Reklama

pies chory w samochodzie
© Shutterstock

Aviomarin dla psa: co robić, gdy pies wymiotuje podczas podróży?

Przez Anna Fortuna-Frączkiewicz Lekarz weterynarii

Opublikowano

Twój wymarzony urlop właśnie się rozpoczął, pakujesz walizki do auta i razem z pupilem udajesz się w podróż. Po niedługim czasie jazda staje się koszmarem, gdyż Twój pies okazał się mieć chorobę lokomocyjną. Co robić, aby zmniejszyć u czworonoga dolegliwości związane z podróżowaniem?

Badanie sondażowe z 2010 r. pokazują, że liczba psów cierpiących z powodu choroby lokomocyjnej i/lub lęku lokomocyjnego wynosi nawet ⅙ populacji, z czego 64% przypadków to osobniki w wieku roku lub starsze. 82% właścicieli psów odbywałoby podróże częściej ze swoimi zwierzętami, gdyby nie chorowały na wspomniane zaburzenie.*

Jak rozpoznać chorobę lokomocyjną u psa? Jakie leki stosować, aby poradzić sobie ze schorzeniem? 

Objawy choroby lokomocyjnej u psa

Nudności u ludzi często powodują, że zmieniamy kolor na zielony lub blady, gdy czujemy zbliżający się rozstrój żołądka. Oznaki, że Twój pies może doświadczać choroby lokomocyjnej nie różnią się w dużej mierze od ludzkich i są to:

Jak mogę zapobiec chorobie lokomocyjnej u mojego psa?

Przyzwyczajanie pupila do podróży samochodem może wymagać trochę pracy, ale jest możliwe. Pomagając psu w przezwyciężeniu stresu i lęku związanego z podróżą, będziesz mógł częściej towarzyszyć mu w wycieczkach, co pozwoli wam spędzać więcej czasu razem

Możliwe jest zastosowanie farmakoterapii i podanie psu aviomarinu, jednak uprzednio warto podjąć poniżej opisane działania.

Najlepszym sposobem na złagodzenie lęku przed podróżą samochodem jest odbycie kilku krótkich wycieczek, przed wyruszeniem w długą trasę.

 • Zacznij od umieszczenia psa w samochodzie, uruchomienia silnika i siedzenia tam bez ruchu przez kilka minut.
 • Następnego dnia powtórz ten proces, ale wycofaj się z podjazdu, a następnie wróć.
 • Pamiętaj, aby pochwalić i nagrodzić czworonoga za dobre zachowanie.
 • Następnie spróbuj przejechać się wokół bloku.
 • Stopniowo przepracuj drogę do jazdy komfortowo przez 20 do 30 minut.

Proces ten może zająć kilka dni lub nawet tygodni. Pamiętaj, aby stopniować trudność bodźców i nie rzucać psa na głęboką wodę, ani zmuszać go do samodzielnego poradzenia sobie z lękiem, gdyż spotęguje to istniejący problem. Podróżowanie w zamkniętej przestrzeni w pojeździe mechanicznym może być dla psa przerażające i wymaga czasu na dostosowanie się.

Upewnij się, że zachowujesz spokojną i chłodną postawę, i nie besztaj psa, jeśli zacznie wyć lub skomleć. Widoczny niepokój to znak, że należy przerwać szkolenie i zacząć je od nowa innego dnia.

Dalsze narażanie psa na stresującą sytuację spowoduje tylko, że będzie on dalej kojarzył samochód ze strachem. Niestety samo podanie Aviomarinu dla psa nie pomoże, jeśli pies źle znosi jazdę autem.

Jak zmniejszyć objawy choroby lokomocyjnej?

 • Wstrzymaj jedzenie na 12 godzin przed podróżą. Pusty żołądek pomoże zmniejszyć mdłości. W miarę możliwości należy zapewnić dostęp do świeżej wody. Butelki z wodą, które wiszą na drzwiach transportera są dobrym rozwiązaniem dla wielu zwierząt.
 • Używaj transportera lub szelek bezpieczeństwa dla psa. Zaniepokojone psy mogą zarówno zrobić sobie krzywdę, jak i spowodować wypadek. Transporter jest miejscem, które nasz pupil zna i czuje się tam bezpieczniej
 • Utrzymuj samochód w chłodzie i ciszy. Odtwarzaj łagodną muzykę klasyczną i utrzymuj niską temperaturę.
 • Dodaj do samochodu zapach domu. Włóż do transportera psa koszulkę lub koc ze swoim zapachem. Nic nie jest przytulniejsze niż koszula opiekuna.
 • Zadbaj o specjalne zabawki na podróż. Zaoferowanie psu nowych zabawek, którymi może się bawić tylko podczas podróży, może pomóc mu skojarzyć podróż z czymś przyjemnym.

Aviomarin dla psa — co, gdy pies wymiotuje w podróży?

Przed zastosowaniem leków, sprawdź, czy nie wystarczy ograniczenie jedzenia przed podróżą. Jeśli powyżej wymienione środki nie pomagają i nasz podopieczny dalej czuje się źle, pomóc może Aviomarin.

Aviomarin jest lekiem z grupy przeciwhistaminowych wykazującym działanie przeciwwymiotne. Innym lekiem przeciwwymiotnym, który możemy podać psu jest Maropitant.

Leki powinno się podać minimum pół godziny przed podróżą, a gdy zdecydujemy się na podanie maropitantu, zróbmy to co najmniej godzinę
przed podróżą. 

Terapię prowadzi się do uzyskania satysfakcjonującej poprawy, a następnie przez kolejne 1-3 miesiące. Po tym czasie możemy stopniowo odstawiać stosowane leki. 

Uwaga: Przed zastosowaniem leczenia farmakologicznego, zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii!

Dawkowanie aviomarinu u psa

Jak podawać aviomarin? Jest on lekiem bezpiecznym, o ile zaaplikujemy go w odpowiedniej dawce. Zaleca się podanie 4-8 mg/kg masy ciała (jedna tabletka zwiera 50 mg) na 30 minut przed podróżą.

Jak szybko działa aviomarin u psa?

Aviomarin u psa zaczyna działać szybko, bo w ciągu około 1 do 2 godzin, po czym powinna nastąpić poprawa objawów klinicznych. Efekty działania leku utrzymują się przez około 4 do 6 godzin.

Jakie są działania niepożądane aviomarinu?

Najczęstsze działania niepożądane aviomarinu obejmują:

 • senność,
 • suchość w jamie ustnej,
 • trudności w oddawaniu moczu.

 Inne, mniej powszechne skutki uboczne to biegunka, wymioty i brak apetytu. Poważne działania niepożądane obejmują drgawki i śpiączkę i mogą wskazywać na przedawkowanie.

Czynniki ryzyka związane ze stosowaniem aviomarinu

Nie należy stosować aviomarinu u psów uczulonych na leki przeciwhistaminowe. Nie powinno się go także podawać u szczeniąt ani u psów które przechodzą antygenowe testy skórne w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Aviomarin należy stosować ostrożnie u psów z:

 • jaskrą,
 • drgawkami,
 • podwyższonym poziomem tarczycy,
 • chorobami serca,
 • wysokim ciśnieniem krwi,
 • powiększoną prostatą,
 • chorobami przewodu pokarmowego, moczowego lub oddechowego.

Z ostrożnością należy stosować aviomarin u zwierząt geriatrycznych oraz ciężarnych lub karmiących suk.

Czy aviomarin u psa wchodzi w interakcje z innymi lekami?

Leki antycholinergiczne, leki działające na ośrodkowy układ nerwowy lub trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne powinny być stosowane z ostrożnością, gdy są podawane z aviomarinem.

Nie zapomnij poinformować swojego lekarza weterynarii o wszystkich lekach (również witaminach, suplementach i terapiach ziołowych) przyjmowanych przez zwierzę.

Podsumowując, jeśli borykamy się z lękiem przed podróżowaniem, dużo lepsze wyniki niż podawanie psu aviomarinu, osiągniemy poprzez stopniowe szkolenie behawioralne ukierunkowane na zaprzyjaźnienie psa z samochodem. W wyniku różnorodnych przeżyć, nasz pupil mógł uwarunkować sobie lęk przed podróżami i odpowiednie szkolenie pomoże nam się z nim uporać i uniknąć stosowania leków, w tym aviomarinu.

Bibliografia:

 • Emesis in dogs: a review
 • C. Elwood, 1 P. Devauchelle, 2 J. Elliott, 3 V. Freiche, 4 A. J. German, 5 M. Gualtieri, 6 E. Hall,
 • 7 E. den Hertog, 8 R. Neiger, 9 D. Peeters, 10 X. Roura, 11 and K. Savary‐Bataille
 • Choroba lokomocyjna lub lęk u psa w podróży – postępowanie farmakologiczne i
 • behawioralne, lek. wet. Natalia Blanda
 • Podróżowanie z psem, mgr Olimpia Kłosińska-Spyrka, lek. wet. Anna Sznajder-Grzyb
 • Lęk lokomocyjny i choroba lokomocyjna u psów i kotów, Kudla J.
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?