Reklama

Bieganie z psem: jak zacząć? Jakie rasy będą najlepsze?

Bieganie z psem
© Shutterstock

Bieganie z psem, choć samo w sobie brzmi doskonale i wydaje się świetnym pomysłem, nie zawsze okazuje się takie proste. Problemów może być wiele – brak porozumienia z psem i nieumiejętność wypracowania wspólnego tempa, problem z wyborem trasy, brak potrzebnego ekwipunku czy też brak chęci pupila do wspólnych ćwiczeń. Jeśli jednak nauczycie się wspólnie biegać, będzie to ogromną przyjemnością! Jak zacząć bieganie z psem i jaki pies do biegania będzie najlepszym towarzyszem? Podpowiadamy!

Przez Izabela Markowska

aktualizacja dnia

Bieganie z psem w środowisku profesjonalistów znane jest jako canicross i zaliczane do szeregu psich sportów zaprzęgowych. Jak na prawdziwą dyscyplinę sportową przystało, również bieganie z psem doczekało się własnych zawodów – są one organizowane w różnych krajach świata, w tym w Polsce. Dystans, jaki muszą pokonać uczestnicy, to najczęściej nie więcej niż 5 km.

Jeśli Ty też chciałbyś regularnie biegać z psem, przeczytaj, jak się przygotować i jak zaczać, aby było to przyjemne zarówno dla Ciebie, jak i dla pupila.

Jak zacząć biegać z psem?

Sprawdź kondycję psa

Na początku warto wybadać, czy nasz pupil chętnie biega i jaka jest jego kondycja. Oczywiście niektóre psy wydają się do tego stworzone, inne lepiej czują się w odmiennych aktywnościach. Może się jednak zdarzyć, że pies potrzebuje pomocy przy budowaniu kondycji – w takiej sytuacji warto zachęcać go do stopniowych ćwiczeń. Można zacząć od aportowania, potem zacząć biegać na niedalekie odległości. 

Dostosuj wysiłek do możliwości czworonoga

W czasie pierwszych wspólnych biegów z psem obserwuj pupila. Jeśli pies mocno dyszy, jest wyraźnie zmęczony i spowalnia, przerwij bieg i wróć do domu. Z czasem będziecie mogli wydłużać dystanse. Pamiętaj jednak, że samo dyszenie jest normalne - psy nie pocą się tak jak ludzie, lecz oddają ciepłno poprzez ziajanie.

Przygotuj się

Jeśli planujesz bieg na dłuższy dystans, zabierz ze sobą butelkę z wodą i składaną miskę, by w razie potrzeby napoić psa. Najlepiej jeśli zmieści Ci się w plecaku lub kieszeni, ponieważ w jednej ręcę będziesz trzymać uchwyt szelek lub smycz. 

Jeśli to możliwe, wybieraj utwardzane polne lub leśne drogi. Twarda asfaltowa nawierzchnia jest niezpieczna dla stawów Twoich i czoworonga, a dodatkowo szybko się nagrzewa i może być przyczyną oparzeń psich łap.

bieganie z psem
©Shutterstock

Zestaw do biegania z psem – bez sprzętu ani rusz!

O co jeszcze zadbać, planując bieganie z psem? Do uprawiania tej dyscypliny potrzebne będą szelki dla psa, smycz oraz specjalny pas, do którego przymocowuje się smycz za pomocą haczyka.

Szelki dla psa do biegania

Bieganie z psem w zwykłej obroży może być niebezpieczne i powodować dyskomfort – każdy gwałtowny ruch i tarcie mogą doprowadzić do uszkodzenia skóry pupila i podduszać go, potęgując uczucie zmęczenia, a nawet zniechęcając do treningu.

Zamiast obroży warto więc zainwestować w dobrze dobrane do psiej sylwetki szelki, czyli takie, które nie wpijają się w ciało psa i nie krępują jego ruchów, ale też uniemożliwiają ucieczkę. Warto wybrać model z grubymi i podszytymi pianką paskami – pies, który ma zapewniony komfort, będzie mógł skupić się na zadaniu.

Smycz do biegania z psem

Kolejny element to odpowiednia smycz – od zwykłej smyczy spacerowej powinna różnić się przede wszystkim obecnością amortyzatora. Co przesądza o tym, że jest niezbędny? To element niwelujący wszelkie szarpnięcia, które mogą skutkować urazami zarówno psa, jak i opiekuna. Długość takiej smyczy powinna być dostosowana do wielkości psa i umożliwiać swobodne wykonywanie ruchów obydwu stronom.

Pas  biodrowy do biegania z psem

Trzecim elementem canicrossowej wyprawki jest pas do biegania z psem. To przyrząd, który opiekun zakłada na biodra, a do niego przymocowuje smycz – dzięki temu nie jest konieczne trzymanie jej w dłoni, co znacznie ułatwia sam proces biegania. Warto zadbać o odpowiednią szerokość i możliwość regulacji długości pasa, aby nie było konieczne kilkukrotne poprawianie go podczas biegania.

Ważne też, aby pas miał solidne zapięcie, dzięki czemu nie narazimy się na możliwość ucieczki psa. Dodatkowe cechy pasów do biegania z psem, które mogą być przydatne to np. kieszonki na psie smakołyki, klucze lub butelkę z wodą. Z takim sprzętem można śmiało wybrać się nawet na dłuższy trening.

Jakie rasy psów lubią biegać?

Przedstawiciele niemal każdej rasy psów nadają się na towarzyszy canicrossingu i mogą czerpać z niego satysfakcję. Nie jest jednak tajemnicą, że niektóre psy – z powodu swojej budowy – będą szybciej się męczyć, a więc prawdopodobnie nie poczują się komfortowo podczas biegania. Do tej grupy zaliczają się psy z krótką kufą, a więc buldogi, mopsy czy pekińczyki.

canicross z psem
Zawody canicross ©Shutterstock

Jakie są najlepsze rasy psów do biegania i od czego to zależy?

  • Dobrym towarzyszem do biegania będzie husky syberyjski – to pies typowo zaprzęgowy, który ma w sobie mnóstwo energii, uwielbia wszelkie aktywności fizyczne, a biegając czuje się jak ryba w wodzie. Zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu sprawi, że będzie spokojny i posłuszny. Rasa ta wywodzi się z klimatu zimnego, dlatego ucieszą go nawet treningi podczas tęgiego mrozu!
  • Jack russell terrier to niepozorny (z powodu niewielkiego rozmiaru) piesek, który jednak jest prawdziwą bombą energii. Choć ma krótkie łapki i waży ok. 7 kg, uwielbia biegać. Cechują go duża wytrzymałość i świetna kondycja, może zatem być nie tylko świetnym towarzyszem podczas treningu, ale i doskonałym motywatorem!
  • Owczarek niemiecki to pies bardzo oddany swojemu opiekunowi, a także chętny, by towarzyszyć mu podczas codziennych aktywności. Wymaga regularnych treningów – codzienne ćwiczenia nie muszą być długie, ale powinny być intensywne. Z racji swoich sporych rozmiarów i mnóstwa energii najlepszą parę stworzy z opiekunem silnym i mocnym fizycznie – dzięki temu trening będzie bezpieczny dla obydwu stron.
  • Border collie to jedna z najbardziej inteligentnych i podatnych na szkolenie ras psów. Cechuje je duża ruchliwość, energia, ale i uważność w stosunku do komend wydawanych przez opiekuna. Dzięki temu można z nim stworzyć doskonale współpracującą parę treningową – border collie z pewnością chętnie ruszy się z domu!
  • Chart angielski whippet to zawodnik nie do zdarcia – ciężko sprostać jego wymaganiom treningowym, ponieważ on naprawdę urodził się po to, by biegać! Niezwykle szybki, zwinny i wytrzymały, kocha ruch, zabawy na świeżym powietrzu i doskonale nadaje się do sportów kynologicznych typu agility. Idealny dla tych, którzy bieganie z psem traktują jako styl życia.

Dlaczego warto biegać z psem?

Wspólnie bieganie to doskonały sposób na budowanie więzi pomiędzy Tobą a czworonogiem. Twój pies będzie Ci wdzięczny za wspólnie spędzony aktywnie czas, a dla Ciebie będzie to dodatkowa motywacja do treningu. Dzięki wspólnej aktywności Wasza więź będzie silniejsza, co przełoży się na lepsze relacje w codziennym życiu. 

Wysiłek fizyczny chroni przed nadwagą i związanymi z nią chorobani, np. dysplazją stawów biodrowych. 

Jogging to również doskonałe rozwiązanie dla psów, które wymagają dużej dawki ruchu, a także dla ras psów, które nie lubią zostawać długo same w domu. Wspólny poranny bieg sprawi, że zmęczony pies lepiej zniesie Twoją nieobecność. 

Niezależnie od rasy, ważnym czynnikiem podczas podejmowania decyzji o rozpoczęciu treningów z psem jest wiek czworonoga. O ile szczeniak czy kilkuletni pupil z chęcią podejmie wyzwanie, to psi staruszek może nie mieć w sobie tyle entuzjazmu – jego mięśnie i kości są o wiele słabsze niż u młodszych kolegów.

Nie oznacza to, że z psim seniorem należy pozostać w domu – długie spacery z psem w nieco wolniejszym tempie na pewno go ucieszą!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz