Reklama

Karkonosze z psem - dokąd można wybrać się z psem na wędrówkę?

Karnonosze z psem © shutterstock

Karkonosze są wyjątkowo urokliwym górskim zakątkiem Polski. To także wspaniałe miejsce na rodzinny urlop z psem u boku. Zanim jednak zdecydujesz się na wyprawę w Sudety z myślą o długich wędrówkach po niezliczonych w tym regionie szlakach, koniecznie dowiedz się, gdzie Twój czworonożny przyjaciel może Ci towarzyszyć, a które atrakcje nie są przeznaczone dla niego. 

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia

Karkonosze to oczywiście nie tylko Karkonoski Park Narodowy, niemniej to właśnie na tym obszarze znajduje się największe nagromadzenie cennych, wprost zjawiskowych atrakcji przyrodniczych, które koniecznie trzeba poznać, przebywając w tych wyjątkowych górach.

Co warto wiedzieć na temat KPN i jego stosunku do czworonożnych turystów?

Karkonosze z psem - czy to dobry pomysł?

Nie jest tajemnicą, że wiele polskich parków narodowych to tereny całkowicie lub przynajmniej w dużej mierze niedostępne dla psów. Przepisy zabraniające wprowadzania psów na tereny objęte ochroną prawną – rzecz jasna – nie służą temu, aby dokuczyć miłośnikom i opiekunom czworonogów. Podyktowane są one troską o miejscową faunę i florę – często reprezentującą gatunki zagrożone wyginięciem.

Karkonoski Park Narodowy również podejmuje zakrojone na szeroką skalę działania mające na celu ochronę cennej przyrody, ale jest w przepisach zdecydowanie bardziej „liberalny” i łaskawy wobec turystów z czworonożnymi kompanami u boku niż kilka innych parków narodowych.

W Karkonoszach do dyspozycji psów i ich opiekunów oddanych jest aż 97 km szlaków! Ze względów przyrodniczych wyłączone z wędrówek z psami są 34 km szlaków. 

Karkonosze z psem – szlaki niedostępne dla psów

Na oficjalnej stronie Karkonoskiego Parku Narodowego widnieje szczegółowa informacja dot. szlaków, na które nie można wejść z psem (aktualizacja pochodzi z połowy maja 2021). Ponadto załączona jest mapa przedstawiająca szlaki, którymi z powodzeniem można poruszać się z pupilem.  

Z psem nie można udać się na wycieczkę na odcinku szlaku zielonego z Polany do szlaku czerwonego, przebiegającego przy malowniczej formacji skalnej zwanej Słonecznikiem. Niestety nie można też wybrać się na wycieczkę szlakiem zielonym od ogromnych grup skalnych o nazwie Pielgrzymy do schroniska „Odrodzenie”. 

Kolejne szlaki wyłączone z psich wędrówek to m.in.:

 • szlak czarny od Jaworowej Łąki (w Czarnym Kotle Jagniątkowskim) do Koralowej Ścieżki,
 • szlak czarny od Jagniątkowa do Drogi pod Reglami do szlaku czerwonego przy Petrovej Boudzie,
 • fragment szlaku niebieskiego prowadzącego od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj, 
 • część szlaku czerwonego wiodącego przez malowniczy Kocioł Łomniczki do schroniska „Nad Łomniczką”.
 • Ponadto, udając się z psem w Karkonosze, nie wybierzesz się na wycieczkę Ścieżką nad Reglami i nie odwiedzisz z nim wodospadu Kamieńczyka.

Czy wejdziemy z psem na Śnieżkę?

Tak! Śnieżka, wznosząca się na wysokość 1602 m n.p.m. (a wg. najnowszych pomiarów nieco ponad 1603 m n.p.m.), jest nie tylko najwyższym szczytem Karkonoszy i Sudetów w ogóle, ale również najwyższym szczytem Czech (granica polsko-czeska przebiega grzbietem Karkonoszy).

Szczyt ten stanowi niewątpliwie jedną z największych karkonoskich atrakcji. Na Śnieżkę możesz udać się z psem pieszo, np. szlakiem z Karpacza, Szklarskiej Poręby bądź Jagniątkowa, lub wjechać wygodną koleją gondolową (pies obowiązkowo w kagańcu i na smyczy), która znajduje się po czeskiej stronie w miejscowości Pec pod Sněžkou.

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy©Shutterstock

Na Śnieżce, zarówno po polskiej i czeskiej stronie, znajduje się kilka tak charakterystycznych obiektów, że bez trudu potrafi rozpoznać je nawet ten, kto jeszcze nie miał przyjemności osobiście stanąć na szczycie. Chyba najbardziej rozpoznawalnym z nich jest słynne Wysokogórskie Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Hołdysa w kształcie dysków, wielokrotnie uwieczniane na licznych pocztówkach i w przewodnikach. Innym niezwykle cennym obiektem jest kaplica św. Wawrzyńca, której budowa rozpoczęła się w 1665 roku.

W późniejszym czasie wielokrotnie remontowana i przebudowywana. Obecnie kaplica ta jest najwyżej położonym w Polsce czynnym zabytkiem sakralnej sztuki barokowej, choć w swojej długiej historii miała krótki epizod, gdy służyła jako… schronisko turystyczne! 

Z pupilem z Karpacza na Kopę

Kopa, zwana też Małą Kopą lub Czarną Kopą, wznosi się na wysokość 1378 m n.p.m. Przebiega przez nią czarny szlak prowadzący z Karpacza przez Biały Jar na Przełęcz pod Śnieżką. W okresie zimowym działa tu kompleks narciarski oferujący liczne trasy zjazdowe – od bardzo trudnych po łatwe.

Przez cały rok można natomiast skorzystać z kolei linowej (kanapy 4-osobowe) na Kopę. Istnieje możliwość wyjazdu z psami. Za czworonoga nie jest pobierana dodatkowa opłata. Musisz jednak pamiętać, że wyciąg nie jest w żaden sposób dostosowany do przewozu psów. 

Pies w parku narodowym (i nie tylko!) – o czym pamiętać?

Przepisy KPN jasno wskazują, że pies musi poruszać się po terenie parku (oczywiście w miejscach do tego wyznaczonych) wyłącznie na smyczy. Ponadto opiekun powinien mieć przy sobie kaganiec i użyć go, jeśli zajdzie taka potrzeba. Psa nie tylko nie można spuszczać ze smyczy, ale nie można też zbaczać z nim z wyznaczonych szlaków, bowiem może to grozić m.in. płoszeniem dzikich zwierząt oraz rozkopywaniem przez czworonoga ich nor. Pamiętaj również o konieczności sprzątania odchodów po swoim psie.

Uszanuj nie tylko miejscową faunę i florę, ale potrzeby innych osób odwiedzających park, chcących podziwiać jego piękno w sposób bezpieczny, w ciszy i spokoju. Miej świadomość tego, że nie każdy musi lubić psy i mieć ochotę na bliski kontakt z nimi. 

Pies w Karkonoszach – jak przygotować się do wyprawy?

To, że Karkonosze są miejscem naprawdę przyjaznym psom, nie oznacza wcale, że możesz wędrować po nich bez przeszkód ze swoim czworonogiem. Biorąc pod uwagę wiele czynników, jak m.in. wiek swojego pupila, rasę, stan fizyczny, jego ograniczenia, musisz dokładnie przemyśleć, jaka trasa (zarówno pod względem długości i ewentualnych przeszkód) będzie dla niego najbezpieczniejsza.

Im lepiej zaplanujesz wyjście, tym większa będzie szansa na to, że unikniesz przykrych wypadków, a wspólna wyprawa okaże się wyjątkowo przyjemna. 

 • Koniecznie przygotuj wodę dla psa.
 • Zapakuj do plecaka podręczną apteczkę dla psa z podstawowymi akcesoriami, jak m.in. gaziki jałowe, bandaż zwykły i elastyczny, plaster, środek odkażający.
 • Podczas górskiej wyprawy znacznie lepiej sprawdzą się szelki. Zwykłą smycz możesz zastąpić smyczą z amortyzatorem.
 • Aby było jeszcze wygodniej i bezpieczniej, sięgnij po specjalny pas biodrowy do dogtrekkingu. Gdy przypniesz do niego smycz, ręce pozostaną wolne, co ma niebagatelne znaczenie podczas wędrówki w trudnym terenie. 
 • Obserwuj psa. Gdy zauważysz, że jest zmęczony, zdecydowanie zrób przerwę. Znajdź schronienie w cieniu i pozwól psu odpocząć tak długo, jak tego potrzebuje.
 • Dostosuj tempo marszu do psa, nie zmuszaj go do przyspieszania kroku. Jeśli droga okaże się zbyt długa i męcząca dla Twojego podopiecznego, nie próbuj jej pokonywać za wszelką cenę – zawróć i bezpiecznie dotrzyj z psem do bazy.  

Jeżeli Twój pies jest nauczony samodzielnego zostawania w domu, zastanów się, czy nie lepiej zostawić go w obiekcie noclegowym na czas wycieczki w bardzo trudny teren. Pamiętaj o tym, że odpowiadasz za swojego czworonoga i musisz zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa. Spraw, aby Wasza wspólna wyprawa w Karkonosze wiązała się wyłącznie z cudownymi wspomnieniami! 

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz