Reklama

5 pomysłów na zabawy z psem w domu!

zabawa z psem w domu © Shutterstock

Psy nie lubią nudy. Szybko się wówczas frustrują, a to może pociągać za sobą wiele problemów i… szkód materialnych. Choć przez sporą część doby śpią, a przynajmniej drzemią, to przez te kilka godzin, gdy są aktywne, potrzebują odpowiedniej stymulacji, nie tylko fizycznej, ale również umysłowej. Myślisz, że aktywne, ciekawe i rozwijające zabawy z psem możliwe są wyłącznie na wielkiej przestrzeni, poza domem? Jesteś w błędzie! Zobacz, jak bawić się z psem w czterech ścianach i czerpać z tego mnóstwo radości!

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia

Zabawa z psem – nie tylko dla zabicia nudy

Zabawa jest dla psa bardzo ważnym elementem jego codzienności. To coś znacznie więcej niż tylko sposób na miłe spędzenie czasu. Szczególnie ważna dla czworonoga jest zabawa z Tobą, która sprzyja budowaniu więzi i poprawnych relacji. Jeśli odpowiednio pokierujesz zabawą, może być ona niezwykle rozwijająca do Twojego pupila. Możesz nauczyć go wielu fantastycznych sztuczek i komend, jednocześnie budując jego pewność siebie i doskonałe samopoczucie.

5 pomysłów na zabawy z psem w domu

Oto pięć przykładowych aktywności w domu, ale samodzielnie możesz wymyślić nieskończoną ich ilość! Tak naprawdę nie ogranicza Cię nawet niewielka przestrzeń Twojego domu czy mieszkania, a jedynie wyobraźnia i oczywiście predyspozycje psa. Pamiętaj o tym, że zabawa musi być dla niego przyjemna. Jeśli nie chce się bawić, nie zmuszaj go do tego, za to obserwuj, by dowiedzieć się, jakiego rodzaju rozrywki sprawiają mu najwięcej radości i satysfakcji.

1. Raz, dwa, trzy – szukasz Ty!

Kto powiedział, że z psem nie można bawić się w chowanego? Pewnie, że można! Co więcej, wiele psów bardzo lubi tę zabawę. Jeśli pies jeszcze nie zna tej aktywności, schowaj się np. za drzwiami czy za fotelem i zawołaj psa – nie może Cię widzieć, ma podążać za Twoim głosem.

Zachęcaj go do odszukania Cię, wydając wesołe odgłosy. Kiedy Cię znajdzie, nagródź go smakołykiem lub/i mnóstwem pochwał. Kilka takich prób, a pies zrozumie, na czym polega zabawa. Później możesz dodać komendę, np. „szukaj”.

2. Przyjemne z pożytecznym, czyli… „zdechł pies”!

Jeśli wolisz bardziej spokojne i „stacjonarne” zabawy niż bieganie z psem po całym domu, możesz postawić na naukę sztuczki takiej jak „zdechł pies”. Jest to jednocześnie bardzo pożyteczna komenda weterynaryjna, którą możesz wykorzystać podczas wizyty w lecznicy czy zabiegów pielęgnacyjnych w domu, by pies spokojnie leżał, dopóki nie zwolnisz go z komendy. Jak go tego nauczyć?

3. Węszymy…

Shutterstock

Psy uwielbiają węszyć. Sprawia im to ogromną przyjemność i niesamowicie relaksuje. Czworonogi węszą nie tylko wówczas, gdy wyczują jakiś intrygujący zapach czy chcą kogoś bliżej poznać, ale również wtedy, gdy np. są niespokojne i zestresowane – węszenie pozwala im „ukoić nerwy”. Zabawy domowe oparte na węszeniu, np. z matami węchowymi w roli głównej, to jednocześnie doskonały wstęp do takiej dyscypliny jak nose work. Pies dzięki tego typu aktywności może spożytkować energię i wyciszyć się. Matę węchową możesz kupić lub przygotować samodzielnie.

Ponadto możesz ukryć kilka smakołyków w pomieszczeniu i zachęcić psa do ich odnalezienia. Nie każdy pies od razu jest mistrzem węszenia – jeśli Twój pupil ma problem z odnalezieniem smakołyków, pomóż mu, naprowadź go. W przeciwnym wypadku możesz się sfrustrować, a przecież chodzi o to, by się dobrze bawił.

4. Sprzątanie to też świetna zabawa!

Shutterstock

Jeżeli Twój pupil umie aportować i oddawać przyniesioną zabawkę, możesz pobawić się z nim w sprzątanie. Nie wiesz, jak nauczyć psa aportowania? Tego też możesz dokonać w domu.
Kiedy natomiast przynosi i oddaje zabawkę lub inny przedmiot, możesz postawić przed sobą np. pojemnik czy kosz na zabawki i zachęcić psa do wypuszczenia zabawki z pyska wprost do niego. Za każdym razem, gdy to zrobi, nagródź go i pochwal. Z czasem możesz dodać komendę „sprzątaj”. To świetna, robiąca duże wrażenie sztuczka, która z pewnością zachwyci każdego, komu ją zaprezentujesz. Ale co najważniejsze, ćwiczenia – zwłaszcza gdy pojawią się pierwsze efekty – przyniosą zarówno Tobie, jak i Twojemu czworonogowi całe mnóstwo radości i satysfakcji.

5. Zabawy matematyczne? Czemu nie!

Nie od dziś wiadomo, że psy to wyjątkowo zdolne, inteligentne stworzenia. Masz w swoim otoczeniu osoby, które w to wątpią? Naucz zatem psa „rozpoznawać” figury geometryczne! Jak to zrobić? Choć efekt końcowy jest zabójczy, samo ćwiczenie w gruncie rzeczy jest bardzo proste.

Na początek weź do ręki przedmiot w kształcie kuli (np. piłeczka do zabawy). Schowaj go za plecami, następnie wyciągnij tak, by pies go zauważył – w bliskiej odległości od jego nosa (np. 5 cm). Nagrodź każde najmniejsze zainteresowanie i ruch w stronę przedmiotu – nawet, gdy pies tylko spojrzy w jego stronę. Ponownie schowaj przedmiot za plecami i wyciągnij, powtarzaj ćwiczenie, aż pies zrozumie, że piłeczka odgrywa tu ważną rolę. Szybkie efekty osiągniesz w pracy z klikerem. Jak go stosować? Dowiedz się tutaj.

W dość krótkim czasie pies powinien zbliżyć się do piłeczki i dotknąć ją nosem. Obsyp go smakołykami i pochwałami, by wiedział, że właśnie tego zachowania oczekujesz! Kiedy pies będzie targetował piłeczkę za każdym razem, gdy tylko ją pokażesz, możesz zacząć mówić „koło” w chwili, gdy dotknie piłkę nosem.

Później dokładnie takie samo ćwiczenie przeprowadź z przedmiotem w innym kształcie, np. z kwadratowym pudełeczkiem. Kiedy pies za każdym razem energicznie będzie je dotykał, dodaj hasło „kwadrat”. Teraz najtrudniejsza część zadania – pies musi nauczyć się „rozróżniać” poznane kształty. Postaw przed psem dwa przedmioty, powiedz nazwę jednego z nich i nagrodź, gdy pies dotknie nosem właściwego. Jeśli się pomyli, w żadnym wypadku nie karć go, nie denerwuj się. Po prostu odczekaj chwilę i przeprowadź ćwiczenie jeszcze raz.
Jeżeli dla psa będzie to za trudne, wróć do poprzednich etapów i ćwicz je ponownie, bo być może nie zostały wypracowane. Gdy pies opanuje już sztuczkę z rozpoznawaniem dwóch przedmiotów, możesz dodać kolejny.

Jak widzisz, zabawa z psem w domu jest możliwa i co więcej, może być niezwykle kreatywna. Dom to miejsce spokojne i bezpieczne dla czworonoga, w którym może bez trudu skupić całą swoją uwagę na Tobie.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz