Whippet

Whippet
Whippet © Shutterstock

Whippet to łagodny, czuły i zrównoważony chart średnich rozmiarów, o cichym i wrażliwym usposobieniu. Wymaga bliższego poznania, dzięki któremu nauczymy się z nim spokojnie porozumiewać. Szacunek i cierpliwość są konieczne, by pies współpracował z właścicielem. Jeśli poczuje się dobrze, będzie wyjątkowym towarzyszem. Ten sportowy i wytrzymały chart nadaje się dla osób mających dużo czasu i prowadzących aktywny tryb życia.

Najważniejsze informacje o Whippet

Długość życia :

7

20

12

15

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Oficjalnie chart angielski whippet został uznany przez angielski Kennel Club w 1900 roku. Pierwsze osobniki pojawiły się jednak już w XVII wieku. Rasa pochodzi od greyhounda prawdopodobnie skrzyżowanego z foksterierem, a następnie z bulterierem, a według niektórych badaczy również z charcikiem włoskim. Jego nazwa pochodzi od starego angielskiego wyrażenia „whi up”, co oznacza „zastrzyk energii”, lub „whi it” czyli „szybki jak błyskawica”. Terminy te były używane przez angielskich górników, by zachęcić charty do polowania na króliki lub podczas wyścigów.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 10 - Charty

Sekcja

Sekcja 3 : charty krótkowłose

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 44 i 47 cm

  Pies : pomiędzy 47 i 51 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 9 i 16 kg

  Pies : pomiędzy 9 i 16 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Whippet to pies o silnej muskulaturze i proporcjonalnej, eleganckiej sylwetce. Ma długą, kościstą głowę spłaszczoną w górnej części, szeroką między uszami i zwężającą się w kierunku nosa. Oczy są błyszczące, o żywym wyrazie. Uszy małe, w kształcie płatków róży. Klatka piersiowa jest głęboka, brzuch podciągnięty. Kończyny są silne i dobrze umięśnione. Ogon jest długi, podczas ruchu wygięty delikatnie ku górze.

  Ciekawostki

  Czasem nazywa się go „snapdogiem” czyli „psem-sprężyną”, nazwa ta idealnie do niego pasuje.

  Whippet - charakter

  • 66%

   Czuły

   Whippet okazuje czułość osobom, którym ufa. Wobec pozostałych jest zdystansowany. W stosunku do właścicieli potrafi być prawdziwą przylepą, jak i spokojnie leżeć niezauważony w kącie.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Szczeniak tej rasy to prawdziwy clown, który uwielbia się bawić, zwłaszcza z innymi psami. Z czasem cecha ta ulega złagodzeniu, chociaż zależy to od temperamentu danego osobnika.

  • 66%

   Spokojny

   Chart angielski whippet pozornie wydaje się spokojny. Jednak gdy puścimy go w otwartą przestrzeń, zamieni się w prawdziwego bolida.

  • 66%

   Inteligentny

   To bardzo bystry pies lubiący sprawiać radość właścicielowi. Jeśli relacja opiera się na szacunku i zaufaniu, chart ten jest w stanie wiele się nauczyć.

  • 33%

   Łowca

   Whippet, jak każdy chart, jest urodzonym myśliwym, nawet jeśli współcześnie nie jest już używany do tej funkcji. Potrafi polować głównie na małe zwierzęta: ptaki, gryzonie, króliki lub zające, ale także na koty, których nie zna.

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Mimo licznych stereotypów whippet nie jest bojaźliwym psem, ale w stosunku do obcych zachowuje rezerwę. Nie należy więc mylić jego wrażliwości ze strachem.

  • 33%

   Niezależny

   Suka ma bardziej niezależny charakter niż pies. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Jeśli przyzwyczaimy psa do samotności od młodego wieku, bez problemu zniesie nieobecność właściciela. Nie może jednak być ona zbyt długa. Przed i po każdym okresie samotności konieczne są spacery, zwłaszcza jeśli pies żyje w mieszkaniu.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Chart ten ma doskonałą pamięć i kieruje się zasadą: „jeśli to działa, zrobię tak jeszcze raz”. Dlatego gdy szczenię trafi do naszego domu, musimy ustalić zasady i ograniczenia, by pies nie nabrał złych nawyków. 

    Szkolenie musi być jednocześnie zdecydowane i łagodne, by nie wystraszyć tego wrażliwego psa.

   • 33%

    Szczekliwy

    Whippet jest cichy i szczeka niewiele.

   • 33%