Aktualności :

Quiz: jaka rasa kota jest dla Ciebie?

Reklama

Szkolenie szczeniaka - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

szkolenie szczeniaka z podawania łapy advice
© Shutterstock

Jeśli chcesz coś umieć, musisz się tego… nauczyć! Niewiele rzeczy przychodzi nam zupełnie naturalnie i z ogromną łatwością. Podobnie jest w przypadku naszych czworonożnych przyjaciół. To na Ciebie – jako opiekuna – spada ogromna odpowiedzialność, by wychować szczenię na szczęśliwego i zrównoważonego dorosłego psa, który potrafi funkcjonować w ludzkim świecie. Jak to zrobić? Od czego zacząć? 

 

Przez Ewelina Piskorek

Szczeniak sam z siebie nie będzie wiedział, jak zachować się w Twoim domu, jakie zasady w nim obowiązują, co może, a czego nie może robić. Mimo iż szkolenie szczeniaka warto powierzyć specjaliście lub zapisać pupila do psiego przedszkola, to nie oznacza, że Ty wówczas temat „masz z głowy”. Nic bardziej mylnego!

Instruktor szkolenia psów przekazuje niezbędną wiedzę, nadzoruje Twoje postępy podczas spotkań (zazwyczaj widząc się z psem przez jedną godzinę w tygodniu) i koryguje ewentualne potknięcia. Poza tym to Ty musisz chcieć poświęcić swojemu pupilowi czas i wspólnie z nim wypracować wspaniałą przyszłość!

Uczę się całe życie!

pies gryzie książki
©Shutterstock

Jako przyszły lub świeżo upieczony właściciel szczenięcia być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale pies uczy się od początku swojego życia. Najpierw uczy się, że jest psem i uczy się tego, jak nim być. Ma ku temu wspaniałą sposobność, pozostając pod troskliwą opieką swojej matki i przyglądając się zachowaniu pozostałych szczeniaków z miotu.

Jeśli psia mama sprawuje należytą opiekę, człowiek nie powinien nadmiernie ingerować. Oczywiście świadomy i dobrze przygotowany hodowca będzie zajmował się odpowiednio szczeniętami, zapewniając im opiekę medyczną oraz prowadząc określone działania mające na celu socjalizację.

Najpierw jednak jest czas na socjalizację pierwotną, tzn. z własnym gatunkiem (czyli przede wszystkim mamą i rodzeństwem). Czas na socjalizację wtórną (z człowiekiem i innymi gatunkami) nadchodzi po kilku tygodniach – zbiega się ona zazwyczaj z okresem, gdy szczeniak trafia do nowego domu.

Od czego zacząć szkolenie szczeniaka: troska i poczucie bezpieczeństwa 

Zanim otworzysz dom i serce na nowego, czworonożnego członka rodziny, warto się do tego wydarzenia przygotować. Na co zwrócić uwagę, co takiego zmienić w swoim otoczeniu, by było ono maksymalnie przyjazne i bezpieczne dla szczenięcia? 

Niezmiernie ważne jest to, by Twój dom był miejscem właściwie dostosowanym do potrzeb szczeniaka (wiszące kable, trujące dla zwierząt rośliny, itp. powinny zostać usunięte), ale w równej mierze ważne są Twoje nastawienie i świadomość tego, co maluch czuje. Kilkutygodniowe szczenię właśnie zostało wyrwane z jedynego znanego mu otoczenia, w którym czuło się dobrze i bezpiecznie. Zostało oddzielone od matki i rodzeństwa. Nie możesz oczekiwać tego, że pokocha Cię bezwarunkowo pierwszego dnia i od razu będzie szczęśliwe. Co zatem zrobić?

Przede wszystkim wykaż się wyrozumiałością. Obdarz malucha troską, ale z drugiej strony nie osaczaj go. Pozwól mu poznać swój nowy dom – każdy kąt, swoje miski, legowisko, zabawki. Zanim szczeniak przyzwyczai się do zaistniałej sytuacji, może upłynąć co najmniej kilka dni.

Pierwsze chwile szczeniaka w nowym domu to nie najlepszy czas na gości, którzy chcieliby obejrzeć pieska i potrzymać go na rękach. Nie jest to też dobry czas na pierwszą wizytę u lekarza weterynarii. Jeżeli nic złego się nie dzieje, możesz z nią poczekać, by pies nabrał do Ciebie zaufania i poczuł się przy Tobie bezpiecznie. Dzięki temu lepiej zniesie wizytę w kolejnym obcym miejscu.

Oczywiście nie jest to dobry czas na intensywne szkolenie z zakresu posłuszeństwa – szczególnie gdy zamierzasz zapisać się na kurs. Niech te pierwsze dni będą dla psa maksymalnie spokojne i przyjemne. Dzięki temu łatwiej będzie mu zaakceptować nowy stan rzeczy.

Szkolenie szczeniaka – kiedy zacząć?

szkolenie szczeniaka
©Shutterstock

Nie istnieje dolna granica. Tak naprawdę wiele szczeniąt, które wychodzą od dobrych, doświadczonych hodowców, to psy, które znają już podstawy posłuszeństwa, a nawet różne urocze sztuczki, potrafią też zachowywać czystość i są dobrze zsocjalizowane. Istotne bowiem nie jest to, kiedy się zacznie (tzn. nie należy mieć obaw o to, że jest za wcześnie), ale w jaki sposób prowadzi się szkolenie szczeniaka. Podejście do psa jest najważniejsze!

Każdy czworonóg to odrębna jednostka – z własnym charakterem, temperamentem, potrzebami, możliwościami i ograniczeniami. Zanim zaczniesz wymagać od swojego pupila zbyt wiele, poznaj go i w pełni zaakceptuj. To ułatwi pracę i sprawi, że będzie ona czystą przyjemnością.

Wspomnieliśmy o tym, że w pierwszych dniach w nowym domu szczenię powinno mieć zapewniony spokój, by mogło poznać nowe otoczenie i odnaleźć się w niezwykłej dla niego, stresującej sytuacji. Nie jest to czas na intensywny trening. To prawda. Nie oznacza to jednak, że nie możesz spędzać z pupilem czasu w sposób niezobowiązujący, próbując uczyć go drobnych sztuczek (jak np. „żółwik”) i podstawowych komend (np. „siad”). Dzięki temu szybciej poznasz swojego psa, on Ciebie, i nawiążecie więź.

Od czego zacząć szkolenie szczeniaka?

Od… dobrej zabawy! Powyżej już nieco zdradziliśmy. Zanim zaczniesz uczyć psa, Ty także musisz odpowiednio przygotować się do tego zadania.

Wykorzystaj pierwsze „luźniejsze” dni na zdobycie podstawowej wiedzy teoretycznej z zakresu szkolenia. Twoje cele muszą być jasno sprecyzowane. Jeśli bowiem Ty nie do końca wiesz, czego chcesz od psa i jakim sposobem to osiągnąć, tym bardziej nie oczekuj, że on sam się domyśli. Im szybciej to zrozumiesz, tym więcej zaoszczędzisz sobie niepowodzeń i przykrych incydentów.

Postępuj konsekwentnie, stanowczo, jednocześnie będąc łagodnym i wyrozumiałym. Nie stresuj się. Nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko. Baw się z psem, próbuj, poznawaj go. Miej otwarty umysł, wyjdź poza schematy i pozwól psu na kreatywność podczas treningu, a możliwe, że pozytywnie Cię zaskoczy!
 
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przeprowadzić szkolenie szczenięcia krok po kroku, zajrzyj tutaj. Artykuł wskazuje krok po kroku, co robić, by nauka przebiegała prawidłowo i bez zbędnego stresu – dla Ciebie i psa!