Reklama

Zakopane z psem: Czy wejdę na Gubałówkę i dojdę nad Morskie Oko?

Pies na wakacjach w górach © Pixabay

Jeśli jesteś właścicielem psa, zapewne często zastanawiasz się nad miejscem, do którego możesz wybrać się na urlop w towarzystwie swojego czworonożnego przyjaciela. Zakopane z psem jest świetną propozycją. Otoczony górami kurort sprzyja długim, psim wędrówkom.

Można z powodzeniem przespacerować się Drogą pod Reglami lub obrać kierunek Kuźnic. Możliwości jest wiele, przedstawiamy niektóre z nich.

Przez Inessa Ormańczyk

aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:46

Wycieczka z psem do Zakopanego

©Pixabay

Zanim wybierzesz się z psem do Zakopanego i zaczniesz planować Wasze wspólne wycieczki, zapoznaj się najpierw z wymogami formalnymi dotyczącymi wstępu z psem na poszczególne trasy.

Turyści preferujący piesze wędrówki powinni wiedzieć, że drogi w Tatrzańskim Parku Narodowym są zamknięte dla psów. Złamanie tego zakazu jest karane mandatem w wysokości nawet 500 zł. Mimo to, liczba okolicznych dostępnych szlaków turystycznych dla psów jest imponująca. 

Ciekawą propozycją jest Dolina Chochołowska, na przestrzeni od Siwej Polany, aż do Schroniska Górskiego PTTK zlokalizowanego na Polanie Chochołowskiej. Trasa ta jest łagodna i niezwykle malownicza. Aby ją pokonać trzeba zarezerwować sobie cały dzień, ponieważ jej długość to około 10 km w jedną stronę. Co ciekawe, pomimo tego, że Dolina Chochołowska wchodzi w skład Parku Narodowego, psy  na tym terenie są dozwolone. Nie ma także konieczności opłacania psiego biletu wstępu. 

Innym rozwiązaniem jest spacer Ścieżką pod Reglami, na którą także można wejść z psem pod warunkiem, że trzymamy się szlaku i nie wkraczamy na teren Parku Narodowego Tatr. Wycieczkę można rozpocząć od tzw. „Księżówki” mieszczącej się w Kuźnicach (ok. 4 km od centrum Zakopanego), następnie minąć Wielką Krokiew i zakończyć wyprawę za Siwą Polaną.

To także spacer, który z pewnością zajmie cały dzień. Trasa wije się pośród zalesionych wzniesień. W miejscach, gdzie roślinność jest rzadsza, można obserwować panoramę Zakopanego. To piękny widok, który wprawia w zachwyt nawet najwytrawniejszych podróżników. 

Wejście na Gubałówkę z psem

Gubałówka z psem to kolejny realny cel do zrealizowania. Na szczyt góry można wdrapać się od kilku stron, z których żadna nie powinna stanowić problemu dla Twojego czworonożnego kompana:

  • czarny szlak, czyli trasa wiodąca wzdłuż kolejki;
  • szlak niebieski – rozpoczynający się od Szymoszkowej Polany.

Warto wiedzieć, że wjazd kolejką na Gubałówkę jest atrakcją dostępną także dla psów. Jeśli masz przy sobie smycz i kaganiec, możesz z powodzeniem skorzystać z takiej możliwości. Bilet w dwie strony dla dorosłego kosztuje 23 zł, bilet dla psa – 5 zł.

Droga do Morskiego Oka z psem

Zasady zwiedzania Tatrzańskiego Parku Narodowego jasno stanowią o zakazie wprowadzania na jego teren psów. TPN uzasadnia to tym, że jest to jawne stwarzanie niebezpieczeństwa dla samych siebie i czworonogów, ponieważ na terenie Parku żyją dzikie zwierzęta. Z tego powodu trasa na Morskie Oko z psem niestety odpada. Złamanie powyższych przepisów jest karane mandatem. 

Na czas wycieczki warto zatroszczyć się o pozostawienie podopiecznego pod opieką bliskich lub w specjalnym hotelu dla psów. Niedaleko Zakopanego funkcjonują aż dwie takie placówki – jedna w Jesionówce, druga w Walkoszach. 

Inne ciekawe miejsca do zwiedzenia z psem

Jeśli jednak powyższe propozycje nie spełniają twoich oczekiwań, zawsze możesz wybrać się ze swoim pupilem w Tatry Słowackie. Władze słowackiego odpowiednika Tatrzańskiego Parku Narodowego nie mają nic przeciwko spacerowaniu po tym terenie z psem, a Tatry zlokalizowane na Słowacji stoją w całości otworem dla turystów podróżujących w towarzystwie czterech łap i merdającego ogona. 

Trzeba jednak być rozsądnym i wybierać takie trasy, które nasz pies zdoła pokonać. Bardzo nieroztropnym jest na przykład wybieranie się na Rysy, Bystrą Ławkę czy Krywań. Ostre kamienie i strome zbocza narażają zwierzę na niebezpieczeństwo i kompletny brak komfortu. Warto wiedzieć, że po słowackiej stronie nie pobiera się opłat za wstęp na teren rezerwatu. Pamiętaj, że udając się z psem za granicę, musisz mieć przy sobie jego aktualny paszport. 

Urlop w Zakopanem z psem może być świetną przygodą zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila! Życzymy udanych wakacji!

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz