Reklama

Pies na plaży
© Shutterstock

Plaże dla psów nad Bałtykiem — lista plaż dla psów nad polskim morzem i przepisy

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Planujesz wakacje nad morzem i chcesz zabrać ze sobą swojego czworonożnego przyjaciela? Sprawdź, gdzie nad Bałtykiem pies na plaży jest mile widziany i o czym musisz koniecznie pamiętać podczas wypoczynku ze zwierzakiem.

W Polsce nie istnieje ogólny zakaz wejścia na plażę z psem, ale każda gmina ma prawo do uchwalania własnych przepisów dotyczących np. utrzymania czystości i porządku. 

Spacer z psem po plaży – czy to możliwe? 

Przed wyjazdem zapoznaj się z regulaminem plaży, na której planujesz odpoczywać, ponieważ w różnych częściach wybrzeża obowiązują odrębne przepisy dotyczące zwierząt. W niektórych miejscach pies na plaży musi przebywać na smyczy i w kagańcu, w innych może swobodnie biegać i się kąpać, a w jeszcze inne w ogóle nie wolno przychodzić z psami.

Niektóre psie plaże otwarte są przez cały rok, a niektóre są wyłączone z użytku dla opiekunów z psami w sezonie letnim lub wiosenno – letnim (np. plaże dla psów w Sopocie są zamknięte w ciągu dnia dla psów od 1 maja do 30 września).

Na niektórych plażach istnieją też ograniczenia dobowe (np. odcinek plaży w Sopocie jest otwarty dla psów w sezonie letnim, ale jedynie między 18:00 – 24:00. Poza nimi obowiązuje zakaz wychodzenia na plażę z psem). 

Złamanie zakazu wprowadzania psów na plażę – konsekwencje

Pamiętaj, że złamanie zakazu wprowadzania psów na plażę, który obowiązuje w wielu nadmorskich miejscowościach, oraz zakazu wstępu na wydmy, może sporo kosztować. W obydwu przypadkach czeka Cię mandat w wysokości nawet do 500 zł.

Podstawą prawną są uchwały rady miast, które określają zasady, na jakich opiekun może wchodzić na plażę z psem. Jeśli otrzymasz mandat, ale się z nim nie zgadzasz, możesz odwołać się do sądu administracyjnego. 

Jako ciekawostkę warto dodać, że kilkukrotnie już opiekunowie psów odwołując się do sądu wygrywali z miastem, które – zdaniem NSA, nie mogą ograniczać swobody poruszania się obywateli niezależnie od tego, czy mają psy, czy też nie. 
 

Lista plaż dla psów nad Bałtykiem

Wejście z psem na plażę jest dozwolone w kilku miejscach w Polsce. Aktualną listę plaż, na które można wybrać się z czworonogiem najlepiej sprawdzać na bieżąco na stronie internetowej danej gminy lub na mapach Google.

Półwysep helski

  • Kuźnica (wejście nr 29 od strony Chałup)
  • Jastarnia (wejście na plażę nr 55, od strony Juraty). 

Trójmiasto

  • Gdynia — w Kolibkach i Babich Dołach
  • Gdańsk — w Gdańsku z psem na plażę można wchodzić przez cały rok. Jedynymi wyjątkami są kąpieliska strzeżone, które działają w okresie wakacyjnym. Przy wejściu 34 działa ogrodzony psi park, tzw. Psia Stacja.
  • Sopot — odcinki plaży pomiędzy wejściem nr 1 i 2 oraz pomiędzy wejściami nr 43 i 45. W okresie od 1 maja do 30 września na plażę można przyjść z psem w godzinach od 18.00 do 24.00. Poza sezonem nie ma zakazu wprowadzania czworonogów na plażę. 

Pomorze środkowe

  • Białogóra — wejście nr 32 (psy muszą być na smyczy i w kagańcu)
  • Darłowo, ale tylko po godz. 20
  • Dębki — wejście nr 18 (psy muszą być na smyczy i w kagańcu)
  • Rowy, ale psy muszą być na smyczy i w kagańcu
  • Łeba przy ul. Jachtowej (psy muszą być na smyczy i w kagańcu)
  • Karwieńskie Błoto — wejście nr 4

Pomorze zachodnie

  • Kołobrzeg -  po wschodniej stronie –  od ostatniego zejścia na plażę na Osiedlu Podczele do granicy z Gminą Ustronie Morskie oraz po zachodniej stronie, na odcinku od ostatniego zejścia na plażę na wysokości ul. Plażowej do granicy z Grzybowem.
  • Międzyzdroje - wejścia L i M
  • Niechorze - wejście nr 18
  • Pobierowo - wejścia nr 32 i 43
  • Pogorzelicy - wejścia nr 1 i 2
  • Pustkowie - wejście nr 31
  • Rewal - wejścia nr 19, 20 i 26
  • Świnoujście - w okolicach wiatraka
  • Ahlbeck graniczącym ze Świnoujściem po stronie niemieckiej
  • Trzęsacz - wejścia nr 27 i 28

plaże dla psów

Plaże dla psów nad Bałtykiem 2023©Google maps

Pies na plaży za granicą 

W każdym kraju, a w zasadzie w każdym regionie, istnieją odrębne zasady dotyczące wprowadzania psów na plażę. Chcąc plażować z pupilem za granicą, trzeba dokładnie sprawdzić zasady, jakie obowiązują w danym kraju. 

Warto zwrócić uwagę na plaże przyjazne psom.  Są to najczęściej specjalnie wyznaczone fragmenty plaż, które skupiają właścicieli z czworonogami. W niektórych krajach (np. chorwacka Crikvenica) istnieją plaże specjalnie przeznaczone dla psów (i ich opiekunów). Na takiej plaży można znaleźć nawet budki z przekąskami dla naszych ulubieńców. Więcej o podróżowaniu z psem do Chorwacji znajdziesz tutaj.

Jak postępować z psem na plaży?

Wybierz miejsce spokojne, z dala od ludzi, dzieci i ewentualnie innych zwierząt, które mogłyby stresować Twojego czworonożnego przyjaciela. Nie narażaj psa na plaży na długie przebywanie na słońcu i nie dopuszczaj do jego przegrzania - zadbaj, by miał miejsce do odpoczynku w cieniu, na przykład pod parasolem.

Przygotuj też miseczkę z czystą, słodką wodą do picia.  Pies nie powinien pić wody morskiej ze względu na jej wysokie zasolenie. Efektem będzie przykra  biegunka, dlatego dbaj o to, by był odpowiednio nawodniony i nie próbował gasić pragnienia w morzu. 

Jeśli jest bardzo gorąco, warto zabezpieczyć psie łapki przed poparzeniem na gorącym piasku smarując je alantanem lub zakładając specjalne ochraniacze w formie butów lub skarpetek (kupisz je w sklepie zoologicznym).

Jeśli Twój pies słabo pływa, na czas zabawy w wodzie załóż mu kamizelkę ratunkową. Gdy Twój pies na plaży czuje się dobrze, ale nie chce wejść do wody, możesz go do tego zachęcać, ale pod żadnym pozorem go do tego nie zmuszaj.

W Twoim niezbędniku muszą się też znaleźć woreczki na nieczystości i łopatka, która ułatwi ich sprzątanie. Po powrocie z plaży z psem koniecznie wypłucz mu w słodkiej wodzie łapki, a najlepiej całą sierść, by pozbyć się soli i piasku.

Psy długowłose warto przystrzyc – zawarta w wodzie i powietrzu sól sprzyja kołtunieniu się sierści. Trzeba też zadbać o ochronę przeciw kleszczom. Pies nie złapie ich może na samej plaży, ale już w nadmorskim parku drodze przez lasek jest to możliwe. Na plaży najlepiej sprawdzą się krople lub tabletki, gdyż obroża może ulec zamoczeniu (co sprawi, że jej działanie może się zmniejszyć). 

Uważaj też na to, co pies znajduje – na plaży trafić można na padlinę, która będzie pachnieć zachęcająco, ale może być bardzo niebezpieczna dla pupila. 

A na koniec zastanów się – jeśli Twój pies mocniej od Ciebie odczuwa upał, leżenie plackiem na kocyku go nie bawi, a do wielu miejsc nie wolno mu wejść – może lepiej dwutygodniowy urlop nad Bałtykiem spędzić samemu, a psa zostawić pod opieką rodziny, przyjaciół lub w specjalnym hotelu dla psów?

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

5 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?