyłącznie po skórze, nie ma raczej powodu do obaw. Bakterie nie będą w stanie przeniknąć naturalnej bariery ochronnej, jaką stanowi skóra. Jeśli jednak pies liże także nos, oczy lub usta, pojawia się pewne ryzyko infekcji – w psiej ślinie mogą być bowiem obecne różnego rodzaju bakterie. 

By uniknąć potencjalnych problemów, powinieneś przede wszystkim uważać na to, w jaki sposób Twój pies zachowuje się podczas spacerów i nauczyć go, że nie powinien zjadać np. śmieci i zwierzęcych odchodów. To właśnie one są potencjalnym źródłem bakterii, które mogłyby potem przedostać się do Twojego organizmu. Nawet jeśli Ci się to uda, nadal powinieneś zachować ostrożność w pieszczotach ze swoim psem i nie pozwalać mu na lizanie Cię po twarzy zbyt często.

Jak widzisz, istnieje wiele różnych przyczyn lizania ludzi przez psy – jedne wiążą się z psimi emocjami i próbą ich wyrażenia, inne są znacznie bardziej przyziemne i często wynikają z psich instynktów. O ile zachowasz ostrożność i umiar w takim okazywaniu czułości, nie powinno być ono w żaden sposób szkodliwe.