Reklama

Pies na wakacjach w górach
© Pixabay

Zakopane z psem. Gubałówka, Morskie oko i inne szlaki w Tatrach

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Jeśli jesteś właścicielem psa, zapewne często zastanawiasz się nad miejscem, do którego możesz wybrać się na urlop w towarzystwie swojego czworonożnego przyjaciela. Zakopane i jego okolice to świetna propozycja. Możliwości jest wiele, przedstawiamy niektóre z nich.

Otoczony górami kurort sprzyja długim, psim wędrówkom. Można z powodzeniem przespacerować się Drogą pod Reglami lub obrać kierunek Kuźnic.

Zanim jednak wybierzesz się z psem do Zakopanego i zaczniesz planować Wasze wspólne wycieczki, zapoznaj się z wymogami formalnymi dotyczącymi wstępu z psem na poszczególne trasy. 

Zakopane z psem — dokąd się wybrać na górską wędrówkę?

Turyści planujący górską wycieczkę z pupilem, powinni wiedzieć, że drogi w Tatrzańskim Parku Narodowym są zamknięte dla psów. Złamanie zakazu wprowadzania psa jest karane mandatem w wysokości od 50 do nawet 500 zł. 

Mimo to, liczba okolicznych dostępnych szlaków turystycznych dla psów jest imponująca. 

Ciekawą propozycją jest Dolina Chochołowska, na przestrzeni od Siwej Polany, aż do Schroniska Górskiego PTTK zlokalizowanego na Polanie Chochołowskiej. Trasa ta jest łagodna i niezwykle malownicza, z pięknym widokiem na Zakopane i Gubałówkę. Aby ją pokonać trzeba zarezerwować sobie cały dzień, ponieważ jej długość to około 10 km w jedną stronę. Co ciekawe, pomimo tego, że Dolina Chochołowska wchodzi w skład Parku Narodowego, psy na tym terenie są dozwolone. Nie ma także konieczności opłacania psiego biletu wstępu. 

Innym rozwiązaniem jest spacer Ścieżką pod Reglami, na którą także można wejść z psem pod warunkiem, że trzymamy się szlaku i nie wkraczamy na teren Parku Narodowego Tatr. Wycieczkę można rozpocząć od tzw. „Księżówki” mieszczącej się w Kuźnicach (ok. 4 km od centrum Zakopanego), następnie minąć Wielką Krokiew i zakończyć wyprawę za Siwą Polaną.

To także spacer, który z pewnością zajmie cały dzień. Trasa wije się pośród zalesionych wzniesień. W miejscach, gdzie roślinność jest rzadsza, można obserwować panoramę Zakopanego. To piękny widok, który wprawia w zachwyt nawet najwytrawniejszych podróżników. 

Czy można wejść z psem na Gubałówkę?

Gubałówka z psem to kolejny realny cel do zrealizowania. Na szczyt góry można wdrapać się od kilku stron, z których żadna nie powinna stanowić problemu dla Twojego czworonożnego kompana:

  • czarny szlak, czyli trasa wiodąca wzdłuż kolejki;
  • szlak niebieski – rozpoczynający się od Szymoszkowej Polany.

Warto wiedzieć, że wjazd kolejką na Gubałówkę jest atrakcją dostępną także dla psów. Jeśli masz przy sobie smycz i kaganiec, możesz z powodzeniem skorzystać z takiej możliwości. Bilet w dwie strony dla dorosłego kosztuje 23 zł, bilet dla psa – 5 zł.

Droga do Morskiego Oka z psem

Zasady zwiedzania Tatrzańskiego Parku Narodowego jasno stanowią o zakazie wprowadzania na jego teren psów. TPN uzasadnia to tym, że jest to jawne stwarzanie niebezpieczeństwa dla samych siebie i czworonogów, ponieważ na terenie Parku żyją dzikie zwierzęta. Z tego powodu trasa na Morskie Oko z psem niestety odpada. Złamanie powyższych przepisów jest karane mandatem. 

Na czas wycieczki warto zatroszczyć się o pozostawienie podopiecznego pod opieką bliskich lub w specjalnym hotelu dla psów. Niedaleko Zakopanego funkcjonują aż dwie takie placówki – jedna w Jesionówce, druga w Walkoszach. 

Czy można spacerować z psem po Krupówkach?

Po Krupówkach można jak najbardziej spacerować z czworonogiem. Obowiązują tu takie same zasady jak na każdej innej ulicy w Polsce - pies musi być na smyczy. Nie jest to jednak idealne miejsce na spacer z pupilem — tłum ludzi, stragany, konie — wszystko to powoduje, że pies może być zestresowany.

Lepiej wybrać się w bardziej ustronne miejsce. Większość restauracji akceptuje psy latem w ogródku, zimą lepiej zadzwonić i zapytać. Niektóre z restauracji przyjaznych czworonogom to np. Villa Toscana, Karcma po zbóju, Cafe Roma, Karczma u Słodkiego, Restauracja Regionalna Nosalowy Dwór.

Noclegi przyjazne psom w Zakopanem

W Zakopanem i okolicach coraz więcej apartamentów, pensjonatów i hoteli oferuje możliwość noclegu z pupilem. Portal booking.com zawiera filtr "zwierzęta domowe są akceptowane", który pozwala wyświetlić miejsca przyjazne psom. Bazę noclegów "dog friendly" znajdziemy również na stronie piesnaurlopie.pl. 

Inne górskie wycieczki z czworonogiem

Jeśli jednak powyższe propozycje nie spełniają twoich oczekiwań, zawsze możesz wybrać się ze swoim pupilem w Tatry Słowackie. Władze słowackiego odpowiednika Tatrzańskiego Parku Narodowego nie mają nic przeciwko spacerowaniu po tym terenie z psem, a Tatry zlokalizowane na Słowacji stoją w całości otworem dla turystów podróżujących w towarzystwie czterech łap i merdającego ogona. 

Trzeba jednak być rozsądnym i wybierać takie trasy, które nasz pies zdoła pokonać. Bardzo nieroztropnym jest na przykład wybieranie się na Rysy, Bystrą Ławkę czy Krywań. Ostre kamienie i strome zbocza narażają zwierzę na niebezpieczeństwo i kompletny brak komfortu. Warto wiedzieć, że po słowackiej stronie nie pobiera się opłat za wstęp na teren rezerwatu. Pamiętaj, że udając się z psem za granicę, musisz mieć przy sobie jego aktualny paszport. 

Urlop w Zakopanem z psem może być świetną przygodą zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila! Życzymy udanych wakacji!

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?