Reklama

Chorwacja z psem – dokąd się wybrać z psem do Chorwacji?

Pies na plaży w Chorwacji © Shutterstock

Chorwacja to  jedno z najbardziej przyjaznych miejsc na wakacje z psem. Jeśli Twój pies kocha wodę, a ty marzysz o urlopie nad ciepłym morzem, to ten kierunek jest doskonałym rozwiązaniem!

Przez Sabina Stodolak

aktualizacja dnia

Od kilku lat Chorwacja staje się coraz częściej rozważanym miejscem na wakacje dla rodzin z psami. To duża zmiana, bo jeszcze kilka lat temu Chorwacja nie była szczególnie psiolubna. Większość plaż była dla psów zamknięta, a hotele, które pozwalały na zakwaterowanie zwierzaków, można było policzyć na placach ręki.

Obecnie Chorwacja to jeden z najbardziej przyjaznych psom destynacji wakacyjnych. Dokąd się wybrać z psem do Chorwacji i jak przygotować?

Z psem do Chorwacji – przepisy dotyczące wjazdu

Aby móc wjechać z psem do Chorwacji konieczne jest by pies posiadał:

 • aktualne szczepienia (przede wszystkim przeciwko wściekliźnie),
 • chip,
 • wpis o dobrym stanie zdrowa w psim paszporcie.

Co ważne, jeśli szczepienie przeciwko wściekliźnie odbyło się po raz pierwszy lub jeśli pies miał przerwę w szczepieniach i poprzednia szczepionka straciła ważność, trzeba odczekać 21 dni od szczepienia, by móc wjechać z psem do Chorwacji.

Przepis ten nie dotyczy młodych psów (od 12- 16 tygodni, które już zostały zaszczepione). Potrzebne jest wtedy dodatkowe oświadczenie od opiekuna, że pies nie miał kontaktu z chorym osobnikiem, bądź w podróży musi brać udział również matka psa, zaszczepiona przeciwko wściekliźnie przed porodem).

UWAGA! Do Chorwacji nie mogą wjechać psy ras uznawanych w Chorwacji za agresywne. Chodzi tu przede wszystkim o psy w typu bull terierów: staffordshire bull terrier, american staffordshire terrier, bulterier, mini bulterier.

Wszystkie aktualne informacje na temat wjazdu z psem do Chorwacji znajdują się na stronie Urzędu ds. Weterynarii i Bezpieczeństwa Żywności.

Chorwacja - dokąd jechać z psem?

Jeszcze kilka lat temu Chorwacja nie była krajem szczególnie przyjaznym psom. Około 2016 roku wszystko zaczęło się zmieniać. Chorwaci dostrzegli ogromny potencjał turystyczny, jakie daje otwarcie się na turystów z pupilami, którzy szukają miejsca na wypoczynek na plaży. A że plaż Chorwacja ma pod dostatkiem, to okazało się, że można bez problemu połączyć potrzeby ludzi i czworonogów.

Tak zaczęła się wakacyjna rewolucja, która z Chorwacji uczyniła jedno z bardziej przyjaznych miejsc na psie wakacje, które dodatkowo są w zasięgu kieszeni polskiego turysty.

plaża dla psa w Chorwacji
Większość plaż w Chorwacji jest przyjazna czworonogom©Shutterstock

Obecnie praktycznie każdy rejon Chorwacji ma miejsca, w których wygodnie można spędzić urlop z psem. Najbardziej przyjazne psom regiony Chorwacji to:

 • Kvarner i Istria,
 • Centralna i Południowa Dalmacja,
 • Wyspa Lošinj
 • Wyspy Krk i Cres

Wakacje z psem na Chorwacji – gdzie spać?

Wybór hoteli czy apartamentów, które umożliwiają pobyt z psem, jest bardzo duży. Na booking.com znajdziecie prawie 31.000 obiektów w całej Chorwacji, które są przyjazne zwierzętom domowym, z czego prawie 6.000 to obiekty przy plaży.

Duża oferta noclegów w Chorwacji to również prywatne kwatery udostępniane przez miejscowych. Rezerwując taki nocleg (np. na stronach zakwaterowaniewchorwacji.pl, casamundo.pl) dopytać o warunki pobytu, zdarza się bowiem, że za psa doliczana jest dodatkowa opłata.

Camping z psem na Chorwacji

Chorwacja to nie tylko hotele i apartamenty, ale również mnóstwo campingów, na których można wynająć domek lub zaparkować campera. Niektóre campingi mają specjalne strefy dla opiekunów z czworonogami, wyposażone w psie toalety, miejsca spacerowe oraz własne odcinki plaż dla psów.

