Zadaj pytanie na forum Wamiz

Reklama

Bieganie z psem: Jak zacząć? Jakie rasy będą najlepsze?

Bieganie z psem
© Shutterstock

Bieganie z psem, choć samo w sobie brzmi doskonale i wydaje się świetnym pomysłem, nie zawsze okazuje się takie proste. Problemów może być wiele – brak porozumienia z psem i nieumiejętność wypracowania wspólnego tempa, problem z wyborem trasy, brak potrzebnego ekwipunku czy też brak chęci pupila do wspólnych ćwiczeń. Jeśli jednak nauczycie się wspólnie biegać, będzie to ogromną przyjemnością!
Jak zacząć bieganie z psem i jaki pies do biegania będzie najlepszym towarzyszem? Podpowiadamy!

Przez Redakcja Wamiz

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Bieganie z psem, czyli canicross

Bieganie z psem w środowisku profesjonalistów znane jest jako canicross i zaliczane do szeregu psich sportów zaprzęgowych. Jak na prawdziwą dyscyplinę sportową przystało, również bieganie z psem doczekało się własnych zawodów – są one organizowane w różnych krajach świata, w tym w Polsce.

Dystans, jaki muszą pokonać uczestnicy, to najczęściej nie więcej niż 5 km. Od zwykłego joggingu, w którym towarzyszy nam pies, canicross różni się specjalnym sprzętem, który umożliwia poprawne i bezpieczne wykonywanie ćwiczeń, a także pozwala na czerpanie z nich pełnej satysfakcji. Wielu z nas ma ochotę rozpocząć regularne bieganie z psem. Jak zacząć, aby było to przyjemne zarówno dla nas, jak i dla pupila?

Jak zacząć bieganie z psem?

Na początku warto wybadać, czy nasz pupil chętnie biega i jaka jest jego kondycja. Oczywiście niektóre psy wydają się do tego stworzone, inne lepiej czują się w odmiennych aktywnościach. Może się jednak zdarzyć, że pies potrzebuje pomocy przy budowaniu kondycji – w takiej sytuacji warto zachęcać go do stopniowych ćwiczeń. Można zacząć od aportowania, potem zacząć biegać na niedalekie odległości. Warto podczas spacerów mieć przy sobie butelkę wody, by w razie potrzeby móc napoić psa. O co zadbać, planując intensywne bieganie z psem? Do uprawiania tej dyscypliny potrzebne będą szelki dla psa, smycz oraz specjalny pas, do którego przymocowuje się smycz za pomocą haczyka.

Bezpieczeństwo to podstawa – bez sprzętu ani rusz!

Shutterstock

Bieganie z psem w zwykłej obroży może być niebezpieczne i powodować dyskomfort – każdy gwałtowny ruch i tarcie mogą doprowadzić do uszkodzenia skóry pupila i podduszać go, potęgując uczucie zmęczenia, a nawet zniechęcając do treningu. Zamiast obroży warto więc zainwestować w dobrze dobrane do psiej sylwetki szelki, czyli takie, które nie wpijają się w ciało psa i nie krępują jego ruchów, ale też uniemożliwiają ucieczkę. Warto wybrać model z grubymi i podszytymi pianką paskami – pies, który ma zapewniony komfort, będzie mógł skupić się na zadaniu.

Kolejny element to odpowiednia smycz – od zwykłej smyczy spacerowej powinna różnić się przede wszystkim obecnością amortyzatora. Co przesądza o tym, że jest niezbędny? To element niwelujący wszelkie szarpnięcia, które mogą skutkować urazami zarówno psa, jak i opiekuna. Długość takiej smyczy powinna być dostosowana do wielkości psa i umożliwiać swobodne wykonywanie ruchów obydwu stronom.

Trzecim elementem canicrossowej wyprawki jest pas do biegania z psem. To przyrząd, który opiekun zakłada na biodra, a do niego przymocowuje smycz – dzięki temu nie jest konieczne trzymanie jej w dłoni, co znacznie ułatwia sam proces biegania. Warto zadbać o odpowiednią szerokość i możliwość regulacji długości pasa, aby nie było konieczne kilkukrotne poprawianie go podczas biegania. Ważne też, aby pas miał solidne zapięcie, dzięki czemu nie narazimy się na możliwość ucieczki psa. Dodatkowe cechy pasów do biegania z psem, które mogą być przydatne to np. kieszonki na psie smakołyki, klucze lub butelkę z wodą. Z takim sprzętem można śmiało wybrać się nawet na dłuższy trening.

Jakie rasy psów będą najlepsze?

Shutterstock

Przedstawiciele niemal każdej rasy psów nadają się na towarzyszy canicrossingu i mogą czerpać z niego satysfakcję. Nie jest jednak tajemnicą, że niektóre psy – z powodu swojej budowy – będą szybciej się męczyć, a więc prawdopodobnie nie poczują się komfortowo podczas biegania. Do tej grupy zaliczają się psy z krótką kufą, a więc buldogi, mopsy czy pekińczyki. Jakie są najlepsze rasy psów do biegania i od czego to zależy?

Dobrym towarzyszem do biegania będzie husky syberyjski – to pies typowo zaprzęgowy, który ma w sobie mnóstwo energii, uwielbia wszelkie aktywności fizyczne, a biegając czuje się jak ryba w wodzie. Zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu sprawi, że będzie spokojny i posłuszny. Rasa ta wywodzi się z klimatu zimnego, dlatego ucieszą go nawet treningi podczas tęgiego mrozu!

Jack russell terrier to niepozorny (z powodu niewielkiego rozmiaru) piesek, który jednak jest prawdziwą bombą energii. Choć ma krótkie łapki i waży ok. 7 kg, uwielbia biegać. Cechują go duża wytrzymałość i świetna kondycja, może zatem być nie tylko świetnym towarzyszem podczas treningu, ale i doskonałym motywatorem!

Owczarek niemiecki to pies bardzo oddany swojemu opiekunowi, a także chętny, by towarzyszyć mu podczas codziennych aktywności. Wymaga regularnych treningów – codzienne ćwiczenia nie muszą być długie, ale powinny być intensywne. Z racji swoich sporych rozmiarów i mnóstwa energii najlepszą parę stworzy z opiekunem silnym i mocnym fizycznie – dzięki temu trening będzie bezpieczny dla obydwu stron.

Border collie to jedna z najbardziej inteligentnych i podatnych na szkolenie ras psów. Cechuje je duża ruchliwość, energia, ale i uważność w stosunku do komend wydawanych przez opiekuna. Dzięki temu można z nim stworzyć doskonale współpracującą parę treningową – border collie z pewnością chętnie ruszy się z domu!

Chart angielski whippet to zawodnik nie do zdarcia – ciężko sprostać jego wymaganiom treningowym, ponieważ on naprawdę urodził się po to, by biegać! Niezwykle szybki, zwinny i wytrzymały, kocha ruch, zabawy na świeżym powietrzu i doskonale nadaje się do sportów kynologicznych typu agility. Idealny dla tych, którzy bieganie z psem traktują jako styl życia.


Niezależnie od rasy ważnym czynnikiem podczas podejmowania decyzji o rozpoczęciu treningów z psem jest jego wiek. O ile szczeniak czy kilkuletni pupil z chęcią podejmie wyzwanie, to psi staruszek może nie mieć w sobie tyle entuzjazmu – jego mięśnie i kości są o wiele słabsze niż u młodszych kolegów. Nie oznacza to, że z psim seniorem należy pozostać w domu – długie spacery w nieco wolniejszym tempie na pewno go ucieszą!