Reklama

zabawa z psem w domu

5 pomysłów na zabawy z psem w domu!

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Psy nie lubią nudy. Szybko się wówczas frustrują, a to może pociągać za sobą wiele problemów i… szkód materialnych. Choć przez sporą część doby śpią, a przynajmniej drzemią, to przez te kilka godzin, gdy są aktywne, potrzebują odpowiedniej stymulacji, nie tylko fizycznej, ale również umysłowej. Myślisz, że aktywne, ciekawe i rozwijające zabawy ze zwierzakiem możliwe są wyłącznie na wielkiej przestrzeni, poza domem? Jesteś w błędzie! Zobacz, jak bawić się z Twoim psem w czterech ścianach i czerpać z tego mnóstwo radości!

Jak bawić się z psem w domu?

Aby zapewnić domową rozrywkę pupilowi nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, a jedynie odrobine kreatywności. Większość psów uwielbia wspólne spędzanie czasu ze swoim opiekunem. Szczególnie ważna dla czworonoga jest zabawa, która sprzyja budowaniu więzi i poprawnych relacji. Jeśli odpowiednio nią pokierujesz, może być niezwykle rozwijająca do Twojego czworonożnego przyjaciela. Zabawy dla psa można połączyć z nauką nowych komend, jednocześnie budując pewność siebie i doskonałe samopoczucie zwierzaka.

5 pomysłów na zabawy z psem w domu

Oto pięć przykładowych pomysłów na wspólne zabawy z psem bez wychodzenia z domu. W warunkach domowych można zrobić naprawdę wiele. Jedyne co nas ogranicza, to nie metraż, a jedynie wyobraźnia i predyspozycje Twojego psiaka. Pamiętaj o tym, że zabawa musi być dla niego przyjemna. Jeśli nie chce się bawić, nie zmuszaj go do tego, za to obserwuj, by dowiedzieć się, jakiego rodzaju rozrywki sprawiają mu najwięcej radości i satysfakcji.

1. Zabawa w chowanego

Kto powiedział, że z psem nie można bawić się w chowanego? Pewnie, że można! Co więcej, wiele ras psów bardzo lubi tę zabawę. Jeśli pupil jeszcze nie zna tej aktywności, schowaj się np. za drzwiami czy za fotelem i zawołaj psa – nie może Cię widzieć, ma podążać za Twoim głosem.

Zachęcaj go do odszukania Cię, wydając wesołe odgłosy. Kiedy Cię znajdzie, nagródź go przysmakiem lub/i mnóstwem pochwał. Kilka takich prób, a zwierzak zrozumie, na czym zabawa polega. Możesz użyć również ulubionej zabawki czworonoga i schować ją w domowym zaciszu. Później możesz nauczyć psa komendy "szukaj" i używać jej, aby poprosić zwierzaka o znalezienie zabawki.

2. Przyjemne z pożytecznym, czyli komenda „zdechł pies”!

Jeśli wolisz bardziej spokojne i „stacjonarne” zabawy niż bieganie ze swoim psem po całym domu, możesz uczyć psa sztuczek, takich jak „zdechł pies”. Jest to jednocześnie bardzo pożyteczna komenda weterynaryjna, którą możesz wykorzystać podczas wizyty w lecznicy czy zabiegów pielęgnacyjnych w domu, by pies spokojnie leżał, dopóki nie zwolnisz go z komendy.

3. Zabawy węchowa

Shutterstock

Psy uwielbiają węszyć, a węch przekazuje im wiele cennych informacji. Czworonogi używają nosa nie tylko wówczas, gdy wyczują jakiś intrygujący zapach czy chcą kogoś bliżej poznać, ale również wtedy, gdy np. są niespokojne i zestresowane – węszenie pozwala im „ukoić nerwy”. Dobrym pomysłem na zabawę w domu opartej na węszeniu są, np. maty węchowe, które jednocześnie są doskonałym wstępem do takiej dyscypliny jak nose work. Pies dzięki tego typu aktywności może spożytkować energię i wyciszyć się. Matę węchową możesz kupić lub przygotować samodzielnie.

Ponadto możesz chować kilka smakołyków w pomieszczeniu i zachęcić psa do ich odnalezienia. Nie każdy pies od razu jest mistrzem węszenia – jeśli Twój pupil ma problem z odnalezieniem smakołyków, pomóż mu, naprowadź go. W przeciwnym wypadku możesz się sfrustrować, a przecież chodzi o to, by świetnie bawić się razem.

4. Sprzątanie to też świetna zabawa!

Shutterstock

Jeżeli Twój pupil umie aportować w domu i oddawać przyniesioną zabawkę, możesz pobawić się z psem w sprzątanie. Nie wiesz, jak nauczyć psa aportowania? Tego też możesz dokonać w domu.

Zabawa jest bardzo prosta. Kiedy zwierzak przynosi i oddaje zabawkę lub inny przedmiot, możesz postawić przed sobą np. pojemnik czy kosz na zabawki i zachęcić psa do wypuszczenia zabawki z pyska wprost do niego. Za każdym razem, gdy to zrobi, nagródź go i pochwal. Z czasem możesz dodać komendę „sprzątaj”. To świetna, robiąca duże wrażenie sztuczka, która z pewnością zachwyci każdego, komu ją zaprezentujesz. Ale co najważniejsze, ćwiczenia – zwłaszcza gdy pojawią się pierwsze efekty – przyniosą zarówno Tobie, jak i Twojemu czworonogowi całe mnóstwo radości i satysfakcji.

5. Zabawy matematyczne? Czemu nie!

Nie od dziś wiadomo, że psy to wyjątkowo zdolne, inteligentne stworzenia. Masz w swoim otoczeniu osoby, które w to wątpią? Cóż, z pewnością nie są to miłośnicy psów. Naucz zatem pupila „rozpoznawać” figury geometryczne! Jak to zrobić?

Na początek weź do ręki przedmiot w kształcie kuli (np. piłeczka do zabawy). Schowaj go za plecami, następnie wyciągnij tak, by pies go zauważył – w bliskiej odległości od jego nosa (np. 5 cm). Nagrodź każde najmniejsze zainteresowanie i ruch w stronę przedmiotu – nawet, gdy zwierzak tylko spojrzy w jego stronę. Ponownie schowaj przedmiot za plecami i wyciągnij, powtarzaj ćwiczenie, aż pupil zrozumie, że piłeczka odgrywa tu ważną rolę. Szybkie efekty osiągniesz w pracy z klikerem

W dość krótkim czasie czworonóg powinien zbliżyć się do piłeczki i dotknąć jej nosem. Obsyp go przysmakami i pochwałami, by wiedział, że właśnie tego zachowania oczekujesz! Kiedy pies będzie targetował piłeczkę za każdym razem, gdy tylko ją pokażesz, możesz zacząć mówić „koło” w chwili, gdy dotknie piłkę nosem.

Później dokładnie takie samo ćwiczenie przeprowadź z przedmiotem w innym kształcie, np. z kwadratowym pudełeczkiem. Kiedy pies za każdym razem energicznie będzie je dotykał, dodaj hasło „kwadrat”. Teraz najtrudniejsza część zadania – pies musi nauczyć się „rozróżniać” poznane kształty. Postaw przed psem dwa przedmioty, powiedz nazwę jednego z nich i nagrodź, gdy pies dotknie nosem właściwego. Jeśli się pomyli, w żadnym wypadku nie karć go, nie denerwuj się. Po prostu odczekaj chwilę i przeprowadź ćwiczenie jeszcze raz.

Jeżeli dla zwierzaka będzie to za trudne, wróć do poprzednich etapów i ćwicz je ponownie, bo być może nie zostały wypracowane. Gdy pies opanuje już sztuczkę z rozpoznawaniem dwóch przedmiotów, możesz dodać kolejny.

Jak widzisz, zabawa z pupilem w domu jest możliwa i co więcej, może być niezwykle kreatywna. Psy potrzebują naszej uwagi, miłości i czasu. Brak ruchu jest dla nich zabójczy, dlatego w trosce o dobro naszego zwierzaka należy mu nie tylko zapewnić długie spacery na świeżym powietrzu, ale u psie zabawy, które z łatwością możesz wykonać w domu.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?