Reklama

Przewożenie psa w samochodzie – praktyczne porady

przewożenie psa w samochodzie
© Shutterstock

Nie wszyscy właściciele psów odpowiedzialnie podchodzą do kwestii odpowiedniego przewożenia swoich pupili w samochodzie. Tymczasem pies swobodnie poruszający się po wnętrzu auta może stanowić śmiertelne zagrożenie dla pozostałych podróżujących. 

Co ważne, wielkość psa nie ma tutaj znaczenia – niezależne teksty wykazują, że nawet małe zwierzę w momencie uderzenia może być przyczyną tragicznych w skutkach konsekwencji. Jeśli posiadamy w domu psa i planujemy przewozić go w samochodzie, to powinniśmy nie tylko dowiedzieć się, jak przygotować go do podróży, ale również jak prawidłowo go przewozić, aby było to bezpieczne zarówno dla niego, jak i dla nas.
 

Redakcja

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

O czym pamiętać przed i w trakcie podróży?

Aby podróż z psem w samochodzie przebiegła w warunkach komfortowych ważne jest nie tylko zapewnienie miejsca stosownego dla czworonoga, ale również odpowiednie przygotowanie go do nowej sytuacji. Pamiętajmy, że pierwsza podróż dla zwierzęcia – zwłaszcza szczeniaka – może wiązać się z dużym stresem i może wywołać u niego niepotrzebny niepokój.

Jeśli nie wiemy, czy nasz pies ma chorobę lokomocyjną, lepiej nie podawać mu jedzenia bezpośrednio przed podróżą. Warto zadbać także o krótki spacer i pozwolić psu spokojnie obwąchać samochód, którym będzie jechał. 

Przed wyruszeniem w drogę zapewnijmy naszemu pupilowi także świeżą wodę i dbajmy o to, aby w trakcie podróży miał do niej stały dostęp. Jeśli to możliwe, zostawmy lekko uchylone szyby w tylnej części auta, aby pies mógł wdychać świeże powietrze, które pomoże mu zachować dobre samopoczucie.

O ile krótsza podróż np. do weterynarza nie powinna być dla zwierzęcia męcząca, o tyle dłuższa wycieczka może czworonoga zmęczyć. Co 1,5-2 godziny powinniśmy robić przerwy i pozwalać zwierzęciu wyjść na chwilę z auta. Wskazany będzie także spacer na załatwienie jego potrzeb i podanie pupilowi wody.

Na koniec pamiętajmy, że w trakcie podróży nie należy zwierzęciu pozwalać na wystawianie głowy za okno – nie tylko ze względu na potencjalne zagrożenie ze strony innych pojazdów, ale również z uwagi na tunele powietrzne. Pęd powietrza przenosi różne zanieczyszczenia i zarazki, które trafiają prosto do dróg oddechowych, nosa i oczu zwierzęcia, co może skończyć się chorobą.

Jak bezpiecznie przewozić psa?

©Shutterstock

Pies w samochodzie powinien podróżować w bagażniku lub na tylnym siedzeniu. Ograniczenie mu możliwości przemieszczania się oraz zapewnienie bezpiecznego podróżowania ma ogromne znaczenie nie tylko dla niego, ale i dla wszystkich pasażerów – nie zapominajmy, że w razie wypadku masa niezabezpieczonego zwierzęcia będzie stanowić śmiertelne zagrożenie dla wszystkich osób w samochodzie.

Z tego też powodu konieczne jest przewożenie czworonoga w specjalnie przeznaczonym do tego transporterze lub pasach. Wybór zabezpieczenia należy dobrać indywidualnie, kierując się wielkością psa, jego indywidualnymi potrzebami i charakterem oraz wielkością naszego samochodu.

