Reklama

Sztuczki psa
© Shutterstock

Jakich sztuczek możemy nauczyć swojego psa?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Wiele osób twierdzi, że ich psy “nie nadają się do nauki”. Nic bardziej mylnego! A zatem jak nauczyć psa sztuczek? Jakie są najbardziej popularne sztuczki dla psa? Czym różnią się one od „zwykłych” komend?

Każdy, kto opiekuje się psem, marzy o tym, by jego czworonożny przyjaciel od czasu do czasu podał łapę, przybił piątkę czy wykonał inną sztuczkę. Takie triki nieustannie poprawiają nam humor i zachwycają znajomych oraz członków rodziny, którzy podziwiają pupila za jego inteligencję i chwalą nas za wytrwałość w szkoleniu.

Sztuczki dla psa to także wspaniała rozrywka i okazja do spędzenia czasu razem z ukochanym człowiekiem. Warto jednak pamiętać o tym, że ich nauka to kwestia bardzo indywidualna, liczy się bowiem temperament pupila, jego potrzeby i możliwości oraz relacja między nim a opiekunem. 

Dla chcącego nic trudnego, a kilka wskazówek z pewnością pomoże i podpowie, jak zacząć!

Zanim zaczniesz naukę sztuczek z psem…

Zastanawiając się nad tym, jak nauczyć psa sztuczek, warto pomyśleć, jak przygotować siebie i psiaka do nauki. Nie jest tajemnicą, że nie wszystkie psy w równym stopniu radzą sobie z przyswajaniem nowych umiejętności.

Jeśli chodzi o tę kwestię, często zauważa się różnice pomiędzy poszczególnymi rasami. Warto też mieć na uwadze fakt, że wszystko zależy od indywidualnych cech każdego osobnika i jego charakteru. Przed rozpoczęciem nauki warto ustalić, jaką osobowość posiada pupil – ta wiedza pomoże w doborze najlepszych metod i z pewnością zaoszczędzi wiele niepotrzebnego stresu oraz czasu.

Gdy ustalimy, jakie potrzeby, możliwości i temperament ma czworonóg, możemy przejść do wyboru najodpowiedniejszych dla niego sztuczek.

szkolenie psa
©Shutterstock

Jak nauczyć psa sztuczek? Triki dla aktywnych czworonogów

Jeśli nasz pupil jest bardzo aktywny i nie może usiedzieć w miejscu, prawdopodobnie najlepiej poradzi sobie z przyswajaniem sztuczek wymagających od niego ruchu. Możemy wypróbować np.

  • wskakiwanie na plecy opiekuna (o ile oczywiście nie jest za duży!),
  • przeskakiwanie przez obręcz z ramion,
  • slalom i inne sztuczki dla psa, które zakładają aktywną współpracę z człowiekiem.
Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Jakie sztuczki dla psa leniucha?

Jeśli pies woli umiarkowane aktywności, które pozwalają mu pozostawać na miejscu, i lepiej skupia się, siedząc i koncentrując wzrok np. na nas, powinien doskonale poradzić sobie ze wszystkimi najbardziej popularnymi sztuczkami, takimi jak:

Nauka powinna przebiegać spokojnie, a trudność musi być zwiększana stopniowo, aby nie doszło do zbytniego obciążenia psa. Warto poświęcać na naukę sztuczek kilka czy kilkanaście minut dziennie i zachować przy tym systematyczność.

Nie wymagajmy od psa zbyt wiele na samym początku i nie zmuszajmy do nauki – tylko go tym zniechęcimy.

Pamiętajmy też, że nie każda sztuczka musi przypaść czworonogowi do gustu. Są psy, które to uwielbiają, ale są też takie, które wybrane sztuczki będą przyswajać wolniej lub… wcale!

Jakich sztuczek możemy nauczyć psa?

Warto wspomnieć, że sztuczki z psami wymagają skupienia i zapewnienia odpowiedniego środowiska nauki. Możemy wykorzystać do tego domowe zacisze lub ogród, by pies miał dużo miejsca – to ważne, szczególnie jeśli chodzi o sztuczki wymagające ruchu.

Lepiej na czas nauki nie otaczać się innymi osobami i zwierzętami, ponieważ może to rozpraszać uwagę pupila.

Jak nauczyć psa komendy daj łapę?

Zapewne pierwsza sztuczka, jaka przychodzi na myśl większości osób to podawanie łapy. Nie bez powodu – to naprawdę prosty trik, który bez trudu opanuje każdy psiak. Oczywiście pod warunkiem, że mu w tym pomożemy! Jak to zrobić?

  1. Smakołyk należy umieścić w zamkniętej dłoni i wyciągnąć ją w stronę siedzącego psa. 
  2. Pożądaną reakcją jest położenie łapy na pięści (pies zrobi to instynktownie, próbując wydobyć smakołyk).
  3. W tym momencie daj psu smakołyk.
  4. Tę czynność powtarzamy kilkukrotnie, aż do chwili, w której pupil kładzie łapę na naszej wyciągniętej ręce bez przysmaków. Później dodajemy komendę „łapa” lub „daj łapę” dokładnie w chwili, gdy pies podnosi łapę, by położyć ją na naszej dłoni.

Przybijanie piątki

W podobny sposób możemy nauczyć pupila popularnego przybijania piątki – jedyna różnica jest taka, że trzeba podnieść rękę wyżej.

sztuczki dla psa
Piątka! ©Shutterstock

Obrót, czyli sztuczka "Turlaj się!"

Zdecydowanie większe wyzwanie stanowi sztuczka “turlaj się”. Niektóre psy bardzo szybko zaczynają rozumieć, o co chodzi w turlaniu się, inne natomiast mogą mieć z tym problem. Z tego powodu warto podzielić tę sztuczkę na etapy. 

  1. Przygotowanie. Przed rozpoczęciem treningu upewnij się, że masz ulubione smakołyki swojego psa oraz wygodne miejsce do ćwiczeń. Najlepiej sprawdzi się miękka powierzchnia, taka jak dywan lub trawa, aby zapewnić komfort podczas turlania.
  2. Komenda leżeć. Zacznij od komendy „leżeć”. Upewnij się, że Twój pies dobrze rozumie tę komendę i potrafi spokojnie leżeć na boku. Jeśli pies nie zna jeszcze tej komendy, naucz go, trzymając smakołyk nad jego głową i przesuwając go w dół, aby pies podążał za nim i położył się na ziemi.
  3. Nagradzanie. Gdy pies leży na boku, weź smakołyk i przesuwaj go powoli w kierunku psa, tak aby podążał za nim głową i tułowiem. Ruch smakołyka powinien skłaniać psa do przewrócenia się na plecy i dalej na drugi bok. Pamiętaj, aby chwalić i nagradzać psa za każdą próbę przewrócenia się, nawet jeśli nie jest ona jeszcze idealna.
  4. Wprowadzenie komendy słownej. Gdy pies zacznie płynnie przewracać się za smakołykiem, wprowadź komendę „turlaj się”. Wypowiadaj komendę tuż przed rozpoczęciem ruchu smakołykiem, aby pies zaczął łączyć słowo z czynnością. Powtarzaj to wielokrotnie, aż pies zacznie reagować na komendę bez konieczności użycia smakołyka.

Stopniowo zmniejszaj ilość smakołyków, używając ich tylko jako nagrody końcowej. Pies powinien zacząć wykonywać sztuczkę na samą komendę „turlaj się” i gest ręki. Nagradzaj psa za każdą udaną próbę, aby utrwalić naukę.

Nauka sztuczki slalom

Slalom, czyli poruszania się zygzakiem między przeszkodami, to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonałe ćwiczenie rozwijające zręczność i koncentrację pupila.

  1. Przygotowanie. Przed rozpoczęciem treningu, upewnij się, że masz odpowiednie akcesoria. Potrzebujesz kilku słupków lub tyczek, które będą stanowić przeszkody. Mogą to być specjalne tyczki do agility, ale równie dobrze sprawdzą się domowe rozwiązania, takie jak butelki z wodą ustawione w linii.
  2. Wstępne zapoznanie. Umieść słupki w linii, zachowując odległość około 60-70 cm między nimi. Przed rozpoczęciem właściwego treningu, pozwól psu zapoznać się z nowymi przeszkodami, pozwól mu je powąchać i zobaczyć z bliska.
  3. Praca na smyczy. Na początek prowadź psa na krótkiej smyczy między słupkami, zachęcając go smakołykiem lub ulubioną zabawką. Trzymaj smakołyk blisko nosa psa, aby podążał za nim, skręcając w odpowiednich momentach. Powoli przechodź z psem przez całą trasę, chwaląc go za każdym razem, gdy przejdzie między dwoma słupkami.
  4. Stopniowe zmniejszanie pomocy. Gdy pies zacznie rozumieć, o co chodzi w ćwiczeniu, stopniowo zmniejszaj swoją pomoc. Zamiast prowadzić go za smakołykiem, pokazuj jedynie kierunek, a nagradzaj psa dopiero po przejściu całego slalomu. Możesz także wydłużać odległość między słupkami, aby pies musiał bardziej się skupić.
  5. Ćwiczenia bez smyczy. Kiedy pies opanuje podstawy, spróbuj wykonać ćwiczenie bez smyczy. Pamiętaj, aby nagradzać psa za każdym razem, gdy poprawnie przejdzie przez slalom. Ćwiczenia powtarzaj regularnie, ale w krótkich sesjach, aby pies nie stracił zainteresowania.
  6. Dodanie komendy. Gdy pies płynnie przechodzi przez slalom, wprowadź komendę, np. "slalom". Powtarzaj ją za każdym razem, gdy pies zaczyna wykonywać sztuczkę. Dzięki temu pies skojarzy komendę z wykonywanym zadaniem i w przyszłości będzie reagował na nią bez konieczności używania smakołyków.

    slalom z psem
    ©Shutterstock

Nauka psa komendy "Zdechł pies"

Status jeszcze trudniejszej sztuczki z psem nosi udawanie martwego. Nie bez powodu – składa się z kilku części, a jej przyswojenie może zająć sporo czasu. W pierwszej kolejności należy wyćwiczyć z psem warowanie, czyli nauczyć go komendy "leżeć".

  1. Komenda "leżeć." Trzymaj smakołyk w dłoni i przesuń go od nosa psa w dół do ziemi, aby skłonić go do położenia się. Gdy pies się położy, trzymaj smakołyk w dłoni i pozwól psu go poczuć, ale nie daj mu go od razu. Przesuń smakołyk powoli w stronę barku psa, aby zmusić go do obrócenia się na bok.
  2. Komenda "zdechł pies": Dopiero, gdy pies każdorazowo, pies szybko reaguje na gest dłoni, dodajemy komendę, np. „zdechł pies” w momencie, gdy pies obraca się na bok. 
  3. Nagroda: Gdy pies jest w odpowiedniej pozycji (leży na boku, z głową na ziemi), natychmiast daj mu smakołyk i pochwal go. 
  4. Dodanie sygnału ręki: Gdy pies zacznie rozumieć komendę słowną, zacznij dodawać gest ręką, np. wskazanie palcem w dół, jednocześnie wydając komendę słowną. Powtarzaj ćwiczenie kilka razy dziennie, ale nie za długo, aby pies nie stracił zainteresowania.  
  5. Utrwalanie: Kiedy pies zacznie reagować na komendę, stopniowo zmniejszaj ilość smakołyków, zastępując je pochwałami i głaskaniem. Gdy pies opanuje komendę w spokojnym miejscu, zacznij ćwiczyć w różnych miejscach i w obecności różnych rozproszeń, aby upewnić się, że pies potrafi wykonać komendę w każdej sytuacji.

Jak nauczyć swojego psa "proszenia" (siadanie na tylnych łapach z przednimi w górze)

Nauka komendy "proszenia", czyli siedzenia na tylnych łapach z przednimi w górze, jest efektowna i zabawna. Ta sztuczka może być trudniejsza do opanowania dla psa, ponieważ wymaga równowagi i siły mięśni. 

  1. Komenda "siad": Upewnij się, że pies zna już komendę "siad". Jeśli nie, naucz go tej podstawowej komendy. 
  2. Nauka komendy "proszenie": Kiedy pies usiądzie, trzymaj smakołyk tuż nad jego głową, tak aby musiał podnieść przednie łapy, aby go dosięgnąć.
  3. Podnoszenie przednich łap: Przesuń smakołyk nieco wyżej, aby zmusić psa do podniesienia przednich łap i zbalansowania się na tylnych łapach.
  4. Komenda i gest: Powiedz "poproś" w momencie, gdy pies podnosi przednie łapy. Możesz również dodać gest ręką, np. uniesienie dłoni.
  5. Wsparcie i równowaga: Na początku pies może mieć trudności z utrzymaniem równowagi. Możesz delikatnie wspierać go jedną ręką pod brzuchem, aby pomóc mu w utrzymaniu pozycji.
  6. Nagroda: Gdy pies podniesie się na tylne łapy, natychmiast nagrodź go smakołykiem i pochwal go słownie. Powtarzaj ćwiczenie, aż pies zacznie siadać na tylnych łapach na komendę bez dodatkowego wsparcia.

Psie sztuczki a „zwykłe” komendy

Czy w ogóle jest jakakolwiek różnica między nimi? Czy nauka sztuczek z psem ma jakiś sens?

Wiele osób sądzi, że sztuczki są zupełnie bezużyteczne i szkoda tracić na nie czas. Nic bardziej mylnego! Sztuczki to fantastyczna zabawa, która pozwala na budowanie więzi i zaufania. Dzięki nim w sposób bardzo aktywny i ciekawy możemy spędzać czas z pupilem.

Sztuczki mają tę „przewagę” nad ćwiczeniami z zakresu posłuszeństwa, że często traktowane są znacznie swobodniej, z przymrużeniem oka. Jeśli pies się nauczy, będzie świetnie. Jeśli nie, świat się nie zawali. Wiele osób do szkolenia podstawowych komend ma natomiast bardzo ostry stosunek, stawiając sobie niemal za punkt honoru wyszkolenie psa.

Oczywiście do nauki komend także powinniśmy podchodzić możliwie najspokojniej i bez presji – tak samo jak do sztuczek. Wówczas jest o wiele przyjemniej i z korzyścią dla każdej ze stron!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?