Reklama

Dokąd się wybrać na wakacje z psem w Polsce? Miejsca przyjazne czworonogom

urlop z psem
© Shutterstock

Obecnie urlop z psem nie stanowi już takiego wyzwania jak dawniej. Coraz więcej obiektów noclegowych chętnie wita właścicieli psów w swych progach. Coraz więcej miejsc w przestrzeni publicznej to miejsca przyjazne psom. Ale czy tak jest wszędzie? Sprawdź, dokąd wybrać się z psem na wakacje w Polsce, by w pełni cieszyć się czasem wolnym od pracy!

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia 07.07.2021, 13:07

Urlop z psem to dla wielu osób jedyna opcja, jaką biorą pod uwagę. Jeśli i Ty nie wyobrażasz sobie rozłąki ze swoim czworonogiem na czas letniego wypoczynku, mamy dobrą wiadomość – masz szansę zaplanować fantastyczne wczasy z psem!

Już nie musisz zostawiać go w domu pod opieką sąsiadów czy oddawać do hotelu dla czworonogów

Dokąd pojechać na wakacje z psem w Polsce?

Tylko dokąd wybrać się na wakacje z psem w kraju, aby był to czas przyjemnie spędzony zarówno dla Ciebie, jak i Twojego podopiecznego? Wybór masz ogromny.

Morze, góry, jeziora… Pamiętaj jednak o pewnych ograniczeniach. Najpiękniejsze, najcenniejsze zakątki kraju chronione są prawnie. Na ich obszarze tworzone są parki narodowe i krajobrazowe, ścisłe rezerwaty przyrody, występują też inne formy ochrony, do których psy nie mają wstępu.

Wszędzie tam obowiązują pewne reguły, których należy przestrzegać. Ich złamanie grozi konsekwencjami prawnymi lub finansowymi. Zawsze upewnij się, czy w danym obszarze nie istnieje zakaz wprowadzania psów!

Wakacje z psem nad morzem....

Kojący szum fal, orzeźwiająca morska bryza, rozgrzany piasek pod stopami i urokliwe nadmorskie lasy dające schronienie w czasie największych upałów… Można się rozmarzyć – rozmarzyć i zapomnieć o tym, że nad polskim morzem niestety nie wszędzie czworonogi są mile widziane.

©Shutterstock

Jednym z miejsc, w których bez obaw o konsekwencje spędzisz czas z czworonogiem jest Rewal. Skorzystaj z zejść nr 19, 20 i 26.

Jeśli chcesz wypoczywać w okolicach Półwyspu Helskiego, postaw na urlop w Kuźnicy (zejście nr 29) lub w Juracie (zejście nr 55). W dużej mierze przyjazne czworonogom jest także popularne Trójmiasto.

Będąc na urlopie w Gdańsku, możesz korzystać ze wszystkich plaż, które nie mają oficjalnego statusu kąpieliska – podobnie jest we Władysławowie i Dziwnowie. W Gdyni dostępne dla psów są plaże w Babich Dołach (zejście nr 4) oraz w Kolibkach (zejście nr 18 i 19). Sopot zaprasza czworonogi na plażę w godzinach od 18 do 24 – pomiędzy zejściami 43 i 45.

Dokąd jechać na wakacje z psem nad morzem? Pełną listę nadmorskich plaż przyjaznych psom znajdziesz tutaj.

UWAGA! Pamiętaj o tym, że regulamin korzystania z poszczególnych plaż może ulec zmianie. Dlatego zanim wejdziesz na plażę, zapoznaj się z zasadami na niej obowiązującymi. Niezbędne informacje uzyskasz także m.in. na oficjalnych stronach miejscowości oraz w miejscowych punktach informacji turystycznej.

Wakacje z psem w górach

Góry to jeden z najpopularniejszych w Polsce kierunków urlopowych. Niestety wiele obszarów jest objętych ochroną i psy nie mają do nich wstępu! Większość popularnych szczytów w Polsce znajduje się w granicach parków narodowych. Jak to wygląda w praktyce?

©Shutterstock

Parki narodowe w górach przyjazne psom

  • Karkonoski Park Narodowy – psy są tutaj mile widziane! Niestety od jakiegoś czasu mówi się o planach obostrzenia przepisów związanych z dostępnością parku dla czworonogów.
  • Park Narodowy Gór Stołowych,
  • Świętokrzyski Park Narodowy.

W każdym z parków psy muszą być na smyczy. Nie wolno zbaczać z wyznaczonych szlaków. 

Parki narodowe, do których psy nie mają wstępu lub mają w ograniczonym zakresie

  • Babiogórski Park Narodowy – na Babią Górę, z psem nie wejdziesz. Na całym terenie parku wyznaczona jest krótka ścieżka, o długości zaledwie 1 km, na której możesz spacerować z psem.
  • Tatrzański Park Narodowy – jw., psom wstęp wzbroniony, poza Doliną Chochołowską i słowacką częścią Tatr.
  • Bieszczadzki Park Narodowy – park ten jest największym parkiem górskim w Polsce i niestety obowiązuje w nim całkowity zakaz wprowadzania psów. Można jednak spacerować z psem w okolicach zalewu Solińskiego – może zatem, skoro nie góry, to wakacje z psem nad jeziorem? 
  • Gorczański Park Narodowy – tutaj sytuacja wygląda tak samo jak powyżej. Całkowity zakaz wprowadzania psów.
  • Pieniński Park Narodowy – uroki Pienin nie dla psów. Przynajmniej nie na terenie parku po polskiej stronie. Park narodowy po stronie słowackiej akceptuje czworonogi.

W wielu miejscach nie możesz wejść z psem na teren parku narodowego, jednak nic już nie stoi na przeszkodzie, by spacerować i podziwiać widoki poza nim. Tak jest np. w Pieninach, Bieszczadach, czy w Zakopanem i okolicy.

Więcej o wakacjach z psem w Bieszczadach przeczytasz tutaj.

O ile nie zdobędziesz z pupilem Trzech Koron (zresztą nawet gdyby można było, to nie polecamy, bo droga dla psów byłaby nie do zniesienia!), o tyle bez przeszkód możesz spłynąć z nim na tratwie przełomem Dunajca lub podążyć słynną Drogą Pienińską – niemal w całości widzie ona bowiem po słowackiej stronie. Możesz też wybrać się do malowniczego Wąwozu Homole.

Widoki, jakie oferuje, wynagrodzą drobne niedogodności i ograniczenia nałożone na czworonoga! Dostępnym dla psów szczytem jest Wysoka na obszarze Pienin Małych, która jest… najwyższym szczytem całych Pienin.

Podobnie jest w Tatrach. Jak już zostało nadmienione, z czworonogiem możesz zwiedzić Dolinę Chochołowską, a ponadto możesz podążyć z nim Drogą Pod Reglami. I… to by było na tyle.

Dużo większe możliwości dają Tatry po stronie słowackiej. Tutaj nie ma ograniczeń prawnych. Oczywiście nie wszędzie udasz się z psem, ale bezpieczne szlaki dla czworonożnych przyjaciół to np. te nad Popradzki Staw i do Doliny Kieżmarskiej. 

Więcej o miejscach, do których możesz wybrać się z psem w okolicach Zakopanego przeczytasz tutaj.

Wakacje z psem nad jeziorem

Jeśli nie morze i góry to może… jeziora? Polska oferuje dostęp do wielu bajecznych jezior, które są doskonale przystosowane do wakacji z psem pod względem turystycznym.  Wiele jezior i ich okolice to miejsca przyjazne psom.

Zawsze jednak należy czytać regulamin. Nad wieloma jeziorami wyznaczone są specjalne strefy, w których mogą przebywać czworonogi, jak np. nad urokliwym Jeziorem Tarnobrzeskim.

©Shutterstock

Zazwyczaj w regulaminie znajdziesz punkty dot. tego, że pies powinien pozostawać na smyczy, zaś psy ras agresywnych obowiązkowo muszą być wyposażone w kaganiec. Ponadto – co oczywiste – musisz posiadać akcesoria do sprzątania po swoim psie.

Dla bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia psa lepiej wybierać mniej uczęszczane okolice jeziora, gdzie pies nie będzie narażony na tłumy turystów i ciągły hałas.

Mazury z psem 

Mazury to miejsce dość przyjazne psom. Znajdzie się w tym rejonie wiele miejsc, które sprzyjają dobremu wypoczynkowi i akceptują zwierzęta domowe. Niejedno gospodarstwo agroturystyczne otwarcie mówi o tym, że zaprasza na wczasy z psem. 
 

