Reklama

Ślinotok u psa: jakie są przyczyny nadmiernego ślinienia?

ślina u psa
© Shutterstock

Ślinienie się u psów jest częstym zjawiskiem, które w większości przypadków nie jest powodem do większego niepokoju – dla niektórych ras czworonogów jest wręcz cechą charakterystyczną! W pewnych sytuacjach jednak powinno zwrócić naszą uwagę – szczególnie, gdy pojawi się u psa nagle i towarzyszyć mu będą inne, niezaobserwowane wcześniej objawy. Przeczytaj, o czym może świadczyć ślinotok u psa.

Redakcja

aktualizacja dnia 27.04.2021, 15:35

Niekiedy ślinotok u psa może być spowodowany jedynie chwilowym podrażnieniem, problemami z uzębieniem lub alergią, jednak czasami jest niczym innym jak symptomem groźnej choroby u czworonoga. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto jak najszybciej udać się do weterynarza, który postawi diagnozę i odpowiednio zadba o zdrowie naszego czworonoga.

Możliwe przyczyny nadmiernego ślinienia się psa

Przyczyny ślinotoku u psa mogą mieć różnorodne podłoże. O ile niekiedy przyczyna jest prozaiczna i łatwa do zidentyfikowania, o tyle czasami zjawisko to może mieć podłoże bardziej złożone.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze powody nadmiernego ślinienia się psa. Warto jednak przy tym pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i w razie jakichkolwiek wątpliwości, powinniśmy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Alergia

Niewykluczone, że jeśli zaobserwowaliśmy u naszego czworonoga ślinotok, to jest on objawem reakcji alergicznej u psa. Przyczyną alergii mogą być zarówno produkty pokarmowe, jak i pyłki, przyjmowane leki czy środki chemiczne. W większości przypadków odpowiednia diagnostyka umożliwi właściwą diagnozę, która pozwoli na wyeliminowanie z otoczenia lub jadłospisu zwierzęcia substancji uczulającej.

Ból zęba

W wielu przypadkach ślinotok u psa spowodowany jest problemami natury stomatologicznej. Ból zęba, stan zapalny psiego dziąsła, wyrzynające się lub wypadające zęby są najczęstszymi przyczynami nagłego ślinienia się u czworonoga.

Niekiedy zjawisko to może być także reakcją na kawałek przedmiotu tkwiącego między zębami lub kamień nazębny. W przypadku stwierdzenia którejś z powyższych dolegliwości, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Kluczowe w zapobieganiu tego rodzaju problemom jest regularne mycie psu zębów oraz odpowiednie dbanie o higienę jego jamy ustnej.

Ciało obce

Zdarza się, że przyczyną ślinotoku u psa jest ciało obce, które utknęło w pysku. Czasami kawałek przedmiotu wykorzystywany np. do zabawy wbije się w dziąsło lub podniebienie zwierzęcia, co szybko objawi się niepożądanymi dolegliwościami.

W przypadku, gdy stwierdzimy obecność ciała obcego w pysku zwierzęcia, musimy przystąpić do jego usunięcia. Jeśli z jakichś powodów nie będziemy w stanie wykonać tego samodzielnie, należy zgłosić się do lekarza weterynarii.

Choroba lokomocyjna

Jeśli pies ślini się podczas podróżby, może być ono spowodowane chorobą lokomocyjną. Niektóre zwierzęta bardzo źle znoszą podróże samochodem, co może objawiać się właśnie ślinotokiem, wymiotami i ogólnym rozdrażnieniem.

W takiej sytuacji warto zadbać o podanie psu posiłku nie później niż kilka godzin przed planowanym wyjazdem, a podczas podróży należy pamiętać o regularnym podawaniu psu wody oraz o zapewnieniu mu dostępu świeżego powietrza – szczególnie podczas cieplejszych miesięcy.

Nie zawsze jednak ślinienie się psa podczas podróży autem musi oznaczać chorobę lokomocyjną. Czasem jest to po prostu objaw stresu związanego z podróżą. Może on wystąpić zwłaszcza wtedy, gdy pies nie jest przyzwyczajony do transportu samochodem. Oprócz nadmiernego ślinienia, stres może objawiać się również drżeniem ciała, czy  chęcią schowania się w kąt samochodu.

Podrażnienie

Nierzadko obserwuje się wystąpienie ślinotoku u psa w wyniku podrażnienia. Silny i drażniący zapach, substancja chemiczna, ostre pokarmy lub intensywnie pachnąca przyprawa mogą być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości.

Skręt żołądka

Niekiedy nadmierne ślinienie się psa pojawia się nagle i ma przebieg bardzo intensywny. Jeśli towarzyszy temu wzdęty brzuch i wymioty, to z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy mieć do czynienia ze skrętem żołądka.

Przypadłość ta jest bardzo poważna i wymaga natychmiastowego udania się do kliniki weterynaryjnej, gdzie lekarz prawdopodobnie podejmie decyzję o zabiegu chirurgicznym. Śmiertelność wśród psów, które doznały skrętu żołądka, wynosi aż 20-45%, dlatego im szybciej zareagujemy, tym większa szansa na wyleczenie naszego pupila.

Wścieklizna

Niepohamowany ślinotok u psa, który pojawia się nagle, może być także objawem wścieklizny. Zwykle symptomowi temu towarzyszy także cały szereg innych objawów, w tym drgawki, agresywność i zmiana w zachowaniu psa. W sytuacji, gdy zaobserwujemy tego rodzaju symptomy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii, który zaleci dalsze postępowanie.

Warto jednak wiedzieć, że w dużej liczbie przypadków wścieklizna przebiega bezobjawowo, a jej występowanie jest raczej rzadkie. Szczególnie, że wściekliźnie u zwierząt można skutecznie zapobiegać poprzez regularne szczepienie na wściekliznę.

Względy anatomiczne

Psy niektórych ras mogą mieć anatomiczne predyspozycje do nadmiernego ślinienia się. Zazwyczaj jest to spowodowane długimi i obwisłymi wargami, zwanymi faflami. Problem ten dotyczy zwykle bernardynów, bloodhoundów, bokserów, buldogów angielskich i francuskich, bulmastifów, dogów niemieckich, nowofundlandów czy spanieli.

W przypadku tych ras duże znaczenie ma regularne dbanie o czystość psiego pyska, co zapobiegnie ewentualnym infekcjom bakteryjnym.

Zatrucie pokarmowe

Nagłe i gęste ślinienie się u psa może być też objawem zatrucia u psa. W przypadku podejrzenia o spożyciu przez psa groźnej substancji, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii, który wdroży odpowiednie leczenie. Istotna w takich sytuacjach będzie znajomość produktu, które wywołało u psa groźną reakcję – pomoże to w przyspieszeniu diagnostyki i ułatwi proces leczenia.

Nie zapominajmy, że choć nie jesteśmy w stanie wykluczyć wszystkich niebezpieczeństw czyhających na naszego czworonoga, to możemy zminimalizować ryzyko zatrucia poprzez zabezpieczenie dostępu do szkodliwych dla psa substancji czy niepodawanie mu nieprzeznaczonego dla niego jedzenia.

Masz pytanie dotyczące zdrowia lub zachowania Twojego psa? Zadaj je na naszym forum