W jaki sposób bezpiecznie przewozić psa w samochodzie? W przypadku:

Małego psa – zaleca się skorzystanie z klatki transportowej. W sklepach dostępne są zarówno transportery plastikowe, jak i wiklinowe. Wybierając odpowiedni model, zwróćmy uwagę na to, aby zwierzę miało optymalną ilość przestrzeni i mogło się w nim spokojnie obrócić na drugą stronę. Gdzie umieścić transporter? Jak dowodzą testy, najbardziej optymalnym miejscem do umieszczenia w samochodzie klatki ze zwierzęciem jest podłoga pomiędzy tylnym a przednim siedzeniem.

W przypadku małych czworonogów (do 10 kg) możemy także postawić ją na siedzeniu i przypiąć pasami. Jeśli nie chcemy decydować się na transporter możemy zakupić specjalne pasy bezpieczeństwa dla małego psa. Zwierzę, które jest przyzwyczajone do noszenia szelek, nie powinno mieć z nimi żadnych problemów i będzie się czuło w nich komfortowo. 

Nie zapominajmy, że mały pies stanowi takie samo zagrożenie w razie wypadku, jak duże zwierzę lub spory przedmiot. Jak wykazały testy, podczas kolizji samochodu jadącego 90 km/h 9-kilogramowy pies uderza w kierowcę z siłą równą przedmiotowi o wadze 450 kg.

W przypadku średniej wielkości psa w samochodzie świetnie sprawdzą się boksy zamontowane na stałe lub transportery typu lotniczego, które zapewnią zwierzęciu oraz pozostałym podróżującym odpowiednie bezpieczeństwo. Zwróćmy uwagę na to, aby taka klatka pozwalała naszemu czworonogowi na swobodne położenie się, jednakże nieco ograniczała jego pole manewru – zbyt wiele luzu mogłoby narazić go na uraz w trakcie ewentualnego wypadku.

Boks taki możemy ustawić w bagażniku lub, w przypadku mniejszych aut, na tylnym siedzeniu. Kluczowe jest zamocowanie go w taki sposób, aby nie mógł się przesuwać – dla pewności warto zabezpieczyć go gumami służącymi do mocowania towaru.

Innym zalecanym rozwiązaniem obok boksu lub transportera są specjalne szelki dla psa, które wpina się do pasów bezpieczeństwa, dzięki czemu zwierzę może podróżować na tylnym siedzeniu. Decydując się na to rozwiązanie, zwróćmy uwagę na dobór odpowiedniego, atestowanego produktu, który zapewni naszemu zwierzęciu właściwe bezpieczeństwo.

Dla dużego psa w samochodzie najbardziej praktycznym (i często jedynym możliwym) rozwiązaniem jest transport w bagażniku. W tym przypadku najrozsądniejsze będzie zamontowanie kratki, która oddzieli bagażnik od reszty auta, a zwierzęciu zapewni komfortową ilość miejsca. Swobodne podróżowanie to jednak nie wszystko – upewnijmy się, że nie jest konieczna dodatkowa kratka, którą umieszcza się w danej części bagażnika, aby zmniejszyć jego powierzchnię – rozwiązanie to zapewni naszemu pupilowi bezpieczeństwo w razie gwałtownego hamowania lub wypadku. 

W przypadku dużych psów zaleca się stosowanie wodoodpornej plandeki lub specjalnej maty, którą wyłożymy na spodzie bagażnika. Warto także nakleić na szybie naklejkę informującą o tym, że w samochodzie tym przewozimy naszego czworonoga.

Co mówią przepisy prawa o przewożeniu psów?

Polskie prawo nie precyzuje, w jaki sposób pies powinien być przewożony w samochodzie. W artykule 63 Kodeksu drogowego możemy znaleźć jedynie zalecenie dotyczące tego, że każde zwierzę musi być transportowane w sposób bezpieczny. Nie może ono w żaden sposób ograniczać widoczności oraz przeszkadzać kierowcy w prowadzeniu pojazdu.

Nakaz ten sprowadza się zatem do konieczności zabezpieczenia zwierzęcia podczas jazdy – w żadnym razie nie należy trzymać pupila na siedzeniu czy kolanach. Wynika to ze względów bezpieczeństwa zarówno w stosunku do zdrowia i życia zwierzęcia, jak i osób podróżujących autem.