Wakacje z psem - garść praktycznych wskazówek

Podstawy podróżowania z psem to zapewnienie mu odpowiednich warunków. Nie powinien przebywać przez długie godziny na pełnym słońcu. Jeżeli wędrujesz po górach, wybieraj szlaki przyjazne psim łapom i dostosuj długość trasy do możliwości pupila. Zawsze mniej przy sobie wodę w butelce i pojemnik na picie. 

©Shutterstock

Podróż z psem 

Zanim dotrzesz do miejsca docelowego, musisz wraz z czworonogiem przetrwać podróż. Zapewnij mu bezpieczne miejsce w samochodzie – np. w bagażniku, w specjalnym transporterze. Jeśli pies nie jedzie w klatce, użyj specjalnych szelek. Rób regularne postoje, by pupil mógł rozprostować łapy (jest to szczególnie ważne w przypadku dłuższej drogi), załatwić potrzeby fizjologiczne, napić się.

Noclegi przyjazne psom

To oczywiste, że musisz zatrzymać się w obiekcie, który akceptuje zwierzęta. Ale to nie wszystko. Zanim ostatecznie wybierzesz, sprawdź dokładnie, jakie warunki on oferuje. Czy pies będzie miał do dyspozycji np. ogród. Na pobyt z psem warto wybierać domki letniskowe – zwłaszcza te, które położone są blisko lasów, łąk, ale na ogrodzonym terenie. 

Dokumenty

W czasie każdej podróży z psem miej przy sobie wszystkie jego dokumenty. W przypadku kontroli musisz umieć udowodnić, że czworonóg jest zaszczepiony przeciwko wściekliźnie i odrobaczony.

Apteczka dla psa

Na każdą dłuższą wyprawę zabieraj mini apteczkę. Dzięki temu szybko opanujesz kryzysową sytuację, gdy pies zrani łapę np. podczas spaceru po górach lub „złapie” kleszcza.

Zabawki

Bez względu na to, czy wybierasz się zaledwie na weekend czy na dwutygodniowy urlop, zapakuj psiakowi jego ulubione rzeczy – zabawki, kocyk, itp. Dzięki temu łatwiej i szybciej przekona się do nowego miejsca. Będzie w nim spokojniejszy i po prostu szczęśliwszy!

Akcesoria

Woreczki na odchody, woda (możesz wyposażyć się w specjalną butelkę z podajnikiem), wygodne szelki i smycz z amortyzatorem na dłuższe wycieczki (idealne w góry!) – to tylko niektóre niezbędne akcesoria. Jeśli chcesz, by pies oddawał się razem z Tobą wodnym rozrywkom, ale nie należy do ras świetnie pływających, zafunduj mu kamizelkę – oczywiście wcześniej musisz go do niej przyzwyczaić.

Profesjonalna opieka nad psem w czasie wakacji

Jeśli planujesz wyjść na szczyt znajdujący się w parku narodowym lub chcesz skorzystać z uroków nadmorskich plaż, na których obowiązuje zakaz wprowadzania psów, zawczasu zapewnij pupilowi opiekę.

W niemal każdej miejscowości turystycznej znajdziesz hotel dla zwierząt lub oferty prywatnych opiekunów. Sprawdź dostępne możliwości jeszcze przed wyjazdem. W razie konieczności zarezerwuj miejsce.

Rozwaga i odpowiedzialność!

Dla psa wyjazd w nowe miejsce może nie wiązać się z taką radością jak dla Ciebie. Upał, tłumy ludzi, hałas, wszystko wokół nieznane i podejrzane… Pies może się stresować. Zadbaj o to, by czuł się bezpiecznie i miał szansę na wypoczynek w ciszy i spokoju. Wybieraj mniej uczęszczane miejsca. Nie forsuj psa, dostosuj plany do możliwości czworonoga.

Pamiętaj, że odpowiadasz za swojego podopiecznego. To, że dana plaża czy szlak są dostępne dla psów, nie oznacza jeszcze, że mogą one robić tam wszystko, co chcą. Inni ludzie mogą się bać Twojego pupila i nie życzyć sobie tego, by biegał bez smyczy czy wciskał nos w ich rzeczy. Szanuj innych i dbaj o to, by Twój czworonóg nie naruszał ich strefy komfortu!