W większości przypadków campingi dla psów w Chorwacji wymagają, by pies na drogach i ścieżkach był trzymany na smyczy.  

Od kilku lat w Chorwacji istnieje projekt Camping Cum Cane, który oznacza camping przyjazny psom. Na tych campingach wprowadzono szereg udogodnień dla opiekunów psów, wraz ze strefami zabawy i plaża dla psów. Taki kemping znajduje się na wyspie Cres (kemping Slatina, Baldarin, Bijar, Čikat).

Pies na plaży w Chorwacji

Chorwacja jest psiolubna. Znajdziemy tam wiele miejsc, w które można bez problemu wejść z psami. Są oznaczone specjalnym znakiem z rysunkiem psa. Trzeba jednak pamiętać o tym, że plaże w Chorwacji to plaże kamieniste, z wystającymi, ostrymi skałami. Pies może pokaleczyć sobie opuszki łap.

Plaże są też często pozbawione cienia, zatem jeśli planujesz dłuższy pobyt na plaży, pamiętaj o parasolu dającym cień, pod którym zmieścisz się nie tylko ty, ale również Twój psiak.

Podczas całego pobytu trzeba tez zwracać uwagę na małe, jadowite skorpiony, które chętnie ukrywają się pod kamieniami. Ich ugryzienie jest porównywalne z ugryzieniem osy, ale może poważnie przestraszyć naszego psa.

pies na plaży w Chorwacji
Wiele plaż w Chorwacji to plaże kamieniste ©Shutterstock

Plaże dla psów w Chorwacji są często wyposażone w:

 • śmietniki na psie odpadki,
 • woreczki na odchody,
 • psie prysznice,
 • bieżącą wodę.

Dostęp do bieżącej wody jest niezwykle ważny, bo Adriatyk, nad którym położona jest Chorwacja, jest bardzo zasolony. Sierść psa po wyjściu z wody trzeba natychmiast wypłukać, bo osadza się na psim futrze i tworzy kleistą skorupę. Pies może też zlizywać sierść, co wywoła dodatkowe pragnienie.

Nasłynniejsze plaże dla psów w Chorwacji to:

 • Podvorska, w rejonie Crikvenicy, która przez the New York Post została ogłoszona najlepszą plażą dla psów na świecie. To na niej powstał pierwszy bar dla psów Monty’s Beach Bar;
 • Punta Kolova w Opatiji, w okolicach której znajdziemy bardzo dużą ilość noclegów dla osób z psami;
 • Fosa Pet w Zadarze,
 • Duilovo i kasjuni w Splicie,
 • Readgara i Vela plaża w Baśka;
 • Kljak w Njivicach.

Wszystkie te plaże (i wiele innych) wyposażono w poidła dla psów, prysznice, miejsca na wyrzucenie psich odpadów, zacienione tereny czy namiociki,

Duża ilość plaż dla psów znajduje się na półwyspie Istria oraz w rejonie Kvarner. Wśród chorwackich plaż można też znaleźć dużo dzikich zakątków, w których nie spotkamy (prawie) żywego ducha, co pozwala na nieskrępowany wypoczynek z psem.

Najlepszy okres na wyjazd z psem do Chorwacji to czerwiec lub wrzesień. Pogoda jest bardzo dobra, upały będą się dawać psu mniej we znaki, a mniejsza ilość turystów sprawią, że łatwiej będzie o znalezienie spokojniejszej plaży.

Porady przed wyjazdem z psem do Chorwacji

 • Sprawdź, gdzie w pobliżu Waszego zamieszkania znajduje się weterynarz, by nie szukać kontaktu w panice w razie nagłego wypadku,
 • Przed wyjazdem kup i przyzwyczaj psa do noszenia butów, co zmniejszy ryzyko otarć i skaleczeń poduszek łap,
 • Jeśli pies lubi pływać, rozważ kamizelkę do pływania dla psów,
 • Unikaj najbardziej gorących miesięcy (lipiec, sierpień), a jeśli nie masz innego wyjścia, zarezerwuj apartament z klimatyzacją, w którym pies będzie mógł odpocząć w czasie największych upałów,
 • Rozważ zakup ubezpieczenia turystycznego, które obejmie zarówno ochronę zwierzęcia w razie nagłej choroby lub wypadku jak i OC na wypadek szkód spowodowanych przez psa.  Oferta takich ubezpieczeń nie jest duża, ale oferuje je kilka firm ubezpieczeniowych.
Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz