Golden retriever to jedna z bardzo popularnych ras w Polsce. Jest ona przez wielu uznawana za doskonałego towarzysza codzienności i psa niemal „uniwersalnego” – dla rodzin z dziećmi, sportowców czy służb mundurowych.
Golden retriever – podstawowe fakty i ciekawostki
Golden retriever to ciesząca się już od wielu lat ogromnym uznaniem i popularnością rasa należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych (zgodnie z klasyfikacją FCI).
Choć mogłoby się wydawać, że wspaniały, wszechstronny golden jest z nami „od zawsze”, rasa – w porównaniu z wieloma innymi – jest stosunkowo młoda, gdyż została stworzona dopiero końcem XIX wieku.
Pierwotnie wyhodowano ją z przeznaczeniem do polowań, ale szybko, i dość naturalnie, zyskała miano doskonałego psa rodzinnego. Nie oznacza to jednak, że czworonóg ten zatracił swój myśliwski instynkt i charakter!
Początkowo rasę nazywano złocistym flat coated (goldeny swego czasu były krzyżowane z flat coated retrieverami, a nawet m.in. z bloodhoundami). Obecna nazwa funkcjonuje od 1920 roku.
Golden retriever – zalety wspólnego życia ze złocistym retrieverem
Golden retriever to wspaniały, lojalny czworonóg o pięknym wyglądzie i sympatycznym charakterze, który może okazać się idealnym towarzyszem codzienności wielu osób. Oto jego największe zalety.
Łagodny temperament
Złoty retriever odznacza się niezwykle łagodnym charakterem. Jest niesamowicie towarzyski i przyjazny. Świetnie sprawdza się zarówno jako towarzysz dziecięcych zabaw, jak i kompan osób starszych, niepełnosprawnych. Akceptuje psy, koty i inne zwierzęta domowe.
Sprowokowanie goldena do niepożądanego, agresywnego zachowania jest prawdziwym wyczynem, ale…
Wyżej opisane cechy to cechy zgodne z wzorcem rasy. Golden retriever ma naturalne predyspozycje do „bycia miłym” i łagodnym, jednak będzie taki wyłącznie wówczas, gdy zostanie prawidłowo wychowany. To, jak ukształtuje się charakter przyszłego pupila, w dużej mierze uzależnione jest już od tego, jak wychowywana i traktowana w czasie ciąży była jego matka.
Nieprawidłowe warunki, przemoc wobec suczki, stres – wszystko to może skutkować problemami psychicznymi szczeniąt. Dlatego tak ogromnie istotny jest wybór sprawdzonej, godnej zaufania hodowli.
Pseudohodowlom mówimy stanowcze NIE!
Szczenięta w hodowli – przy matce, otoczone rodzeństwem – uczą się „jak być psami” (jest to tzw. socjalizacja pierwotna). Później czas na socjalizację wtórną, czyli z psami spoza hodowli i z innymi gatunkami, w tym w człowiekiem.
To już Twoje zadanie, aby przebiegła ona prawidłowo. Właściwie wychowany i szkolony golden retriever będzie absolutnie wspaniałym, łagodnym i zrównoważonym towarzyszem codziennych przygód.

Inteligencja i chęć do współpracy z człowiekiem
To kolejna niekwestionowana zaleta goldena. Jest to pies obdarzony dużą inteligencją i chęcią współpracy z człowiekiem, co przekłada się na naprawdę sprawne, przynoszące spektakularne efekty szkolenie.
Ale i tu uwaga! Rezultat treningów posłuszeństwa będzie satysfakcjonujący dla opiekuna wyłącznie wtedy, gdy wybierze on właściwą metodę szkolenia i będzie wiedział, jak „rozmawiać” z psem, jak przekazywać mu polecenia, by ten właściwie je interpretował i wykonywał.
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie, zawczasu poszukaj dobrego instruktora, który nauczy Cię, jak pracować z psem, i pomoże Ci przejść przez podstawowy trening posłuszeństwa.
Energiczne usposobienie
Golden retriever to niezwykle aktywny pies, który z pewnością nie pozwoli Ci się nudzić i zadba o Twoją kondycję. Będzie Ci towarzyszył podczas porannego joggingu, równie chętnie wybierze się z Tobą na wycieczkę w góry, nad malownicze jezioro czy po prostu na dłuższy spacer po okolicy – której uroków i ciekawych zakątków być może nie odkryjesz bez psa!
Podczas każdego wyjścia, również tego wieczornego, będziesz czuć się bezpiecznie, bo będzie Ci towarzyszył niemały czworonóg.
Przywiązanie
Czy wiesz, że golden retriever pojawia się w licznych rankingach przedstawiających najbardziej oddane psy? I nie tylko się w nich pojawia, ale bardzo często umieszczany jest na podium. Dzieje się tak nie bez przyczyny, bowiem czworonóg ten naprawdę jest niesłychanie lojalny.
Silnie przywiązuje się do swoich najbliższych, szczerze ich uwielbia i chętnie towarzyszy im w codziennych aktywnościach. Jeśli szukasz naprawdę wiernego, posłusznego pupila, który będzie wpatrzony w Ciebie niczym w obrazek, golden bez wątpienia jest dobrym kandydatem.
Uniwersalność i łatwość w przystosowaniu się
Jak już wiesz, golden retriever pierwotnie wyhodowany był do polowań, przede wszystkim do aportowania ustrzelonego ptactwa (z ang. retrieve oznacza przynosić/odzyskiwać), bo jest genialnym aporterem.
Bardzo szybko stał się jednak ulubieńcem rodzin, ponieważ jest to pies naprawdę wszechstronny, odznaczający się dużą łatwością adaptacji do warunków, które są mu oferowane.
Obecnie rasa rewelacyjnie sprawdza się w roli psów:
- towarzyszących osobom niepełnosprawnym (z bardzo różnymi niepełnosprawnościami),
- terapeutów (często wykorzystywana jest w dogoterapii),
- psów ratowniczych i policyjnych.
Ponadto, jeśli masz zacięcie sportowe i interesują Cię sporty kynologiczne, z goldenem możesz liczyć na spore sukcesy m.in. w obedience czy agility.
Długość życia
Nasi czworonożni przyjaciele zawsze żyją zdecydowanie za krótko. Niemniej różne rasy cechują się inną przewidywaną długością życia.
Skrajnie krótko żyją np. popularne od jakiegoś czasu i absolutnie wspaniałe berneńskie psy pasterskie czy majestatyczne dogi niemieckie – zaledwie 6 do 8 lat!
Golden retriever wypada więc dobrze w tym zestawieniu, bo długość życia psa tej rasy wynosi średnio 12 do 14 lat. A warto dodać, że znane są liczne przypadki jeszcze starszych goldenów, które nawet w wieku geriatrycznym czuły się i funkcjonowały naprawdę dobrze.
Golden retriever – wady, wyzwania i troski
Ktoś, kto kocha psy i nie wyobraża sobie bez nich prawdziwego domu, nie mówi o wadach wynikających z posiadania czworonożnego przyjaciela. Czy są jakiekolwiek wady? Zawsze się znajdą.
Najczęściej jednak to człowiek sam tworzy problem, np. wybierając nieodpowiednią dla siebie rasę lub/i nie posiadając wystarczającej wiedzy. Sprawdźmy, co może przeszkadzać w goldenie.
Wysoki poziom aktywności
Wcześniej był on zaletą, ale umieszczamy go również w wyzwaniach. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu. Golden retriever, jak już wiesz, jest psem bardzo aktywnym, żywiołowym, wymagającym sporej codziennej dawki ruchu, zabawy, ale też stymulacji umysłowej, która jest równie ważna co wysiłek fizyczny.
Jeśli staniesz się opiekunem goldena z przypadku, a nie przepadasz za regularną, dość intensywną aktywnością lub zwyczajnie nie masz na nią czasu, może się to okazać problematyczne. Albo więc zapewnisz podopiecznemu ruch, którego potrzebuje, albo musisz liczyć się z kłopotami (w tym z rozwojem zaburzeń behawioralnych) wynikającymi z braku zaspokojenia podstawowych potrzeb, nudy i frustracji.

Pielęgnacja
Golden retriever może i nie ma szczególnie długiej szaty, jednak jest ona wyjątkowo gęsta. Czworonóg wymaga zatem systematycznego czesania – nawet codziennego, jeśli biega podczas spacerów po lasach, zaroślach etc.
Niezmiernie istotne jest to, aby kontrolować stan skóry, uszu i łap po takich eskapadach i usuwać wszelkie zanieczyszczenia, jak np. zaplątane patyczki.
Codzienne czesanie jest też koniecznie w okresie wymiany sierści – albo będzie ona na szczotce i w koszu, albo… wszędzie. Rasa z pewnością nie zyska uznania wśród osób pedantycznych, szalenie dbających o czystość oraz takich, które po prostu nie mają czasu na niemal codzienną, długotrwałą pielęgnację.
Golden retriever - wady zdrowia
Jak zostało już nadmienione, całkiem przyzwoita długość życia goldena jest oczywiście zaletą. Rasa miewa natomiast skłonności m.in. do
- dysplazji stawów łokciowych i biodrowych,
- chorób okulistycznych (np. katarakta)
- czy zapalenia uszu wynikającego ze specyficznej budowy (uszy są długie, obwisłe przez co wentylacja jest ograniczona, a to sprzyja gromadzeniu się wilgoci i namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów).
Uwaga! Warto pamiętać, że nie istnieje rasa, która jest całkowicie wolna od chorób. Poza tym pies może zmagać się z wieloma stanami i dolegliwościami niewynikającymi ze skłonności genetycznych.
Tu ponownie należy przywołać temat hodowli. Zakup psa od sprawdzonego hodowcy oczywiście nie eliminuje całkowicie ryzyka wystąpienia groźnych chorób, ale z pewnością je minimalizuje.
Przywiązanie
I ponownie, wcześniej było ono wymienione w zaletach. Kiedy i dlaczego może stanowić problem? Golden retriever nie jest psem niezależnym, chadzającym własnymi ścieżkami i szukającym w domu prywatnej przestrzeni do odpoczynku. To pies, który naprawdę „angażuje się” w sprawy rodzinne. Chce być pełnoprawną częścią Twojej rodziny, wspólnie spędzać czas i być obdarzonym zainteresowaniem.
Oczywiście nawet on potrzebuje czasem odrobiny wytchnienia w odosobnieniu, ale generalnie źle znosi samotność, dlatego nie powinien być zostawiany sam na długie godziny. Nie jest to zatem kandydat na czworonoga dla osób zapracowanych, długo i często przebywających poza domem, które nie są w stanie poświęcić mu wystarczającej uwagi.
Uwaga! Goldena należy przyzwyczajać już od okresu szczenięcego do samodzielnego zostawania w domu, zabawy we własnym zakresie etc. Prawidłowo szkolony w tym zakresie, będzie w stanie przez jakiś czas pozostać sam, zająć się sobą i nie narobić szkód.
A co najważniejsze, krótkie chwile samotności nie wpłyną negatywnie na jego psychikę.
Odpowiedzialność
Każdy świadomy opiekun doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakim wyzwaniem jest posiadanie psa – pod względem organizacji, prawnym, finansowym i każdym innym. Pies jest przecież w pełni uzależniony od człowieka – to od Ciebie zależy, co będzie jadł, jaki tryb życia będzie prowadził, jak będzie się zachowywał, czy otrzyma opiekę weterynaryjną.
Decydując się na czworonoga, decydujesz się jednocześnie na przyjęcie na siebie ogromnej odpowiedzialności. I dotyczy to nie tylko goldena, ale każdego innego psa, kota czy świnki morskiej. Czujesz, że być może to jeszcze nie jest ten czas lub nie masz planu B np. na wypadek własnej choroby bądź pilnego wyjazdu, w trakcie których pupil będzie miał zapewnioną stałą opiekę i będzie bezpieczny? Powstrzymaj się przed zakupem/adopcją.
Podsumowanie
Golden retriever to cudowne stworzenie – wdzięczne, lojalne, przyjazne i chętne do współpracy z człowiekiem. Posiadanie psa – nie tylko tej, ale każdej innej rasy – wiąże się jednak nie tylko z radością i przyjemnością ze wspólnie spędzonych chwil.
To również wielka odpowiedzialność, obowiązki i wyzwania. Jeżeli po przeczytaniu artykułu i przeanalizowaniu swojej sytuacji masz pewność, że chcesz dzielić życie z goldenem i jesteś w stanie sprostać jego potrzebom, życzymy Ci powodzenia w szybkim znalezieniu najlepszego przyjaciela!