Reklama

psy w Pieniniach

Jak się przygotować do wyjazdu w Pieniny z psem?

© Shuttersock

Pieniny z psem – na których szlakach obowiązuje zakaz wprowadzania psów? Przygotuj się do wakacji!

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Czy Pieniny z psem to dobry pomysł? Poznaj najważniejsze informacje, aby dobrze przygotować się do urlopu i uczynić go naprawdę udanym!

Pieniny to wyjątkowo urokliwy zakątek kraju, który zdecydowanie warto bliżej poznać.

Zwiedzanie z psem, z czego doskonale zdają sobie sprawę wszyscy opiekunowie czworonogów, wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Nie inaczej jest w przypadku tego malowniczego pasma górskiego.

Pieniny – garść faktów i ciekawostek

Pieniny to pasmo górskie ciągnące się w łańcuchu Karpat na obszarze południowej Polski i północnej Słowacji. Graniczą one z innymi ciekawymi formacjami, jak Gorce, Beskid Sądecki, Magura Spiska, Pogórze Spisko-Gubałowskie i Kotlina Orawsko-Nowotarska.

Malownicze przełomy Dunajca, stanowiące jedną z największych atrakcji regionu, dzielą pasmo na trzy części, do których należą Pieniny Właściwe, Pieniny Spiskie i tzw. Małe Pieniny. Tylko niektóre z atrakcji i miejsc, jakie koniecznie trzeba poznać, przebywając na urlopie w Pieninach, to:

  • Trzy Korony – najwyższy szczyt Pienin Właściwych o wysokości 982 m n.p.m. ze słynną platformą widokową;
  • Sokolica – 747 m n.p.m., to właśnie na tym szczycie rośnie sosna reliktowa będąca symbolem całych Pienin;
  • Wysoka – 1050 m n.p.m., najwyższy szczyt Małych Pienin i pasma Pienin w ogóle;
  • Palenica – szczyt, na który można dostać się m.in. kolejką krzesełkową ze Szczawnicy;
  • Droga Pienińska – droga piesza (i rowerowa!), którą można przejść cały przełom Dunajca – od Szczawnicy aż do Czerwonego Klasztoru na Słowacji;
  • spływ na tratwach przełomem Dunajca;
  • rezerwat Biała Woda;
  • rezerwat Wąwóz Homole;
  • miejscowości turystyczne z licznymi atrakcjami i dobrymi obiektami noclegowymi – Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem, Jaworki, Czorsztyn, Niedzica, Sromowce Niżne, Szlachtowa.

Duża część pienińskich atrakcji znajduje się na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Bez względu na to, jak długi urlop planujesz w Pieninach i w jaki sposób chcesz spędzać czas, na pewno nie będziesz się tam nudzić!

Widok na Trzy Korony©Shutterstock/

Pieniny z psem – czy to dobry pomysł?

Jeśli jesteś osobą aktywną i lubisz spędzać sporo czasu ze swoim pupilem, wspólny wyjazd z pewnością jest świetnym pomysłem. Pieniny i okolice dają mnóstwo możliwości wypoczynku z czworonogiem, choć musisz wiedzieć, że istnieją też pewne ograniczenia.

Zanim więc wyjedziesz z psem na urlop, dobrze sprawdź miejsce, do którego się wybierasz i zastanów się, jakie atrakcje chcesz zaliczyć i jak chcesz spędzać większość czasu. Dobrze przemyślana decyzja pozwoli Ci uniknąć stresu i rozczarowania na miejscu.

Pies w górach – gdzie pójdziesz z pupilem, a gdzie obowiązuje zakaz?

Większość parków narodowych w Polsce zabrania wprowadzania psów na swój teren. Nie inaczej jest w przypadku Pienińskiego Parku Narodowego.

Na oficjalnej stronie PPN możesz przeczytać komunikat, że zabronione jest wprowadzanie psów na tereny objęte ochroną ścisłą i czynną, a zatem również na obszar parku. Podstawą zakazu jest art. 15 ust.1 pkt 16 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U. 2021 poz. 1098).

Zakaz wstępu nie dotyczy psów pasterskich, które pracują na obszarze parku, psów ratowniczych i asystujących osobom niepełnosprawnym.

W związku z powyższym psy nie są mile widziane np. na wspomnianych już Trzech Koronach, Sokolicy i nie wybierzesz się też na spacer Drogą Pienińską, ale… zakaz obowiązuje tylko w jej polskiej części, o czym szerzej poniżej.

Psy nie mogą też przebywać m.in. na deptaku w Szczawnicy położonym nad urokliwym potokiem Grajcarek. Gdzie zatem można ruszyć na wędrówkę z psiakiem?

Bez obaw, bowiem masz do dyspozycji naprawdę spory obszar! Śmiało z czworonogiem możesz zwiedzać całe Małe Pieniny, włącznie z rezerwatami Biała Woda, Homole i Wysokie Skałki. To niezwykle malownicze tereny z rozległymi widokami m.in. na Tatry, które Cię urzekną.

Bez ograniczeń możesz też przejść niemal całą Drogę Pienińską. Jej długość to około 10 km, z czego tylko niecałe 2 km leży w granicach Polski (od strony Szczawnicy). Pozostała część wiedzie po stronie Słowacji, gdzie nie ma zakazu wprowadzania psów!

Swoją wycieczkę możesz rozpocząć w Sromowcach Niżnych, u podnóża Trzech Koron, gdzie musisz przejść przez mostek graniczny do słowackiego Czerwonego Klasztoru. Choć przy granicy z Polską musisz zawrócić z czworonogiem, warto dodać na pocieszenie, że to właśnie początkowa trasa od strony Czerwonego Klasztoru oferuje najbardziej malownicze, niezapomniane widoki z Trzema Koronami, Sokolicą i bajecznym przełomem Dunajca na czele!

Pamiętaj też o tym, że Słowacja jest krajem na tyle przyjaznym zwierzętom, że bez problemu i obaw o mandat możesz poruszać się z psem po całej słowackiej stronie Pienińskiego Parku Narodowego (PIENIAP). Oczywiście i tu musisz spełnić pewne warunki, o czym szerzej poniżej.

Jeśli marzy Ci się natomiast spływ na tratwach Dunajcem, nic straconego. Choć psy nie mogą spacerować drogą wiodącą wzdłuż przełomu Dunajca, mogą wraz z opiekunami spływać tratwą!

Pieniny z psem – kultura i odpowiedzialność to podstawa!

Jesteś na wakacjach, chcesz wędrować, odpocząć, zrelaksować się i skompletować wspaniałe wspomnienia, ale… Inni turyści również przyjeżdżają w Pieniny po to samo! Dlatego koniecznie pamiętaj o właściwym zachowaniu w czasie górskich wędrówek i nie tylko.

Pies obowiązkowo powinien znajdować się na smyczy i – jeśli sytuacja tego wymaga – w kagańcu. Nawet jeżeli Twój pupil jest wyjątkowo dobrze wyszkolony i przyjazny, musisz mieć świadomość tego, że nie każdy napotkany człowiek chce mieć z nim bliski kontakt. Niektórzy ludzie po prostu nie lubią psów, a inni – z różnych względów – mogą się ich bardzo bać.

Uprzednio zadbaj również o kwestie formalne, takie jak np. obowiązkowe szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jest ono niezbędne także do tego, aby wejść na teren słowackiego PIENIAP-u (ponadto psa trzeba zachipować i wyrobić mu paszport).

Zabierz ze sobą wszystkie psie dokumenty i miej je przy sobie w trakcie każdej wycieczki. Zawsze sprzątaj po swoim czworonożnym przyjacielu. Jeśli jeszcze go nie posiadasz, przed wyjazdem zaopatrz się w specjalny pojemniczek na woreczki na psie odchody, który przymocowuje się do smyczy. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu zawsze będziesz mieć woreczek pod ręką.

Bezpieczne Pieniny z psem – zadbaj o swojego podopiecznego

Zanim wyruszysz na szlak, dobrze zastanów się, czy Twój pies mu podoła. Przykładowo podejście na Wysoką jest dość strome i kamieniste.

Z kolei przeprawa przez wąwóz Homole wiąże się z koniecznością przechodzenia przez liczne metalowe kładki i mostki na potokiem Kamionka, gdzie po obu stronach wąwozu rozciągają się piękne widoki na wapienne skały. Co sprytniejsze psiaki omijają kładki, przechodząc przez potok i wspinają się ścieżką wyżłobioną obok schodków prowadzących na Polanę Dubantowską.

Jeśli pupil jest niewielki lub jest szczeniakiem, możesz ponieść go na rękach lub w specjalnym plecaku czy nosidełku dla psa. Jeżeli natomiast cechuje się większymi gabarytami, będzie musiał przejść trasę samodzielnie. Trasą typowo „spacerową”, prostą i łagodną, jest ta znajdująca się w rezerwacie przyrody Biała Woda.

Przed każdym wyjściem koniecznie sprawdź stan obroży lub szelek i smyczy. Wcześniej zaopatrz też psa w adresówkę z numerem telefonu do właściciela na wypadek, gdy czworonóg zerwał się, uciekł i zgubił. To znacznie zwiększy szansę jego odnalezienia.

Uprzednio sprawdź najbliższe gabinety weterynaryjne i skompletuj psią apteczkę pierwszej pomocy. Weź ze sobą przenośną miskę i wodę, a jeżeli planujesz dłuższą wycieczkę, również jedzenie.

Planuj atrakcje w zależności od rasy swojego psa, bo nie każda jest stworzona do tego, aby pokonywać długie odległości, szczególne gdy teren jest wymagający. Zwracaj uwagę na kondycję i samopoczucie psa, sprawdzaj stan psich łap (zwłaszcza, jeśli przemierzacie skalne ścieżki). Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości – po prostu zawróć!

Jeśli Twój czworonożny kompan dobrze znosi samodzielne pozostawanie w domu, rozważ zostawienie go w miejscu noclegu na czas trudniejszej wycieczki lub wyprawy w obszar niedostępny dla niego ze względu na zakaz.

Decydując się na wypad w Pieniny z psem, pamiętaj o tym, że wyjazd powinien być przyjemny i bezpieczny również dla niego!

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?