Reklama

Jak wybrać odpowiednią klatkę transportową dla psa?

Klatka transportowa dla psa © Shutterstock

Jak przewozić psa zgodnie z zasadami bezpieczeństwa? To pytanie stawia sobie wielu właścicieli czworonogów. Klatka transportowa dla psa to sprzęt, który powinien posiadać każdy opiekun psa, jeśli od czasu do czasu zabiera go w ze sobą w podróż. Dzięki niej gwarantujemy psu bezpieczeństwo i możemy spokojnie zająć się prowadzeniem auta. Nie uda się to jednak, jeśli nie przygotujemy do tego pupila. Wybór najlepszej klatki może sprawiać kłopot – jaki rozmiar i materiał będą najlepsze? I co równie istotne, jak przyzwyczaić do klatki transportowej psa, by nie stresował się podczas podróży?

Redakcja

aktualizacja dnia

Jaką klatkę transportową wybrać?

Wybór transporterów dla zwierząt na rynku jest ogromny. Dostępne są zarówno klatki dla małych, jak i dużych psów. Przed zakupem transportera warto określić swoje potrzeby, planowaną częstotliwość korzystania z niego, a także rodzaj pojazdu, jakim będziemy podróżować z psem. Przykładowo, planując wspólne loty samolotem, należy zaopatrzyć się w klatkę posiadającą atest linii lotniczych. Zwykle są to produkty wykonane z plastiku.

Plastikowa klatka transportowa dla psa to także dobre rozwiązanie dla małych i średnich psów podróżujących autem. Ten wariant nie sprawi problemów z przenoszeniem, ponieważ takie sprzęty są dość lekkie. Dodatkowo łatwo przymocować je do samochodowych siedzeń, a tym samym w kilka minut przygotować się do podróży. Tego typu klatka transportowa dla psa posiada metalowe drzwiczki, przez które pies widzi, co dzieje się poza nią.

Inną opcją jest klatka materiałowa – to najlżejszy z wariantów. Po złożeniu nie zajmuje zbyt wiele miejsca i prezentuje się bardzo estetycznie. Dodatkową zaletą jest ciche użytkowanie – klatka nie hałasuje tak jak metalowa wersja. Minusem tego rozwiązania jest jednak podatność na zniszczenia – ostre ząbki szczeniaka mogą okazać się dla takiej klatki zagrożeniem.

Shutterstock

Solidna metalowa klatka transportowa dla psa to rozwiązanie najlepsze dla dużych psów. Montuje się ją zwykle w bagażniku. Klatka metalowa to jedno z najtrwalszych rozwiązań. To wariant bardziej ekonomiczny niż klatka materiałowa, ale nieco kosztowniejszy niż plastikowa. Największym plusem jest łatwość utrzymania – sprzątanie nie sprawia problemów, dodatkowo bez trudu można wymieniać wkłady – kocyk, poduszkę czy specjalną matę. Dzięki temu, że klatka jest stabilna, można coś na niej postawić, a tym samym lepiej zagospodarować przestrzeń. Minusem może być hałas, jaki generuje podczas jazdy.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar klatki?

Wielu właścicieli, chcąc wyposażyć swojego pupila w transporter, zastanawia się, jaki rozmiar wybrać. Dobrze dobrana klatka transportowa dla psa powinna zapewniać bezpieczeństwo nie tylko jemu, ale i innym pasażerom. Jeśli mowa o podróży samolotem, to gabaryt klatki jest ograniczony z przyczyn oczywistych. Jeśli jednak chodzi o podróż własnym samochodem, możemy przeznaczyć na klatkę tyle miejsca, ile tylko jesteśmy w stanie wygospodarować na tel cel. Najważniejszym wyznacznikiem wielkości klatki powinna być jednak wielkość naszego psa.

Zasada, choć dla niektórych może być zaskakująca, jest prosta – im mniej swobody będzie mieć pupil, tym lepiej! Oczywiście należy zapewnić mu wystarczającą ilość miejsca, by czuł się swobodnie -  mógł zmienić pozycję, przeciągnąć się i podrapać. Jednak warto wiedzieć, że im więcej wolnego miejsca w transporterze, tym większe ryzyko urazu w razie ewentualnego wypadku.

Jak przyzwyczaić psa do transportu w klatce?

Wielu właścicieli, starając się zapewnić swojemu czworonogowi najlepsze warunki podczas podróży, zastanawia się, jak przyzwyczaić psa do jazdy w transporterze. Przede wszystkim, aby pies mógł czuć się komfortowo, właściciel powinien zdawać sobie sprawę z tego, że klatka nie jest karą, a ma służyć jedynie zapewnieniu bezpieczeństwa. W tym celu, mając w planach częste podróżowanie z pupilem, warto zacząć oswajać go z klatką od szczeniaka.

Klatka transportowa dla psa może z powodzeniem służyć w domu – jeśli będzie stać w jednym miejscu, a w niej znajdą się ulubione zabawki zwierzaka i jego kocyk, zacznie traktować ją jako przytulne miejsce do odpoczynku. Aby oswoić zwierzę, należy początkowo pozwalać mu na przebywanie w klatce przy otwartych drzwiach. Dzięki temu pies nie będzie bał się wchodzić do transportera przed podróżą. Jeśli pies bardzo boi się podróży, można zacząć przyzwyczajać go na krótkich dystansach. Niech pierwsza podróż trwa np. 2-3 minuty, kolejna 5 minut, a następne coraz dłuższe.

Co zrobić, aby pies nie stresował się transportem?

Niektóre psy panicznie boją się podróży, a nawet cierpią na chorobę lokomocyjną. O ile podróże liniami lotniczymi czy pociągiem zdarzają się stosunkowo rzadko, to przejazdy samochodem są częścią codziennego życia większości z nas. Co zrobić, aby pies nie stresował się jazdą, jak go uspokoić? Przede wszystkim pomocne może okazać się wspomniane już oswojenie psa z transporterem – podróżując wraz ze swoim posłaniem, pies ma poczucie bezpieczeństwa, co podnosi jego komfort.

Ważną wskazówką może okazać się także nie okazywanie zbytnich uczuć – ekscytowanie się podróżą przy zestresowanym psie nie jest wskazane. Jeśli zachowamy spokój i nie damy po sobie poznać, że sytuacja jest wyjątkowa, pies nie odczuje tego tak mocno, jak wtedy, gdy co chwilę będzie słyszeć okrzyki radości lub zaskoczenia. Nie zapominajmy, że psiaki doskonale odszyfrowują nasze emocje!

Przed podróżą należy zadbać o zaspokojenie psich potrzeb – przyda się spacer, bieganie, zabawa, picie wody. Za spokojne siedzenie w samochodzie można nagradzać psa smakołykiem, jednak w przypadku psów cierpiących na chorobę lokomocyjną lepiej ominąć ten krok. W klatce transportowej warto położyć pupilowi jego ulubione zabawki i kocyk, dzięki czemu poczuje się pewniej. Podczas dłuższych podróży konieczne będą postoje – to czas na napojenie psa. Miska z wodą, krótki spacer, chwila zabawy i powrót na pokład. To naprawdę niewiele, a sprawi, że podróż nie będzie już dla pupila katorgą!

 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz