Aktualności :
Wamiz Logo

Reklama

Urlop z psem – dokąd wybrać się z psem na urlop w Polsce?

urlop z psem advice
© Shutterstock

Obecnie urlop z psem nie stanowi już takiego wyzwania jak dawniej. Coraz więcej obiektów noclegowych chętnie wita czworonożnych przyjaciół w swych progach. Coraz więcej miejsc w przestrzeni publicznej to miejsca przyjazne psom. Ale czy tak jest wszędzie? Sprawdź, dokąd wybrać się z psem na urlop w Polsce, by w pełni cieszyć się czasem wolnym od pracy!

Przez Ewelina Piskorek

Gdzie na urlop z psem?

Urlop z psem to dla wielu osób jedyna opcja, jaką biorą pod uwagę. Jeśli i Ty nie wyobrażasz sobie rozłąki ze swoim czworonogiem na czas letniego wypoczynku, mamy dobrą wiadomość – masz szansę zaplanować fantastyczne wczasy z pupilem! Już nie musisz zostawiać go w domu pod opieką sąsiadów czy oddawać do hotelu dla zwierząt i każdego dnia martwić się o to, co się z nim dzieje.

Tylko gdzie na urlop z psem, aby był to czas przyjemnie spędzony zarówno dla Ciebie, jak i Twojego podopiecznego? Wybór masz ogromny. Morze, góry, jeziora… W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać ulubioną scenerię na wypoczynek. Pamiętaj jednak o pewnych ograniczeniach. Najpiękniejsze, najcenniejsze zakątki kraju chronione są prawnie. Na ich obszarze tworzone są parki narodowe i krajobrazowe, ścisłe rezerwaty przyrody, występują też inne formy ochrony, do których psy nie mają wstępu.

Wszędzie tam obowiązują pewne reguły, których należy przestrzegać. Ich złamanie grozi konsekwencjami – prawnymi lub w „najlepszym” przypadku finansowymi. Zanim więc wybierzesz się z czworonogiem na górski szlak, postanowisz spędzić przyjemny dzień na plaży lub nad jeziorem, upewnij się, czy w danym obszarze nie występuje zakaz wprowadzania psów!

Przedstawiamy kilka podpowiedzi, które pomogą Ci podjąć decyzję odnośnie kierunku wypoczynku. Zapraszamy do lektury!

Urlop nad morzem z psem

pies i pan biegają nad morzem
©Shutterstock

Kojący szum fal, orzeźwiająca morska bryza, rozgrzany piasek pod stopami i urokliwe nadmorskie lasy dające schronienie w czasie największych upałów… Można się rozmarzyć – rozmarzyć i zapomnieć o tym, że nad polskim morzem niestety nie wszędzie czworonogi są mile widziane. Jeśli kochasz nadmorskie krajobrazy i nie wyobrażasz sobie urlopu w żadnym innym miejscu, poznaj listę plaż, które akceptują zwierzęta.

Jednym z miejsc, w których bez obaw o konsekwencje spędzisz czas z czworonogiem jest Rewal. To urokliwa nadmorska miejscowość znajdująca się w województwie zachodniopomorskim pomiędzy równie znanymi ośrodkami turystycznymi, takimi jak Trzęsacz i Niechorze. Chcąc wybrać się z pupilem na plażę w Rewalu, skorzystaj z zejść nr 19, 20 i 26.

Jeśli chcesz wypoczywać w okolicach Półwyspu Helskiego, postaw na urlop w Kuźnicy (zejście nr 29) lub w Juracie (zejście nr 55). W dużej mierze przyjazne czworonogom jest także popularne Trójmiasto.

Będąc na urlopie w Gdańsku, możesz korzystać ze wszystkich plaż, które nie mają oficjalnego statusu kąpieliska – podobnie jest we Władysławowie i Dziwnowie. W Gdyni dostępne dla psów są plaże w Babich Dołach (zejście nr 4) oraz w Kolibkach (zejście nr 18 i 19). Sopot zaprasza czworonogi na plażę w godzinach od 18 do 24 – pomiędzy zejściami 43 i 45.

Pełna lista nadmorskich plaż przyjaznych psom znajduje się tutaj.

UWAGA! Pamiętaj o tym, że regulamin korzystania z poszczególnych plaż może ulec zmianie. Dlatego zanim wejdziesz na plażę, zapoznaj się z zasadami na niej obowiązującymi. Niezbędne informacje uzyskasz także m.in. na oficjalnych stronach miejscowości oraz w miejscowych punktach informacji turystycznej.

Urlop z psem w górach

pies tatrach
©Shutterstock

Góry mają w sobie coś magicznego. Naturalne piękno, w wielu miejscach nietknięte ludzką stopą, budzące podziw i respekt majestatyczne szczyty… W górach w przedziwny sposób człowiek doświadcza oczyszczenia, odzyskuje spokój i nabywa świadomości tego, jak potężne są siły natury.

Niestety i tutaj miłośnicy czworonogów mogą boleśnie zderzyć się z rzeczywistością na wieść o tym, że dany obszar objęty jest ochroną i psy nie mają do niego wstępu! Gdzie tak jest? Większość popularnych szczytów w Polsce znajduje się w granicach parków narodowych. Jak to wygląda w praktyce?

Parki narodowe, do których można wybrać się z psem

  • Karkonoski Park Narodowy – jeśli zachwycają Cię Karkonosze, mamy dobrą wiadomość. Psy są tutaj mile widziane! Bezwzględnie jednak muszą być prowadzone na smyczy, nie możesz też zbaczać z wyznaczonych szlaków. Nie wiadomo, jak długo czworonogi będą miały prawo towarzyszyć swym opiekunom na karkonoskich ścieżkach, bowiem już od jakiegoś czasu mówi się o planach obostrzenia przepisów związanych z dostępnością parku dla czworonogów.
  • Park Narodowy Gór Stołowych – obszar parku jest wyjątkowo malowniczy, a skalne formacje zapierają dech w piersiach. I tu dobra wiadomość – póki co możesz zwiedzać go z pupilem! Oczywiście obowiązkowo na smyczy i po wyznaczonych ścieżkach.
  • Świętokrzyski Park Narodowy – psy są akceptowane na smyczy.

Parki narodowe, do których psy nie mają wstępu lub mają w ograniczonym zakresie

  • Babiogórski Park Narodowy – jeśli wybierasz się na Babią Górę, z psem na nią nie wejdziesz. Na całym terenie parku wyznaczona jest krótka ścieżka, o długości zaledwie 1 km, na której możesz spacerować z psem.
  • Tatrzański Park Narodowy – jw., psom wstęp wzbroniony, poza Doliną Chochołowską i słowacką częścią Tatr.
  • Bieszczadzki Park Narodowy – w Bieszczady także z psem nie pójdziesz. Park ten jest największym parkiem górskim w Polsce i niestety obowiązuje w nim całkowity zakaz wprowadzania psów.
  • Gorczański Park Narodowy – tutaj sytuacja wygląda tak samo jak powyżej. Całkowity zakaz wprowadzania psów.
  • Pieniński Park Narodowy – uroki Pienin nie dla psów. Przynajmniej nie na terenie parku po polskiej stronie. Park narodowy po stronie słowackiej akceptuje czworonogi.

Z powyższego zestawienia może wynikać, że nie masz szczególnie dużego wyboru. Nie do końca. W wielu miejscach nie możesz wejść z psem na teren parku narodowego, jednak nic już nie stoi na przeszkodzie, by spacerować i podziwiać widoki poza nim. Tak jest np. w Pieninach, Bieszczadach, czy w Zakopanem i okolicy.

O ile nie zdobędziesz z pupilem Trzech Koron (zresztą nawet gdyby można było, to nie polecamy, bo droga dla psów byłaby nie do zniesienia!), o tyle bez przeszkód możesz spłynąć z nim na tratwie przełomem Dunajca lub podążyć słynną Drogą Pienińską – niemal w całości widzie ona bowiem po słowackiej stronie. Możesz też wybrać się do malowniczego Wąwozu Homole. Widoki, jakie oferuje, wynagrodzą drobne niedogodności i ograniczenia nałożone na czworonoga! Dostępnym dla psów szczytem jest Wysoka na obszarze Pienin Małych, która jest… najwyższym szczytem całych Pienin.

Podobnie jest w Tatrach. Jak już zostało nadmienione, z czworonogiem możesz zwiedzić Dolinę Chochołowską, a ponadto możesz podążyć z nim Drogą Pod Reglami. I… to by było na tyle. Dużo większe możliwości dają Tatry po stronie słowackiej. Tutaj nie ma ograniczeń prawnych. Oczywiście nie wszędzie udasz się z psem, ale bezpieczne szlaki dla czworonożnych przyjaciół to np. te nad Popradzki Staw i do Doliny Kieżmarskiej.

Urlop z psem nad jeziorem

pies w wodzie
©Shutterstock

Jeśli nie morze i góry to może… jeziora? Polska oferuje dostęp do wielu bajecznych jezior, które są doskonale przystosowane pod względem turystycznym – i nie są to tylko mazurskie jeziora. W przypadku jezior w większości nie istnieją takie obostrzenia jak w górach czy na nadmorskich plażach. Wiele jezior i ich okolice to miejsca przyjazne psom.

Zawsze jednak należy czytać regulamin. Nad wieloma jeziorami wyznaczone są specjalne strefy, w których mogą przebywać czworonogi, jak np. nad urokliwym Jeziorem Tarnobrzeskim. Zazwyczaj w regulaminie znajdziesz punkty dot. tego, że pies powinien pozostawać na smyczy, zaś psy ras agresywnych obowiązkowo muszą być wyposażone w kaganiec. Ponadto – co oczywiste – musisz posiadać akcesoria do sprzątania po swoim psie.

Dla bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia psa lepiej wybierać mniej uczęszczane okolice jeziora, gdzie pies nie będzie narażony na tłumy turystów i ciągły hałas.

Praktyczne wskazówki

pies pije
©Shutterstock

Pamiętaj o tym, że jeśli wybierasz się na wakacje z czworonogiem, nie tylko Ty masz prawo do tego, by się dobrze bawić! Bez względu na to, czy udajesz się w góry, nad morze, czy planujesz spędzać czas nad jeziorem, zapewnij psu odpowiednie warunki. Nie powinien on przebywać przez długie godziny na pełnym słońcu. Jeżeli wędrujesz po górach, wybieraj szlaki przyjazne psim łapom i dostosuj długość trasy do możliwości pupila. Zawsze mniej przy sobie wodę w butelce i pojemnik na picie. O czym jeszcze musisz wiedzieć?

Podróż

Zanim dotrzesz do miejsca docelowego, musisz wraz z czworonogiem przetrwać podróż. Zapewnij mu bezpieczne miejsce w samochodzie – np. w bagażniku, w specjalnym transporterze. Jeśli pies nie jedzie w klatce, użyj specjalnych szelek. Rób regularne postoje, by pupil mógł rozprostować łapy (jest to szczególnie ważne w przypadku dłuższej drogi), załatwić potrzeby fizjologiczne, napić się.

Nocleg

To oczywiste, że musisz zatrzymać się w obiekcie, który akceptuje zwierzęta. Ale to nie wszystko. Zanim ostatecznie wybierzesz, sprawdź dokładnie, jakie warunki on oferuje. Czy pies będzie miał do dyspozycji np. ogród.

Dokumenty

W czasie każdej podróży z psem miej przy sobie wszystkie jego dokumenty. W przypadku kontroli musisz umieć udowodnić, że czworonóg jest zaszczepiony przeciwko wściekliźnie i odrobaczony.

Apteczka

Na każdą dłuższą wyprawę zabieraj mini apteczkę. Dzięki temu szybko opanujesz kryzysową sytuację, gdy pies zrani łapę np. podczas spaceru po górach lub „złapie” kleszcza.

Zabawki

Bez względu na to, czy wybierasz się zaledwie na weekend czy na dwutygodniowy urlop, zapakuj psiakowi jego ulubione rzeczy – zabawki, kocyk, itp. Dzięki temu łatwiej i szybciej przekona się do nowego miejsca. Będzie w nim spokojniejszy i po prostu szczęśliwszy!

Akcesoria

Woreczki na odchody, woda (możesz wyposażyć się w specjalną butelkę z podajnikiem), wygodne szelki i smycz z amortyzatorem na dłuższe wycieczki (idealne w góry!) – to tylko niektóre niezbędne akcesoria. Jeśli chcesz, by pies oddawał się razem z Tobą wodnym rozrywkom, ale nie należy do ras świetnie pływających, zafunduj mu kamizelkę – oczywiście wcześniej musisz go do niej przyzwyczaić.

Profesjonalna opieka

Jeśli mimo tego, że zabierasz psa na urlop, planujesz wyjść na szczyt znajdujący się w parku narodowym lub chcesz skorzystać z uroków nadmorskich plaż, na których obowiązuje zakaz wprowadzania psów, zawczasu zapewnij pupilowi opiekę.

W niemal każdej miejscowości turystycznej znajdziesz hotel dla zwierząt lub oferty prywatnych opiekunów. Sprawdź dostępne możliwości jeszcze przed wyjazdem. W razie konieczności zarezerwuj miejsce.

Rozwaga i odpowiedzialność!

Ponad wszystko pamiętaj o tym, że dla psa wyjazd w nowe miejsce może nie wiązać się z taką radością jak dla Ciebie. Upał, tłumy ludzi, hałas, wszystko wokół nieznane i podejrzane… Pies może się stresować. Zadbaj o to, by czuł się bezpiecznie i miał szansę na wypoczynek w ciszy i spokoju. Wybieraj w miarę możliwości mniej uczęszczane miejsca. Nie forsuj psa, dostosuj plany do możliwości czworonoga.

Miej świadomość tego, że odpowiadasz za swojego podopiecznego. To, że dana plaża czy szlak są dostępne dla psów, nie oznacza jeszcze, że mogą one robić tam wszystko, co chcą. Choć dla Ciebie pupil jest najlepszym przyjacielem, inni ludzie mogą się go bać i nie życzyć sobie tego, by biegał bez smyczy czy wciskał nos w ich rzeczy – i nie ma znaczenia, że jest przyjaźnie nastawiony. Szanuj innych i dbaj o to, by Twój czworonóg nie naruszał ich strefy komfortu!