Reklama

Bieganie z psem
© Shutterstock

Bieganie z psem: jak zacząć? Jakie rasy będą najlepsze?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Bieganie z psem, choć samo w sobie brzmi doskonale i wydaje się świetnym pomysłem, nie zawsze okazuje się takie proste. Problemów może być wiele – brak porozumienia z psem i nieumiejętność wypracowania wspólnego tempa, problem z wyborem trasy, brak potrzebnego ekwipunku czy też brak chęci pupila do wspólnych ćwiczeń. Jeśli jednak nauczycie się wspólnie biegać, będzie to ogromną przyjemnością! Jak zacząć bieganie z psem i jaki pies do biegania będzie najlepszym towarzyszem? Podpowiadamy!

Bieganie z psem w środowisku profesjonalistów znane jest jako canicross i zaliczane do szeregu psich sportów zaprzęgowych. Jak na prawdziwą dyscyplinę sportową przystało, również bieganie z psem doczekało się własnych zawodów – są one organizowane w różnych krajach świata, w tym w Polsce. Dystans, jaki muszą pokonać uczestnicy, to najczęściej nie więcej niż 5 km.

Jeśli Ty też chciałbyś regularnie biegać z psem, przeczytaj, jak się przygotować i jak zacząć, aby było to przyjemne zarówno dla Ciebie, jak i dla pupila.

Jak zacząć biegać z psem?

Sprawdź kondycję psa

Na początku warto wybadać, czy nasz pupil chętnie biega i jaka jest jego kondycja. Oczywiście niektóre psy wydają się do tego stworzone, inne lepiej czują się w odmiennych aktywnościach. Może się jednak zdarzyć, że pies potrzebuje pomocy przy budowaniu kondycji – w takiej sytuacji warto zachęcać go do stopniowych ćwiczeń. Można zacząć od aportowania, potem zacząć biegać na niedalekie odległości. 

Dostosuj wysiłek do możliwości czworonoga

W czasie pierwszych wspólnych biegów z psem obserwuj pupila. Jeśli pies mocno dyszy, jest wyraźnie zmęczony i spowalnia, przerwij bieg i wróć do domu. Z czasem będziecie mogli wydłużać dystanse. Pamiętaj jednak, że samo dyszenie jest normalne - psy nie pocą się tak jak ludzie, lecz oddają ciepło poprzez ziajanie.

Przygotuj się

Jeśli planujesz bieg na dłuższy dystans, zabierz ze sobą butelkę z wodą i składaną miskę, by w razie potrzeby napoić psa. Najlepiej jeśli zmieści Ci się w plecaku lub kieszeni, ponieważ w jednej ręce będziesz trzymać uchwyt szelek lub smycz. 

Jeśli to możliwe, wybieraj utwardzane polne lub leśne drogi. Twarda asfaltowa nawierzchnia jest niebezpieczna dla stawów Twoich i czworonoga, a dodatkowo szybko się nagrzewa i może być przyczyną oparzeń psich łap.

Trening biegowy zaplanuj tak, aby końcowy odcinek pokonać truchtem lub spacerem. Twój pupil będzie miał czas ochłonąć, a dodatkowo załatwić swoje potrzeby fizjologiczne po biegu.

 Tuż po treningu nie napełniaj od razu miski pupila, aby uniknąć skrętu żołądka. Najlepszym rozwiązaniem jest podanie posiłku 2 lub 3 godziny przed wysiłkiem.

bieganie z psem

©Shutterstock

Dobierz dystans

Małe psy mogą mieć mniejszą wytrzymałość w porównaniu do większych ras. Dlatego warto zacząć od krótszych dystansów, zwłaszcza jeśli pies nie jest przyzwyczajony do biegania. 3-5 kilometrów może być dla nich wystarczającym wysiłkiem.

Duże psy, zwłaszcza te o silnej budowie i energicznym temperamentem, mogą wytrzymać bieganie na dłuższe dystanse (od kilku do kilkunastu kilometrów). 

Istnieją też rasy takie jak husky syberyjski czy malamut — są to psy zaprzęgowe, hodowane do biegu na bardzo długich dystansach. 

Najważniejsze jest dostosowanie treningu do indywidualnych umiejętności psa. Jeśli pies wykazuje oznaki zmęczenia, bólu lub dyskomfortu, należy przerwać i dać mu odpocząć.

Przed rozpoczęciem programu biegowego z psem warto skonsultować się z weterynarzem, aby upewnić się, że nasz pupil jest zdrowy i gotowy do intensywnej aktywności fizycznej.

Pamiętaj, że warunki pogodowe, takie jak wysoka lub bardzo niska temperatura, mogą wpływać na zdolność psa do biegania na dłuższe dystanse. 

Długość biegu powinna być stopniowo zwiększana, pozwalając psu na dostosowanie się do nowego poziomu aktywności. Warto też zauważyć, że niektóre czworonogi preferują krótkie, intensywne biegi, podczas gdy inne będą wolały dłuższy jogging w umiarkowanym tempie. Ważne jest, aby obserwować reakcje czworonoga i dostosowywać trening do jego indywidualnych potrzeb.

 

Akcesoria do biegania z psem – bez sprzętu ani rusz!

O co jeszcze zadbać, planując bieganie z psem? Do uprawiania tej dyscypliny potrzebne będą szelki dla psa, smycz oraz specjalny pas, do którego przymocowuje się smycz za pomocą haczyka.

Szelki dla psa do biegania

Bieganie z psem w zwykłej obroży może być niebezpieczne i powodować dyskomfort – każdy gwałtowny ruch i tarcie mogą doprowadzić do uszkodzenia skóry pupila i podduszać go, potęgując uczucie zmęczenia, a nawet zniechęcając do treningu.

Zamiast obroży warto więc zainwestować w dobrze dobrane do psiej sylwetki szelki, czyli takie, które nie wpijają się w ciało psa i nie krępują jego ruchów, ale też uniemożliwiają ucieczkę. Warto wybrać model z grubymi i podszytymi pianką paskami – pies, który ma zapewniony komfort, będzie mógł skupić się na zadaniu.

Smycz do biegania z psem

Kolejny element to odpowiednia smycz – od zwykłej smyczy spacerowej powinna różnić się przede wszystkim obecnością amortyzatora. Co przesądza o tym, że jest niezbędny? To element niwelujący wszelkie szarpnięcia, które mogą skutkować urazami zarówno psa, jak i opiekuna. Długość takiej smyczy powinna być dostosowana do wielkości psa i umożliwiać swobodne wykonywanie ruchów obydwu stronom.

Pas  biodrowy do biegania z psem

Trzecim elementem canicrossowej wyprawki jest pas do biegania z psem. To przyrząd, który opiekun zakłada na biodra, a do niego przymocowuje smycz – dzięki temu możesz mieć wolne ręce, co znacznie ułatwia sam proces biegania. Warto zadbać o odpowiednią szerokość i możliwość regulacji długości pasa, aby nie było konieczne kilkukrotne poprawianie go podczas biegania.

Ważne też, aby pas miał solidne zapięcie, dzięki czemu nie narazimy się na możliwość ucieczki psa. Dodatkowe cechy pasów do biegania z psem, które mogą być przydatne to np. kieszonki na psie smakołyki, klucze lub butelkę z wodą. Z takim sprzętem można śmiało wybrać się nawet na dłuższy trening.

canicross z psem

Zawody canicross ©Shutterstock

Jakie rasy psów lubią biegać?

Przedstawiciele niemal każdej rasy psów nadają się na towarzyszy canicrossing i mogą czerpać z niego satysfakcję. Nie jest jednak tajemnicą, że niektóre psy – z powodu swojej budowy – będą szybciej się męczyć, a więc prawdopodobnie nie poczują się komfortowo podczas biegania. Dotyczy to przede wszystkim ras brachycefalicznych, (rasy z krótką kufą), a więc między innymi buldogi, mopsy czy pekińczyki.

Na długi wysiłek nie należy również narażać psów chorych, z tendencją do dysplazji stawów, otyłych lub w podeszłym wieku. Treningi biegowe można rozpocząć, kiedy pupil skończy minimum 10 miesięcy, a przed ich rozpoczęciem warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Do psów aktywnych, genetycznie predysponowanych do biegów długodystansowych zaliczają się wyżły i charty, ale nie tylko.

  • Dobrym towarzyszem do biegania będzie husky syberyjski – to pies typowo zaprzęgowy, który ma w sobie mnóstwo energii, uwielbia wszelkie aktywności fizyczne, a biegając czuje się jak ryba w wodzie. Zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu sprawi, że będzie spokojny i posłuszny. Rasa ta wywodzi się z klimatu zimnego, dlatego ucieszą go nawet treningi podczas tęgiego mrozu!
  • Jack russell terrier to niepozorny (z powodu niewielkiego rozmiaru) piesek, który jednak jest prawdziwą bombą energii. Choć ma krótkie łapki i waży ok. 7 kg, uwielbia biegać. Cechują go duża wytrzymałość i świetna kondycja, może zatem być nie tylko świetnym towarzyszem podczas treningu, ale i doskonałym motywatorem!
  • Owczarek niemiecki to pies bardzo oddany swojemu opiekunowi, a także chętny, by towarzyszyć mu podczas codziennych aktywności. Wymaga regularnych treningów – codzienne ćwiczenia nie muszą być długie, ale powinny być intensywne. Z racji swoich sporych rozmiarów i mnóstwa energii najlepszą parę stworzy z opiekunem silnym i mocnym fizycznie – dzięki temu trening będzie bezpieczny dla obydwu stron.
  • Border collie to jedna z najbardziej inteligentnych i podatnych na szkolenie ras psów. Cechuje je duża ruchliwość, energia, ale i uważność w stosunku do komend wydawanych przez opiekuna. Dzięki temu można z nim stworzyć doskonale współpracującą parę treningową – border collie z pewnością chętnie ruszy się z domu!
  • Chart angielski whippet to zawodnik nie do zdarcia – ciężko sprostać jego wymaganiom treningowym, ponieważ on naprawdę urodził się po to, by biegać! Niezwykle szybki, zwinny i wytrzymały, kocha ruch, zabawy na świeżym powietrzu i doskonale nadaje się do sportów kynologicznych typu agility. Idealny dla tych, którzy bieganie z psem traktują jako styl życia.

Pamiętajmy, że wspaniałymi towarzyszami treningu mogą być również kundelki!

Jogging z psem - dlaczego warto?

Wspólnie bieganie to doskonały sposób na budowanie więzi pomiędzy Tobą a czworonogiem. Twój pies będzie Ci wdzięczny za wspólnie spędzony aktywnie czas, a dla Ciebie będzie to dodatkowa motywacja do treningu. Dzięki wspólnej aktywności Wasza więź będzie silniejsza, co przełoży się na lepsze relacje w codziennym życiu. 

Wysiłek fizyczny chroni przed nadwagą i związanymi z nią chorobami, np. dysplazją stawów biodrowych. 

Jogging to również doskonałe rozwiązanie dla psów, które wymagają dużej dawki ruchu, a także dla ras psów, które nie lubią zostawać długo same w domu. Wspólny poranny bieg sprawi, że zmęczony pies lepiej zniesie Twoją nieobecność. 

Niezależnie od rasy, ważnym czynnikiem podczas podejmowania decyzji o rozpoczęciu treningów z psem jest wiek czworonoga. O ile szczeniak czy kilkuletni pupil z chęcią podejmie wyzwanie, to psi staruszek może nie mieć w sobie tyle entuzjazmu – jego mięśnie i kości są o wiele słabsze niż u młodszych kolegów.

Nie oznacza to, że z psim seniorem należy pozostać w domu – długie spacery z psem w nieco wolniejszym tempie na pewno go ucieszą!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?